Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Zengin ve alim (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
Zenginin teklifi

Şakîk-i Belhî rahmetullahi aleyh. Büyük âlim ve velî. Sevdiklerinden çok zengin biri vardı.
Bu, bir gün geldi bu zâtın huzuruna.
Selâm verip, edeble arz etti:
- Efendim! Bir istirhamım olacak.
- Buyur kardeşim!
- Estağfirullah. Mâlumunuz, benim bir hayli malım var.
- Evet, biliyorum.
- Sizinse pek yok efendim.
- Evet, öyle.
- Âcizâne düşündüm ki, zat-ı âlinizin her ihtiyâcını ben karşılayayım. Bu arada duânızı da almış olurum. Tabii izin verirseniz.
Şakîk hazretleri;
- Olabilir, buyurdu.
Sonra ekledi:
- Ama bunu bir şartla kabul ederim.
Adam sevindi:
- Hayhay. Nedir şartınız efendim?
- Bana bu hususta garanti vermelisin.
- Nasıl bir garanti hocam?
- Bak kardeşim, bugün için çok malın var değil mi?
- Evet efendim.
- Ama, bana verince azalırsa, veya hırsız bütün malını çalarsa, yahut ileride bir hatâmı görüp, bu fikrinden vazgeçersen, veya ölürsen, bu gibi durumlarda ben nafakasız kalırsam, o zaman ne olacak?
Ve ekledi:
- İşte bu hususlarda bana bir temînat verirsen, teklifini kabul ederim.
Zengin şaşırmıştı.
Bir şey diyemedi.
Hazreti Şakîk devam etti:
- Şu an benim rızkımı öyle kerîm bir zat veriyor ki, bütün bu hususlarda bana kefîldir. Her canlının rızkını O verir. Ama hazinesinde hiç eksilme olmaz. Kullarının günahları sebebiyle rızıklarını kesmez. Ve O, hiç ölmez. Vadinden de dönmez.
Ve sordu zengine:
- Şimdi söyle bana. Böyle bir “Sahib”im varken, O’nu bırakıp, başkasına gitmekliğim kulluğa yakışır mı?
Zengin, anlamıştı hatâsını.
Büktü boynunu.
- Özür dilerim, dedi.
Ve elini öpüp, ayrıldı huzurdan

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt