Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Unutkan Teyzeler (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Unutkan teyzeler

3 tane yaşlı teyzecikler oturmuş,herşeyi unuttuklarından yakınıyorlarmış.

Birincisi ''ahhh ahhh! öyle unutkanım ki,merdivenin tam ortasına gelince

yorulup dinleniyorum.Sonra merdiveni çıkıyor muydum,iniyor muydum; onu

unutuyorum! ''

İkincisi ''ah oda birşey mı? Ben anahtarı kapının deliğine sokunca kapıyı

kilitliyor muydum,yoksa açıyor muydum; onu unutuyorum! ''demiş.

üçüncü teyzecik ise '' ALLAH'a şükür! '' deyip elini önce kulağına götürüp sonra

masaya ''Tık tık! ''diye vurmuş.Ardından da şöyle demiş:

''kim o? ' :a32:
:a32:

edam005

Kayıtlı Kullanıcı
bazen bu unutkanlık virüsü benide vuruyor..
emeğine sağlık, tam kalkıyordum, kalkarken tebessüm ettirdiğin için Allah razı olsun hafize ablamız ,,hayırlı geceler olsun inşallah..

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
aynı dertten müzdaribiz büyüklerimiz"siz gençlerin aklı 1 karış havadada o yüzden unutkansınız" diyorlar allah razı olsun ablacım

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
aynı dertten müzdaribiz büyüklerimiz"siz gençlerin aklı 1 karış havadada o yüzden unutkansınız" diyorlar allah razı olsun ablacım

yediklerimizdenmi içtiklerimizdenmi bilmiyorum unutkanlığım için doktora gittim 60 yaşın üzerindeki unutkanlık varmış bende birşey yapıyorum anında unutuyorum şimdi beyin temografisi çekilecek tedaviye başlıyacaz hayırlısı inşallah :a18:

TRHACKER

Kayıtlı Kullanıcı
yediklerimizdenmi içtiklerimizdenmi bilmiyorum unutkanlığım için doktora gittim 60 yaşın üzerindeki unutkanlık varmış bende birşey yapıyorum anında unutuyorum şimdi beyin temografisi çekilecek tedaviye başlıyacaz hayırlısı inşallah :a18:

rabbim şifa versin ablacım

besmele....selam.....dua

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Hafızanızı güçlendirin

8024565.jpg

spacer.gif

spacer.gif

Herşeyi unutuyor olmaktan şikayetçiyseniz bu haber sizin için. İşte güçlü hafıza için yapmanız gerekenler...

Uykusuz kalındığında bozulan ilk işlevlerden biri de bellek, dil becerileri, soyut düşünme ve değerlendirme gibi bilişsel fonksiyonlardır. Geç saatlere dek uykusuz kalmak bir süre sonra kişide bellek sorunlarının oluşmasına yol açıyor. Verimli bir iş yaşamı için kişinin ortalama 8 saat uyuması gerekiyor. Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Uzmanı Dr. Ferda Korkmaz, uyku eksikliğinin yol açtığı sonuçları anlattı.

Uyku süremiz yaşla değişmekle birlikte, herkesin uyku süresi kendine hastır. Bunu değiştirebilmek pek mümkün değildir. Bazı kişiler günde 12 saat, bazı kişiler ise 4 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Ancak toplumda bir çok erişkinin ortalama uyku süresi 6 - 8 saattir. Yaşla birlikte hem uyku süresinde hem de uyku mimarisinde değişiklikler olur. İnsanlar yaşlandıkça, toplam uyku süresinde ve rüyayla alakalı uyku evresinde geçen sürede bir düşüş başlar. Yeni doğmuş bir bebek günde 16 saat uyur, rüya ile ilişkili REM dönemi oldukça yoğundur. Buna karşın bebeğin 30 yaşındaki annesi günde altı saat uyur (eğer şanslıysa) ve bu sürenin sadece dörtte birlik bölümünü REM’de geçirir.
Gençler, gece geç saatlere kadar kalırlar ve günün çoğunu uyuyarak geçirirler. Kişinin gerek duyduğu uyku süresi şu şekilde hesaplanabiliyor. Kişi, uyanık olduğu her iki saat için bir saatlik uykuya ihtiyaç duyuyor. Yaş ilerledikçe bu değişiyor, uyanık kalınan her iki saat için 45 dakikalık uyku gerekiyor. Başka bir deyişle, gün boyunca uyanık kalınan her saat için “uyku borcu” biriktiriliyor. On altı saatlik bir günün sonunda, genç bir insanın “uyku bankasına” borcu sekiz saate ulaşıyor.

Uykusuzluk kişiyi nasıl etkiler?

Eğer uyku için yeterli zaman ayrılmazsa kişi uykudan yoksun kalıyor. Bu durumda gün içerisinde uykulu olmanın yanı sıra, kişide düşünmeyle ilgili sorunlar da ortaya çıkıyor. Yeni şeyleri öğrenme daha yavaş gerçekleşiyor, bellek ile ilgili ve karar verme süreçlerinde sorunlar yaşanabiliyor. Uyku yoksunluğu dışında bir takım uyku rahatsızlıklarında da; özellikle uykuda solunum bozukluklarında, uyku mimarisindeki ve kan oksijen düzeyindeki değişikliklerin tetiklediği olaylar, ciddi bilişsel ve bedensel bozulmalara neden oluyor. Bunlar arasında kalp, akciğer ve hormonal hastalıklar yer alıyor.

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
bazen bu unutkanlık virüsü benide vuruyor..
emeğine sağlık, tam kalkıyordum, kalkarken tebessüm ettirdiğin için Allah razı olsun hafize ablamız ,,hayırlı geceler olsun inşallah..

Evladım buradanmı kalkıyor kadıkoy vapuru.
gec kalmayayım
yavrucuklarım ozlemıstır benı
surdan üc bes sımıt alayımda guldureyım yuzlerını
ohh yetısdım cok sukur.
soylece kenera oturayım.
ohh mıs gıbı ıyot kokusu.
cıgerlerıme doldurayım.
ah ıste yavrucuklarım nasılda ozlemısler benı
canlarım.
tuh azkalsın unutuyordum
sımıtler suradaydın torbanın....
hah buldum
alın bakalım
nasılda cıglık cıglıga karsılıyorlar benı
al sende al atıyorum
aferın.
ıyıce doyurun karınlarınızı yavrucuklarım.
bugun az gelmıssınız kardeslerınız nerde
yıne bır balıkcı teknesının pesıne takılmıslardır
bır kac balık kapabılmek ıcın.
hehehe keratalar.
ah vapur dudugunu calıyo geldık galıba.
hadı Allah a emanet yavrucuklarım.
....
ay dusmeyeyım evladım tutuver elımden
sag olasın.
...
sey bıletcı bey oglum
emınonu ne burdanmı kalkıyor vapur
yavrucuklarım ozlemıstır benı,
geckalmayayım
surdan uc bes sımıt alayım da
go¤¤¤¤erını alayım.........

dıye yolculuguna devam eder emınonu

kadıkoy arası.evladım buradanmı kalkıyor kadıkoy vapuru.
gec kalmayayım
yavrucuklarım ozlemıstır benı
surdan üc bes sımıt alayımda guldureyım yuzlerını
ohh yetısdım cok sukur.
soylece kenera oturayım.
ohh mıs gıbı ıyot kokusu.
cıgerlerıme doldurayım.
ah ıste yavrucuklarım nasılda ozlemısler benı
canlarım.
tuh azkalsın unutuyordum
sımıtler suradaydın torbanın....
hah buldum
alın bakalım
nasılda cıglık cıglıga karsılıyorlar benı
al sende al atıyorum
aferın.
ıyıce doyurun karınlarınızı yavrucuklarım.
bugun az gelmıssınız kardeslerınız nerde
yıne bır balıkcı teknesının pesıne takılmıslardır
bır kac balık kapabılmek ıcın.
hehehe keratalar.
ah vapur dudugunu calıyo geldık galıba.
hadı Allah a emanet yavrucuklarım.
....
ay dusmeyeyım evladım tutuver elımden
sag olasın.
...
sey bıletcı bey oglum
emınonu ne burdanmı kalkıyor vapur
yavrucuklarım ozlemıstır benı,
geckalmayayım
surdan uc bes sımıt alayım da
go¤¤¤¤erını alayım.........

dıye yolculuguna devam eder emınonu

kadıkoy arası.unutkan teyzemızmız:a15:

kucuk kul

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hafize abla bişi dicem bn öğlen saat12 de okula gidiyorum fakat artık kendimi alıştırdım ve geceleri hiç uyumuyorum saat 4 buçuğa kadar yani sabah ezanı okunana kadar uyanığım buna çare bulamıyorum napabilirim acaba

huzurpınarı

Kayıtlı Kullanıcı
emeğine sağlık ablacım paylaşımlar cok güzeldi...

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm hafize abla bişi dicem bn öğlen saat12 de okula gidiyorum fakat artık kendimi alıştırdım ve geceleri hiç uyumuyorum saat 4 buçuğa kadar yani sabah ezanı okunana kadar uyanığım buna çare bulamıyorum napabilirim acaba

Aleykümselam küçücüğüm bulsam bende yapıcam artık unutkanlığımı üstteki yazıyı bulunca bende uykusuzluğa bağladım hadi ben yaşımı almışım ama senin düzenli uyuman lazım uykun olmasada gir yatacığına yat uyuyamıyorum diye hiç aklına getirme birazda alışkanlık oluyor yavrum senin yapacağın tek şey uyuyamıyorum sitresini aklından çıkar belli bir saatte yat dene bakalım tamammı canım öpüyorum seni :a29:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt