Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

yardımınıza ihtiyacım var (1 Kullanıcı)

muhammet2272

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar bu gün bir düğüne gittik. çok sevdiğim bacım dediğim çok dürüst kapalı beş vakit namazlı arkadaşım kalkıp gözüm önünde o kadar kişinin önünde söylemesi ayıp oynadı. çok zoruma gitti nasıl müslümanız dedim. kendisine birşey diyemedim salonu terkettim elim ayağım titredi ağladım bir süre. şimdi bu arkadaşıma bunun yanlış olduğunu göstermek için konu hakkında ayetlere, hadislere ihtiyacım var. bildiğiniz yada bulduğunuz hadis ayet olursa paylaşmanızı rica ediyorum.

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
Müslüman bir bayanın kendisine dinen yabancı olan erkeklerin önünde oynaması asla caiz değildir. Çünkü Allah Teâlâ "zina etmeyin" dememiş; "zinaya yaklaşmayın" (İsrâ, 17/32) buyurmuştur. Bu gibi şeylerin kişiyi zinaya yaklaştıracağı açıktır. Eğer oynanmışsa tevbe etmesi ve bir daha böyle yapmaması gerekir.

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
Allah'a tâattan alıkoyan her eğlence batıldır" (199 Buhârî, Isti'zân 52)

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
1- Kadınların arasındaki düğüne damadın götürülmesi caiz değildir. Zira bu hayâsızlık ve edepsiz kimselere benzeme göstergesidir. (İbn Cibrin

muhammet2272

Kayıtlı Kullanıcı
cevaplayan herkese gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ama bana ayet yada hadis sunabilirseniz bu daha etkileyici olur. araştırdım ama ayet bulamadım mutlaka değinen bir ayet vardır ama ben bulamadım. Yada hadis olursa çok güzel olur..

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
(İçkilere başka isim verilerek içilir. Çalgılarla eğlenirler. Allahü teâlâ, onları yere batırır, domuz ve maymun haline getirir.)
hadis-i şerif

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
Bir hadis-i şerifte debuyuruluyor ki:
(Üçü hariç, her lehv bâtıldır.) [Deylemi]
Demek ki lehv, bir oyun, bir eğlence, bir çalgı olduğu için böyle buyuruluyor.
Müfessirler, İsra suresinin 64. âyetinde şeytana, (Vestefziz... bi savtike [Sesinle oynat]) demenin çalgı ile oynat demek olduğunu, bu âyetin, her çeşit çalgıyı haram ettiğini bildirmişlerdir. (Şeyhzade)

Müfessirler Enam suresinin 70. âyetini, (Dinlerini [şarkı ile, musiki ile] oyun ve eğlence haline sokanlardan uzak dur) şeklinde tefsir etmişlerdir.

(Şimdi siz bu söze [Kur’âna] mı şaşırıyorsunuz? Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz ve siz gafletle oynuyorsunuz.) [Necm 59-61]

ayettir

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
çalgı dinlemek büyük günahtır.o mecliste oturmak fasıklıktır.o çalgıyla lezzetlenmek küfürdür.---hadis-i şerif

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
muhammet2272,
Değerli kardeşim, aklımıza gelen her konuda ASyet yada Hadis yada bu konuda bir içtihad aramamız elbette gerekli
ancak bunlardan bir tanesini bulursak bununla yetinmemiz gerekir.
Mantık olarak bizim aradığımız aynı ifadelerle kuranda ve hadislerde geçmeye bilir içtihad ihtiyacıda bundan doğmuştur.

TRHACKER kardeşimiz size
çalgı dinlemek büyük günahtır.o mecliste oturmak fasıklıktır.o çalgıyla lezzetlenmek küfürdür.---hadis-i şerif vermiş bundan sonuç çıkarabilirsiniz çalgı dinlemek ve ondan tad almak küfürse oynamayı siz düşünün.

Yine bu kardeşimiz
Müfessirler, İsra suresinin 64. âyetinde şeytana, (Vestefziz... bi savtike [Sesinle oynat]) demenin çalgı ile oynat demek olduğunu, bu âyetin, her çeşit çalgıyı haram ettiğini bildirmişlerdir. (Şeyhzade)

Müfessirler Enam suresinin 70. âyetini, (Dinlerini [şarkı ile, musiki ile] oyun ve eğlence haline sokanlardan uzak dur) şeklinde tefsir etmişlerdir.

(Şimdi siz bu söze [Kur’âna] mı şaşırıyorsunuz? Gülüyorsunuz da ağlamıyorsunuz ve siz gafletle oynuyorsunuz.) [Necm 59-61]
üç sureden 5 ayet vermiş siz daha ayet ve hadis istiyorsunuz
Ne ayetlerde nede hadislerde düğünde oynanmaz ifadesi geçmez aradığınız bu ise

NİKAHIN GİZLİ DEĞİL İLAN EDİLEREK YAPILMASI
1088-
Muhammed b. Hatıb el Cumahî’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Haram olan nikah: “Evlilikle helal olan evlilik arasındaki ayırıcı özellik def çalmak ve duyurmaktır.” (Nesâî, Nikah: 72; Buhârî, Nikah: 49)
Bu konuda Âişe, Câbir, Rubeyyi binti Muavviz’den de hadis rivâyet edilmiştir. Tirmîzî: Muhammed b. Hatıb’ın hadisi hasendir.
Ebû Belc’in adı Yahya b. ebî Süleym’dir. Aynı şekilde İbn Süleym’de denilir. Muhammed b. Hatıb küçük çocuk iken Peygamber (s.a.v.)’i görmüştür.

1089
Âişe (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur. Nikahı gizli değil ilan ederek yapın kalabalık yerler olan mescidler gibi kalabalıklarla yapın nikah yapıldığı belli olması için def çalın.” (Tirmîzî rivâyet etmiştir.)
Tirmîzî: Bu konudaki bu hadis garib hasendir. İsa b. Meymun el Ensarî’nin hadis konusunda zayıf olduğu kaydedilmiştir. İbn ebî Necîh’den tefsir rivâyet eden İsa b. Meymun güvenilen bir kimsedir.

1090
Muavviz kızı Rübeyyi’ (r.anha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: “Rasûlullah (s.a.v.) gelin olduğumun ertesi günü gelip yanıma girdi senin şimdi oturduğun gibi yatağımın üzerine oturdu. Bu arada bazı kız çocukları bizim için def çalmakta ve babalarımızdan Bedir günü şehîd düşen kimselerin kahramanlıklarını dile getirmekte idiler. Bu kızlardan birisi: “Şu anda aramızda bir Peygamber var, yarın ne olacağını bilir” dedi. Bunun üzerine Peygamber (s.a.v.) o kıza: “Bunu bırak da önceden söylemekte olduğun sözleri söyle” buyurdu.
(Buhârî, Nikah: 48; Ebû Dâvûd, Edeb: 51)
Tirmîzî: Bu hadis hasen sahihtir.

Düğünde nasıl davranılması ne yapılması gerektiğine bu hadislerde işaret edilir

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
Tahsin33; allah razı olsun kardeşim

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
cevaplayan herkese gerçekten çok teşekkür ediyorum. Ama bana ayet yada hadis sunabilirseniz bu daha etkileyici olur. Araştırdım ama ayet bulamadım mutlaka değinen bir ayet vardır ama ben bulamadım. Yada hadis olursa çok güzel olur..

sevgili kardeşim bu bilgiler yeterli gelişmidir bizi bilgilendirirsen sevinirim
besmele...selam....dua

ya mucib

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH yar ve yardımıcımız olsunn...
ALLAH bilerek veye bilmeyerek işledigimiz günahlarımızı affetsinn inşaALLAH

tahsin33

Kayıtlı Kullanıcı
TRHACKER,
Allah CC sizden de razı olsun

YaralıGönül

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH yar ve yardımıcımız olsunn...
ALLAH bilerek veye bilmeyerek işledigimiz günahlarımızı affetsinn inşaALLAH

amin inşallah.
Allah bizi şakınlığa düşüp günah işlemektan korusun inşallah.
selam ve dua ile...

KAFİRLER İSTEMESEDE , ALLAH NURUNU TAMAMLAYACAKTIR.(saff/8)

muhammet2272

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar internete çok az girme şansım oluyor ikinci mesajımdan sonra bu ilk girişim şu an sunduğunuz bilgiler fazlasıyla yeterli yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkürler hepinizden allah razı olsun. Bu forum sitesini kuran arkadaşlardan da allah razı olsun çok büyük bir davaya hizmet ediyorlar. burdakiler sayesinde kardeşlerimizin yanlışını düzeltmek nasip olacak inşallah.

ismaile

Kayıtlı Kullanıcı
TRHACKER kardeşim konuya açıklık getirmiş kendisine tşk ederiz

metin4u

Kayıtlı Kullanıcı
Bu bana cok agir geldi be dostum ...
Valla bazen insanin ihtiyaci sanki oynamak ..

Ama her neyse ... Bir dugunde kalkip oynamayacak kadar dusunceli bir kadini bulmak bugune kadar nasip olmadi ve olmucak gibide ...

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
Arkadaşlar internete çok az girme şansım oluyor ikinci mesajımdan sonra bu ilk girişim şu an sunduğunuz bilgiler fazlasıyla yeterli yardımcı olmaya çalışan herkese çok teşekkürler hepinizden allah razı olsun. Bu forum sitesini kuran arkadaşlardan da allah razı olsun çok büyük bir davaya hizmet ediyorlar. burdakiler sayesinde kardeşlerimizin yanlışını düzeltmek nasip olacak inşallah.

allah sendende razı olsun kardeşim yardımcı olabilmişsek ne mutlu
besmele...selam...dua

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt