Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

türkçe namaz kılınması yanlış olurmu? (1 Kullanıcı)

türkçe namaz kılınması yanlış olurmu?

  • evet olur

    Oylama: 0 0.0%
  • hayır olmaz

    Oylama: 0 0.0%

  • Kullanılan toplam oy
    0

torressa

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Tem 2009
Mesajlar
923
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
selamın aleyküm kardeşlerim bu soru kafama takıldı araştırdım ama kılınır mı kılınmaz mı anlayamadım türkçesini bulabildim anca ama bana göre namazda okunan sure ve duaları türkçe olarak ne okuduğumuzu anlayarak kılmak doğru olmazmı diye düşündüm kendimi yedim bitirdim bu konuda bi duyuma göre de arapça karakterleri bazı türkçe kelimelerine uyumlu olmadığından yanlış olabilir diye duydum doğrumu diye merak ettim sizinle paylaşdım bu konuyu bilen varsa bilgilerinizi bekliyorum.

48556.jpg
 

cemaldurra

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
16 Nis 2008
Mesajlar
1,143
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
64
Selamun Aleyküm,

Kur’an, Cenab-ı Hakk’ın Hz.Muhammed (s.a,)’e Cebrail aracılığı ile indirdiği manaya delalet eden elfazın (nazm-ı münzel’in) ismidir. Sadece mana olarak değil, Resülüllah (s.a.)’in kalbine elfazı ile indirilmiştir. Bu itibarla bu elfazdan anlaşılan ve başka lafızlarla (sözlerle) ifade edilen mana Kur’an değildir. Çünkü indirildiği elfazın dışında, hatta Arapça bile olsa, başka sözlerle ifade edilen mana Cenab-ı Hakk’ın kelamı değil, mütercimin ondan anladığı yorumdur. Oysa Kur’an kavramının içeriğinde, sadece mana değil, bir rüknü olarak onun elfazı da vardır.

Bilindiği üzere terceme, bir sözün anlamını başka bir dilde dengi bir sözle aynen ifade etmek demektir. Oysa her dilin, başka dillerde bulunmayan (kendine ait) ifade, üslup ve anlatım özellikleri vardır. Bu yüzden, edebî ve hissî yönü bulunmayan bazı kuru ifadeler dışında, hiçbir terceme aslının yerini tutamaz ve hiçbir terceme de her bakımdan aslına tam bir uygunluk sağlanamaz. O halde, Kur’an-ı Kerim gibi, ilahî belağat ve i’cazı haiz bir kitabın aslı ile tercemesi arasındaki fark, yaratan ile yaratılan arasındaki fark kadar büyüktür. Çünkü biri Yaratan Yüce Allah’ın kelamı; diğeri ise yaratılan kulun aciz beyanı. Hiç böylesi bir tercemenin, Allah kelamının yerine konulması ve aynı hükümde tutulması mümkün olur mu?

Şüphesiz bir müslümanın en azından namazda okuduğu Kur’an-ı Kerim metinlerinin anlamlarını bilmesi ve namazda bunları anlayarak ve duyarak okuması son derece önemlidir ve bu zor da değildir. Ancak manasını anlamak, onun hidayetinden faydalanmak ve Yüce Rabbimizin emir, yasak ve öğütlerinin neler olduğunu öğrenmek için Kur’an-ı Kerim’i terceme etmenin ve bu maksatla meal, terceme ve tefsirlerini okumanın hükmü başka; bu tercemeleri Kur’an yerine koymanın ve Kur’an hükmünde tutmanın hükmü yine başkadır.

Namazda ve ibadet olarak Kur’an-ı Kerim asli lafızları ile okunur. Yüce Rabbımızın bize olan öğüt, buyruk ve yasaklarını öğrenmek, onun irşadından yararlanmak maksadıyla ise, terceme, meal ve açıklamaları okunur. Bu maksatla Kur’an-ı Kerim’in terceme, meal ve açıklamalarını okumak ta çok sevaptır ve genel anlamı ile ibadettir.

Diyanet İşleri Başkanlığı


Umarım açıklayıcı olmuştur... Allah'a emanet ol...
 

torressa

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Tem 2009
Mesajlar
923
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
aleyküm selam kardeşim içimi aydınlattın gerçekten bilinmesi gereken bir soruydu allah razı olsun senden kardeşim
 

imported_beyaz_zambak

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Tem 2009
Mesajlar
2
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
50
selam

selam

Namaz allahın huzuruna çıkmaktır. Dua bilmiyorum diye düşünüp namazdan ayrı kalan çok insan vardır. bir başlangıcı olmalıdır diye düşünüyorum. sonra kendisindeki eksikleri görüp duaları ezberleyecektir.
 

torressa

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
22 Tem 2009
Mesajlar
923
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
37
evet haklısın beyaz-zambak
 

sevgi.003

Kayıtlı Kullanıcı
Katılım
24 Tem 2009
Mesajlar
34
Tepki puanı
0
Puanları
0
Yaş
30
Bu konuda fazla bilgim olmasada şimdiye kadar edindiğim bilgiye göre yanlış olduğunu düşünüyorum
 

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt