Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

yalan yere yemin etmek (1 Kullanıcı)

aydınreyhan

Kayıtlı Kullanıcı
öncelikle hayırlı cumalar kardeşlerim aranıza bugün katıldım ve sizlerle bi sorunumu paylaşmak istedim;
Dün akşam eşimin ablası kızları falan çaya geldiler, eşimin ablası çok takvalı yaşayan çarşaflı bir hanım bende onları daha iyi ağırlamak için kurabiye pasta ve kısır yaptım ve kurabiyede güvenilir bi margari markası kullandım eşimin ablasının bana karşı tavrı hiç iyi olmayan bi şekilde daha kurabiyeden tatmadan ne yağı kullandın diye bana yemin ettirdi va ben tereyağı kullanmamıştım öyla demek zorunda kaldım tam 5 kere sordu ve ben vallahi diyerek yemin ettim ve kurabiyeden gene yemedi ve ben çalışan bi bayanım ve emek vererek yorgun yorgun o kadar hazırlık yaptım yazık değilmi
Şimdi size soruyorum şimdi benim yaptığımda yanlış varmı eşimin ablası kendini çok üstün gördüğü için beni yalan yere yemin ettirdi şimdi ben ne yapacağım yardımlarınızı bekliyorum :a33::a33::a33::a33:

aytun

Kayıtlı Kullanıcı
keşke yemin etmeseymişsin kardeşim nasılsa yinede yememiş pastalarından bundan sonra yapman gereken bol bol tevbe istifar rabbim tevbelerini kabul etsin inşaallah teala :(

H

hado77

selamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu

şer'i olmayan bir hükümde yemin istenmiş ve yeminin şekli lain yemini gibi olmuş. 4 kez yemin eder ve 5. sinde eğer yalan ise ALLAH tealanın laneti benim üstüne olsun der. lain yemini budur.

yemini değersiz kılmak için söylemedim ama her husus da yemin edilmesi de uygun değil.

zira bir yemeği az yemek kaydıyla ondaki haram unsurları ortadan kaldırabilirsiniz. ihtiyaç halinde az miktar yemek gibi.

yemeğe dikkat edilemesi hususu ise saygıyı gerketirir. çalışan bir hanımdan böyle bir dikkat beklemek de her zaman uygun olmaz. keşke doğruyu söyleseydiniz demek de her zaman mümkün değil. bu nedenle içiniz rahat olsun durumunuzu izhar ederseniz ve helallik talep ederseniz inşaallah kefaret olacaktır diye düşünüyorum.

ALLAH teala bizlerden razı olun.

turk8487

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim bnmde bir çarşaflı arkadaşım var oda yiyecek ve içeceklerde haram olan dinimizde yasak olan şeyleri yemez
ben bu davranışına saygı duyarım onun yemeyecegi şeyleri ona ikram etmem sende dogruyu söyleseydin keşke nobal altında kalmaz vicdan azabı çekmezdin bnm annemin bir lafı vardır beni ipe asacaklarını bilsem yalan söylemem der keşke sende neolursa olsun sonucu yalan söylemeseydin ama olan olmuş artık bnce yarın fakirlere çocuklara al bişeyler dagıt rabbim affetsin a.e.ol kardeşim

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt