Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ümidini kaybetme ve Korkma... (1 Kullanıcı)

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
Ümidini hiçbir zaman kaybetmemeli ve korkmamalısın. Bil ki insanları canlandıran ümit, öldüren yeistir.
Zorluklardan ve zıtlarınla rekabetten korkma. Korkmak, dışarıdan gelecek tesirlere yol verir. Dünyada her iş ve eşyada, ilerleme ve gelişmenin söz konusu olduğu hemen her yerde, zıtların karşılaşması ve rekabeti vardır. Baksana; atmacanın serçeye saldırıp rahatsız etmesi, o serçenin kabiliyetlerinin gelişmesine vesile oluyor.

Zamanın kıymetini bil!
Ömür sermayesi çok az, lüzumlu işler ise çok fazladır. Bununla birlikte, her yeni günle beraber sana ve bütün insanlara yepyeni bir âlemin kapısı açılır ve o âlemin her dakikası bir fırsattır. Dünkü gün senin elinden çıktı, yarına sahip olabilmek için ise, hiçbir dayanak noktan yok; öyleyse gerçek hayat olarak yaşadığın günü bil. Hayat zannettiğimiz vaziyet, içinde bulunduğumuz andan ibarettir. Bu durumda zaman denilen bu sermayenin zerresini bile boşa harcamamalı, harcamama konusunu bir metot hâline getirmelisin. Zamanın altın dilimi olan şimdiyi (ân’ı) değerlendirmeye bakmalısın.
3710jn2hk4sa3.jpg

Fıtratı tanı ve uy!
Sakın kâinattaki câri olan fıtrat kanunlarına uymamazlık yapma. Fıtratta yalan yoktur ve her dediği doğrudur, onun temayüllerine karşı koyamazsın. Demirin içindeki sıkışmış bir su bile o demiri parçalar. Bu yüzden sosyal hayatta yeni bir şey yapmak istiyorsan, fitrî kanunları gözardı etme; yoksa terakki yolunda ilerleyeyim derken, bütün yaptıklarının sonu şer ve karışıklık hesabına geçebilir

İmkânsızı isteme!
Kendini iyi tanı ve imkânsızı isteme. Herkes denizden kendi bardağına göre su alabilir, imkânsızı istersen, kendine kötülük edersin. Meselâ bir dağdan uçmak niyetiyle kendini boşluğa bıraksan düşer parça parça olursun. Her alanda söz sahibi olacağım diye çalışma, uzmanlığın önemini bil. Büyük adam, her işte büyük demek değildir. Şunu da unutma ki; umuma el atan, umumu terk eder.

Bir hedefin olsun!
Mutlaka bir hedefin olmalıdır. Kafa ve gönlünü yüksek bir hedefe bağlamazsan, veya bir gâyeye sahip olduktan sonra onu unutursan, aklın ve zihnin benliğine teveccüh eder, onun etrafında dönmeye başlar. Bu durumda da bütün çalışmaların benlik ve bencillik hesabına geçer, güzel neticelerden mahrum kalırsın.
Sahip olacağın gâyenin yüksek olmasına bak, elindekiyle iktifa etmen, dûn himmetlik demektir. Unutma; değerin, uğruna savaştığın idealin ölçüsündedir. İnsanın mahiyeti ve kıymeti, himmet ve gayreti nispetindedir. Himmet ve gayretin değeri de, başlı başına gaye ve gayretin büyüklüğüne göre belirlenir. Meselâ kimin himmeti milleti ise, o bir millettir. Bir milletin yapacağı kadar işe vesile olabilir

Üşenme, erteleme, vazgeçme!
Üşenme! En huzursuz insanlar işsiz insanlardır ve insanın rahatı zahmette, zahmeti ise rahattadır.
Erteleme! Ertelemek iradesizliğin diğer adıdır. Yarıncılar hep helâk olmuşlardır.
Vazgeçme! Bir şeyi bütünüyle elde edemesen de, bütünüyle terk etmen doğru değildir. Hem devamlı akan bir çeşme, vâridatsız büyük bir gölden daha büyüktür.

915kv8oy1fk6.jpg

´´GüLiѕтaи´´

Kayıtlı Kullanıcı
ßen bunLarı yapıyorum :(:(:(
ü$eniyorum-erteLiyorum-vazqeçiyorum :(:(:(

Ama biLiyorum ki bunları yapmıcam.. en kısa zamanda değişcem...
üşenmicem...! erteLemicem...! vazqeçmicem....!

Konu çok qüzeL... ALLAH razı oLsun...

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
´´GüLiѕтaи´´;1047169' Alıntı:
ßen bunLarı yapıyorum :(:(:(
ü$eniyorum-erteLiyorum-vazqeçiyorum :(:(:(

Ama biLiyorum ki bunları yapmıcam.. en kısa zamanda değişcem...
üşenmicem...! erteLemicem...! vazqeçmicem....!

Konu çok qüzeL... ALLAH razı oLsun...

ALLAH razı olsun kardeşim..
inşaALLAH nefsimize ve şeytana uyacak işlerde bulunmayız..
evet bunlar bize çok engel oluyor ama herzaman bu günlerin geçeceği ümidi vardır içimizde..
selam ve dua ile..

ramora

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel hayat tavsiyeleri kardeşim.. Allah razı olsun.. hedef belirlemek ve onun peşinden azimle gitmek... vazgeçmemek pes etmemek... boşa yaşamamak...

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel hayat tavsiyeleri kardeşim.. Allah razı olsun.. hedef belirlemek ve onun peşinden azimle gitmek... vazgeçmemek pes etmemek... boşa yaşamamak...

ALLAH sizdende razı olsun..
herkesin hedefi olmalı muhakkak..
ALLAHIN razı olacağı bir hedef...
RABBİM yolumuzdan ayırmasın.
selam ve dua ile..

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm..
Çok faydalı bir paylaşım olmuş... Emeğine, yüreğine sağlık..
Selam ve dua ile..
Hayırlı akşamlar..

Emanet

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm..
Çok faydalı bir paylaşım olmuş... Emeğine, yüreğine sağlık..
Selam ve dua ile..
Hayırlı akşamlar..

aleyküm selam..
ALLAH razı olsun...
gözlerine sağlık...
selam ve dua ile..

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Allah razı olsun güzel bilgiler

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt