Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yeni Nesil Öfkeli! (1 Kullanıcı)

_misal_

Kayıtlı Kullanıcı
4897c06c.jpg

İstanbul'da yaşayan 15-20 yaş arası gençler üzerinde yapılan psikolojik araştırmada ilginç sonuçlar ortaya çıktı.

Ben Ötesi psikoloji derneği kurucusu psikiyatrist Mustafa Merter ve ekibinin 616 öğrencinin katımıyla gerçekleştirdiği çalışmada, gençlerin öfke, kaygı ve narsisizm duygularının her geçen yıl biraz daha arttığı tespit edildi.

Çeşitli psikolojik test yöntemlerinin kullanıldığı araştırmada gençlerin genel olarak kendilerini normalden fazla beğendikleri görülürken yüzde 88,8'inin klinik düzeyde kaygı sahibi olduğu saptandı. Amerika'da ise bu oran daha düşük. Amerika'daki gençlerin yüzde 85'i kaygı bozukluğu yaşıyor. Araştırmada ayrıca kaygı oranı yüksek olan gençlerin yüzde 54'ünün halk arasında yoğun iç sıkıntısı olarak tanımlanan 'anksiyete bozukluğu' taşıdığı belirlendi. 1982 yılında İstanbul, Ankara, İzmir ve Mersin'de 15-19 yaş arası öğrenciler üzerinde yapılan araştırmada kaygı oranı yüzde 47'ydi. Geçen zaman diliminde bu oranın yükselmesi Türk gençlerinin duygusal açıdan yıprandığını gösteriyor.

Araştırmada çeşitli kişisel ve sosyal durumların birbirleriyle olan ilişkisine de dikkat çekildi. Buna göre; 15-20 yaş arası gençlerde öfke arttıkça kendine saygı da azalıyor. Eğitim düzeyi yüksek ebeveynin çocuklarında öfke ve kaygı daha az. Aile şehirde yaşıyorsa çocukta narsisizm ve kendine saygı artıyor. Ailenin gelir düzeyi yükseldikçe ve yaş ilerledikçe öfke, narsisizm ve kendine güven artıyor. Anne babası boşanan çocuklar daha narsist. Sağlık problemi yaşayan gençlerde öfke düzeyi yaşamayanlara göre çok daha yüksek. Hastalık sahibi gençlerin sağlıklı gençlere oranla kendilerine olan saygıları düşük.

Kızlar kaygılı, erkekler özgüvenli

Araştırmanın diğer bulgularına göre erkekler 'öfkeyi kontrol edememe', kızlar ise 'kaygı yaşama'da daha yüksek puan aldı. Ayrıca erkeklerin kendine olan güveni kızlara göre daha fazla. Öfke ve kaygıda cinsiyet farklılığının önemli bir faktör olduğunu ortaya koyan araştırmada ayrıca kız ve erkeklerin ebeveynleri de araştırıldı ve şu sonuçlara ulaşıldı: Sürekli kaygı yaşayan kızlar, çok kardeşli ve babalarının eğitim düzeyi düşük. Kaygı yaşayan erkeklerin annelerinin ise eğitim düzeyi düşük ve büyük yerleşim yerlerinde yaşıyor.

Karîn'den Korun

Kayıtlı Kullanıcı
Allah hepsine-hepimize hidayet erdirsin inşallah, Hele anaya babaya öfke sinirlilik isyandan hepimizi korusun Allah'u Teala (c.c)

Selamun Aleyküm

_YUSUF_

Yönetici
evet malesef bu konu tamamiyle bekâ meselesine döndü alienin toplumun hatta ümmetin bekâsı.
sürekli haz pesinde koşan nefsi tatmin için uğraşan kolay ve rahat peşinde olan calismak istenmeyen cocuklar yetişiyor.
bunun en büyük etkeni sosyal medya ve sinama diziler olmakla beraber ikinci olarak ailenin cocuguna dogru yonlendirememesi gibi duruyor tabii egitim sistiminide es geçmeyelim

çocuğun her isteği yerine getirilmeye calisiliyor
çocuğa yaşına göre sorumluluk verilmiyor
aşırı nazlatilip cocugun haddi asan özgüven yuklenmesine sebep oluyor
cocuga nerde durmasi gerektiğini öğretilmiyor.
gerekli dini egitim almasi saglanmiyor.
evde dini hassasiyetler gösterilmiyor vsvs.

bu sebeplerledende cocuk, tembel aşırı kendini beğenmiş sınırı olmayan herseyi munah gören daha kolay para kazanmak icin helal haram bakmayan sürekli fazlasini isteyen, sonuc olarakta hamdedip sukretmeyen asabi, kaygi bozukluğu, gelecekten endise eden bireyler haline geliyorlar.

rabbim nesillerimizi korusun.
sizler evde çocuklarınıza karsı uygulayip fayda gördüğünüz gelismine olumlu katkı yaptigini düşündüğünuz neler var gelişimini etkiledigini düşündüğünüz hangi yönlendirmeler var bu konu hakkinda tavsiyeleriniz olurmu.
bu konu üzerinde durmakta fayda mulahaza ediyorum değerli kardeşlerim

Nur-u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Çok haklısın kardeşim ..korku kültürüyle büyüyen benim neslimin çocukları bunlar .90 kuşagı bilgisayar teknolojiyle tanışan ilk nesil .işte bu nesil ben korkuyla büyüdüm deyip çocuklarını cam bebek olarak büyüttü.iki nesil arasında sıkışmış kuşak Bizim kuşak .bir taraftan söz hakkı verilmeyen bir çocukluk kendi cocugunu aslında iyi niyetle serbest bıraktı ...hep derim bu dönemde eski yontemle çocuk büyütmeye kalkarsak çocuklarımızı kaybederiz ..ben aslında bu nesli müthiş zeki buluyorum eğitim sisteminden boğulan çocuklar ,ebeveynin çocuk en iyi puan aldım diye uyguladığı baskı çocukları bu hale getirdi..ya çok sıktık ya çok gevşek bıraktık...en hoslanmafigim şey benim zamanımda biz bunu yapmazdım şunu yapmazfik deyip gençleri bunaltmak...benim evde uygulafigim kızım büyüdu 22yadibda oldu üniversiteyi okuyor bir kete bana off dediğini bilmem ..iki oğlum 10 11..bizim evde emri kipi kullanilmaz .rica kipiyle konuşuruz .daha bebekken hep bu sekilkonustugum için şimdi onlarda devam ediyor .odanıza gidin orda oynayın deyip başından salmadim hiç .gelin beraber oynayalım .yaklaşık 15yildir haber hariç dizi izlemem .beni dizi izlerken hiç gormediler..günlük bir saat tablet hakları var .akşam yemeginden sonra bu yaşta farkettim ki kimse yemeğini yiyip odasına çekilmiyor .çay keyfimiz orurma odasında bayılıyorlar .
Genç kardeşlerime şunu solicem sadece üç cocugumda çok saygılı özgüvenli merhametli çok şükür ...bunun tek sebebi onları eleştirmedim konuştum oynadım sohbet ettim onları dinledim .bir birey onlar cunku..asla birbirleri arasında kıyas yapmadım .üçünün de fitratlarnı bozmadım .ilgi alanları farklı ..tek komuta merkezli hizaya sokup robot yapmadım .benide elestirmelerini istedim .12yadina kadar baskı korku gören çocuk sessiz emre itaat eder ama bunun acisini ergenlikte travma olarak yaşar ve yaşatır ..

Başka önerisi olan kardeşlerim varsa çok isterim ...bu arada mine İzgi yıllarca takip ettigim çocuk konusunda çok uzman mücahide ablamiz .Allah ondan razı olsun
.

_YUSUF_

Yönetici
Çok haklısın kardeşim ..korku kültürüyle büyüyen benim neslimin çocukları bunlar .90 kuşagı bilgisayar teknolojiyle tanışan ilk nesil .işte bu nesil ben korkuyla büyüdüm deyip çocuklarını cam bebek olarak büyüttü.iki nesil arasında sıkışmış kuşak Bizim kuşak .bir taraftan söz hakkı verilmeyen bir çocukluk kendi cocugunu aslında iyi niyetle serbest bıraktı ...hep derim bu dönemde eski yontemle çocuk büyütmeye kalkarsak çocuklarımızı kaybederiz ..ben aslında bu nesli müthiş zeki buluyorum eğitim sisteminden boğulan çocuklar ,ebeveynin çocuk en iyi puan aldım diye uyguladığı baskı çocukları bu hale getirdi..ya çok sıktık ya çok gevşek bıraktık...en hoslanmafigim şey benim zamanımda biz bunu yapmazdım şunu yapmazfik deyip gençleri bunaltmak...benim evde uygulafigim kızım büyüdu 22yadibda oldu üniversiteyi okuyor bir kete bana off dediğini bilmem ..iki oğlum 10 11..bizim evde emri kipi kullanilmaz .rica kipiyle konuşuruz .daha bebekken hep bu sekilkonustugum için şimdi onlarda devam ediyor .odanıza gidin orda oynayın deyip başından salmadim hiç .gelin beraber oynayalım .yaklaşık 15yildir haber hariç dizi izlemem .beni dizi izlerken hiç gormediler..günlük bir saat tablet hakları var .akşam yemeginden sonra bu yaşta farkettim ki kimse yemeğini yiyip odasına çekilmiyor .çay keyfimiz orurma odasında bayılıyorlar .
Genç kardeşlerime şunu solicem sadece üç cocugumda çok saygılı özgüvenli merhametli çok şükür ...bunun tek sebebi onları eleştirmedim konuştum oynadım sohbet ettim onları dinledim .bir birey onlar cunku..asla birbirleri arasında kıyas yapmadım .üçünün de fitratlarnı bozmadım .ilgi alanları farklı ..tek komuta merkezli hizaya sokup robot yapmadım .benide elestirmelerini istedim .12yadina kadar baskı korku gören çocuk sessiz emre itaat eder ama bunun acisini ergenlikte travma olarak yaşar ve yaşatır ..

Başka önerisi olan kardeşlerim varsa çok isterim ...bu arada mine İzgi yıllarca takip ettigim çocuk konusunda çok uzman mücahide ablamiz .Allah ondan razı olsun
.
tebrik ederim kardeşim demekki ne kadar ilgi olursa o kadar geri dönüşü iyi oluyor. ilgisizlik çocuğu yanlızliga itebiliyor???

Nur-u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
Aynen çok güzel ozetledin kardeşim ...yeni nesil çok güzel çok zeki .ben inanıyorum bu gençliğe ...onları anlamayan sabırsız hep mükemmel olmasini isteyen anne babalar da sıkıntı

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt