Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

VirtualBox 3.0.8 (1 Kullanıcı)

TakeOne

Kayıtlı Kullanıcı
Açık kaynak kodlu sanallaştırma yazılımı.

182eee2w1.gif

İşletim sisteminiz içerisine farklı işletim sistemlerine sahip sanal bilgisayarlar kurmanızı ve çalıştırmanızı sağlayan yazılım kişisel kullanımının ücretsiz olmasıyla ön plana çıkıyor. VirtualBox x86 platformları destekliyor. Sanal bilgisayarları bir pencere içerisinde çalıştırabileceğiniz gibi tam ekran modunda da kullanabiliyor, asıl ve sanal işletim sistemleri arasında geçiş yapabiliyorsunuz. Sanal PC'de ekran kartı, ses, ağ bileşenleri ve eklenebilecek diğer bileşenler için farklı sürücüler yükleniyor ve asıl bilgisayarlarınızla eş zamanlı olarak sorunsuz çalışıyor. Asıl bilgisayarınız ve sanal PC'de aynı anda farklı IP'lerle internete bağlanmanız mümkün. CD/DVD sürücünüz otomatik olarak tanınıyor, sisteme ayrıca USB sürücüleri de eklemek mümkün. Dilerseniz CD/DVD sürücü yerine iso formatında bir disk imajından da yükleme yapabiliyorsunuz.

Aynı anda en az iki işletim sistemi çalıştırmak işlemci ve belleğinize yük bindireceğinden sisteminizin donanım gücü önemli olmakla birlikte, sanal PC'ler genellikle düşük sistem gereksinimine ihtiyaç duyuyor. Mevcut bilgisayarda yüklü fiziksel belleğin belli bir bölümünü sanal bilgisayar için ayırmanız gerekiyor ve Windows XP için varsayılan 192MB öneriliyor. Sanal PC'nin sanal sabit disk büyüklüğü için başlangıçta bir değer seçmeniz gerekse de, bu miktar dinamik olarak kullanıldığından sanal işletim sisteminizin o anki büyüklüğü kadar sabit diskinizde yer kaplıyor. Mevcut sanal bilgisayarlarınız sabit diskinizde yalnızca birer dosya olarak depolanıyor ve istediğiniz sanal bilgisayarı VirtualBox arayüzünden seçerek çalıştırabiliyorsunuz.

VirtualBox ile mevcut işletim sisteminize zarar vermeden farklı işletim sistemlerini deneyebileceğiniz gibi asıl sisteminize kurmak istemeyebileceğiniz ya da mevcut işletim sisteminiz ile uyumsuz yazılımları uygun sanal işletim sistemlerine kurarak kullanabilirsiniz. Windows, Linux, Macintosh ya da OpenSolaris kurulu bilgisayarlarınıza VirtualBox ile Windows (NT 4.0, 2000, XP, Server 2003, Vista), DOS/Windows 3.x, Linux (2.4 and 2.6) ve OpenBSD işletim sistemlerine sahip sanal bilgisayarlar kurabilirsiniz. VirtualBox'un sanal bilgisayarlar için desteklediği işletim sistemleri ve varsa kısıtlamalarına ilişki ayrıntılı açıklamalara bu sayfadan ulaşmanız mümkün.

Sanal ve asıl bilgisayarlar klavye paylaşımı konusunda herhangi bir kısıtlama göstermemekle birlikte "konuk eklentileri"ni yüklemediğiniz sürece farenin hangi sistemde aktif olacağını bir klavye kısa yolu ile seçmeniz gerekiyor. Linux ve Windows işletim sistemleri için kurulabilen konuk eklentileri hem fare kullanımı, hem grafik arayüz ve performans olarak daha iyi bir kullanım sağlıyor. Fiziksel bilgisayarınız ile sanal bilgisayarınız arasında veri paylaşımı ise, "paylaşılan dizinler" seçneği ile gerçekleştirilebiliyor.

Masaüstü, server ya da gömülü sistemler için tasarlanmış VirtualBox uzaktan erişime de izin veren yapısıyla oldukça modüler bir tasarıma sahip. Sanal makinaların konfigürasyon ayarları bir XML dosyası içerisinde saklanıyor ve asıl bilgisayardan tümüyle bağımsız olduğundan kolayca başka bilgisayarlara aktarılabiliyor.

Yazılım arayüzünde yer alan "anlık görüntü" seçeneği ile sanal PC'nizi geri döndürebileceğiniz noktalar oluşturabilirsiniz.

Yazılımın aralarında Türkçe'nin de yer aldığı zengin bir dil desteği mevcut.

Programı indirmek için aşağıdaki linki tıklayınız.

http://download.virtualbox.org/virtualbox/3.0.8/VirtualBox-3.0.8-53140-Win.exe

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt