Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yüzleşme (1 Kullanıcı)

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Yüzleşme

İnsanoğlu kendisi dışında hemen her şeye zaman ayırır. Bu geleneği bozup biraz kendinize zaman ayırmaya ne dersiniz?

Çekilelim şöyle tenha bir yere; atalım kafamızdan türlü düşünceleri…

Başlayalım kendimizle yüzleşmeye:

Ben kimim? Nereden geldim; nereye gidiyorum? Sorumluluklarım nelerdir? Niçin yaşıyorum?

Sahi insanlar niçin didişip duruyorlar? Niçin birbirlerine zarar veriyorlar; neyi paylaşamıyorlar?

Hâlbuki bize bu dünyanın; yalan, oyun ve oyuncaktan ibaret olduğu sürekli hatırlatılmıştı…

Hatırlatılmak ne kelime, her gün çevreden birilerini bu dünyadan kendi ellerimizle yollamıyor muyuz ki; Bir parça kefenle, yapa yalnız bu dünyadan.

İçimizde zapt edilemeyen bir şeyler var galiba; ona karşı koyamıyoruz…

Aman Allah’ım nedir bu halimiz ne kadar da aciz kalıyoruz. Sürüklüyor bizi; bir o yana ,bir bu yana..

Ne zamana kadar devam edecek bu meçhule gidiş. Meçhul mü? Hayır hayır ne meçhulü; meçhul olan bir şey yok aslında. Her şey apaçık meydanda…

Hangi insan yaptığının farkında değil ki? Herkes ne yaptığının farkında, fakat Ona, yani içindeki sese kulak veriyor. Bir ses ona ”yap” diyor o da yapıyor. Neticesini bazen düşünerek bazen düşünmeyerek de olsa yapmaktan geri duramıyor.

Eroin komasından ölen genç bir kızımızın hatıra defterindeki bir not “İçimdeki bir sese hep kulak verdim. Her dediğini yaptım. Beni bu hallere düşürdü. Artık geri dönemiyorum. Beni affedin çareyi ölümde aramaya karar verdim” Nasılda gerçeği gözler önüne seriyor.

İçindeki sese kulak verip vermemek, aslında bütün insanların sorunudur.

Herkesin içinde bir sesi vardır mutlaka. Peki içinizdeki o sesle siz nasılsınız? Siz onu ne kadar dinliyor ne kadar dinlemiyorsunuz? Onu ne kadar tanıyorsunuz?

Yoksa Ondan kurtulmak mı istiyorsunuz?

O sesten kurtularak yaşamanız imkânsızdır. Çünkü o ses, sizin varlık sebebinizdir. Ondan ayrılmak bu dünyadan gitmek demektir. O ses, sizin imtihanınızdır. Ona kulak verip vermemek noktasında, sevap ya da günahlarınız belirlenecek. Ahiret yurdundaki yeriniz ona göre belirlenecek. O ses sizsiniz; yani kendi nefsinizdir. Siz onunla varsınız, onsuz yoksunuz. O zaman geriye bir şey kalıyor: Onu tanımak, onu anlamak, onunla birlik olup beklenilen, istenilen şeyleri birlikte yapmak. Yani yüzleşmek!

Kendinize zaman ayırıp yüzleşmeye mecbursunuz bir yerde. Rahmetli Celal Mısır Hoca derdi ki “insan kendinde var olan bir kusurunu ancak üç aşamada yok edebilir. Birinci aşama tanıma, ikinci aşama kınama, üçüncü aşama terk etmedir.” Terk etmek için kınamak, kınamak için tanımak gerekir. Tanımanın yolu da yüzleşmeyledir.

Sır sahipleri bu konuda hep uyarmışlar. İçimizde var olan bir sese bir güce yönlendirmişler. ”Bir ben var bende benden içeri”

“İlim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsin bu bir kuru emektir”

“Kendini bilen Rabbini bilir.”

Bütün sırların başı da, sonu da sendedir. Yalan olan her şey; gerçek olan Sensin. Çünkü sende gerçek olana ait bir şeyler var; O da ruhtur. Ruh sahibine dönecek; Senden haber verecek. Sen de hesap vereceksin. Ölmeden önce kendinle konuş, kendinle yüzleş, kendini hesaba çek ki kendine çeki düzen veresin. … Yorulsan da, üzülsen de kendinle yüzleşmeye konuşmaya zaman ayırmalısın Yoksa hesabın çetin olur.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Yorulsan da, üzülsen de kendinle yüzleşmeye konuşmaya zaman ayırmalısın Yoksa hesabın çetin olur.

Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü kıymetli kardeşim..

Ölmeden ölebilmek sırrına mazhar olarak yaşayabilirse insanoğlu.. Yüzleşme erdemini, Hakk'ın ölçüsünde ve vicdanınca yerine getirebilirse; ahirette bir nebze de olsa hesabı çabuk görülenlerden ve hesabını dünyada iken mizanlayanlardan olur inşallahü Teala..Allah c.c razı olsun, ecrinizi versin inşallah en hayırlısı ile..Rabbimize emanet olunuz. Selam ve baki Dua ile.

Bi_iznillah

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşım için teşekkürler...
yüceler yücesi mevlam razı olsun....

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Yorulsan da, üzülsen de kendinle yüzleşmeye konuşmaya zaman ayırmalısın Yoksa hesabın çetin olur.

Selamün Aleyküm ve rahmetullahi ve berekatühü kıymetli kardeşim..

Ölmeden ölebilmek sırrına mazhar olarak yaşayabilirse insanoğlu.. Yüzleşme erdemini, Hakk'ın ölçüsünde ve vicdanınca yerine getirebilirse; ahirette bir nebze de olsa hesabı çabuk görülenlerden ve hesabını dünyada iken mizanlayanlardan olur inşallahü Teala..Allah c.c razı olsun, ecrinizi versin inşallah en hayırlısı ile..Rabbimize emanet olunuz. Selam ve baki Dua ile.

Ve aleyküm selam ve rahmetullahi ve berakatüh kardeşim.
Duanıza yürekten Amin inşallah kardeşim. Temennimizde budur zaten.
Allah razı olsun sizden,
Allah’a emanet olun,
Selam ve baki dua ile kalın.

motor1hr9.gif
kuranpf3.gif
atlxi8.gif

gif078tw8jw5.gif

Kedi, Aslangiller familyasındandır. Ama 40 tane Kedi bir araya gelse, bir tane Aslan etmez.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
paylaşım için teşekkürler...
yüceler yücesi mevlam razı olsun....

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh.
Teşekkür ederim kardeşim.
Allah sizden de razı olsun,
Allah’a emanet olun,
Selam ve baki dua ile kalın.

gif078tw8jw5.gif

Kedi, Aslangiller familyasındandır. Ama 40 tane Kedi bir araya gelse, bir tane Aslan etmez.

inam_9

Kayıtlı Kullanıcı
Hissediyorsun şimdi soğuğu ve sıcağı… Sol yanında bir et parçası ki; bütün bedenin onun elleri arasında… Bir kıpırtı, bir hareket var; gün içinde belki de hiç hissetmediğin… Oysa seni ayakta tutan, sana sevgiyle ya da nefretle baktırtan o… Ah be insan! Sen bir kalp taşıyorsun… Yoksa taşıdığını sanıyorsun! İnsan! Sen kalbini biliyor musun? Nedir senin için kalp, söyle? !
Gözünde iki damla belirirse kalbin sızladığındandır… Sesini duymak istediğin birine hasretteysen, kalbindir o özlemi, o hasreti taşıyan. Yüzünde bir tebessüm oluştuysa, bil ki o et parçasına Yaradan sevgi koyduğu içindir ki; o et parçası “sahibini biliyorsa” hep tebessüm kardır…

Rabbimize emanet olunuz. Selam ve baki Dua ile.

Delete

Kayıtlı Kullanıcı
Hissediyorsun şimdi soğuğu ve sıcağı… Sol yanında bir et parçası ki; bütün bedenin onun elleri arasında… Bir kıpırtı, bir hareket var; gün içinde belki de hiç hissetmediğin… Oysa seni ayakta tutan, sana sevgiyle ya da nefretle baktırtan o… Ah be insan! Sen bir kalp taşıyorsun… Yoksa taşıdığını sanıyorsun! İnsan! Sen kalbini biliyor musun? Nedir senin için kalp, söyle? !
Gözünde iki damla belirirse kalbin sızladığındandır… Sesini duymak istediğin birine hasretteysen, kalbindir o özlemi, o hasreti taşıyan. Yüzünde bir tebessüm oluştuysa, bil ki o et parçasına Yaradan sevgi koyduğu içindir ki; o et parçası “sahibini biliyorsa” hep tebessüm kardır…

Rabbimize emanet olunuz. Selam ve baki Dua ile.

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatüh.
Yorumunuz için teşekkürler,
Allah razı olsun kardeşim,
Allah’a emanet olun,
Siz de selam ve baki dua ile kalın.

gif078tw8jw5.gif

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt