Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ünlülerin akıllarından çıkmayan ayetler! (1 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Ünlülerin akıllarından çıkmayan ayetler!
Ünlüler adeta hayatlarına yön veren ayetleri açıkladı

Kendimize rehber olarak seçtiğimiz Kuran'ı Kerim'in her bir ayeti bizim için büyük bir öneme sahip. Ancak kimi zaman daha önce belki de defalarca okuduğumuz bir ayet o an içinde bulunduğumuz ruh haliyle öyle bir örtüşür ki; ayetin üzerinde mıhlanan gözlerimizden o sözler, kalbimize doğru kayar ve gönül sayfamızda yeni bir sayfa açıverir... İşte insanı yüreğinden sarsan, okudukça kendine yeni bakışlar kazandıran ayetlerin dilini konuşmak üzere farklı çevrelerden isimleri aradık ve onlara kalplerinin üzerinde bir işaret olarak taşıdıkları ayetlerin hangileri olduğunu sorduk. Aldığımız cevaplar kadar güzel olan bir başka şey ise sorumuza hiç duraksanmadan cevap verilmesiydi. Onları en çok etkileyen dillerinin ucundaki ayeti sebepleriyle birlikte çoğu zaman hem Arapça, hem de Türkçe mealiyle birlikte söylediler.

Duhan'nın ilk üç ayeti benim için önemli
HAŞMET BABAOĞLU: "En etkilendiğim sure Kehf suresidir. En etkilendiğim ayetler ise Duhan suresinin ilk üç ayetidir. Hani "Andolsun, kuşluk vaktine" diye başlayıp "Rabbim seni terketmedi ve sana gücenmedi" diye tamamlanan ayetler. Neden? Akılla açıklamasına kalkışmak yanlış olur. Doğrudan gönle hitap ediyor ve vurgusu çok güçlü geliyor bana..."

'Haddini aşanların kalbini mühürleriz'
PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ (Kalp Cerrahı): Beni en çok etkileyen ayet, Yunus Suresi 74'dür. Bu ayette Allah, "Biz haddini aşanların kalbini mühürleriz" der. Bir insan, dürüst davranmayarak, başkalarının haklarını çiğneyecek davranışlar içinde bulunursa; Allah onun kalbini iptal edip tüm kısmetlerini elinden alabileceğini belirtiyor.

Yüzleşme anını anlatan ayetleri hepimiz okusak
CİHAN AKTAŞ: Kur'an'da bazı ayetleri ifadeleriyle, bazılarını da anlamlarıyla seviyorum. Leyl Suresindeki gündüz ve gece anlatımları bana olağanüstü çarpıcı geliyor. Kevser suresini de iyilik ve güzelliğin kaynağının kurumasına dönük uyarısıyla çok anlamlı buluyorum. Tekvir ve Zümer surelerinin ayetlerini kız çocuklarına yönelik 'cins kırımı' ya da cinsel hor görü sorgulaması nedeniyle önemsiyorum. Neredeyse bütün surelere yayılmış bulunan, insanın sicilinin eline verildiği o zaman ve mekanındeğiştiği tarif edemeyeceğimiz yüzleşme anını anlatan ayetler keşke bütün insanlar tarafından sürekli okunsa . İsra'nın beni en etkileyen 72. ayeti mealen şöyle: 'Ve bu (dünyada kalbi) kör olan, ahirette de kör olacak ve (doğru yoldan) daha da sapmış bulunacaktır.'

Beşeriyetin affı için Nasr'ı okuyorum
ÜMİT MERİÇ: İzecae Nasrullahi vel feth ayetini daima okurum. Çünkü bu ayet bütün insanlığın akın akın islamla müşerref olacağı ümidini verir. Bütün dualarım bu ümidin gerçek olması içindir. Özellikle Danimarka'da yaşanan son olaylardan sonra Allah'ın gazabının beşeriyetin üzerine olmasından korkuyorum. Bu yüzden bütün beşeriyetin affı için dua ediyor ve Nasr ayetini daha sık okuyorum.

Ayetel Kürsi, asla dilimden düşmez
NURİ ALÇO: Ayetel kürsi ve fatiha asla dilimden düşmez. Her sabah evden çıkarken ve yatarken bu iki sureyi okurum. Kur'an-ı Kerim'de bu iki sure benim için çok büyük önem taşır.

Çölaşan'a öfkemi 'Al-i İmran' sildi

İKBAL GÜRPINAR: "O takva sahipleri, bollukta ve darlıkta nafaka verenler, kızdıklarında öfkelerini yutanlar ve insanların kusurlarını bağışlayanlardır. Allah, iyilik edenleri sever." (Al-i İmran Suresi 134) Bu ayeti sevmemin bir hikayesi vardır. Emin Çölaşan gazetedeki köşesinde benim ve çalıştığım televizyon hakkında çok çirkin yazılar kaleme aldı ve artık üçüncü yazısında çok sinirlendim ve arabamı satıp onun parasıyla Hürriyet'in birinci sayfasını kiralayıp Emin Çölaşan'a buradan cevap yazmaya karar verdim. Bu öfkeyle gazetenin reklam servisini arıyordum ki o sırada cebime bir izleyicimden mesaj geldi. Mesajda bu ayet vardı ve onu okuduktan sonra bütün öfkem geçti. Telefonla aradığım izleyicim bu ayeti o gün içinden geldiği için attığını başka hiç bir sebebi olmadığını söyledi.

Kendi yaptığından başkası yoktur
İSKERDER PALA: Beni en çok etkileyen ayet mealen şöyle: "İnsanoğlu için (çalışmaktan başka) hiçbirşey yoktur ancak kendi yaptığı vardır." (Necm 39) Benim için önemli bir ayettir.

Birini Diğerinden Ayırmam İmkansız
AHMET ÖZHAN: Kuran'daki her ayetin benim için büyük önemi var. Birini diğerinden ayırmam söz konusu olamaz. Besmele'den Nas suresinin son ayetine kadar hepsine gücüm ölçüsünde hayatımda yer vermeye çalışır ve her ayete büyük değer veririm.

La İlahe İllallah Benim Kurtarıcım
NECLA NAZIR: Kur'anı Kerim'deki ayetler arasında ayrım yapmam. Ancak her gün mutlaka kaza ve belalardan ailemi korumak için Ayetel Kürsi, Felak ve Nas surelerini okurum. Ayrıca La ilahe illallah sözünü günlük yaşantımda çok fazla söyler ve tesbih ederim. Cep telefonum bile besmele ile açılır.

Cep Telefonum Besmeleyle Açılır
HÜSEYİN HETEMİ: insanoğluna ve alemlere bir rahmet olarak inen Kur'an-ı Kerim'in Besmele yani Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla başlaması benim için çok önemli. Cep telefonumun açılışı Besmele iledir ve günlük hayatımda çok sık olarak Besmeleyi kullanırım.

Her Okuduğumda Yeni Bir Şey Bulurum
ABDURRAHMAN DİLİPAK: Bütün ayetlerden aynı şekilde etkilendim hepsi hayatımda önemli bir yere sahip. Beş yaşından beri Kur'an-ı Kerim okurum ve her okuduğumda onda hayatımla ilgili yeni bir şey bulurum.

Nur suresi beni etkiler
ELİF ŞAFAK: Allah dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah insanlar için misaller verir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir" ayeti beni en çok etkileyen ayetlerden biridir. Ne anlattığı kadar nasıl anlattığı da önemli benim için ve buradaki şiirselliği, ifade gücünü çok seviyorum. Duvarda bir hücre, içinde bir kandil, kandil de bir cam fanus içinde. Hem bu kadar yakın ve berrak hem bu kadar sırlı ve perdeli olabilmesi etkiliyor, düşündürüyor beni. Ne Doğuya ne Batıya ait. Aynı zamanda her yerde ve lamekan. O sonsuzluk sınırsızlık hissi. Ama en güzeli bu nurun insanlara da geçtiğini, geçebildiğini bilmek. Bazı insanların nurlu olduğunu görüyorum, az bulunur cevherler onlar.

Ahzab 72'yi çok severim
AHMET HAKAN: Ahzab suresi 72. Ayet: "Kuşkusuz biz emaneti göklere ve yerlere ve dağlara önerdik... Ancak onlar emaneti yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan Yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir..." İnsanın yeryüzü serüvenindeki aşırı cüretkarlığını açıklaması bakımından bu ayeti pek severim. Koskoca yeryüzünün, muazzam gökyüzünün ve ihtişamlı dağların bile kabul etmekten kaçındıkları 'emanet'e insanoğlunun talip olması, 'insan' denilen yaratık hakkında fazlaca ipucu vermiyor mu? O ağır yüke talip olmanın ardındaki gerçek nedenin ortaya konması, benim açımdan fazlasıyla öğretici.

yenişafak

Beni etkileyen surelerden biri de Asr suresi ;
Asra yemin olsun ki insan mutlaka hüsrandadır.Ancak iman edenler,salih amel işleyenler,birbirlerine hakkı ve sabrı tavsiye edenler müstesna.

Peki sizi en çok etkileyen ayet ne?Yazarmısınız?

iman

Kayıtlı Kullanıcı
16. İman edenlerin Allah’ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilip de, üzerinden uzun zaman geçen, böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan bir çoğu fasık kimselerdir. HADİD SURESİ

Ayet iman edenlere hitap ediyor...Bu beni etkilemişti birde bu ayetin hikayesi var bugün içinde inşaallah yazarım şu an zamanım yok.

Çok güzel bir konu açmışsınız emeğinize sağlık...

islamcı2

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun emegine sağlık kardeş...

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
sizi etkileyen ayetler hangisi ?

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
16. İman edenlerin Allah’ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilip de, üzerinden uzun zaman geçen, böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan bir çoğu fasık kimselerdir. HADİD SURESİ

Ayet iman edenlere hitap ediyor...Bu beni etkilemişti birde bu ayetin hikayesi var bugün içinde inşaallah yazarım şu an zamanım yok.

Çok güzel bir konu açmışsınız emeğinize sağlık...

Her ayet elbetteki kişinin o anki ruh haline göre farklı etkiler bırakmakta..

bende hiç bir ayeti ayırmam Benimde şu an için etkilendiğim ayet:
RAHMAN SURESİ hesaplarımız görüldüğü zaman ALLAHZÜLCELALİ C.C bizzat kendisi bu sureyi okuyacakmış

RAHMAN SURESİ
1- Rahman (olan
icon_alllah.gif
)

2- Kur'an'ı öğretti.
3- İnsanı yarattı.
4- Ona beyanı öğretti.
5- Güneş ve ay (belli) bir hesap iledir.
6- Bitki ve ağaç (O'na) secde etmektedirler.
7- Gökyüzü, Onu da yükseltti ve mizanı koydu.
8- Sakın mizanda 'haksızlık ve taşkınlık yapmayın.'
9- Tartıyı adaletle tutup-doğrultun ve tartıyı noksan tutmayın.
10- Yere gelince, onu da (yaratılmış bütün) varlıklar için alçalttı-koydu.
11- Onda meyveler ve salkımlı hurmalıklar var.
12- Yapraklı taneler ve güzel kokulu bitkiler.
13- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
14- İnsanı, ateşte pişmiş gibi kuru bir çamurdan yarattı.
15- Cann'ı (cinni) da 'yalın-dumansız bir ateşten' yarattı.
16- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
17- O, iki doğunun da Rabbidir, iki batının da Rabbidir.
18- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
19- Birbirleriyle kavuşmak üzere iki denizi salıverdi.
20- İkisi arasında bir engel (berzah) vardır; birbirlerinin sınırını geçmezler.
21- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
22- İkisinden de inci ve mercan çıkar.
23- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
24- Denizde koca dağlar gibi yükselen gemiler O'nundur.
25- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
26- (Yer) Üzerindeki herşey yok olucudur;
27- Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin yüzü (Kendisi) baki kalacaktır.
28- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
29- Göklerde ve yerde olan ne varsa O'ndan ister. O, her gün bir iştedir.
30- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
31- Ey (yeryüzüne yükletilmiş) iki ağırlık (olan ins ve cin), yakında (ahirette hesabınızı görmek üzere) sizin için de vakit bulacağız.
32- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
33- Ey cin ve ins toplulukları, eğer göklerin ve yerin bucaklarından aşıp-geçmeye güç yetirebilirseniz, hemen aşın; ancak 'üstün bir güç (sultan)' olmaksızın aşamazsınız.
34- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
35- İkinizin de üzerine ateşten yalın bir alev ve (bakır gibi erimiş) kıpkızıl bir duman salıverilir de 'kurtulup-başaramazsınız.'
36- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
37- Sonra gök yarılıp yağ gibi erimiş olarak kıpkırmızı bir gül olduğu zaman;
38- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
39- İşte o gün, ne insana, ne cinne günahından sorulmaz.
40- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
41- (Çünkü o gün) Suçlu-günahkarlar, simalarından tanınır da alınlarından ve ayaklarından yakalanırlar.
42- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
43- İşte bu, suçlu-günahkarların kendisini yalanladıkları cehennemdir.
44- Onlar, kendisiyle alabildiğine kaynar hale getirilmiş su arasında dönüp-dolaşırlar.
45-Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
46- Rabbin makamından korkan kimse için ise iki cennet vardır.
47-Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
48- Çeşit çeşit 'inceliklere ve güzelliklere' (veya her türden sık ağaçlara) sahiptirler.
49- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
50- İkisinde de akmakta olan iki pınar vardır.
51- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
52- İkisinde de her meyveden iki çift vardır.
53- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
54- Astarları, ağır işlenmiş atlastan yataklar üzerinde yaslanırlar. İki cennetin de meyve-devşirmesi (ordakilere) yakın (kolay)dır.
55- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
56- Orada bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş kadınlar vardır ki, bunlardan önce kendilerine ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur.
57- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
58- Sanki onlar yakut ve mercan gibidirler.
59- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
60- İhsanın karşılığı ihsandan başkası mıdır?
61- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
62- Bu-ikisinin ötesinde iki cennet daha var.
63- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
64- Alabildiğine yemyeşildirler.
65- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
66- İçlerinde durmaksızın fışkırıp-akan iki pınar vardır.
67- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
68- İçlerinde (her türden) meyve, eşsiz-hurma ve eşsiz-nar vardır.
69- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
70- Orada huyları güzel, yüzleri güzel kadınlar vardır.
71- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
72- Otağlar içinde korunmuş huri kadınlar.
73- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
74- Bunlardan önce kendilerine ne bir insan, ne bir cin dokunmuştur.
75- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
76- Yeşil yastıklara ve çarpıcı güzellikteki döşeklere yaslanırlar.
77- Şu halde Rabbinizin hangi nimetlerini yalanlayabilirsiniz?
78- Celal ve ikram sahibi olan Rabbinin adı ne Yücedir.

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Esselamu aleykum,

Herkesin Hafize annesi benimde hafize annem güzel bir yazı,ancak ben çok üzülüyorum bazı insanlar Allah Tealanın ayetlerinden etkilendiklerini söyleyipte hayatlarına yansıtmadıkları için,sanki bu kişiler yalancı samimiyet gösteriyorlar gibi mesela NURİ ALÇO gibileri,eğer bu röportajı yaptığı gün değişmedi ise gerçekten islamı yaşar bir hale gelmedi ise ne diye kandırıyorki insanları geçmişte yaptıkları ve hala günümüzde de yaptıkları meydandadır,şunu bilmek gereklidirki Allah Teala (c.c) bizler 3-5 ayetinden haşa etkilenelim diye değil,okuyunca kurtulalım hayatımıza yön verelim diye Efendimize (s.a.v) mucize olarak verdi bu Yüce Kelamı,peki soruyorum Nuri Alço,namaz varmı?kazancın helal mi? müslüman gençlere nasıl bir örnek hayat yaşadın?yada eski halinden pişmanlık duyupta değiştinmi? ve bu gibi sorulara cevapların şey,kem,küm ise sen Rabbini kandıramazsın bizleride kandıramazsın ancak ve ancak kendini kandırabilirsin...

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı

SPACE.GIF
Bakara Sûresi 45 - Sabrederek ve namaz kılarak (Allah’tan) yardım dileyin.7 Şüphesiz namaz, Allah’a derinden saygı duyanlardan başkasına ağır gelir.​

emin-43

Kayıtlı Kullanıcı

SPACE.GIF
Bakara Sûresi 153 - Ey iman edenler! Sabrederek ve namaz kılarak Allah’tan yardım dileyin. Şüphe yok ki Allah sabredenlerle beraberdir.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Birini Diğerinden Ayırmam İmkansız
AHMET ÖZHAN: Kuran'daki her ayetin benim için büyük önemi var. Birini diğerinden ayırmam söz konusu olamaz. Besmele'den Nas suresinin son ayetine kadar hepsine gücüm ölçüsünde hayatımda yer vermeye çalışır ve her ayete büyük değer veririm.

Her Okuduğumda Yeni Bir Şey Bulurum
ABDURRAHMAN DİLİPAK: Bütün ayetlerden aynı şekilde etkilendim hepsi hayatımda önemli bir yere sahip. Beş yaşından beri Kur'an-ı Kerim okurum ve her okuduğumda onda hayatımla ilgili yeni bir şey bulurum.

__________selamun aleykum hafize hanım teyzem :)
bu cevaplar doğru bir cevap olmuş bana göre...
sayın dilipakın Her Okuduğumda Yeni Bir Şey Bulurum
bizdede bu hasıl oluyor hamdolsun...
selam ve dua ile hayırla kanınız inşaALLAH B)B)_______

kalemgenç

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. insanlar etkilene bilirler ama erzurumli kardeşimizin dediği gibi ahmet hakan ve nuri alço etkilense belli olurdu.ayetler hayatımıza hürmederse etkilemiş olmazlar mı?acizane benim fikirlerim böyle. selam ve dua ile...

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. insanlar etkilene bilirler ama erzurumli kardeşimizin dediği gibi ahmet hakan ve nuri alço etkilense belli olurdu.ayetler hayatımıza hürmederse etkilemiş olmazlar mı?acizane benim fikirlerim böyle. selam ve dua ile...

Aleykümselam yok biz öyle demeyelim kalplerde olanları ancak Allah bilir söyledikleri dilde kalıyorsa yaanlızca bizleri değil kendilerini kandırmış oluyorlar a.e.o

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt