Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yaziklar Olsun Onlara (1 Kullanıcı)

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
[FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]Yazıklar olsun o namaz kılanlara!”[/FONT]
HER OKUYANI irkilten bir suredir Maun. Özellikle dört ve beşinci ayetlerde geçen “yazıklar olsun şöyle namaz kılanlara ki, kıldıkları namazdan gafildirler” bölümüne gelince, inançlı kimseler dahi hemen kendi içlerine dönüp şunu sorma ihtiyacı hissederler: Acaba bu azarlama ve ikaza benim namazım da dahil mi?
Hakikaten, bir çok Müslüman, namaz kılarken insanî bir gaflet hali yaşayabiliyor ve her an huşu içinde olamayabiliyor. Öyleyse, acaba ayetteki dehşetli azarlama ifadesine muhatap olmamak için gafletle namaz kılmaktansa kılmamak daha mı iyi?
Derin vicdanî bir sorgulamayla karşı karşıyayız. İsterseniz, bu vicdanî sorgulamaya yardımcı olabilecek bazı bilgileri hep beraber değerlendirelim. Bu âyetlerde tam olarak ne anlatılmak isteniyor?
Öncelikle beşinci âyette geçen “Onlar kıldıkları namazdan gâfildirler” kısmına bir bakalım. Bu ifadede “namazda” yerine “namazdan” şeklinde bir kullanımda bulunulması, dikkate değer bir noktadır. Bu ikisi arasında anlam bakımından çok ciddi bir fark oluşmasına rağmen, bazen okurken bu fark gözlerden kaçabiliyor. Meallerde geçen “namazdan” tabiri “namazda” ifadesinden çok farklı olmakla beraber, genel olarak insanlar tarafından bu fark algılanamamaktadır. Tedirginlik ve endişelerin önemli bir sebebi buradan kaynaklanıyor.
Dilerseniz, baştan başlayalım.
BU SURE, baştan sona kadar inkârcılardan söz etmektedir. Dördüncü ayet ise, ilk üç ayetin son üç ayetle bağlantısını temin eden bir konumdadır. Ancak, bu konumuna göre, ayette “Yazıklar olsun şöyle namaz kılanlara” yerine, “Yazıklar olsun onlara” yani; “yukarıda vasıfları belirtilen kimselere” demek icap ederdi. Burada “onlar” zamiri yerine “namaz kılanlar” sözcüğünün kullanılması, bazı hikmetlerden dolayıdır. Bir defa, ayette böylelikle bir namaz vurgusu yapılmakta, onun dindeki yeri, imanla ilişkisi gösterilmektedir. Gerçekten İslam’da namaz, imandan sonra gelir. Böyle olduğu içindir ki, ahirete imanın zayıflığı nispetinde namaza rağbet azalır. Elbette her namaz kılmayan hesap gününe inanmaz denemez. Ama her hesap gününe inanmayan namaz kılmaz. Buradan hareketle dördüncü âyeti şöyle anlamak mümkündür:
“Yazıklar olsun o hesap gününe inanmayanlara! Namaz kılan kimseler konumunda, namaz kılmakla mükellef oldukları halde, hesap gününe inanmadıkları için namazı kılmayanlara yazıklar olsun! Hesap günü geldiğinde vay onların haline!”
Bu âyette namazdan söz edilmesinin bir başka nedeni, münafıkların da namaz kılabileceklerine işaret etmek içindir. Ancak onları ele veren bir özellikleri vardır; namaz kılmakta titizlik göstermezler. Namaza üşene üşene gelirler. Namaza kalkarken de insanlara gösteriş yaparlar. Nisa Suresi 142-143 ve Tevbe 54’te münafıkların bu durumuna değinilmiştir.
Görüldüğü gibi, münafıkların ahiretten bir beklentileri olmadığı için namaza önem vermezler. Onun için “namazda” değil, “namazdan” gaflet etmektedirler.
BAZI alimlere göre Maun Suresi’nin ilk üç ayeti Mekke’de, son dört ayeti ise Medine’de inmiştir. Buradan hareketle, ilk üç ayetin müşriklere baktığı, kalan dört ayetin ise münafıklara baktığı yönünde bir kanaat ortaya konmuştur. Bazılarına göre ise ilk üç ayet, Mekke’de Ebu Cehil hakkında inmiştir. Ahiret hayatını inkâr eden odur. Son dört ayet de Medine’de Abdullan b. Ubey b. Selul ve arkadaşları hakkında inmiştir. Namazı gösteriş için kılanlar onlardır.
Kur’an’ın harika üslubuna bakın ki, inişleri itibariyle aralarında seneler bulunan bu iki kısım ayetleri okurken, hiçbir ayrılık-gayrılık söz konusu değildir. Bu husus, yalnız lafzî üslup için değil, manevî üslubu ifade eden nazm-ı maanî için de geçerlidir.
Mesela; her iki grup ayetin bahsettiği müşrik ve münafıkların ortak özelliği, hesap gününe inanmamaktır. Bu her iki grup insan da, gerçek anlamda samimi olarak namaz kılmazlar. Müşrikler hiç kılmaz. Münafıklar da gösteriş için kılarlar. Çünkü saadet asrında, münafıklar genellikle Medine’de bulunmaktaydı. Medine’de namaz kılmalarının sebebi ise Allah için değil, toplumda belli bir konumda görünmek ya da konumunu korumaktı.
BÜTÜN bu açıklamalardan anlaşılıyor ki, söz konusu ayette, normal namaz kılan müminlerin, namaz kılarken gösterdiği sehiv ve gafletten değil, münafıkların gösteriş için kıldıkları namazlarından bahsedilmektedir. Nitekim, bu dördüncü ayetten önce geçen üç ayette, münafıkların, inkârcıların üç özelliğine işaret edilmiş, bu ayetten sonra gelen üç ayette ise, diğer üç özelliklerine dikkat çekilmiştir. İlk üç ayetteki özellikler, hesap gününü yalan saymak, yetimi şiddetle itip kakmak, yoksulu ve muhtacı doyurmayı hiç teşvik etmemektir. Son üç ayetteki özellikler ise şöyledir: namazdan gaflet etmek, gösteriş meraklısı olmak, en ufak bir yardımdan bile kaçınmak. Bu altı ayetteki altı özelliği üst üste koyduğumuzda, hesap gününe inanmayan münafıkların inançsızlığı görülecektir.

Bu noktada akla şöyle bir soru gelebilir: Peki Kur’an’da neden Müslümanlara da ucu dokunan böyle bir üslup tercih edilmiştir?

Bu tercihin asıl nedeni, Müslümanların da kıssadan hisse çıkarmalarına imkân tanımaktır. Ta ki; samimi müminler, münafıkların vasıflarını taşımaktan çekinsinler, hesap gününe olan imanlarını her an pekiştirmeye çalışsınlar, hesap vereceklerini unutmasınlar. Özellikle namazı terk etmesinler, vaktinden tehir etmesinler, namazda iken mümkün oldukça zihinlerini dünyevî meşguliyetten uzak tutsunlar. Mevlana’nın ifadesiyle “baş yerde kuyruk havada, iki yatış bir kıntış bakıştan ibaret bir gösteri haline getirmesinler!”
Allah hepimize namazlarımızı en güzel ve en kabule layık şekliyle kılmayı nasip etsin. n
İstifade Edilen Kaynaklar:
Taberî, Zemahşerî, Semarkandî, Râzî, Kurtubî, Saalibî, İbn Kesir, Ebu Suud, ed’Dürrü’l-Mensur, Beydavî, Nesefî, fienkîtî; fievkânî, Alusî, İbn Aşur, Fi Zilal, Elmalılı, tefsirleri.

A

Arzu_76

Rabbim namazı ve ibadeti hakkıyla yapan kullarından eylesin

AMİN

Pıtırcık

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.Rabbim bizi ibadet ediyorum diye büyüklenenden,gösteriş için namaz kılanlardan eylemesin..Allah bizi bu türlü günahlardan korusun..Yaratıcısına layık bir kul eylesin..Amin..:A

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun.Rabbim bizi ibadet ediyorum diye büyüklenenden,gösteriş için namaz kılanlardan eylemesin..Allah bizi bu türlü günahlardan korusun..Yaratıcısına layık bir kul eylesin..Amin..:A
selamun aleyküm Allah razı olsun Rabbimiz ibadetlerimizi kabul eyler utandırmaz inşaallah:H

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun ben bir tırstım ama galiba bende öyle gösteriş yapmak için namaz kılma gayreti yok ben ibadetimi yerine getirmek için kılıyorum

mir_erhan

Moderator
selamün aleyküm...,
Allah celle celalüh sizlerden ebeden razı oslun inşallah
çok güzel bir konu çok güzel açıklamalarıyla sundun bizlere kardeşim..,
nasiplendik inşalah..
selam ve dua ile

mir_erhan

Moderator
[

selamün aleyküm...
eyvallah kardeşim...evvela hoş geldin...
bi dur bi soluklan...
öyle başlığa bakıp hemen korkma ürkme...
ha korkuyorsak vardır bir açığımız o yüzden....

biz evvela efendimizden öğrendik..''hiç ölmeyecekmiş gibi bu dünya ,yarın ölecekmişiz gibi ahirete çalışmayı.''..
bunu sen yenimi kavradın...

bizim burda zaman öldürdüğümüz kim aklına soktu...
zamanımız çok günde 12 saat işyerinde çalışıyoruzda bilimi çin çalışanlarıda biz destekliyoruz onlara hizmet ediyoruz
zamanımızı da en güzel şekilde değerlendiriyoruzda...
kimsenin koundan tutp da getirmişliğimiz yok...
yoksaseni zorlamı getirdiler...!!!
herkes gitmek istediği alemde serbesttir..sanal alem burası
elbette bende isterdim seninle birerbir karşılaşmayı konuşmayı....
ama sanal işte uzaktan da ancak bu kadar olur...

korkma bşalığa bakıp biraz derinine in orda gerekli açıklamayı görmek uzak değil..
Rabbim dilediğine hidayet verir dilediğinin de gözlerini baplar kulaklarını sağır eder bunuda biliyoruz...
tamamen münafıklara hitab ediyor...
sende eğer eminsen kendinden korkma can kardeşim...
selam ve dua ile

Rabbimiz razı olsun kardeşim çok güzel açıklamışsın emeğine sağlık Rabbimiz hidayet yolundan ayırmasın...

Madman

Yasaklı Kullanıcı
Benim hiçbir şeyden korktuğum yok. Yalnızca sizin gibi insanlar için üzülüyorum. Ömr-i tehi...

can kırıkları

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim namazlarımızı kabul etsin..bizler kul olarak elbette hata yapabiliriz affetmek allah'a mahsustur.......ben namazlarımı kılarken içimden evvela düşünürüm karşımda peygamber efendim ellerini bana uzatmış namazımın bitmesini bekliyor bembeyaz bir ışık hissediyorum işte ozaman huşu içinde oluyorum......bazen inanınki benim aklım bile başka şeylere gidiyor ne yapsam ne desem gibi örnek vermek gerekirse allah namazlarımızı dost doğru kılmamızı nasip etsin cümlemize inşaallah

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm...,
Allah celle celalüh sizlerden ebeden razı oslun inşallah
çok güzel bir konu çok güzel açıklamalarıyla sundun bizlere kardeşim..,
nasiplendik inşalah..
selam ve dua ile
ve aleykümselam değerli kardeşimiz Rabbimiz sizin gibi ilim irfan öğrenen kardeşlerimizdende razı olsun eksik olmayın inşaallah
Rabbimiz hidayetinizi arttısın amin
hayırlı günler dileim inşaallah..

gülsengül

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH hepimize namazlarımızı en güzel ve en kabule layık şekliyle kılmayı nasip etsin.

Selamünaleyküm güzel kardeşim..Amin inşaALLAH..
Allah razı olsun çok güzel bir konu emeğine sağlık...
Rabbim ibadetlerimizi gösterişten ve riyadan uzak yalnız Allah rızası için yapmayı nasip eylesin...Allahım doğru yoldan ayırmasın cümle din kardeşlerimizi..
Allaha emanet olun
selam ve dua ile ...

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
Allah senden razı olsun kardesim rabbim dualarımız kabul eder inşallah. Çok güzel bir konu. Herkesin okuması gereken bir sey... Rabbim Yar ve YArdımcımız Olsun. Namazlarımı dosdoğru kılanlardan eğler inşallah

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
rabbim namazlarımızı kabul etsin..bizler kul olarak elbette hata yapabiliriz affetmek allah'a mahsustur.......ben namazlarımı kılarken içimden evvela düşünürüm karşımda peygamber efendim ellerini bana uzatmış namazımın bitmesini bekliyor bembeyaz bir ışık hissediyorum işte ozaman huşu içinde oluyorum......bazen inanınki benim aklım bile başka şeylere gidiyor ne yapsam ne desem gibi örnek vermek gerekirse allah namazlarımızı dost doğru kılmamızı nasip etsin cümlemize inşaallah
inşaallah kardeşim ne güzel Rabbim muhabbetinizi arttırsın
amin inşaallah kardeşim hayırlı günler

T.Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Yazıklar olsun o namaz kılanlara!”

tuğba kardeşim selamun aleyküm istemden senin sanırım yukarıda silinen mesajını ben tekrar yükledim madman adlı kişinin silinen mesajını tekrar yükledim ama nasıl oldu anlamadım kusura bakma tekrar silmeye calışcam sana bildirmek istedim özel mesajlarımı karıştırırken yanlışlıkla yaptım umarım düzeltirim. selam ve dua ile kal .. bu yukarda yazılanlar gerçekten hoş değil.

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
tuğba kardeşim selamun aleyküm istemden senin sanırım yukarıda silinen mesajını ben tekrar yükledim madman adlı kişinin silinen mesajını tekrar yükledim ama nasıl oldu anlamadım kusura bakma tekrar silmeye calışcam sana bildirmek istedim özel mesajlarımı karıştırırken yanlışlıkla yaptım umarım düzeltirim. selam ve dua ile kal .. bu yukarda yazılanlar gerçekten hoş değil.
velaykümselam kardeşim canınız sağolsun inşaallah sorun degil düzeltiriz :) hayırlı günler ..

-Ammar Bin Yasir-

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH hepimize namazlarımızı en güzel ve en kabule layık şekliyle kılmayı nasip etsin.

Selamünaleyküm güzel kardeşim..Amin inşaALLAH..
Allah razı olsun çok güzel bir konu emeğine sağlık...
Rabbim ibadetlerimizi gösterişten ve riyadan uzak yalnız Allah rızası için yapmayı nasip eylesin...Allahım doğru yoldan ayırmasın cümle din kardeşlerimizi..
Allaha emanet olun
selam ve dua ile ...
ve aleykümselam kardeşim amin inşaallah Rabbimiz yolundan ayırmasın bizlerii

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt