Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Yalnızlığa terk edilen anne-babalar(1.BÖLÜM) (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Bebeğimi görebilir miyim?dedi yeni anne. Bebeğinin minik yüzünü görmek için kundağı açtı ve şaşkınlıktan âdeta dili tutuldu! Anne ve bebeğini seyreden doktor, hızla arkasını döndü ve camdan bakmaya başladı. Bebeğin kulakları yoktu. Muayenelerde, bebeğin duyma yetisinin bu durumdan etkilenmediği, sadece görünüşü bozan bir kulak yoksunluğu olduğu anlaşılmıştı. Aradan yıllar geçti, çocuk büyüdü ve okula başladı.

Bir gün okul dönüşü eve koşarak geldi ve kendisini annesinin kollarına attı. Hıçkırıyordu. Bu onun yaşadığı ilk büyük hayal kırıklığıydı; ağlayarak:

Büyük bir çocuk bana canavar dedi...

Küçük çocuk bu üzüntüyle büyüdü. Arkadaşları tarafından seviliyordu ve oldukça da başarılı bir öğrenciydi. Sınıf başkanı bile olabilirdi eğer insanların arasına karışmış olsaydı. Annesi, her zaman ona:

Genç insanların arasına karışmalısın diyordu.

Ancak aynı zamanda yüreğinde derin bir acıma ve şefkat hissediyordu.

Delikanlının babası, aile doktoru ile oğlunun sorunu hakkında görüştü;

Hiçbir şey yapılamaz mı? diye sordu.

Doktor:

Eğer bir çift kulak bulunabilirse, organ nakli yapılabilir dedi.

Böylece genç bir adam için kulaklarını feda edecek birisi aranmaya başlandı. İki yıl geçti bir gün babası:

Hastaneye gidiyorsun oğlum, annen ve ben, sana kulaklarını verecek birini bulduk ancak unutma bu bir sır dedi.

Operasyon çok başarılı geçti ve âdeta yeni bir insan olmuştu. Yeni görünümüyle psikolojisi de düzelen genç, okulda ve sosyal hayatında büyük başarılar elde etti. Daha sonra evlendi ve diplomat oldu. Yıllar geçmişti, bir gün babasına gidip sordu:

Bilmek zorundayım, bana bu kadar iyilik yapan kişi kim? Ben o insan için hiçbir şey yapamadım.

Babası:

Bir şey yapabileceğini sanmıyorum dedi. Fakat anlaşma kesin, şu anda öğrenemezsin, henüz değil.

Bu derin sır yıllar boyunca gizlendi. Ancak bir gün açığa çıkma zamanı geldi... Hayatının en karanlık günlerinden birinde, annesinin cenazesi başında babasıyla birlikte bekliyordu. Babası yavaşça annesinin başına elini uzattı; kızıl kahverengi saçlarını eliyle geriye doğru itti annesinin kulakları yoktu.

Annen hiçbir zaman saçını kestirmek zorunda kalmadığı için çok mutlu oldu diye fısıldadı babası… Ve hiç kimse, annenin daha az güzel olduğunu düşünmedi değil mi?

Evet, internet ortamında dolaşan bu hikâyede bir annenin oğlu için yapabileceği fedakârlık böyle anlatılıyor. Öyle ya, hiç bir şeye karşı feda edilemeyecek olan kulaklarını bir anne oğluna beslediği inanılmaz sevgi, şefkat ve merhameti için feda edebiliyordu.

Onlar evlatlarını koşulsuz seviyorlar

Sonra bir babanın oğlu için yaptıkları ve yapabilecekleri de bu hikâyedeki annenin yaptıklarından farklı kalmaz. Annelik bu ya. Babalık bu ya Belki anne ve babanın evlatlarına bakışını, onlara olan merhametlerini anlatan sembolik bir hikâye… Sizce bu bir abartı mıdır? Yoksa gerçekten anne ve babanın evlat sevgisi bu kadar büyük mü?

Evet, anne-babanın evlat sevgisi, evlada olan şefkatleri bu kadar büyük. Peki evlatları için bunca fedakarlığı gözlerini kırpmadan yapan o yaşlı anne-babalar nerede?

Sahi evlatlar evde de, anne babalar nerede

Bir anne değil miydi bir evladını 9 ay karnında taşıyan

Hasta olduğunda biricik evladının başında sabahlara kadar bekleyen

Sonra evladının iyileşmesi için göz yaşları içerisinde Mevlaya dua eden.

Evlatlarının kötü gönünde göz yaşı döken, sevinçlerinde onları kucaklayan

Her vakit yemeğini hazırlayan

Evlatlarının giysilerini yıkayan, ütüleyen o gün genç bugün yaşlı anne-babalar nerede

Evet, bugün bin bir türlü bahaneyle evden uzaklaştırılan anne-babalar nerede. Onlar neden bugün ya tek başlarına evlerine terk edilmiş, ya da huzurevlerine bırakılmış. Sahi onlar bunun için mi didindiler, çırpındılar. Onlar en sonunda bunları mı hak etti?

Yüzyılımızda gittikçe artan egoizm anne-baba sevgisinin dahi önüne geçti. Yardımlaşma ve iyilik yapma duyguların yerini artık maddi olgulara bıraktı. Bu kutsi değerlerin yerini artık para gibi maddi şeyler işgal etmiş. Kocam istemiyor, karım istemiyor şeklinde izahı güç bahanelerle yaşlı anne-babalar kendi kaderlerine terk ediliyor.

Onlar, bir bebek gibi şefkate ve merhamete, evlatlarının sevgisine en muhtaç oldukları bir dönemde kendi yalnızlıklarına terk ediliyorlar.

Evet, evlatlarını hiçbir varlığın yapmadığı gibi koşulsuz seven, evlatlarıyla gece gündüz uğraşarak, üzerlerinde titreyerek büyüten anne babalar artık bir bir huzurevlerini boyluyorlar. Ve talebe bağlı olarak bu huzurevlerinin sayısı gün geçtikçe artıyor. İnsanoğlu kendisini koşulsuz seven bir varlığın değerini kaybediyor artık.

18 ine bastığında evden ayrılıp yaşlılığı atan batı anlayışının, artık Türkiyede de en muhafazakar semtlerde yaygınlaşan huzurevleri sayısının artmasıyla arttığını görüyoruz.
Sahi bize ne oluyor da, İslamın ısrarla onlara öff bile demeyi uygun görmediği bir anlayışı batının anlayışıyla değiştiriyoruz. İki medeniyet arasında anne ve babaya bakış açısı arasındaki fark bu derece azalacak mıydı?

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Yalnızlığa terk edilen anne-babalar(1.BÖLÜM)

s.a. allah razı olsun..abla..

CENNETTE KADIN

Gerek cennet ve gerekse cehennem, hem erkek ve hem de kadın kullar için açıktır, yaratılış bakımından bu iki cinsin cennet ve cehenneme girmeyi hak etmede fırsat eşitlikleri vardır. Fiilen hak ediş ise serbest irade ile gerçekleştirilen iyi veya kötü davranışlara bağlıdır.
Kitap ve sünnet kaynaklarında yapılan açıklamaları, uslübü ve islamı tam bilmeyenler yanlış anlamışlar, yanlış yorumlamışlar bunlardan, ilahi sıfatlar, mantık ve vicdan ile bağdaşmayan sonuçlar çıkarmışlardır. "Cennetin adeta erkek sultanların sarayı olması, kadınların orada da ikinci sınıf kullar durumunda oldukları, cehennemi dolduranların çoğunun kadınlar olması..." bu cümledendir. Bu yanlış anlayışları düzeltmek gerekirse;

Ayetlerde ve sayılan çok az sayıda mütevatir (1) hadislerde, cennete veya cehenneme girme ve ebedi mutluluğa erme bakımından kadının aleyhinde olan bir bilgi mevcut değildir. Bu kaynaklarda, "nimette-külfette, cezada mükafatta eşitlik" bulunduğu bildirilmektedir.
Cennet yalnızca erkeklerin sarayları değildir; orada kadın da, erkek de saraylarının sultanlarıdır.
Cennette kadına da erkeğe de dilediği, arzu ettiği, canının çektiği, elde edince mutlu olacağı her şey verilecektir.
Cennet sonsuz bir mutluluk yeridir; ancak insanoğlu bu mutluluğu daha önce ne tanımış, ne tatmıştır. Bu sebeple insanların, dünyadaki zevkleri, alışkanlıkları, kadın-erkek ilişkisindeki cinselliği olduğu gibi ahirete taşımaları, nasları buna göre yorumlamaları gerçeğe uygun değildir.
Mütevatir olmayan hadislerde "cennette erkeklere ikişer adet dünya hatunu verileceği" bildirilmiştir. Bundan kadınların aleyhine ve erkeklerin lehine bir sonuç çıkarmak mümkün değildir; çünkü bu da erkeklerin dünyada tattıkları ve arzuladıkları şeylerin kelimeleri kullanılarak- imrendirmek üzere- söylenmiş bir sözdür. Ayrıca kadın tek olmayı istiyorsa veya başka erke istiyorsa ona da bunlar verilecektir. Burada önmelki olan dünyadaki isteklerimiz ve yapımız ile cennetteki isteklerimiz, isteme kabiliyetimiz ve yapımızı birbirine karıştırmamaktır. Problem varsa işte bu karıştırma sebebiyle vardır.
Vakı'a suresinde huriler kastedilerek "..onları bambaşka bir yapıda yeniden yarattım..." (56/22,37) buyurulmuştur. Müfessirler bu hurilerin dünyada yaşlanmış ve buruşmuş olarak vefat eden kadınlar oldukların ifade etmişlerdir. Buna göre huriler de melek değil, insandır, dünyada yaşamış kadınlardır ve cennette sayılan erkeklerden daha fazladır.
Erkek ve kadın olarak Allah Tealanı has ve arif kulları cenne, köşk, kadın, yiyecek, içecek, bağ ve bahçe için istamezler, cenneti aşık oldukları Cemal-i İlahi için, özledikleri Habibiullah (s.a.) için isterler.

(1) Mütevatir Hadis: Peygamberimiz'den bize kadar, haberin ve bilginin doğruluğundan şüphe etmeyeceğimiz ölçüde ve sayıda kimsenin naklede geldikleri hadisler.

Kaynak:
Prof.Dr.Hayrettin Kahraman'ın "İslam'da Kadın ve Aile" isimli eserinin "Cennette Kadın" adlı yazısından özetle alınmıştır.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C.) RAZI OLSUN ABLAM VE MUAZ ABİM..
YAZIDIĞIN HİKAYE ÇOK GÜZEL ABLA. BİR ANNENİN EVLADI İÇİN NELER YAPABİLECEĞİNİ NE GÜZEL ANLATMIŞ. ASIL BİZ EVLATLAR NELER YAPIYORUZ ANNE VE BABALARIMIZ İÇİN. BUNLARI DÜŞÜNMEK LAZIM DEĞİLMİ..

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Peygamber Efendimiz birgün sahabelerine keşke annam hayatta olsaydıda ben namaz kılarken ya Muhammet diye çağırdığı zaman namazımı bozup buyur ANNECİM deseydim Anne Baba hayatta bizim en değerli varlıklarımız onlar yalnız bırakılmayı hiç hakketmiyorlar AYnı şey eşimizin anne ve babası içinde geçerli rabbime binlerce şükürler olsunki bu yönden içim çok rahat inş ahirette tekrar görmeyi nasip eder :D:D:D

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

hafize yazdı:
Peygamber Efendimiz birgün sahabelerine keşke annam hayatta olsaydıda ben namaz kılarken ya Muhammet diye çağırdığı zaman namazımı bozup buyur ANNECİM deseydim Anne Baba hayatta bizim en değerli varlıklarımız onlar yalnız bırakılmayı hiç hakketmiyorlar AYnı şey eşimizin anne ve babası içinde geçerli rabbime binlerce şükürler olsunki bu yönden içim çok rahat inş ahirette tekrar görmeyi nasip eder :D:D:D
hafize annem s a hürmetle ellerinizden öpüyorum o kadar güzel bir şey paylaşmışsınızki rabbim sizden razı olsun gözlerim dolu dolu oldu okurken rabbim sizi cennet hatunu eylesin benim çok zoruma giderr hani varya dursun ali
erzincanlının şiirinde yar rasulallah mekkeli çocuklar anne diye seslenirken sen başını önünemi eğerdin canım kurban olsun o yetim o öksüz nebiyeee rabbim en sevgilisini bile en değerli varlıklardan mahrum bırakmışken bu acı o sevgilinin kalbinde bir ömür varken bizler anne babalarımıza saygısızlık edersek onları kırarsak bizim yüzümüze bakarmı hiçç demezmi sen benim sahip olamadığım anne babaya sahiptin ona hürmet göstermedin gelmiş ne yüzle benden yardım istiyorsun demezmi rabbim bu durumlara düşürmesin kimseyi tekrar çok tşk hafize annem allaha emanet olunuz dua ile

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Bu güzel öykü için Rabbim sizlerden razı olsun. Selam ve dua ile.

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

BIZLER AİLEMIZE OF BILE DEMEMELIYIZ ARKADAŞLAR. PAYLAŞIM İÇİN TESEKKURLER ALLAH RAZI OLSUN.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

s.a. ablacım,
Öncelikle hayırlı sabahlar, hayırlı günler diliyorum.
Konu seçiminiz ve izahını her zamanki gibi mükemmel olmuş, ALLAH c.c. sizden ve okuyanlardan razı olsun.
Bu konu ile ilgili ciltler dolusu kitaplar yazsak yinede Anne ve Babanın evlatları için yapabileceklerini tam manası ile izah edemeyiz. Çünkü anne ve baba kendilerinin bir parçası olan o mükemmel yaratıkları kendi kendilerinden bile esirger ve onların zarar görmememesi için ömürleri boyunca çalışığ didinirler.
Ama gün geçer devran döner, o mübareK Anne ve Babaya huzur evi yolu görünür, o çok sevdikleri çocukları da kendilerince mutlu bir hayat sürdüklerini sanırlar, ama her zamanda şunu düşünürler, acaba anne babamıza ahsızlıkmı ettik, yarın yaşlandığımızda çocuklarımızda bize bunu yapsa biz ne düşünürdük der ve kısa keser hemen mevzu değiştirip bunları düşünmemeye gayret gösterir.
Ama diğer tarafta anne ve baba biliyormusunuz bunca yapılana rağmen , çocukları mutsuz edecek, en ufak bir kötülüğü bile onlara reva görmez.
İşte arkadaşlar ömür sermayesi her gün biraz daha tükeniyor, şimdi anne baba onlar, biz çocuklarız, yarın biz anne baba olacaz ve yaşlanıp şimdi hor gördüğümüz anne ve babalarımız gibi bakıma muhtaç duruma geleceğiz, en iyisi biz şimdiden yarınlara yatırım yapıp, çocuklarımıza yaşlı anne babaya nasıl bakılır dersini uygulamalı olarak öğretelim, eğer bu dersi biz vermezsek bizim yerimize verenler kanaatimce doğruları vermez.
k.s.eo.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
hafize yazdı:
hafize annem s a hürmetle ellerinizden öpüyorum o kadar güzel bir şey paylaşmışsınızki rabbim sizden razı olsun gözlerim dolu dolu oldu okurken rabbim sizi cennet hatunu eylesin benim çok zoruma giderr hani varya dursun ali
erzincanlının şiirinde yar rasulallah mekkeli çocuklar anne diye seslenirken sen başını önünemi eğerdin canım kurban olsun o yetim o öksüz nebiyeee rabbim en sevgilisini bile en değerli varlıklardan mahrum bırakmışken bu acı o sevgilinin kalbinde bir ömür varken bizler anne babalarımıza saygısızlık edersek onları kırarsak bizim yüzümüze bakarmı hiçç demezmi sen benim sahip olamadığım anne babaya sahiptin ona hürmet göstermedin gelmiş ne yüzle benden yardım istiyorsun demezmi rabbim bu durumlara düşürmesin kimseyi tekrar çok tşk hafize annem allaha emanet olunuz dua ile

RAVZA NURCUM yazını okurken ağladım zaten sahabelerden içim dolmuştu bizler toplum olrak hayattayken hiç birşeyin kıymetini bilmiyoruz kaybettikten sonra kör gözlüyü badem gözlü yapıyoruz o anayı babayı arayıpta bulamayan ne çok insanlar var inanki huzur evlerinde o yaşlıları görünce gidip hepsini sevesim bakasım geliyor içim çok doldu artık keseyim yoksa seller sular basacak burayı selam sevdiklerimizin sahabelerimizin rabbimin yarattığı her şeyin üzerine olsun S.A

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

hafize yazdı:
Ravza_Nur yazdı:
hafize yazdı:

RAVZA NURCUM yazını okurken ağladım zaten sahabelerden içim dolmuştu bizler toplum olrak hayattayken hiç birşeyin kıymetini bilmiyoruz kaybettikten sonra kör gözlüyü badem gözlü yapıyoruz o anayı babayı arayıpta bulamayan ne çok insanlar var inanki huzur evlerinde o yaşlıları görünce gidip hepsini sevesim bakasım geliyor içim çok doldu artık keseyim yoksa seller sular basacak burayı selam sevdiklerimizin sahabelerimizin rabbimin yarattığı her şeyin üzerine olsun S.A
hafize annem çok tşk ediyorum rabbim si
zden razı olsun duanızda eksik etmeyin inş

semos

Kayıtlı Kullanıcı

s.a. çok güzel bir konuya değinmişsiniz allah razı olsun. benim acizane bir sorum olacaktı size. anne babanın sözünden çıkmamalıyız bunu biliyoruz. peki ya anne baba kızının başörtüsüne engel oluyorsa , veya iş yerinde aç ,dışarıda kapatırsın gibi cahillikle söylenilen bir söz demelerine nasıl bakmalıyız.nasıl davranmalıyız.ne yapmalıyız. bu konuda inanın çok araştırtım ama net bir bilgiye varamadım.3 gün oldu örtüneli.başörtüsünün hakkını vermeye gayret gösteriyorum ama önüme öyle engeller çıktıki ilk başta işten atıldım ve ailemin türbana karşı çıktığınıda böylelikle farkettim. allah rızası için bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz . selam ve dua ile....

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

semos yazdı:
s.a. çok güzel bir konuya değinmişsiniz allah razı olsun. benim acizane bir sorum olacaktı size. anne babanın sözünden çıkmamalıyız bunu biliyoruz. peki ya anne baba kızının başörtüsüne engel oluyorsa , veya iş yerinde aç ,dışarıda kapatırsın gibi cahillikle söylenilen bir söz demelerine nasıl bakmalıyız.nasıl davranmalıyız.ne yapmalıyız. bu konuda inanın çok araştırtım ama net bir bilgiye varamadım.3 gün oldu örtüneli.başörtüsünün hakkını vermeye gayret gösteriyorum ama önüme öyle engeller çıktıki ilk başta işten atıldım ve ailemin türbana karşı çıktığınıda böylelikle farkettim. allah rızası için bu konuda bana yardımcı olabilirmisiniz . selam ve dua ile....
değerli kardeşim as rabbim cümlemizden razı olsun eğer anne ve babamız şeriate muhalif bir davranış sergilememizi istiyorsa bu durumda onlara uyulmaz ama kırmamak için gereken özveride bulunulmalı rabbimizin rızası herşeyden rabbimiz tarafından yaratılmış olan tüm mahlukattan daha önemlidir kardeşim siz rabbimizin rızasını düşünün onun emirlerine uyun selam ve dua ile rabbim yardımcınız olsun kardeşim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt