Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yüzü Siyahtı Ama Kalbi... (1 Kullanıcı)

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı

Yüzü simsiyahtı. Ama kendisi boyamamıştı ki! Kaldı ki, kalbi bembeyazdı. Buna rağmen onu basite alanlar vardı. Dedi ki:
– Ya Resûlallah, yüzümün siyahlığı cennete girmeme mani midir?
– Asla!
– O halde beni niçin insanlar hor görüyorlar, kimse bana niçin kızını vermiyor?
– Amir bin Veheb’in evine git ve “Resûlullah selamı var, kerimeni bana nikahlamanı emretti” de. Siyah yüzlü genç hemen adrestedir. Kızın yanında babaya selamı aynen tebliğ eder ve teklifi de açıkça anlatır. Baba kızgın, hemen reddeder. Ancak, teklifi dinleyen kızcağız babasını ikaz eder:
– Babacığım, vahiy gelir de sonra seni mahcup eder. Ne biliyorsun bu olayı Rabbimin emretmediğini? Efendimiz (sav)’in o emri tebliğ buyurmadığını? Hemen git, Resûlullah’tan özür dile ve beni o gence nikâhla. Resûlullah’ın uygun bulduğunu ben de uygun bulurum.
Kızının ikazıyla mescide koşan baba özür diler:
– Söylediğinin doğru olup olmadığını bilmiyordum. Demek ki doğruymuş. Kızımı verdim. Şu anda nikahlısıdır. Efendimizin gence emri:
– Git, evini hazırla, aile oturacak şekilde döşe.
– Benim ev döşeyecek tek dirhemim bile yok!..
– Öyle ise Ali’ye, Osman’a, Abdurrahman bin Avf’a git. Onlar sana ikişer yüz dirhem versinler.
Uçarcasına gider. Onların her biri, emredilenden fazla yardımda bulunurlar ve sıra çarşının yolunu tutmaya gelmiştir. Bir ev hazırlamak için gerekli para elde mevcut. Hele zevcesi, ümidinin de üstünde bir azizedir âdeta… Çarşı yolunda hızla giderken kulağına bir ses gelir. Önce anlayamaz, duraklar ve nefesi kesilircesine dinler. Evet, evet yanlış anlamamıştır, doğrudur. Ses herkese ilan etmektedir: – Ey kendini Allah’a asker bilen Müslümanlar! Derhal atınıza binin, cihada yönelin. Ordu mescidin dışında beklemektedir. Siz böyle gün için varsınız dünyada! Düşman ani baskın yapacak! Şimdi ne olacak?.. Cihada mı gitsin, evlenmeye mi?.. Yönünü hemen değiştirir, demirciler çarşısına gider. İlk işi bir kılıç, sonra bir zırh, daha sonra da bir at almak olur. Elindeki paranın hepsini de harcamıştır. Ama cihad için lazım olan silahını da tamamlamıştır… Sıçradığı atının üzerinde kuş gibi uçar, bekleyen orduya toz duman içinde karışır.
– Bu genç, herhalde Bahreyn’den gelen biridir, derler. Ancak onun siyahlığını fark eden Resûlullah Aleyhisselam:
– Sen Saad mısın? buyurur.
– Evet, deyince de dua eder:
– Ceddine saadetler!..
Kumlu çöllerden geçilir, tozlu yollardan gidilir ve nihayet düşmanla müthiş bir savaş başlar… Herkes cesaretle ileri atılır. Ama içlerinden biri herkesten de cesaretle atılır; saldırdığı tarafın adamlarını sağa sola püskürtür. Neden sonra meydan sakinleşir, düşman kaçmış, müşrikler yok olmuşlardır. Şehitler tespit edilirken, bir ses:
– Allahü Ekber! Evlenmek üzere olan Saad da şehit!
Efendimiz onun cesedi başına gelir, mahzun şekilde bakar:
– Seni Havz-ı Kevserimin başında bekleyeceğim!
Bir hayret nidası daha:
– Allahü Ekber!
Sonra döner, oradakilere hitap eder:
– Kılıcını, mızrağını ve atını alın, kendisini gönüllü olarak isteyen kızcağıza verin.
Babasına da deyin ki:
– Kızını vermekte tereddüt ettiğin siyah yüzlü gence Allahü Teâla cennet hurilerini lâyık gördü! Ve hayret nidaları birbirini takip eder:
– Allahü Ekber! Allahü Ekber!..

_SeNaToR_

Yasaklı Kullanıcı
Allahu Ekber..
Allah Razı olsun akhi.

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
– Kızını vermekte tereddüt ettiğin siyah yüzlü gence Allahü Teâla cennet hurilerini lâyık gördü! Ve hayret nidaları birbirini takip eder:
– Allahü Ekber! Allahü Ekber!..

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
ccplantbar1.gif

Azerbaycan_li

Kayıtlı Kullanıcı
evet bunu okumuştum bir kere daha okuduk sayenizde...anlatılanlar bir yana, ben en çok rasulullah gibi (sav) bir emirimin olmasını istedim...zaten o ümmetinin emiri ve eminidir de...Allah bize Rasulullah ın izinden giden komutanlar, önderler nasip etsin...

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
Allahu Ekber..
Allah Razı olsun akhi.

tesekkürler
ALLAH razi olsun insAllah

evet bunu okumuştum bir kere daha okuduk sayenizde...anlatılanlar bir yana, ben en çok rasulullah gibi (sav) bir emirimin olmasını istedim...zaten o ümmetinin emiri ve eminidir de...Allah bize Rasulullah ın izinden giden komutanlar, önderler nasip etsin...[/QUOTE]

amin

sağolun kardeşler.
Allah cümlemizden razı olsun
onun yüzü siyahtı ama kalbinin beyazlığına diyecek yoktu.
bizim yüzümüz beyaz ama..kalbimiz ne durumda acaba.
Allah hepimizin kalbini Kur'an nuruyla nurlandırsın,aydınlatsın inşAllah.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
sağolun mürmüdük abi.
paylaşımlar için Allah razı olsun.
ama
3- İnsanlar bazen melekleri görebilirler.
demişsiniz.bu sadece ölüm döşeğinde geçerli değil mi.göremeyiz diye biliyorum ben.çünkü onlar nurdan yaratılmış nurani varlıklar..ayrıca görenler vardı ama onlarda sahabelerden.peygamberlerden.çünkü onlarda melekleri görme kabiliyeti vardı.ama bizlerde öyle birşey yok.mesela şimdi bir insan melekleri göreblir mi yani.böyle birşey var mı abi.

mürmüdük

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
anadoluhaber.blogcu.com
sağolun mürmüdük abi.
paylaşımlar için Allah razı olsun.
ama
3- İnsanlar bazen melekleri görebilirler. demişsiniz.bu sadece ölüm döşeğinde geçerli değil mi.göremeyiz diye biliyorum ben.çünkü onlar nurdan yaratılmış nurani varlıklar..ayrıca görenler vardı ama onlarda sahabelerden.peygamberlerden.çünkü onlarda melekleri görme kabiliyeti vardı.ama bizlerde öyle birşey yok.mesela şimdi bir insan melekleri göreblir mi yani.böyle birşey var mı abi.
Es Selamün Aleyküm gönüldaşımız...
Siz sağolun kardeşimiz...
Hadis-i Şeriften çıkan mana bu...
Bu zamanda görülebilirmi,görülemezmi...
Bilmiyorum...
Konuyu yanlışlıkla senin konuna eklemişim,silmiştim....
Şimdi gerekli oldu,tekrar ekliyorum...
Okuyalım o zaman...

Allah İçin Allah'ın Kullarını Sevmenin Fazileti ve Bir Hadis-i Şerifin Hükümleri:

38- (2567) Bana Abdü'l-A'lâ b. Hammad rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hammad b. Seleme Sâbit'ten, o da Ebû Râfi'den, o da Ebû Hüreyre'den, o da Peygamber Efendimizden (Sallallahu Aleyhi ve Sellem) 'den naklen rivayet etti ki:

«Bir adam başka bir köydeki kardeşini ziyaret etmiş. Bunun üzerine Allah onun için yoluna bir gözcü melek oturtmuş. Adam meleğin yanına gelince (ona) :

— Nereye gitmek istiyorsun? diye sormuş. Adam :

— Şu köydeki kardeşime gitmek istiyorum! cevâbını vermiş. Melek :

— Onun üzerinde ıslâhına çalıştığın bir nimetin var mı? diye sormuş. Adam :

— Hayır! Şu kadar var ki ben onu Allah (Azze ve Celle) için sevdim, cevabını vermiş. Melek :

— O halde ben senin o kardeşini Allah için sevdiğin gibi, Allah da seni sevdiğini bildirmek üzere Allah'ın sana gönderdiği elçiyim, demiş.»

(...) Şeyh Ebû Ahmed demiş ki: Bana Ebû Bekr Muhammed b. Zen-cûyete'l-Kuşeyrî haber verdi, (Dedi ki) : Bize Abdü'l-A'lâ b. Hammad rivayet etti. (Dedi ki) : Bize Hammad b. Seleme bu isnadla bu hadîsin benzerini rivayet etti.

Medrace: Yol demektir. Ulemânın beyânlarına göre Allah'ın kulunu sevmesinden murad; ona rahmet etmesi, ondan razı olması ve ona hayrı irâde buyurmasıdır. Kullar hakkında muhabbet kalbin meylidir.

Bu Hadisden Çıkarılan Hükümler:

1- Hadis-i şerif Allah için birbirini sevmenin faziletine ve bu muhabbetin Allah'ın kulunu sevmesine sebep olacağına delildir.

2- Sulehâyı ve dostları ziyaret müstehabdır.

3- İnsanlar bazen melekleri görebilirler.

smyyes

Kayıtlı Kullanıcı
ve aleyküm selam abi.
paylaşım için tekrar Allah razı olsun.
bu konuyu araştırdım yukarı da da belirttiğim gibi insanlar melekleri sadece ölüm anında görebiliyormuş.
ama ben sizin dediğinizi anladım tabi.
selametle kalın abi.
hayırlı geceler

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm canım benim emeğine sağlık güzel bir paylaşım olmuş Rabbim razı olsun
selam ve dua ile :a03:

_AYDIN_

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm...
ellerine sağlık kardeşim,ALLAH'u teala razı olsun...
daha önce okumuştum bu hikayeyi,hafızamı tazemiş oldum...
selam ve dua'ile kardeşim...
selametle...

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Allahu Ekber...:( Allahım yolundan ayırma bizleri... :(

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAHım öylesine İhsan Sahibisin ki Kalplerimiz bu sevinçle çoşuyor.
ALLAHım öylesine Lütufkarsın ki Gönüllerimiz bununla Hamd ediyor.
ALLAHım öylesine Merhametlisin ki Kalplerimiz bunu bildikleri için Senden Rızanı Ümit ediyor.
ALLAHım Öylesine Koruyucusun ki Biz Sana Güveniyoruz.
ALLAHım Öylesine Nur Sahibisin ki Kalplerimiz Nurunla Temizleniyor.

ALLAHım cümlemize Hoşnut olacağın haller İhsan Eyle...

ALLAHa emanet olunuz kardeşim
Selam ve Dua ile...

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Allahuekber...
Esselamu Aleyküm canım
Rabbim senden razı ve hoşnut olsun
emeğine ve hisseden yüreğine sağlık
Selametle kal
Selam ve baki dualarımla
En Güzel'e Allah Celle Celalühu emanetsin
B)

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah

Esselamu Aleyküm ve Rahmetullah

ALLAHım öylesine İhsan Sahibisin ki Kalplerimiz bu sevinçle çoşuyor.
ALLAHım öylesine Lütufkarsın ki Gönüllerimiz bununla Hamd ediyor.
ALLAHım öylesine Merhametlisin ki Kalplerimiz bunu bildikleri için Senden Rızanı Ümit ediyor.
ALLAHım Öylesine Koruyucusun ki Biz Sana Güveniyoruz.
ALLAHım Öylesine Nur Sahibisin ki Kalplerimiz Nurunla Temizleniyor.

ALLAHım cümlemize Hoşnut olacağın haller İhsan Eyle...

ALLAHa emanet olunuz kardeşim
Selam ve Dua ile...

Duanıza canı gönülden Amin..Amin..Amin..
Allah Celle Celalühu razı olsun değerli kardeşim..
Selam ve baki dualarımla
Merhametlilerin En Merhametlisine Allah Celle Celalühu emanetsiniz.

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim
Rabbim razı olsun çok güzel bir paylaşımdı emeğine sağlık..
Okurken içim titredi.Bizim için neyin hayırlı olduğunu sadece bizleri yoktan var edip sayısız nimetler veren yüce Allah bilir.
Belki hayır bildiğimiz de şer, şer gibi gördüğümüzde bizim için bir hayır vardır..
Allaha emanet olunuz
selam ve dua ile...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt