Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yemekte Besmele ve Şeytan (1 Kullanıcı)

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Yemekte Besmele ve Şeytan

Huzeyfe radıyallahu anh anlatıyor:
Peygamber aleyhisselâm ile beraber yemek etrafında hazır olduğumuz vakit.. Allah’ın Resulü başlamadan önce ellerimizi yemeğe uzatmazdık. Bir defa Resulüllah aleyhisselâm ile beraber yemek etrafında toplanmıştık. Bir cariye, biri tarafından itilircesine gelip elini yemeğe uzatınca, Peygamber aleyhisselâm cariyenin elini tutup onu durdurdu. Ondan sonra bir Arâbî de aynı şekilde itilircesine geldi. Allah’ın Resulü bununda elinden tutup yemeğe başlamasına mani oldu ve şöyle buyurdu:

— Muhakkak ki şeytan, Allah’ın ismi anılmamak, yani besmele çekilmemek suretiyle yemeği kendisine helâl kılmaya gayret eder. Bu sebeple bu cariyeyi getirdi ve besmele çektirmeden yemeğe başlatarak, bunun vasıtasıyla yemeği kendisine helâl kılmak istedi. Bunun için cariyenin elinden tutup yemeğe başlamasını önledim. Sonra, aynı sebeple şu ârâbiyi getirdi. Onun da elinden tutup yemeğe başlamasına mani oldum. Hayatımı kudreti ile tutan Allah’a yemin ederim ki, cariyenin eli ile birlikte şeytanın da eli elimde idi.
(Müslim, Ebû Davud, Neseî)
Hazreti Aişe radıyallahu anhâ anlatıyor:
Resülullah aleyhisselâm sahabîlerinden altı kişi ile beraber yemek yiyordu. Bu arada bu ârâbî geldi ve iki lokma yedi. Bunun üzerine Peygamber aleyhisselâm:
— Eğer şu ârâbî besmele ile yemiş olsaydı yemek hepinize yeterdi, buyurdular.
(Tirmizî)

talipamca

Kayıtlı Kullanıcı

EsSelamuAleyküm Hülya Kardeşim ;

"Bismillahirrahmanirrahim"

Şeytanın bizimle "doymasına" vesile olmayalım..elini elimize değdirtmeyelim inşaAllah..Allah(CC) razı olsun..
Selam ve baki dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

masumkız

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardesım ıns daha cok dıkkat etmeye calısacagım bu konuda

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
selamün Aleyküm Kardeşim .
sağolasin Emeğine Sağlik Allah Cümlemizi şeytan Ile Birlikte Olmaktan Korusun . Allah'a Emanet Olunuz.

ashab_kiram

Kayıtlı Kullanıcı
DİKKAT EM-TMEYE ÇALIŞIYORUM AMA BAZEN UNUTTUĞU ZAMANLAR OLUYO O ZAMANDA ORTASINDA AKLIMA GEİLRSE ORASINDA BESMELE ÇEKİYORUM.NORMALDE İBADETİNİN GİZLİ OLANI MAKBULDUR.YALN SÖYLEMEK GİBİ OLMASIN YA OKUDUM YADA BİRİSİNDEN DUYDUM.SOFRADA BESMELE ÇEKERKEN AŞİKAR SÖYLEYİN BESMELEYİ Kİ UNUTANLAR VARSA DA ONLARIN HATIRLAMASINA SEBEP OLUN DİYE.YANİ İÇİNİZDEN BESMELE ÇEKMYİN SESLİ SÖYLEİYN BESMELEYİ KARDEŞLERİM.

afu ceylan

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlarım buna bende çok dikkat ederim.
Besmele çekerseniz eger yemek çogalıyor denedim bizzat yaşadım hele ki ramazanda iftar saatinde..
Kusenime habersiz oruç açmaya gitmiştim...az pilavı varmış yapalım dedi yok Bismillahirrahmanirrahim deris çogalır dedim...gerçekten de azcık pilav ikimizede yetti...
Benimde unuttugum zamanlar oluyor aklıma gelir gelmez söylerim....yedikten sonra da şükür ederim....çok şükür bügünde doydum,diye
Keltepe teşekkürler arkadaşım..

firdes

Kayıtlı Kullanıcı
DİKKAT EM-TMEYE ÇALIŞIYORUM AMA BAZEN UNUTTUĞU ZAMANLAR OLUYO O ZAMANDA ORTASINDA AKLIMA GEİLRSE ORASINDA BESMELE ÇEKİYORUM.NORMALDE İBADETİNİN GİZLİ OLANI MAKBULDUR.YALN SÖYLEMEK GİBİ OLMASIN YA OKUDUM YADA BİRİSİNDEN DUYDUM.SOFRADA BESMELE ÇEKERKEN AŞİKAR SÖYLEYİN BESMELEYİ Kİ UNUTANLAR VARSA DA ONLARIN HATIRLAMASINA SEBEP OLUN DİYE.YANİ İÇİNİZDEN BESMELE ÇEKMYİN SESLİ SÖYLEİYN BESMELEYİ KARDEŞLERİM.
PAYLAŞIMLAR İÇİN RABBİM RAZI OLSUN İNŞALLAH..
selam ve dualarımla..
EUZÜBİLLAHİMİNEŞŞEYTANİRRACİM BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
esselamü aleyküm ablacım;
çok güzel bir konuya açıklık getirmişsiniz... cumartesı günü bir ablamla bunun sohbetını yapmıştık... ve yemekten sonra muhakkak dişlerın çalkalanması gerekir.. yoksa diş arasında kalan yiyecekleri, şeytanlar temizlermiş...bunuda eklemek istedim.. Allah (c.c) razı olsun selam ve dua ile ... hayırlı günler...

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Allah Razi Olsun Bende Cok Dikkat Etmeye çalişiyorum Daha Da Dikkat Etmek Gerekir Allaha Emanet Olun

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı

EsSelamuAleyküm Hülya Kardeşim ;

"Bismillahirrahmanirrahim"

Şeytanın bizimle "doymasına" vesile olmayalım..elini elimize değdirtmeyelim inşaAllah..Allah(CC) razı olsun..
Selam ve baki dua ile Allah(CC)'a emanet olunuz..

vealeyküm selam talipamca..

rabbim sendende razı olsun inşaallah..

rabbime emanet olun dua ile..hayırlı günler.

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim senden razı olsun kardeşim..katkın için tşk.ederim...

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlarım buna bende çok dikkat ederim.
Besmele çekerseniz eger yemek çogalıyor denedim bizzat yaşadım hele ki ramazanda iftar saatinde..
Kusenime habersiz oruç açmaya gitmiştim...az pilavı varmış yapalım dedi yok Bismillahirrahmanirrahim deris çogalır dedim...gerçekten de azcık pilav ikimizede yetti...
Benimde unuttugum zamanlar oluyor aklıma gelir gelmez söylerim....yedikten sonra da şükür ederim....çok şükür bügünde doydum,diye
Keltepe teşekkürler arkadaşım..

ben tşk.ederim arkadaşım...

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
esselamü aleyküm ablacım;
çok güzel bir konuya açıklık getirmişsiniz... cumartesı günü bir ablamla bunun sohbetını yapmıştık... ve yemekten sonra muhakkak dişlerın çalkalanması gerekir.. yoksa diş arasında kalan yiyecekleri, şeytanlar temizlermiş...bunuda eklemek istedim.. Allah (c.c) razı olsun selam ve dua ile ... hayırlı günler...

aleyküm selam ablam....katkın için tşk.ederim...

rabbim sendende razı olsun ablacım...

gul_i rana

Kayıtlı Kullanıcı
Essalamu aleykum ve rahmetullahu ve berakatuhu daimen ve ebeden InsaAllah ablam; Rabbim razi olsun emegine saglik..Güzel bir konuya deginmissin..Kainatin efendisine emanet ol InsaAllah.. :H

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
Essalamu aleykum ve rahmetullahu ve berakatuhu daimen ve ebeden InsaAllah ablam; Rabbim razi olsun emegine saglik..Güzel bir konuya deginmissin..Kainatin efendisine emanet ol InsaAllah.. :H

ve aleyküm selam ablacım...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt