Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ümmetin ne hala gelmiş ya rasul (1 Kullanıcı)

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeşlerim.evet ümmetin ne hale gelmiş ya rasul.
bugün okulda baş örtülü bir kardeşimiz var.ama yani erkeklerle nasıl konuşuyordu ben öyle şok oldumki yani anlatamam nasıl bir baş örtülü bir bayan erkeklerle nasıl böyle konuşur.düşündüm aklımdan öyle şeyler geçtiki acaba baş örtüsü allah içinmi yoksa aile baskısı içinmi takılıyor.siz siz olun kızlarınıza sahip çıkın.ben hala şok olmuş durumdayım.

hep isyan hep küfür zina çoğaldı ya rasul ağlanacak halimize yetiş imdat ya rasul a.e.o

zamannamaz

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Selamun Aleyküm Selam;
Evet her geçen gün gençlerimiz değişiyor.Ama sadece olumsuz değil inanın olumlu yöndede değişenler vardır muhakkak.
Sadece bir şey eklemek istiyorum müsadenizle; işte bir baş örtülü bayan nasıl böyle konuşur demeyelim.Gerçi bir bakıma haklısınız ilk önce belkide onların örnek olması gerekiyor. Ama bu tarz çirkin konuşmalar bayanlara, insanlara yakışmıyor.
Rabbim ıslah etsin salih erkeklerden, saliha bayanlardan eylesin inşallah.Amin.
Selam ve dua ile...
Rabbime emanet olun inşallah.

tevhiteri

Kayıtlı Kullanıcı
Tevhiteri

Tevhiteri

s.a kardeşlerim.evet ümmetin ne hale gelmiş ya rasul.
bugün okulda baş örtülü bir kardeşimiz var.ama yani erkeklerle nasıl konuşuyordu ben öyle şok oldumki yani anlatamam nasıl bir baş örtülü bir bayan erkeklerle nasıl böyle konuşur.düşündüm aklımdan öyle şeyler geçtiki acaba baş örtüsü allah içinmi yoksa aile baskısı içinmi takılıyor.siz siz olun kızlarınıza sahip çıkın.ben hala şok olmuş durumdayım.

hep isyan hep küfür zina çoğaldı ya rasul ağlanacak halimize yetiş imdat ya rasul a.e.o
sa.onlara birazda biz sebebiz.türbanlı okula girin dedik.girecekler erkek öğretmenle konuşacaklar.erkek arkadaşla.yanyana yada arkalı önlü oturacaklar.her şartlarda türbanınız olsunda fark etmez diyen bizleriz.hiç düşündünüzmü türbanlı kızı kürsüden indireni.aslında orada işleyen farklı .nikah düşen erkeklerle olması istenmiyor bir varlık tarafından.kürsüden indiren fıtratı içabı lanetleniyor.indirilen dinen korunuyor.bütün ibadetlerimizde harama ve helale cok dikkat edelim arkadaşlar.biz namazı kılalımda nasıl olursa olsun degil.imamın helalliğini.ibadet hanenin helalliğini hep düşünelim.iman ya vardır yada yoktur.yarım iman olmaz .yarım ibadette olmaz.selimiye camiindeki ters laleyi düşünün helallik almak adına yapılmış.arsa ve torak olarak istanbulda helalliği alınmamış o kadar cok mesçit ve camii varki.allah hepimizin sonunu hayır etsin.silah içat edildi mertlik bozuldu.ibadete siyaset girdi,inançlar bozuldu.allah hepimizin imanını korusun.a.e.o

ekremeee

Kayıtlı Kullanıcı
sa.onlara birazda biz sebebiz.türbanlı okula girin dedik.girecekler erkek öğretmenle konuşacaklar.erkek arkadaşla.yanyana yada arkalı önlü oturacaklar.her şartlarda türbanınız olsunda fark etmez diyen bizleriz.hiç düşündünüzmü türbanlı kızı kürsüden indireni.aslında orada işleyen farklı .nikah düşen erkeklerle olması istenmiyor bir varlık tarafından.kürsüden indiren fıtratı içabı lanetleniyor.indirilen dinen korunuyor.bütün ibadetlerimizde harama ve helale cok dikkat edelim arkadaşlar.biz namazı kılalımda nasıl olursa olsun degil.imamın helalliğini.ibadet hanenin helalliğini hep düşünelim.iman ya vardır yada yoktur.yarım iman olmaz .yarım ibadette olmaz.selimiye camiindeki ters laleyi düşünün helallik almak adına yapılmış.arsa ve torak olarak istanbulda helalliği alınmamış o kadar cok mesçit ve camii varki.allah hepimizin sonunu hayır etsin.silah içat edildi mertlik bozuldu.ibadete siyaset girdi,inançlar bozuldu.allah hepimizin imanını korusun.a.e.o
amin amin evet erkek ve bayan yanyana oturabilir ama ben öyle şeyler duydumki kız küfür ediyor erkekğe yani inanılacak gibi değil a.e.o

ozlemkoca

Kayıtlı Kullanıcı
hep isyan hep küfür zina çoğaldı ya rasul ağlanacak halimize yetiş imdat ya rasul !!!!!

sehim güney

Kayıtlı Kullanıcı
Beyler güzel dostlar! "Yetiş ya resul" nasıl dersiniz yahu? Gizli Şirk koştuğunuzun farkında değil misiniz? Berzah aleminde olan hiç bir insan dünyada olup bitenden haberi olmaz. Kim olursa olsun. Bunu ne zaman anlayacaksınız. Mezar başında dua ve Kuran okunmasını mekruh gören bizzat Resulullah değil miydi? Sebebi işitemeyeceklerindendir. Fatihada günde en az 10 defa "Yalnız ve yalnız senden yardım dileriz" diyorsunuz ama lafta kalıyor.
"İnni salati ve nusiki ve mahyaye ve memati Lillahi Rabbel alemiyn....La şerike leh. Bizalike emirtü ve ene evvelel Müslimiyn. 6/162,163. Bu iki ayetin anlamını mutlaka iyice öğrenin güzel insanlar.Allah'a emanet olunuz.

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Beyler güzel dostlar! "Yetiş ya resul" nasıl dersiniz yahu? Gizli Şirk koştuğunuzun farkında değil misiniz? Berzah aleminde olan hiç bir insan dünyada olup bitenden haberi olmaz. Kim olursa olsun. Bunu ne zaman anlayacaksınız. Mezar başında dua ve Kuran okunmasını mekruh gören bizzat Resulullah değil miydi? Sebebi işitemeyeceklerindendir. Fatihada günde en az 10 defa "Yalnız ve yalnız senden yardım dileriz" diyorsunuz ama lafta kalıyor.
"İnni salati ve nusiki ve mahyaye ve memati Lillahi Rabbel alemiyn....La şerike leh. Bizalike emirtü ve ene evvelel Müslimiyn. 6/162,163. Bu iki ayetin anlamını mutlaka iyice öğrenin güzel insanlar.Allah'a emanet olunuz.

Sünneti bilmeme sonucu sarfedilen laflar....
Tövbe estağfirullah

ishakyakup

Kayıtlı Kullanıcı

aklı kıt olanlara;

“Vefatımdan sonra amelleriniz bana arz olunur. Amellerinizde hayır gördüğüm zaman Allah-u Teâlâ’ya hamd ederim. Şerr’i gördüğümde sizler için istiğfar ederim.” (Müsned. Ahmed bin Hanbel) görüldüğü gibi efendimiz berzah alemindeykende dünyada olup bitenden haberi var..

Efendimizden nakledilen hadislere, eserlere, fiillere ve tavsiyelere baktığımızda, Cuma günü salavat getirmenin diğer zamanlara göre özel bir yeri vardır bu konuda. İmam-ı Sehâvî, “el-Kavlu’l-bedî’ fi’s-salât ale’l-Habîbi’ş-Şefî” adlı eserinde değişik tariklerden pek çok hadis rivayet etmiştir ki bunların hepsi Cuma günü salavat getirmenin önem ve faziletini anlatmaktadır. Mesela, Evs b. Evs (ra)’dan rivayet edildiğine göre Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Günlerinizin en değerlisi Cuma günüdür. O günde Adem yaratılmış ve o günde ruhu kabzedilmiştir. Sûra üfürme o gündür, kıyamet o gündür. O günde bana çokça salavat getirin. Zira sizin salavatınız bana arzolunur.” Ashap Efendilerimiz buyurdular ki: Ya Resulallah! Sen çürümüş olacaksın, bizim salavatımız sana nasıl arzolunur? Buyurdu ki: “Allah peygamberlerin cesetlerini yemeyi toprağa haram kılmıştır”

“Cuma günü bana çokça salavat getirin. Çünkü, Cuma, meleklerin şehadet ettiği şahitli bir gündür. Bana salavat getiren bir kulun sesi, nerede olursa olsun bana ulaşır.”

Şu rivayet edilen hadisler hepsi sıhhatli olan hadislerdir.

sual; Kendilerine selefi diyen bazı gençler, mezarlıkta Kur'an okumak caiz değil diyorlar. Kabristanda Kur'an okumak sünnet değil midir?

CEVAP
Evet sünnettir. Muteber eserlerde bilgiler şöyledir:
Kabristanda oturup Kur'an okumak caizdir. (Halebi-yi kebir s. 496)

Ahmed bin Hanbel buyurdu ki: (Kabristana girince, Fatiha, Kul-euzüler ve İhlas surelerini okuyun! Sevabını ölülere gönderin! Sevabı hepsine vasıl olur.) Hadis-i şerifte, (Bir kimse, kabristandan geçerken, 11 kere İhlas suresi okuyup sevabını ölülere hediye ederse, kendisine ölüler adedince sevap verilir) buyuruldu. (Etfal-ül müslimin - İmam-ı Birgivi)

Kabristanda Kur'an okumak sünnettir. (Seyyid Ahmed Tahtavi)

Mezarlıkta Kur'an okuyup, sevabını ölülere hediye etmeli. (Fetava-yı Hindiye c.5, s.350)

Kabristanda, yüksek sesle veya yavaş Mülk suresi veya diğer sureler okunabilir. (Zahire)

Ölünün Kur'an sesini duyarak rahatlamasını niyet eden kimse, yüksek sesle okur. (hidaye)

"Ölünün arkasından Kur'an-ı Kerim okunması, Ölüye herhangi bir faydası olur mu?"

Bilindiği gibi Kur'an-ı Kerim okumak bir ibadettir. Mezar ziyareti ise, ölümü ve hesap gününü hatırlatan bir ameldir. Resul-i Ekrem (sav)'in: "-Her kim kabristana girer de Yasin Suresi'ni okursa, o gün Allahu Teala (cc) kabirdekilerin azablarını hafifletir. Okuyana da oradakilerin sayısınca sevap verilir." (İbn-i Abidin- Reddü'l Muhtar Ale'd Dürri'l Muhtar- İst: 1983 C: 3 Sh: 503.) hadis-i şerifi, bunun delilidir. Bazı kimselerin "- Kur'an-ı Kerim diriler için inmiştir, ölüler için değil" şeklinde ifade ettikleri mahiyet doğrudur. Zaten kabristanı ziyaret edip, Kur'an-ı Kerim okuyan kimse de diridir. Ölülerden teklif düşmüştür. Bu konuyla ilgili olarak Feteva-ı Hindiyye'de: "-Ölü defnedildikten sonra; kabrin başında, bir deve kesilip eti dağıtılacak kadar bir müddet oturup, Kur'an-ı Kerim okumak ve ölü için dua etmek müstehaptır. Cevheretü'n Neyyire'de de böyledir. İmam-ı Muhammed'e göre, kabrin yanında Kur'an-ı Kerim okumak mekruh değildir. Alimlerimiz bu görüşü kabul etmişlerdir. Okunan Kur'an-ı Kerim ölüye fayda verir. Muhtar olan kavil budur. Muzmarat'da da böyle zikredilmiştir

bütün bunlardan sonra ;
rasülüllahın "mezar başında kuran okunmasını mekruh gördüğü" sözünüze deliliniz nedir...

ayrıca; siz fatiha suresini günde 10 defamı okuyorsunuz..? o halde namazlarınız kazaya kalıyor demektir.. yani 5 vakit namaz kılmıyorsunuz o zaman

oysa her müslümanın günde an az 40 defa okuması gerekir...

hocam sık sık söylerdi;

"cehaletin alemeti rezalet" diye ....ne kadar da haklıymış...

hafizkiz

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm amin kardeşim Mevla hidayete erdirsin ne diyelim islam gerçek ten bozuluyor biz yolumuzdan şaşmayalım inşaallah

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Selamün aleyküm muhterem İshakyapun (Allah razı olsun ) yazdıkların hepsi Peygamber Efendimizin Güzel Sünnetleri ,
önce insanları bir tanımak lazım bence şimdi Sünneti yalanlayan ''dostumuz arkadaşımız''
dün ''bırakın cahil müslüman olmaktansa hristiyan olsunlar'' diye öneride bulundu.
Benim bu vahabbi kafalı kimselere Sünneti anlatmaktan ağzım kurudu, hiç uğraşmazdım çünkü amaçları belli,ama dediği gibi hani cahiller olursa yanlış anlaşılmasın diye (bu cehaleti de onun gibi uzmanlara borçluyuz)

sebatkar

Kayıtlı Kullanıcı
yav arkadaşlar ben yok nakıl var kafadan ulu orta konuşmayın.islam alimlerinin ehl-i sünnet itikadına sahıp evliyaların müctehıdlerin sözleri bıze rehber olsun selam ve dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt