Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tırnak kesme adabı (1 Kullanıcı)

erciyes1984

Kayıtlı Kullanıcı
Hz. Aişe (r.a)'den rivayet edilen bir hadis-i şerirle; tırnakların kesilmesi, fıtrattan yani bütün peygamberlerin dinlerinde yer alan ve uygulanan işlerden olduğu belirtilmiştir. (Müslim)

Yine Hz. Aişe (r.a)'rivayet edildiğine göre, Hz. Peygamber (Sallallah-u Aleyhi Ve Sellem) şöyle buyurmuştur;

"Her kim cuma günü tırnaklarım keserse, bir daha ki cumaya kadar bütün kötülüklerden korunur." (Deylemi)

Tırnakların nasıl kesileceği hakkında bir çok görüşler varsa da, îmam-ı Nevevi'ye göre müstehap olan ayaklardan evvel ellerden başlamaktır. Evvela sağ elin şahadet parmağından başlanıp, sonra orta parmaktan küçük parmağa kadar sıralı kesilir. Sonra baş parmak kesilir. Daha sonra sol elin küçük parmağından başlanıp sırayla baş parmağa gelinir. Bundan sonra sağ ayağa dönülüp en küçük parmaktan başlanıp, sırayla sol ayağın en küçük parmağında bitirilir. Kesilen tırnaklar toprağa gömülmelidir. Tırnak kesme hususunda îbn-i Abidin şöyle demiştir;

"Bir kimse tirnaklarini, dikkatsizlik ve ihmal yuzunden vaktinde kesmeyerek uzatirsa, o kimse gecinmek hususunda nzik darlıgına duşer. Feyz ve bereketten mahrum kalir."

Tirnaklari kesmek için gece gunduz olmasi farketmez. Yani gece de gunduz de tirnak kesilebilir. Geceleri tirnak kesilmez sozunün hiçbir dayanagi yoktur. Tirnak, etek ve koltuk altlarını kesilmesi kir günü geçmemelidir. Nitekim Enes bin Malik (r.a)'den şöyle rivayet edilmiştir;

"Resulullah (Sallallah-uAleyhi VeSellem) bize, biyigi kisaltmak, tirnakları kesmek, etek trasi ve koltuk altini yolmayi kirk günden fazla terk etmemekle vakitledi." (Tirmizi, Muslim, Nesai)

alıntıdır Allah razı olsun

kasım hadi

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum ahmedim.
RABBİM razı olsun.çok güzel bir konu açmışşın.böyleliklede bilmediklerimizi ögrenmiş olduk.ALLAH razı olsun.selametle.:H

MANDALİNA

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı geceler.ALLAH RAZI OLSUN HEPİNİZDEN

belgin

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum bu zamana kadar birçok insan gece tırnak kesmek günatır dedi bana da saçma geliyodu paylaşımın sayesinde doğrusunu uslulüyle öğrendik Allah razı olsun Allah'a emanet ol...

G

gülderen özdemir

sevgili kardeşim çok çok güzel bir konu benimde bazı şüphelerim eksiklerim vardı sayende öğrenmiş oldum ama kesilen tırnakları gömmüyoruz bir günahı varmı acaba a.e.o.selam ve dua ile

Kardelen..

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeşim hiç bilmiyordum Allah c.c. razı olsun vallahi sayende öğrendim.tırnak zaten uzatmam öyle bir alışkanlığım yok ama kesim günlerim cuma günü olur bi onu biliyordum.
Allaha emanet ol kardeşim sağolasın..

erciyes1984

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum bu zamana kadar birçok insan gece tırnak kesmek günatır dedi bana da saçma geliyodu paylaşımın sayesinde doğrusunu uslulüyle öğrendik Allah razı olsun Allah'a emanet ol...

Vealeykumselam Allah cümlemizden razı olsun a.e.ol

erciyes1984

Kayıtlı Kullanıcı
sevgili kardeşim çok çok güzel bir konu benimde bazı şüphelerim eksiklerim vardı sayende öğrenmiş oldum ama kesilen tırnakları gömmüyoruz bir günahı varmı acaba a.e.o.selam ve dua ile

Selamunaleykum Allah cümlemizden razı olsun ablam uygun görülen gömülmesi ama gömmüyoz malesef Allah af etsin a.e.olun

erciyes1984

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeşim hiç bilmiyordum Allah c.c. razı olsun vallahi sayende öğrendim.tırnak zaten uzatmam öyle bir alışkanlığım yok ama kesim günlerim cuma günü olur bi onu biliyordum.
Allaha emanet ol kardeşim sağolasın..

Vealeykumselam Allah cümleten razı olsun a.e.olun hayırlı cumalar

erciyes1984

Kayıtlı Kullanıcı
Selamunaleykum cuma gününe denk getirmeye calısın muhterem din kardeşlerim a.e.olunuz

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt