Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yok yavv (1 Kullanıcı)

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
Atatürk'e ilişkin olarak 2 önemli çarpıtma yapılıyor.
Biri Batılılaşma konusunda...
Diğeri din konusunda...
İlki, Atatürk'ün hedef olarak Avrupa'yı göstermediği iddiasına dayanıyor.
İkincisi, -dünkü Vakit gazetesinde bir örneğini gördüğümüz gibi- ısrarla Atatürk'ü dua ederken, sarıklı mebuslarla ya da peçe içindeki Latife Hanım'la gösterip cumhuriyetin temelinde bir din motifi arıyor.
Bu 2 konuda 2 belge hatırlatacağım.

* * *

İlk belge, 29 Ekim günü Mustafa Kemal Paşa'nın Fransız yazarı Maurice Pernot'ya verdiği demeç... Paşa, o gün Revue Des Deux Mondes için Meclis Başkanı sıfatıyla verdiği son demecinde şöyle diyor:
"Osmanlı İmparatorluğu, Batı'ya karşı elde ettiğimiz başarılardan çok gururlanarak kendisini Avrupa uluslarına bağlayan bağları kestiği gün düşüşe başlamıştır. Bu bir hataydı. Bunu tekrar etmeyeceğiz. Bizim vücutlarımız Doğu'da ise de düşüncelerimiz Batı'ya dönüktür. Memleketimizi çağdaşlaştırmak istiyoruz. Bütün çalışmalarımız Türkiye'de çağdaş, bu sebeple Batılı bir hükümet oluşturmaktır. Uygarlığa girmek arzu edip de Batı'ya yönelmemiş millet hangisidir?"

* * *

Din meselesine gelince...
İlk Meclis'in dualarla açıldığı ve cumhuriyete oy veren milletvekilleri arasında 100 kadar din adamı olduğu doğru... Ancak böyledir diye cumhuriyetin kökeninde ve Atatürk'ün düşünce evreninde din motifleri aramak nafile uğraş.
Afet İnan cumhuriyetin ilanından 6 yıl sonra Yurt Bilgisi dersleri vermeye başlamıştı. Okutacağı kitabı Kemal Paşa'ya gösterdi. Gazi beğenmedi. Yeni bir Medeni Bilgiler kitabı yazdırdı.
Kitap, 1931'de Afet İnan imzasıyla çıktı; ortaokul ve liselerde okutuldu. İşte Kemal Paşa'nın el yazısıyla kaleme aldığı o notların "Millet" bölümünden satırlar:

* * *

"Türkler Arapların dinini kabul etmeden evvel de büyük bir millet idi. Arapların dinini kabul ettikten sonra bu din Arapların (..) Türklerle birleşip bir millet teşkil etmelerine hiçbir tesir etmedi. Bilakis Türk milletinin milli rabıtalarını gevşetti; milli hislerini, milli heyecanını uyuşturdu. (..)
"Türk milleti birçok asırlar, (..) bir kelimesinin manasını bilmediği halde Kur'an'ı ezberlemekten beyni sulanmış hafızlara döndü. (..)
"Türk milletini Allah için, Peygamber için topraklarını, menfaatlerini, benliğini unutturacak, Allah'la mütevekkil kılacak derin bir gaflet ve yorgunluk beşiğinde uyuttular. (..)
"... din hissi, dünyanın acısı duyulan tokadıyla derhal Türk milletinin vicdanındaki çadırını yıktı, davetlileri, Türk düşmanları olan Arap çöllerine gitti. (..) Artık Türk, cenneti değil, (..) son Türk ellerinin müdafaa ve muhafazasını düşünüyordu. İşte dinin, din hissinin Türk milletinde bıraktığı hatıra..."

* * *

Yeterince açık değil mi?
Nasıl oluyor da din konusundaki görüşleri bu kadar net olan bir lider hâlâ yanlış yorumlanıyor?
Yukarıdaki satırların çoğu, Türk Tarih Kurumu tarafından 1969 ve 1988'de basılan "Medeni Bilgiler ve Mustafa Kemal Atatürk'ün El Yazıları" kitabında yer almıyor da ondan...
İnanması zor; ama kendi kurduğu kurum, Atatürk'ün notlarını sansür ederek yayımladı.
"Medeni Bilgiler"i geçenlerde yeniden basan Örgün Yayınevi, Türk Tarih Kurumu'ndan bir özürle yeni baskı beklediklerini yazmış.
Atatürk'ün okullarda okutulsun diye kaleme aldığı kitabının bile sansür edildiği bir ülkede yaşıyoruz.
Düşünce özgürlüğü mü dediniz?

CAN DÜNDAR...

(YAZIYLA İLGİLİ DESTEK VERİLERİ UTANCIMIZDAN EKLEYEMEDİK)

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum şengül kardeşim.Sözün bittiği yer!!!Selametle B)

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
İlah-i Adalet, İlah-i Adalet, İlah-i Adalet,
Selametle kardeşim...

ecthelion

Kayıtlı Kullanıcı
çok ilginç bir bilgi.. teşekkurler...

meral78

Kayıtlı Kullanıcı
Allah(cc) razı olsun kardeşim,selametle.Hadis: Hikmetin başı, ALLAH korkusudur.

dinci

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm şengül kardeşim söylenecek çok şey var ama konuşmamak daha iyi gibime geliyor nedenmi diyeceksin korktuğum için deyil ölmüş bir insanın 100 yıl önce ne niyetle bu cumhuriyeti kurduğunu tam olarak bilemiyorum bu yüzden konuşmamak en iysi ama bildiyim birşey var KURANI KERİMİ bize unutturan kişi eyer latin harfleri kullanmayı yasalaştırmasaydı biz bugün KURANI KERİMİ belkide ezbere okuyorduk oysaki şimdi okuduğumuz duaların anlamlarını bile bilmiyoruz namaz kılarken bir sürü sure okuyoruz ama ne dediyimizi anlamıyoruz :a24:

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum şengül kardeşim.sözün bittiği yer!!!selametle b)

ilah-i adalet, ilah-i adalet, ilah-i adalet,
selametle kardeşim...

herşey ortada daha ne denilebilirki

çok ilginç bir bilgi.. Teşekkurler...

allah(cc) razı olsun kardeşim,selametle.hadis: Hikmetin başı, allah korkusudur.

selamün aleyküm şengül kardeşim söylenecek çok şey var ama konuşmamak daha iyi gibime geliyor nedenmi diyeceksin korktuğum için deyil ölmüş bir insanın 100 yıl önce ne niyetle bu cumhuriyeti kurduğunu tam olarak bilemiyorum bu yüzden konuşmamak en iysi ama bildiyim birşey var kurani kerimi bize unutturan kişi eyer latin harfleri kullanmayı yasalaştırmasaydı biz bugün kurani kerimi belkide ezbere okuyorduk oysaki şimdi okuduğumuz duaların anlamlarını bile bilmiyoruz namaz kılarken bir sürü sure okuyoruz ama ne dediyimizi anlamıyoruz :a24:

ve aleykum selam ve rahmetullahi...

Fikirlerini beyan etmemekte olsa bu sayfanin yüzlerce üye ile dolmasi gerekiyor..birileri bazi formlara çok ilgi gösteriyor...bir eğlence mizah formuna bakin bi bu gibi konulara ilgiye...herhalde birileri fotoğraf vermek istemiyor...

Sizleri tebrik ederim bu fotoğrafta yanimda olduğunuz için..bu fotoğrafi saklayacağim..

Selametle...

islamoglu

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,Kardeşim benimde resmimi çek sana zahmet,bende senin yanında aynı fikirli olarak yer almak istiyorum,ancak insanlara hala anlatamıyorum meramımızı neden meramımız dedim,çünkü anlamak istemiyor bazı kişililer sana bana örümcek kafalı diyenlerin,kafaları boş saman bile yok içlerinde,hiç mi etraflarına bakmıyorlar,hiç mi düşünmüyorlar bu evren bu varlıklar nasıl varlar,nasıl oluşmuşlar,Ancak Allah-u Teala ya ve onun gönderdiklerine inanmayan bir ahmak yukarda adı geçen itaplardaki açıklamaları yapar,ve başka biride kalkar bu günümüzde ben O içtihatını islama zıd düşecek şekilde yapmış olan birinin peşiden gidiyorum diye laf bile söyletmez,toz kondurmaz,herkes gidecek geldiği yere ahirete mevla verecek ona kelamını ''Hadi bul bakam bu kur-an da nerede var o yaptığın amel,göster bana ''diyecek,şaşarım ben o zaman o insanların haline,Allah akıl fikir nasib etsin,Herşey okadar açık ve netki!!! hala uyanamıyorlar,üstelik Atatürkün arkasından miras bıraktığı partide,kurumlarda bu mirası eksiksiz yerine getirmek istiyorlar,baş örtüsü yasağına direnmek gibi,<<Ne işin var hac da gidersin Muhammed bırakmaz seni araplara para yedirme>> diyecek kadar enine boyuna cahiller,ne bilsin zalim Allah'ın emri olduğunu,bilmez çünkü Allah,ı inkar eder O.
Kimsede bana Kalkıp Atatürkü yada arkasından gidenleri korumasınlar,Vallahi Rabbimin gazabına uğrarlar.Allah herkese hidayet nasib etsin...AMİN

_YUSUF_

Yönetici
İkincisi, -dünkü Vakit gazetesinde bir örneğini gördüğümüz gibi- ısrarla Atatürk'ü dua ederken, sarıklı mebuslarla ya da peçe içindeki Latife Hanım'la gösterip cumhuriyetin temelinde bir din motifi arıyor.

Selamun aleykum
Fotoğraf vermekle bearaber alıntı kısmı için bır ıkı cumlede ekleyelım inşaAllah

Vakit gazetesinin ısrarla bu örnekleri dillendirmesindeki sırrı anlayamamıs yada işine gelmemiş yorumcu şahısın.

Bunu vakit gazetesinin devamlı dillendirmesi onu istedikleri gibi kullanan insanların şaçmalıklarını gözler önüne sermektir.Onu nasıl ki din düşmanı gibi göstermeye çalışıp (öyle veya değil beni ilgilendirmez) onun üzerinden dinsizlik yapanlara cevap olarak (vakit gazetesinide ilgilendirmiyor fakat laik kesime cevaben) onun öyle olmadığının kanıtlarını halka gösterip laiklik naraları atanlara dinle devlet işlerini ayırmaya çalışanlara mecliste sarıklılar var iken şimdi başı örtülüleri bırakın meclise okula almayanlara sadece Allah'ı camiye tıkanlara cevap niteliğinde bu resimler halkın gözüne sokulmaktadır.Nasılki bunlar dans eden içki içen sigara içen bir atatürkü bizim gözümüze yıllardır nasıl sokuyorlarsa bizde onlara dua eden sarıklı peçeli insanların resimlerini gözlerine sokacağız.

Fakat ne yazıktır ki bizim halkımız islamı ençok savunanlardan olan bu gazeteye iftira üzerine iftiralar atmaktadır.Ben onsenedir bu gazeteyi takip ederim yazdıklarının yıllar sonra bile bir bir ortaya çıktığına şahidimdir.Fakat bunları okumayan nerden bilsin öyle değilmi.İslamı savunan bu tur medya gurublarına saldıranlarada bu forum aracılığı ile kınıyor herkeside vakit gazetesini okumaya davet ediyorum
Allah'u tealanın selamı bereketi üzerinize olsun
Not.Konu hakkında da Murat Barakçı'yı takip etmenizi tavsiye ederim

sengul

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,Kardeşim benimde resmimi çek sana zahmet,bende senin yanında aynı fikirli olarak yer almak istiyorum,ancak insanlara hala anlatamıyorum meramımızı neden meramımız dedim,çünkü anlamak istemiyor bazı kişililer sana bana örümcek kafalı diyenlerin,kafaları boş saman bile yok içlerinde,hiç mi etraflarına bakmıyorlar,hiç mi düşünmüyorlar bu evren bu varlıklar nasıl varlar,nasıl oluşmuşlar,Ancak Allah-u Teala ya ve onun gönderdiklerine inanmayan bir ahmak yukarda adı geçen itaplardaki açıklamaları yapar,ve başka biride kalkar bu günümüzde ben O içtihatını islama zıd düşecek şekilde yapmış olan birinin peşiden gidiyorum diye laf bile söyletmez,toz kondurmaz,herkes gidecek geldiği yere ahirete mevla verecek ona kelamını ''Hadi bul bakam bu kur-an da nerede var o yaptığın amel,göster bana ''diyecek,şaşarım ben o zaman o insanların haline,Allah akıl fikir nasib etsin,Herşey okadar açık ve netki!!! hala uyanamıyorlar,üstelik Atatürkün arkasından miras bıraktığı partide,kurumlarda bu mirası eksiksiz yerine getirmek istiyorlar,baş örtüsü yasağına direnmek gibi,<<Ne işin var hac da gidersin Muhammed bırakmaz seni araplara para yedirme>> diyecek kadar enine boyuna cahiller,ne bilsin zalim Allah'ın emri olduğunu,bilmez çünkü Allah,ı inkar eder O.
Kimsede bana Kalkıp Atatürkü yada arkasından gidenleri korumasınlar,Vallahi Rabbimin gazabına uğrarlar.Allah herkese hidayet nasib etsin...AMİN

Ve aleykum Selam ve Rahmetullahi...

bu fotoğrafta yer aldığınız için teşekkürler..

dua müşterek..
Selametle..

Selamun aleykum
Fotoğraf vermekle bearaber alıntı kısmı için bır ıkı cumlede ekleyelım inşaAllah

Vakit gazetesinin ısrarla bu örnekleri dillendirmesindeki sırrı anlayamamıs yada işine gelmemiş yorumcu şahısın.

Bunu vakit gazetesinin devamlı dillendirmesi onu istedikleri gibi kullanan insanların şaçmalıklarını gözler önüne sermektir.Onu nasıl ki din düşmanı gibi göstermeye çalışıp (öyle veya değil beni ilgilendirmez) onun üzerinden dinsizlik yapanlara cevap olarak (vakit gazetesinide ilgilendirmiyor fakat laik kesime cevaben) onun öyle olmadığının kanıtlarını halka gösterip laiklik naraları atanlara dinle devlet işlerini ayırmaya çalışanlara mecliste sarıklılar var iken şimdi başı örtülüleri bırakın meclise okula almayanlara sadece Allah'ı camiye tıkanlara cevap niteliğinde bu resimler halkın gözüne sokulmaktadır.Nasılki bunlar dans eden içki içen sigara içen bir atatürkü bizim gözümüze yıllardır nasıl sokuyorlarsa bizde onlara dua eden sarıklı peçeli insanların resimlerini gözlerine sokacağız.

Fakat ne yazıktır ki bizim halkımız islamı ençok savunanlardan olan bu gazeteye iftira üzerine iftiralar atmaktadır.Ben onsenedir bu gazeteyi takip ederim yazdıklarının yıllar sonra bile bir bir ortaya çıktığına şahidimdir.Fakat bunları okumayan nerden bilsin öyle değilmi.İslamı savunan bu tur medya gurublarına saldıranlarada bu forum aracılığı ile kınıyor herkeside vakit gazetesini okumaya davet ediyorum
Allah'u tealanın selamı bereketi üzerinize olsun
Not.Konu hakkında da Murat Barakçı'yı takip etmenizi tavsiye ederim

Ve aleykum Selam ve Rahmetullahi..

poz verdiğiniz için teşekkürler..

dua müşterek..
Not:inşaALLAH..

Selametle..

zrrtt

Yasaklı Kullanıcı
Allah razı olsun.

Luvi

Kayıtlı Kullanıcı
Vakit Gazetesi, Hüseyin Üzmez olayında zaten olaydan sonra yaptığı davranışlarla iyice gözümden düştü. O yüzden Vakit ne yazsa doğrudur diyorum artık.

Selam ve dua ile...

kimkimdir

Kayıtlı Kullanıcı
NE BATICI İHANET ŞEBEKESİ..
NE A-BDNİN KUCAĞINDA ILIMLI İSLAM İHANETİ...
TEK YOL İSLAM...
TEK HEDEF BAĞIMSIZ-BİRLEŞİK İSLAM DEVLETİ...

Paylaşım için Allahcc razı olsun gönüldaşımız...
BESMELE...SELAM...DUA...

ahde

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm kardeşim ben de bir kare vermek istedim
vakit gazetesiyle ilgili bir yorum yapmaya ihtiyaç duymuyorum
Atatürkçü düşünceyi tartışmaya hiç gerek yok zaten net bir şekilde ortadadır. ben kemalizmin arkasına saklanıp bundan rant sağlamaya çalışanlara seslenmek istiyorum atatürkün başörtülü kızlar üniversitelerde
eğitim göremez diye bir ifadesi bulunuyormu?
ikinci olarak neden mecliste şapka takmıyorlar hepinizin de bildiği gibi şapka kanunu çıkarmıştı Ata türk demekki zamana ayak uydurmak gerekiyor
Anayasa kurulduğu günden bu güne birçok değişikliğe uğramıştır
Uğrayacaktır da buna kimse dur diyemez gelişen teknolojiyi karşıdan bakıp
Seyredemeyiz Atatürk'ün nasıl yaşadığı inanç boyutu bellidir.
Ama bu boyut sadece kendini alakadar etmektedir kimse bana kalkıp
Atatürk içki içiyordu sende içeceksin demeye hakkı yoktur
Dini inanç ve yaşayış kişinin kendi sorumluluğudur
Bu düşünce laikliğin açılımın da mevcuttur herkez dini inançlarına hür ve özgür irdeye sahiptir deniliyor peki bu günün kemalizmin arkasına sığınanlar ne yapıyorlar bir bakalım:
Bugün Türkiyede okullara kolu bacağı göbeği açıklar girebiliyorda
Başı kapalılar giremiyorsa;
yemin törenlerine herkezin ailesi alınıyorda
Başı kapalı anneler sakallı babalar alınmıyorsa;
Meclise hırsızı hortumcusu
yolsuzu girebiliyorda baş örtülü kadın giremiyorsa:
diploma törenine
her öğrenci katılabliyorda birinci olduğu halde başörtüsünden dolayı katılamıyorsa
ve bu yasağın gerekçesi de Kanun veya kararname ile
bir türlü gösterilemiyorsa insan ister istemez bu inatlaşmanın altında başka şeyler arıyor .
Acaba bildiğimiz yada bilmediğimiz bir kısım güçlerin
Bu oyun da parmağı mı var ? nedir bu hukuk dışı uygulamanın altında yatan gerçek
bu da zulmun bir başka boyutu değilmidir .
selametle kalın

_YUSUF_

Yönetici
Vakit gazetesinin olaydan sonra gözünüzden düşmesine sebep alan tavırları açıklarmısınız.

Vakit Gazetesi, Hüseyin Üzmez olayında zaten olaydan sonra yaptığı davranışlarla iyice gözümden düştü. O yüzden Vakit ne yazsa doğrudur diyorum artık.

Selam ve dua ile...

BİŞR

Kayıtlı Kullanıcı
esselamualeykum.cumanız mubarekolsun.

s.s.s

Kayıtlı Kullanıcı
şengül bacım dönmüşsün ama banlanmışsın çok üzüldüm :(
özlemiştim seni....
inşALLAH iyisindir güzel kardeşim.ALLAH a emanet ol

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt