Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

veladet kandili (1 Kullanıcı)

Dünya-Ahireti

Kayıtlı Kullanıcı
20 Mart 2007 Salı günü idrâk ettiğimiz rebîulevvel ayı, Sevgili Peygamberimizin (s.a.v.) âlemleri şereflendirdiği, nûrlu vücudunun dünyaya intikal ettiği mübârek aydır.

Bu ayın 12’sinde yani 30 Mart 2007 Cuma gününü Cumartesiye bağlayan akşam, senenin ilk kandili olan Velâdet (Mevlid) Kandili’dir.

Bu ay içinde mümkün olduğu kadar Resûlüllah Efendimiz (s.a.v.) için çokça salât ü selâm (salât-ı nâriye, salât-ı münciye ve salât-ı fethiye gibi salavâtlar) okumalıdır.
Resûlüllah Efendimiz (s.a.v.), rebîulevvel ayının 12’nci gecesinde dünyayı teşrif etmişler... Dolayısıyla bu ayın 12’nci gecesi aynı zamanda Hicrî senenin ilk kandilidir. Fahr-i âlem Efendimizin (s.a.v.) dünyayı teşriflerinin Hicrî 1479, Şemsî yılla 1436’ıncı yılını idrâk etmiş olacağız.
Bu gecenin mânevî zenginliğinden bolca istifade ve istifaza edebilmek için bir Tesbih Namazı kılmalı ve mümkünse bir de Hatm-i Enbiyâ yapmalıdır.

Tesbih Namazına şu şekilde niyet edilir:

“Yâ Rabbî, niyet eyledim rızâ-i şerifin için tesbih namazına. Yâ Rabbî, bu gece teşrifleriyle âlemleri nûra gark ettiğin sevgili Habîbin, başımızın tâcı Resûl-i zîşân Efendimiz’in hürmetine ve bu gecedeki esrârın hürmetine ben âciz kulunu da afv-ı ilâhine, feyz-i ilâhine mazhar eyle, Allâhü Ekber.” (Duâ ve İbâdetler, Fazilet Neşriyat, İstanbul, 1983, s. 18-19)

Başta bütün site üyesi kardeşlerimiz olmak üzere, tüm İslâm âleminin Rebîulevvel ayını ve önümüzdeki Veladet Kandillerini tebrik ediyor, Cenab-ı Hak'tan topyekün insalık adına hayırlı inkişaflara vesile olmasını niyaz ediyorum.

Selam ve dua ile... Alıntı

safiye

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık kardeşim

islam_72

Kayıtlı Kullanıcı
S.A. öncelikle kandilinizi kutlar Allah(cc)'ya ve Muhammed mustafa(sav) yakışır kul olmayı yüce Allah'tan ümid ederim. siteye yeni kayıt oldum inşallah aklımdaki sorulara cevap bulabilirim. hayırlı akşamlar.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt