Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ÜMMET ICIN NE YAPARDINIZ (1 Kullanıcı)

Canan38

Kayıtlı Kullanıcı
Rasulü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem HZali yi övüp HZ Aise ye döndüler .
Ya Aise !Sen ümmetimin asileri icin ne yaparsin ? Senki ümmetimin anasisin ve anaya icap ederki cocuklari hakkinda gayrete gelsin !hz Aise :hz fatimadan evvel konusmakligim yakismaz . hz fatima :sen anasin ,evladin anandan önce konusmasi yarasmaz . hz aise : nasil fatimadan evvel konusurum ki rasülü ekrem O nun hakkinda fatima benden bir parcadir demistir.HZ Fatima: Hakkinda HZ Mustafanin;bei görmediginiz zaman dininizin yarisini bu hümeyradan aliniz" dedikleri Hazreti Aise´den evvel nasil konusurum.
HZ Ause,HZ Fatima´ya : "Vallahi billahi senden evvel konusmam", dedi.HZ Fatima:"Babacigim,senin ümmetinin hesablari görülürken,amellerin tartildigi mizan yerinde,görüp ben hazir olunca: rasülü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem: !Ey babasinin ruhu ve ey gözümün bebegi!Ne yaparsin?"HZ Fatima radiyallahu anha: "Günahlari sevablarindan agir geldigi zaman,HZ Hasan´in zehirlenmis gömlegini cikarib,sevab kefesine korum.Eger kafi gelmezse Hüseyin´in kanli gömlegini korum.O da kafi gelmez ise,basimin örtüsünü cikarib,saclarimi hilal ederek,bas örtümü mizana korum ki sevablari agirlassin diye,dedi.
Resülü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem efendimiz,HZ Aise´ye dönerek: "Sen ey Mü´minlerin anasi,sen ümmetimin günahkarlari hakkinda ne yaparsin?"HZ Aise radiyallahu anha: "Öyle bir günde,ümmetin bana muhtac olmaz.Ya resulullah,dedi.Resülü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem:"Eger muhtac olurlar ise ne yaparsiniz?"HZ Aise:"Size söyleyemem."Rasülü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem:"Babana söyle." "Söyleyemem" "Ömere söyle." "Söyleyemem." "Osmana söyle." "Söyleyemem." "Ali´ye söyle." "Söyleyemem." "Fatima´ya söyle." "Söyleyemem"dedi. Resülü ekrem sallallahu aleyhi ve sellem: "Ya kime söylersin?" HZ Aise: Alla´a söylerim,dedi.Ve kalkdi,odasina gitti.Basörtüsünü basindan cekdi.Yüzüne,basina ve saclarina toprak sürdü.Ve,ilahi mevlaye,dedi.Senden beni mü´minlerin anasi yapip,mü´minlerin sefkatini kalbime koymani diledigim zaman,beni onlarin anasi yapdin.Ve onlarin muhabbetlerini kalbime koydun.Hic bir ana evladinin cehenneme girmesine razi olmaz.Ya evladlarimi benimle cennete gönder,yoksa beni de onlarla beraber cehenneme gönder,dedi. Agladi...agladi...agladi... Bu sirada bütün kainatta bir sayha duyuldu.Ve Cebrail aleyhisselam görünerek: "Ya resulallah!Allah sana selam söyledi.Aise´ye söyle.Sen Peygamberimizin ailesi oldugun halde seni cehenneme göndermekligimiz nasil olur?Seni atese atmakligimiz asla caiz olmaz.Bunun gibi evladi anasindan ayirmak da caiz degildir. Ey Aise!Kalbini ferah tut!Yarin kiyamet gününde bütün evladlarini cennete göndeririz.Ve Mülk tahtina oturturuz ve baslarina tac kor,onlara temiz icecek veririz,dedi.
"Rablari onlara,tertemiz icecek icirir." (Insan,21)
"Allahümme´r-zukna ve yessir lena"Amin.(Ebu Bekir radiyallahu anh´in menakibindan;Mahmud Sami Ramazanoglu.)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt