Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

...yeni yıla girerken... (mutlaka okuyun) (3 Kullanıcı)

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
Yılbaşı yaklaşırken; evlerde, alışveriş merkezlerinde, tv'deki programlarda bir hareket, bir telaş başlar. Her yerde çam ağaçları süslemeleri; yemek tatlı yapılmaları, alışveriş merkezlerinde yeni yıl indirimler,, yılbaşına özel hediyeler, özellikle noel baba oyuncakları ve onun kılığına girenler ortalıklta dolaşmaya başlarlar
Tv'lerde yılbaşına özel özel programlar ve daha sayamadığım bir sürrü etkinlik!
Ve bu gibi etkinlikler ne yazık ki Müslümanların arasına, evlerine kaadr girdi. Tıpkı batıyı taklid ederek, batıyı örnek alarak, batıya özenerek onlar gibi bir hal aldık!
Neymiş "yeni yıla; içerek, dans ederek, sevdikleri ile beraber girmek istiyorlarmış" Gece yarılarına kadar barlarda, gazinolarda; dans ederek, içerek ve saniyeleri sayarak sarhoş, kendini bilmediği bir şekilde girer yeni yıla
Bu gibi durumlar artık evlere de sıçramaya başladı. Ve bu durumlar çocuklara çok zarar veriyor. Özellikle tv'lerde gördüğü noel baba Onlara hediye getiren bir adamın varlığına inanır hale geldiler. Halbuki böyle bişey yok!!!
Bu yolla gayri müslimlerin gene oyununa geliyoruz. Gene batıya yenik düşmüş oluyoruz. Kim bilir ne kadar da mutlu oluyorlardır şimdi.
Eğer bizler gerçek Müslümanlardansak bunlara bir "dur" demeliyiz. Gayri müslimlerin oyununa gelmemeliyiz.

Bu kadar saf olmamalıyız.
Müslüman dediğin uyanık olmalı.
Müslümanlara böyle şeyler yakışmıyor.
Yapmamalıyız,
Yaptırmamalıyız
ve
Yapılmaması için de elimizden geleni yapmalıyız!
Yeni yıla gireken Din Kültürü Hocam bizlere bir kaç öğüt vermişti. Bence her Müslümanın yapması gereken şeylerdir bunlar. Şöyle demişti:

"Genelde baktığımızda yeni yıla yiyip içerek ve dans ederek girerler. Böylece yeni yıla gülerek, eğlenerek ve mutlu olarak girdiklerine inanırlar. Halbu ki böyle yapanın genelde bütün yılı; kendini bilmeyerek, sarhoş ve her seferinde bir yerde sızıp başıboş olarak geçer. Böylece yeni yılı gene boş bir şekilde tamamlar. Eğer sen yeni yıla güzel bir abdest alıp; namaz kılarak, Kuran okuyarak, dua ederek girersen inan ki o yılın ne kadar güzel geçtiğini, bunu zamanla anlayıp görürsün."

Düşünün seccadenizin başında oturup; Kadir-i Zülcelal'e elinizi kaldırıp:
"Ya Rabbi bu yıl çok kalp kırdım, çok hatalar yaptım, çok günahlar işledim Ya Rabbi bu yılımın böyle olmasını istemiyorum. Temiz, günahlardan az da olsa uzak ve tevbe edip sana layık bir kul olarak geçirmeyi nasip eyle. Ne olur Rabbim nasip eyle"

Herkes yeni yıla bağırarak, gülerek girerken

Sen ise;

Rabbinle başbaşa, günahlarına ağlayarak gir!

Herkes dans ederek girerken

Sen ise;

Rabbinle konuşarak, Kuran okuyarak gir!

Herkes yiyip içerek geçici açlıklarını doyururken,

Sen ise;

Rabbini zikredip, anarak Önderin Hz. Muhammed Mustafa (sallu aleyhi ve sellem)'e salavat çekerek ruhunu maneviyatını doyur!

Herkes hoplayıp zıplayarak saniyeleri sayarken,

Sen ise;

Sevgiliye en yakın olan secdeye varıp ağlayarak, pişmanlık duyarak günahlarına, samimi bir kalple tövbe ederek yeni yıla SEVGİLİLER SEVGİLİSİ ile tertemiz olarak gir!

Evet bir deneyelim, yapalım ve görelim
Denemekten zarar gelmez!
Yeni yıla;

KURAN OKUYARAK,

NAMAZ KILARAK,

DUA EDEREK,

herkes gülerken

BİZ GÜNAHLARIMIZA AĞLAYARAK GİRELİM.

Rabbim yeni yılda barış huzur ve kardeşlik nasip eylesin
Rızasını kazanma yolunda güzel, hayırlı kapılar açmayı nasip etsin.
Bizleri yolundan ve Peygamber Efendimizin sünnettinden ayırmasın
İnşaAllah!

alıntı

kardelele

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu"
canim mervecim;
gönlü güzel kendi güzel benim fedakar kardeşim ;
seni fiziken tanimiyorum ama hep güzel şeyler aklima geliyor sana yazi yazarken .......yine ne güzel bir paylaşim.sanki bu yaziyi ben yazmişim bu konuyu ben açmişim gibi hisettim canim benim .duygularima tercüman oldun.allah razi olsun.biz günahlarimiza ağliyarak girmeliyiz.ben herkesi bu konuda elimden geldiğince uyariyorum.en güzel şey o gün oruç tutup sicacik bir çorbayla iftar etmek .ibadetlerimizi yaptiktan sonra uyumak .bizim yilbaşimiz bunlardan ibaret.allah yar ve yardimcin olsun.selametle kal.gözlerinden öperim sevgi ile...ağzina yüreğine sağlik canim kardeşim.

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
"selamun aleyküm ve rahmetullahi ve berekatuhu"
canim mervecim;
gönlü güzel kendi güzel benim fedakar kardeşim ;
seni fiziken tanimiyorum ama hep güzel şeyler aklima geliyor sana yazi yazarken .......yine ne güzel bir paylaşim.sanki bu yaziyi ben yazmişim bu konuyu ben açmişim gibi hisettim canim benim .duygularima tercüman oldun.allah razi olsun.biz günahlarimiza ağliyarak girmeliyiz.ben herkesi bu konuda elimden geldiğince uyariyorum.en güzel şey o gün oruç tutup sicacik bir çorbayla iftar etmek .ibadetlerimizi yaptiktan sonra uyumak .bizim yilbaşimiz bunlardan ibaret.allah yar ve yardimcin olsun.selametle kal.gözlerinden öperim sevgi ile...ağzina yüreğine sağlik canim kardeşim.

aleyküm selam canım benim ne kadar mutlu oldum yazdıklarına
benim hakkımda böyle düşünmen çok sevindirdi
inan bende senin için aynı şeyleri düşünüyorum
ALLAH razı olsun, gönlünden geçenleri en hayırlısıyla versin sana RABBİM
okuyan gözlerine sağlık hayırlı cumalar

~Leyfunnur~

Kayıtlı Kullanıcı
esselamu aleykum Mervecim,
çok güzel nasihatler,
çok yazik ki batiyi taklit edip te kutlayan insanlarimiz var, ALLAH c.c. onlara hidayet versin,
Rabbim bizlere hayirli kapilar açsin, Yolundan ayirmasin insALLAH...
ALLAH'a emanet ol canim...

bedavih

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel nasihatler,
çok yazik ki batiyi taklit edip te kutlayan insanlarimiz var, ALLAH c.c. onlara hidayet versin,

vealeykumselam ve rahmetullahi veberakatuhu....amin cümlemizi inşaAllah...duanızdan biz de nasiplenelim inşaAllah...hayırlı ve bereketli cum'alar....

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel nasihatler,

ve aleyküm selam leylacım
ALLAH razı olsun...

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık canım çok çok anlamlı yerinde hayırlı bir paylaşım olmuş..
bir müslümanın yeni yıla girerken yapması gerekenleri de çok güzel izah eden bir yazı olmuş..
malesef ki bir çok müslümanım diye geçinen sözde müslümanlar batı adetlerini en ince ayrıntılarına kadar yerine getirmekte..
yılbaşı akşamları biryerde toplaşmalar yiyip içmeler eğlence programları bilmem neler dışarılara çıkmalar kahvehanelerde takılmalar ve daha bir çok saçma sapan yanlış şeyler...
bize ters bizim için yanlış olan şeyler bunlar, gördüğümüz yanlışları düzeltmek istediğimiz uyarmak istediğimiz zaman da kötü olan yine biz oluyoruz herkesin kendi hayatı oluyor, yazcak çok şey var denizim ama yazmakla istediğimiz şeyleri anlatamadığımız insan da çok malesef..
Rabbim bizleri ve sevdiklerimizi bu gibi hatalardan uzak tutsun dua etmekten başka pek yapabileciğimiz bişey de yok, Rabbim hidayet versin..
selam ve dua ile...

NDYZLF

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun paylaşımınız için....

gelartık

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm güzel kardeşim çok güzel bi nasihat bnde çok mutsuzum bu tür şeylre zaten pek inancım yok aslında bilmeyizki ömrümzden ömür geçyor nasıl olurda ağlamamız gerkirken eğlenebiliyoruz rabbim şaşırmasın bizleri ve bizleri doğru yoldan ayırmasın selam dua ilee AEOL

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık canım çok çok anlamlı yerinde hayırlı bir paylaşım olmuş..

bir müslümanın yeni yıla girerken yapması gerekenleri de çok güzel izah eden bir yazı olmuş..
malesef ki bir çok müslümanım diye geçinen sözde müslümanlar batı adetlerini en ince ayrıntılarına kadar yerine getirmekte..
yılbaşı akşamları biryerde toplaşmalar yiyip içmeler eğlence programları bilmem neler dışarılara çıkmalar kahvehanelerde takılmalar ve daha bir çok saçma sapan yanlış şeyler...
bize ters bizim için yanlış olan şeyler bunlar, gördüğümüz yanlışları düzeltmek istediğimiz uyarmak istediğimiz zaman da kötü olan yine biz oluyoruz herkesin kendi hayatı oluyor, yazcak çok şey var denizim ama yazmakla istediğimiz şeyleri anlatamadığımız insan da çok malesef..
Rabbim bizleri ve sevdiklerimizi bu gibi hatalardan uzak tutsun dua etmekten başka pek yapabileciğimiz bişey de yok, Rabbim hidayet versin..

selam ve dua ile...

çok güzel ifade etmişsin canım
keşke bilinçli müslüman olabilsek, ama uyuyoruz malesef
ALALH sonumuzu hayretsin...dua ileB)

Aşk-ı Hicab

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleyküm mervecim.
ALLAH razı olsun. Emeğine sağlık..

Herkes yeni yıla bağırarak, gülerek girerken

Sen ise;

Rabbinle başbaşa, günahlarına ağlayarak gir!

gülkoksam

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel izah edilmiş insanlar yeni yıl için 10 dan geri saydığında ve çığlıklar attığında:)D)
bizde o anda namazda olsak ne güzel olur..

VaVeyla

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm güzel kardeşim çok güzel bi nasihat bnde çok mutsuzum bu tür şeylre zaten pek inancım yok aslında bilmeyizki ömrümzden ömür geçyor nasıl olurda ağlamamız gerkirken eğlenebiliyoruz rabbim şaşırmasın bizleri ve bizleri doğru yoldan ayırmasın selam dua ilee AEOL

aleyküm selam
amiin canım kardeşim
yorumun için teşekkürler...

pembe rüya

Kayıtlı Kullanıcı
müslüman olmayanlara benzemeyin
"Kim bir millete benzemeye çalışırsa, o da onlardandır," buyurmuşlardır.
Bu hadis-i şerif benzemenin müspet ve menfi kısımlarını içine almaktadır. Çünkü teşebbüh (benzemeye çalışmak): Başkalarının yaptığı bir işi onlara uyarak yapmak demektir ki hayır ve şerde, günahta, küfür ve imanda olabilir. O halde bu hadis-i şerif: Kâfirlere, fasıklara, günahkarlara benzemeyi yasakladığı gibi başta Hz. Peygamber (S.A.V.) efendimize olmak üzere, sahabe-i kirama, meşayiha, takva ve salah sahibi kimselere benzemeyi de teşvik etmektedir.
Özellikle yahudi ve hıristiyanlar kısacası İslam’a inanmayan bütün toplumlar, Müslümanların benzememekle emrolundukları toplumlardır. Amr b. Şuayb (R.A.)nun, dedesinden rivayetine göre Peygamberimiz (S.A.V):
"Bizden başkasına benzemeye çalışanlar bizden değildir. Yahudilere ve hıristiyanlara benzemeyiniz…" buyurmuşlardır.

Nazar57

Kayıtlı Kullanıcı
Rabbim yeni yılda barış huzur ve kardeşlik nasip eylesin
Rızasını kazanma yolunda güzel, hayırlı kapılar açmayı nasip etsin.
Bizleri yolundan ve Peygamber Efendimizin sünnettinden ayırmasın
İnşaAllah!

Amin..!
Esselamualeyküm kardeşim..
Yılbaşına yaklaştığımız şu günlerde çok güzel bir konuya değinmişsin..
Yılbaşı aynı zamanda doğum günüme tekabul ettiğinden bu sene farklı bir kutlamayla gireceğim inşallah bende..
Önceki senelerde camın başında dua ederdik kardeşlerimle, bu sene nin verdiği oturan bir bilinçle ibadetle muhafaza edeceğiz ruhumuzu inşallah..:)
Ayrıca çevremde gördüğüm noel özentilerine uyarılarda bulunuyorum, ama pek kagale alınmıyoruz Malesef..
Milletimizden bir kısım kimseler kendini o kadar kaptırmış ki yılbaşı heyecanına alışverişler, vs .vs .
diyorum biz böyle mi bir millettik.
Nasıl bu hale geldik?
Cevabı açıkta...
Efendimiz görse ağlardı bu hallerimize..
Efendimizi üzmemek için azınlıkta da olsak huşu ile geçen bir gece diliyorum tüm müslüman kardeşlerimize.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt