Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ÜMMÜ SELEME HİND R.A. (1 Kullanıcı)

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı
B)Resulü Ekrem (s.a.v) Huzeyme kabilesinden Ebu Ümeyye kızı Ümmü Seleme Hind (r.a) ile evlendi. İslam tarihi bu hanımın bir çok kahramanlıklarını kaydediyor. Zira Uhud savaşında, mücahidlerin safları arkasında çalışmış ve çok faydalı işler yapmıştı. Çok akıllı ve rey'i dürüst bir hatun idi. Müslüman olduğu için çok zahmetler çekti. Bu zorluk ve sıkıntılar onu dininden caydıramadığı gibi bilakis imanını kuvvetlendirdi.

Kocası Abdüselet oğlu Abdullah Ebu Seleme (r.a) hazretleriyle Habeşistan'a hicret ederek dini uğrunda öz memleketlerini terkettiler. Seve seve her türlü zahmetlere sıkıntılara katlandılar. Kocası Abdullah Ebu Selem, Resulullah'ın (s.a.v) halası oğlu olduğu gibi aynı zamanda süt kardeşi idi de... Bu kahraman insan çok meşakketler çektiği halde dininden zerrece soğumadı ve zillet göstermedi. Uhud savaşında büyük kahramanlıklar göstererek imtihanında muaffak oldu. Adeta ölüme aşık olanlar gibi çarpıştı, derin yaralar aldı. Harpten sonra iyileşti. İsyan eden Beni Eset kabilesiyle çarpışmak üzere bir ordu hazırladı. Bu orduya kumandan tayin olundu. Allah'ın (c.c) yolunda muharebe ede ede eski yaraları açıldı, elemi şiddetlendi. Savaş meydanını terke mecbur oldu. Sekerat halinde iken Resulullah (s.a.v) ziyaretine teşrif buyurdu. Yanına oturdu, gözlerini mübarek elleriyle kapattı, kendisine Cennetle dua etti. Bürre, Seleme, Ümre ve Dürre adında dört çocuğu vardı. Yetimlerin arkalarını okşardı, ailesi Ümmü Seleme'ye (r.a) başsağlığı diledi.

Ümmü Seleme (r.a) rivayet ediyor :

"Kocamın ölümünden çok önce Hz. Muhammed'den (s.a.v) işitmiştim, şöyle buyurmuştu :

"Müslümana bir musibet isabet eder de o da ' Biz Allah'ın (c.c) malıyız ondan geldik ve yine ona dönücüyüz.' (Bakara Suresi - 156) ayetiyle istirca'a ederse ve sonra da "Ey Allah'ım, bu musibetinden dolayı beni hayır sahibi yap ve kaybımdan daha hayırlısını nasib eyle." derse elbette Allah (c.c) ondan daha hayırlısını nasib eder."

"Kocam Ebu Seleme (r.a) vefat ettiği zaman, kocama çok bağlı olduğum için şöyle düşünmüştüm : Ebu Seleme'den daha hayırlı bir koca nerede bulunur? O, Resulullah'ın arkadaşlığını yapmış, bütün harplere iştirak etmiş bir mücahittir."

"Her ne ise, Resulullah'ın (s.a.v) daha evvelce söylemiş olduğu Hadis-i Şerifi tatbik ettim. Hakikaten, kocamdan daha hayırlı olan Allah'ın elçisi bana nasip oldu."

Ümmü Seleme (r.a) iddetini doldurduktan sonra Resulullah (s.a.v) şehid düşmüş süt kardeşinin bunca fedakarlıklarının karşılığını verebilmek için, ona bir elçi göndererek kendisine, yetim ve bikes kalmış çocuklarına bakmak üzere evlenmek teklifinde bulundu.

Ümmü Seleme (r.a) elçiye :

- "Mazur görsünler, ihtiyar bir kadınım. Dört yetimim var, hem de çok kıskancım." dedi.

Allah'ın (c.c) Elçisi Hz. Muhammed (s.a.v) ona şöyle cevap gönderdi :

- "Yetimleri zaten yanıma almak isterim. Kıskançlığın için de Allah'a yalvaracağım ki onu kalbinden ****ürsün. İhtiyarlık ise, o bizi davamızdan geri bırakacak bir illet değildir."

Ümmü Seleme (r.a) muvafakat gösterdikten sonra evlenme işi tahakkuk etti. Resulü Ekrem (s.a.v) dört yetimin terbiyesine devam etti. Geniş kalbini onlara açtı, öyle ki çocuklar merhum babalarının ölmesini dahi hissetmediler. Çünkü babalarından çok daha merhametli ve daha hayırlı, insanların en hayırlısı bir baba vardı...

Ey gençler!.. Allah (c.c) için hilecilere, münafıklara söyleyiniz...Acaba bu evlenmeye ne derler? Altmışbeş yaşına yaklaşmış dul ve dört yetimin annesi ile altmış yaşını idrak etmiş ve başka zevceleri de bulunan bir Peygamber-i Zişan evleniyor. Acaba bu evlenmede ilahi hikmetler yoksa ne olabilir? Nefis duygusu var mıdır...Haşa bin defa haşa... Eğer bu evlenmelerde Peygamber-i Zişan'ın gayesi, lezzet ve nefis perestlik olsaydı önünde çok geniş imkanlar vardı. Dul ve dört yetimin annesiyle değil belki yeni yetişmiş bakire kızlardan bir tanesiyle evlenebilirdi.

Hayır ey münkir!.. Allah'dan (c.c) sonra merhametlilerin en merhametlisinin buradaki gayesi, ancak ve ancak fedakarlık, merhamet ve şefkat idi. Allah'ın (c.c) bütün salat ve selamı onun olsun. O bütün beşere, bütün aleme nümunedir. Rabbimiz bizi O'nun hidayetine ermişlerden eylesin. Validemiz Hazretleri Ümmü Seleme Hind'den (r.a) de Allah (c.c) razı olsun... AMiN...B)B)

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ÜMMÜ SELEME HİND R.A.

Amin kardeşim Allah razı olsun
Allaha emanet olun

bezmi safa

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ÜMMÜ SELEME HİND R.A.

mustafa_xtar yazdı:
Amin kardeşim Allah razı olsun
Allaha emanet olun

RABBİM SİZDENDE RAZI OLSUN ABİM.DÜN SİZDEN Bİ RİCADA BULUNMUŞTUM AMA OKUMADINIZ GALİBA O YAZIYI.SAMİ YUZUFUN RESMİNİ KOYMUŞSUNUZYA RESİM KOYMAK İSTESEM NASIL YAPABİLİRİM YARDIM İSTİYORUMDA

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt