Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yaz mevsiminde kendinizi korumaya aliyor musunuz? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Geçenlerde yazdığım bir yazıda şöyle demiştim:

- Hayatını Yaratanın emrine uygun şekilde yaşamayı düşünmeyenlere bir diyeceğim yoktur. Onlar kendi hayat gayelerini kendileri tespit ederler. Nefsi alışkanlıklarının önüne kutsal doğrularla, haram helal inançlarıyla çıkılmasını uygun bulmayabilirler. Ben, hayatını inancına uygun şekilde yaşamak isteyenlere seslenmek istiyor ve diyorum ki:

-Bilhassa sizler dikkat ediyor, tedbirli oluyor musunuz bu sıcak yaz mevsiminde!

-Neye mi dikkat ediyor musunuz bu sıcak yaz mevsiminde?

-Dünyevi ihtiraslarınıza, makam mevki arzularınıza, para pul hırslarınıza.. dikkat edin demiyorum. Dindarlığınız, haram helal inancınız sizi bu türlü hırs ve arzularınızın baskı ve tazyikinden kurtarabilir. Ama mevsimlik fitnenin baskı ve tazyikinden asla!..

-Neymiş bu mevsimlik fitne.. diyorsunuz değil mi? Hemen arz edeyim mevsimlik fitneyle neyi kastettiğimi.

Bilindiği üzere bir imtihan unsuru olarak benliğimize yerleştirilmiş çeşitli duygularımız vardır. Bu duyguların hepsini de meşru çizgide tutabiliriz. Ama cinsel hislere gelince, orada birazcık düşünmek ve Allaha sığınıp kendini özel bir korumaya almak gerekmektedir. Çünkü tahrike maruz kalmış cinsel hislerin zararından korunmak kolay değildir. İşte bundan dolayı Allah Resulü Efendimiz (sas):

-Benden sonra erkekler için (kendini teşhir eden) kadın fitnesinden daha zararlı bir fitne olmayacaktır!. ikazıyla cinsel fitnenin dehşetli cazibesine dikkatimizi çekmiş, uyarılarda bulunmuştur... Bir diğer hadiste de:

-Yabancı bir kadınla bir erkek, baş başa yalnız yerlerde şaibeli şekilde kalırlarsa üçüncüleri şeytan olur! hatırlatmasıyla da, fitnenin kendisini bırakın, buna vesile olabilecek tenha buluşmalardan dahi uzak kalınması gereğine işarette bulunmuştur.

Anlaşılan odur ki, insandaki cinsi duygular tahrike maruz bırakılmazsa zararlı olmaz. Sahibini ve muhatabını pişman olacağı yanlışlara, günahlara zorlamaz. Ama ne zaman tahriklerle, teşhirlerle yüz yüze, göz göze gelir, işte ondan sonradır ki uyuyan yılan uyandırılmış, sahibini kıskacına almıştır. Benim iradem kuvvetli, imanım sağlam, pişman olacağım yanlışlara düşmem, kimseye zarar vermem.. diyemez, dememelidir de.

Çünkü cinsi hisleri alevlendirilmiş insan, iradesini kontrol eden normal insan değildir. Tıpkı öfke seline kapılan insanın bir anda tetiği çekmesi gibi bir sonuç her an söz konusu olabilir. Bundan sonra da, ne yaptım ben diye feryat başlar. Ama faydası yok. Kurşun namludan çıkmış, hedefini vurmuştur.

Demek istiyorum ki, mevsimlik fitnenin her tarafı istila ve işgal ettiği devrelerde hemen herkes kendini daha ciddi şekilde korumaya almalı, iman ve ibadet zırhıyla, haram helal inancıyla, özellikle mahremiyet sınırlarını aşmama ve taşmama titizliğiyle fitneden kendini korumaya özel bir gayret göstermelidir.

Bu dikkati gösteremeyenlerin mevsime girişiyle çıkışı bir olmayabilir. Tertemiz girdikleri yaz mevsiminden bir hayli günah kirleriyle kirlenmiş olarak çıkabilirler.

Yazımızı bir diğer hadisin unutulmaz ikazıyla bağlayalım isterseniz:

-Cinsel duyguları ayaklandırılan insan, aklının ya tümünü, ya da üçte ikisini kaybetmiş insan gibidir!

Yani deli insan neleri yapmayı göze alabilirse, tahrike yönelen insan da aynı yanlışları yapmayı göze alabilir. Sonra aklı başına gelince feryadı basar ama iş işten geçmiş, namludan çıkan kurşun hedefini vurmuş, tamiri mümkün olmayan tahribat vaki olmuştur..

Bilmem bu konu sizce de düşünülmeye değer mi?..

Ahmet Sahin

Abdulbaki

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Yaz mevsiminde kendinizi korumaya aliyor musunuz?

ALLAH RAZI OLSUN YAZIN İÇİN .

Sabrinnisa

Kayıtlı Kullanıcı

Selamunaleyküm.Allah razı olsun hakikaten güzel bir konuya değinmişsiniz

semos

Kayıtlı Kullanıcı

allah c.c. razı olsun abla. çok güzel bir konuya değinmişsin . tam zamanında yani :) rabbim hepimizin yardımcısı olsun inşallah.her iki cihanda rabbim yüzünü güldürsün abla inşallah. selametle

beynelmilel

Kayıtlı Kullanıcı

B)B)B)
B)
B)B)
B)
B)B)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Sabrinnisa yazdı:
Selamunaleyküm.Allah razı olsun hakikaten güzel bir konuya değinmişsiniz
A.S.Kardeşim,Rabbim cümlemizden razı olsun.SELAM VE DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

semos yazdı:
allah c.c. razı olsun abla. çok güzel bir konuya değinmişsin . tam zamanında yani :) rabbim hepimizin yardımcısı olsun inşallah.her iki cihanda rabbim yüzünü güldürsün abla inşallah. selametle
Rabbim cümlemizden razı olsun.AMİN kardeşim inş

AM_MA_R

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim allah bizi kovulmuş iblisin şerrin den korusun

emine364

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN GERÇEKTEN ÖNEMLİ BİR KONU HELE YAZ AYLARI YENİ GELİRKEN BAYANLARIMIZ TABİRİ YERİNDEYSE KABAK ÇİÇEĞİ GİBİ AÇILMAYA BAŞLADILAR BEN BİLE BİR BAYAN OLDUĞUM HALDE BAKABİLİYORSAM BİR ERKEK NASIL BAKMAZKİ ALLAH GÖZLERİMİZİ GÜNAHLARDAN KORUSUN YOKSA MAHŞER YERİNDE AZALARIMIZIN HAKKINI NASIL VERECEĞİZ
HAYIRLI GÜNLER

derya_derya

Kayıtlı Kullanıcı

SAĞOLASIN HATIRLATMAN İÇİN.RABBİM RAZI OLUR İNŞALLAHB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

AM_MA_R yazdı:
allah razı olsun kardeşim allah bizi kovulmuş iblisin şerrin den korusun
Rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim amin inş

erdal

Kayıtlı Kullanıcı

S.A...

ALLAH RAZI OLSUN...

BU YAZILARI ERKEK KARDEŞLERİM BİR UYARI OLARAK TELAKKİ ETMELİ DİYORUM...

ÖNCE NEFSİME...ALLAHA EMANET OLUNUZ...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

erdal yazdı:
S.A...

ALLAH RAZI OLSUN...

BU YAZILARI ERKEK KARDEŞLERİM BİR UYARI OLARAK TELAKKİ ETMELİ DİYORUM...

ÖNCE NEFSİME...ALLAHA EMANET OLUNUZ...
A.S.Abi Rabbim cümlemizden razı olsun.Evet bende erkek kardeşlerimin bilhassa okumalarını tavsiye ediyorum.

AFRA_NUR

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun emeğine sağlık bacım

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH razı olsun ablacım.Bu toplumda kadın olmak çok zor inşaALLAH gözlerimizi göz zinasından mahrum edenlerden olabiliriz.

selamünaleyküm

Hz.Peygamber şöyle buyurmaktadır: " Birinci bakış, sana ama ikincisi aleyhinedir. "

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
ALLAH razı olsun ablacım.Bu toplumda kadın olmak çok zor inşaALLAH gözlerimizi göz zinasından mahrum edenlerden olabiliriz.

selamünaleyküm

Hz.Peygamber şöyle buyurmaktadır: " Birinci bakış, sana ama ikincisi aleyhinedir. "
A.S.Kardeşim
Rabbim cülemizden razı olsun.Amin kardeşim bunun için bizlere büyük mesuliyetler düşüyor.SELAM VE DUA İLE

sea_sahra_

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun kardeşim güzel ve ehemmiyet verilmesi gereken bir konu idi. birde şu konuda bir kaç damla mürekkep akıtsak diyorum,gecenlerde bir hanım kız gördüm şöyle bir baktım, saçını örtmüştü!! ama üstünde gereğinden küçük bir bluz ve yetim kol, hatlarını belli eden uzun bir etek vardı, ve biraz zaman sonra başka birine rastladım aynı idi ve başka biri ve başka biri, 1 gün içerisinde 50 başı örtülmüş bayana rastladım ama 1 tane islamın gerektirdiği gibi örtünmüş kardeşime rastlamadım ve sonra sürekli dikkat etmeye başladım başını örtmüş kardeşlerime ve acayip bir sistem kurulmuş bedenin tüm hatları belli fakat başörtülüler hele ki yaz geldi şimdi daha da bilinçsiz bir örtünme felsefesine girecekler , görünce içimden diyorumki ,acaba gitsem desemki;canım kardeşim ne güzel örtmüşsün başını neden bedenini böyle teşhir ediyorsun ' ama endişe ediyorum ! ve biliyorumki bir çoğunuz benimle aynı fikirdesiniz , diğer kitleyi zaten söz ile ıslah etmek zor,fakat bu kardeşlerimizi bilinçlendirmek adına endişeleri,kaygıları göze almalı mı dersiniz?

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt