Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yanaklarda kuruyan 'gözyaşlarını' silmek ... (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
yetimcocuk.jpg

Kolsuz, ayaksız, kanatsız kalmış bir kuştur yetim. Ağlar, yanaklarında kurur gözyaşı. Acıkır, midesinin konserini dinler kendisi. Duvar diplerinde çizer, yalnızlığın resmini. Boynu bükük olmayı en iyi onlar bilir.
Masumiyet en çok onlara yakışır.

Şefkate en çok onların ihtiyacı vardır.

Zemheride sevgisizliktir onları üşüten; soğuk değil.

İşte öyledir yetim?

Arkadaşlarının arasında arkadaşsız; kalabalıkların içinde yalnız?

Böyle bir yetimi buldunuz, gördünüz mahallenizde, sokağınızda, sınıfınızda, okulunuzda.

Sofranızdaki, çantanızdaki yiyeceklerinizi paylaştınız onunla.

Evinize, sofranıza çağırıp sıcak bir çorba içirdiniz ona.

İyilik kanatlarınızın altına aldınız onu, kalp sıcaklığıyla ısıttınız yanaklarını.

Yalnızlık sarayının billur odalarından çekip alarak oradan kurtardınız onu.

Müjdeler olsun size!

Ne mutlu size!

İşte bir muştu size!

Sahabe efendilerimizden İbn-i Abbas (ra) anlatıyor:

iccon04.gif
Resûlü (sas) buyurdu ki:

- Kim Müslümanlar arasından bir yetim alarak yiyeceğinden ve içeceğinden yedirirse, affedilmez bir günah işlememişse,
iccon04.gif
onu mutlaka cennete koyacaktır.

Böyle güzel bir işi yapmışsanız müjdeler olsun size!

Ne mutlu size!

Akrabalarınıza, komşunuza, annenize, babanıza, konu komşunuza, hısım akrabanıza bir gül gibi sunulacak bir haber işte.

Siz de olabilirdiniz gözyaşıyla üşüyen.

Siz de olabilirdiniz bayramın anlamını unutan; hatta hiç bilmeyen.

Biliyorsanız şükredin.

Biliyorsanız aralayın cennetin kapısını.

Aralayın kapılarınızı sıcak sofralarınızda bir yetimi ağırlamak için.

O zaman Efendimiz (sas)'in yukarıda söylediğimiz sözleri bir müjde olacaktır.

Böylesi bir sevaba nail olmak için adım atmamışsanız, hâlâ fırsatınız var demektir.

Yetimler, garipler, kimsesizler sizi bekliyor bir yerlerde.

Cennet sakinleri de cennette sizleri?

mustafa oğuz

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
selamünaleyküm hayırlı sabahlar

tuba47

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir yazı...Allah sizden razı olsun.İnşallah elimizden geleninin fazlasını yapacağız yetimler için.Bu yazıyı okurken annemi bir an hatırladım.Annem konu komşu,akraba,yabancı ....her insana yardım eder.Hele yetim oldu mu,sahipsiz oldu mu annem hemen onları kucaklar.Hatta şöyle der;"Bu yalan dünyada iyilik yapacağımız en masum ve iyiliği hakeden en iyi insanlar onlardır.Gözümü kapayıp,onları ezemem." der.Canım anneciğim şu an İzmir'de ve eminim ki şu an ordakilerede yardım ediyordur.Allaha Emanet Olun Arkadaşlar...İyilik yapmayı,yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeyi unutmayınız.Allah Rızası İçin Yardım Ediniz...

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Çok güzel bir yazı...Allah sizden razı olsun.İnşallah elimizden geleninin fazlasını yapacağız yetimler için.Bu yazıyı okurken annemi bir an hatırladım.Annem konu komşu,akraba,yabancı ....her insana yardım eder.Hele yetim oldu mu,sahipsiz oldu mu annem hemen onları kucaklar.Hatta şöyle der;"Bu yalan dünyada iyilik yapacağımız en masum ve iyiliği hakeden en iyi insanlar onlardır.Gözümü kapayıp,onları ezemem." der.Canım anneciğim şu an İzmir'de ve eminim ki şu an ordakilerede yardım ediyordur.Allaha Emanet Olun Arkadaşlar...İyilik yapmayı,yardıma ihtiyacı olanlara yardım etmeyi unutmayınız.Allah Rızası İçin Yardım Ediniz...

ANNENİZ ÇOK GÜZEL YAPIYOR BİR YETİMİN SAÇINI OKŞAMAK SEVMEK NE DEMEK BİR HADİSİ ŞERİFTE NE DİYOR

“Eğer kalbinin yumuşamasını istiyorsan
fakiri doyur, yetimin başını okşa!”
İbn-i Hanbel, II, 263, 387

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Yetim ile ilgili hadisler

Halkin icinde Allah'dan en uzak olan iki kimsedir: Birincisi, umeranin meclisinde oturur da zulme ait sozlerinde onlari tasdik eder. Digeri ise cocuklarin muallimidir. Fakat onlarin hepsini ayni derecede esit tutmaz. Ve yetimin hakki hususunda Allah'dan korkmaz.

Ravi: Hz. Ebu Umame (r.a.).

Kalbinin yumusamasini ve hacetinin gorulmesini sever misin? Yetime merhamet et, onun basini oksa ve ona yediginden yedir. Kalbin yumusar ve hacetine erisirsin.
Ravi: Hz. Ebud Derda (r.a.)

Namaz husususunda Allah'tan korkun. Namaz hususunda Allah'tan korkun. Namaz hususunda Allah'tan korkun. Koleleriniz hakkinda da Allah'tan korkun. Su iki zaif hakkinda da Allah'tan korkun; Dul kadin ve yetim cocuk.
Ravi: Hz. Enes (r.a.)

Helak edici su yedi seyden kacininiz: Allah'a ortak kosmaktan, sihirden, hakli durum haric Allah'in haram kildigi cana kiymaktan, faiz yemekten, yetim mali yemekten, savas gunu harpten kacmaktan ve namuslu, mu'min, habersiz hanimlara iftira etmekten.
Ravi: Hz. Ebu Hureyre (r.a.)

Yetimi kendine yakin tut. Basini elinle oksa ve onu sofrana oturt. Boyle yaparsan, kalbin yumusar ve hacetin gorulur.
Ravi: Hz. Ebu Imran (r.a.)

Dort sey dort yerde nafaka olarak kabul olunmaz: Hiyanet, hirsizlik, suistimal ve yetim malindan saglanan kazancla Hac, Umre, Sadaka ve Cihad olmaz.
Ravi: Hz. Ibni Omer (r.anhuma)

Dort taife Cennete giremez: Ickiye devamli, faiz yiyen, haksiz yere yetim mali yiyen ve anne babasina (ailesine) asi olan. (Tevbe ederse mesele yok.)
Ravi: Hz. Ebû Hureyre (r.a.)

Yetimin basini one dogru, babasi oleni de arkaya dogru mesh et.
Ravi: Hz. Muhammed ibni Suleyman (r.a.)

Allah'a en sevgili ev, icinde ikram goren yetim bulunan evdir.
Ravi: Hz. Ibni Omer (r.anhuma)

Cennette "Darul ferah" denilen bir eve ancak mu'minlerin yetimlerini sevindirenler girer.
Ravi: Hz. Ukbe Ibni Amir (r.a.)

Kalbinin yumusamasini istersen yetimin basini oksa ve miskini doyur.

Insanlari acizlik icinde birakmaktan sakinin, Sizden birisi Emir veya Amil olur da kendisine dul kadin, yetim veya fakir bir kimse isi icin gelir. Ona "Sen otur, isine bakilacaktir" denir. Boylece onlar acizlik icinde terkedilirler. Ihtiyaclari gorulmez ve onlar icin bir emir de verilmez. Onlar da dagilip giderler. Halbuki, zengin esraftan biri gelince, Emir onu yanina oturtur. Sonra da "Isiniz nedir" der. Adam da "Isim soyle soyledir" der. Bunun uzerine Emir "Bunun ihtiyacini yerine getirin ve acelede edin" der.

Yetim (babasi olmus olan) bir cocugun basini soyle arkadan one dogru oksayiniz. Eger babasi varsa (oksuzse) onden arkaya dogru soyle oksayiniz.
Ravi: Hz. Ibni Abbas (r.anhuma)

Buyuk gunahlar yedidir: Allah'a sirk kosmak, hak yol ile olan mustesna, Allah'in haram kildigi bir kimseyi oldurmek, namuslu kadina iftira etmek, cepheden kacmak, faiz yemek, yetim mali yemek, hicretten sonra cahiliye bedeviligine donmek.
Ravi: Hz. Ebu Said (r.a.)

Uc kisiye kiyamet gununde Allah, nazar etmez; onlari tezkiye etmez ve onlar icin elim bir azab vardir: Okuturken yetimi ezen hoca , ihtiyaci yok iken dilencilik yapan kimse, yaranmak icin sultana dalkavukluk yapan adam.

Kim bir veya iki yetimi barindirirsa, sabir etse ve sevabini da umid etse, Ben onunla Cennette su iki parmak gibi olurum. (Sehadet parmagi ve orta parmagini hareket ettirdi.)

Bir kimse, akrabasindan veya baskasindan olan bir yetimi, yetim kendisini kurtarana kadar uhdesine alsa, o kimseye Cennet vacib olur.
Ravi: Hz. Adiyy Ibni Hakem (r.a.)

Emzirme muddeti gectikten sonra sut kardeslik yok. Iftarsiz oruc da yoktur. Akli balig olduktan sonra yetimlik yok, geceye kadar laf orucu da yok. Nikahtan evvel de talak yoktur.
Ravi: Hz. Ali (r.a.)

<DAMLA>

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum ellerinize yüreğinize saglık rabbim razı olsun çok çok güzel bir yazıydı
rabbimize emanetsiniz inşallah
selam ve dua ile
<<B)>>

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
yetım cocuklara yardım etmek ne sevaptır demı
allah razı olsun
allah kımseyı yetım aç bırakmasın
bır formumda yazmıştım yetıme torpıl gecıyorum dıye napalım
emeğıne sağlık hafıze anne
allah bızlerı yardım etmeyı nasıp etsın