Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Televizyon dizilerinden oluşan bir sual ve cevabı.. (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Bir Ahirzaman Sorusu..

Genç güzel dul bir kadının ölümcül hastalığı olan çocuğu var. Yaşaması için kısa süre içerisinde yurtdışında çok pahalı bir ameliyat olması lazım. Ama kadın fakir parası yok. çalıştığı yerdeki patronu zina karşılığnda bu parayı verebileceğini söylüyor. Bu durumda kadın patronuyla zina mı yapmalı yoksa çoçuğunu ölüme mi terketmeli? çocuğunu yaşatmak için birlikte olması caiz midir?

Kesinlikle böyle bir birliktelik caiz değildir. Yapılan şey zina olup büyük günahlardandır.

Sorunun diğer vechini düşünelim. Dünyada kısa süre evladıyla birlikte yaşamak karşılığında ebedi hayatta binlerce yıl ayrı ve cehnnem azabı içerisinde kalınması arasında bir tercih. Hem kendisini hem patronunu binlerce yıl cehennem hapsine atmak.

Çocuk ölse cennete gidecek. Anne de günahtan çekindiği için Allah'ın mağfiretini celbedeceğinden umulur ki cennete gidecek ve kısa dünya hayatında ayrı kalmaya mukabil ebedi bir hayatta mutlu beraberlik var.

Ölümü yokluk olarak gören ahirete inanmayanların bu soruya bakış açıları ile ahirete inanan ve ölümü yokluk değil cennetin kapısı olarak görenlerin bakış açılarının farklı olması gerekir.

Soruyu bir de çocuk açısından düşünelim çocuğa sorulsa ölmeyi mi yoksa annesinin başka bir erkekle beraber olmasını mı istersin diye. Fedakarlığı yalnızca anne tarafından düşünmemek gerekir. Şuurlu hiçbir Müslüman hayatta kalmak için annesinin zina yapmasını kabullenemez.

Olaya yalnızca annenin şefkati açısından bakmamak gerekir. Anneye o şefkati veren de Allah'dır. Ve Allah'ın şefkatiyle annenin şefkati kıyaslanamaz.

Bu durumda Allah emanetini yanına alıyorsa anne neden zina etsin ki.

Mazur görülebilecek hiç bir tarafı yok.

Belirttiğimiz gibi hayatı yalnızca bu dünyadan ibaret görenler ancak anneyi mazur görmeye çalışabilir.KAYNAK:hanımlar.com/dan alıntıdır

etruce

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Televizyon dizilerinden oluşan bir sual ve cevabı..

BU KONU ÖYLE GÜZEL AÇIKLANMIŞKİ ALLAH RAZI OLSUN..BU KONUYLA İLGİLİ O KADAR ÇOK YANLIŞ DÜŞÜNEN İNSANLAR VAR Kİ.O DİZİYİ SIRF ANNE NE KADAR FEDAKARMIŞ.OĞLUNU O ŞEKİLDE BİR GÜNAH İŞLEYEREK KURTARDI FEDAKAR ANNE İMAJI İÇİNDE İZLEYEN O KADAR ÇOK İNSAN VAR Kİ.HALBU Kİ DÜŞÜNMÜYORLAR ÇOCUĞU O KADINA VEREN KİM?TABİK ALLAHU TEALA.O İSTEDİĞİNE VERİR İSTEDİĞİNDEN ALIR..AÇIKCASI TOPLUMUMUZ ÇOĞU MESELEYİ İSLAMİ YÖNDEN DEĞERLENDİRMİYOR.VARSA YOKSA ÇAĞDAŞLIK, BATILILIK BU DÜNYA SONSUZA KADARMIŞ GİBİ YAŞANILIYOR..ALLAH BİZLERİ YOLUNDAN AYIRMASIN

yesil_03

Kayıtlı Kullanıcı

ABLA GÜZEL Bİ KONUYA DEĞİNMİŞSİN. BÖYLE TEKLİFİ REDEDİP ALLAHIN YARDIMINA SIĞINMAK EN DOĞRUSU. O HAYIRLISINI ONA VE ÇOCUĞUNA MUHAKKKİ VERECEKTİR. BELKİ BU DÜNYADA BELKİDE EBEDİ HAYATLARINDA. SELAM VE DUA İLE

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
RE: RE: Televizyon dizilerinden oluşan bir sual ve cevabı..

ablacım imani zayıf ınsanlar bu şekılde düşünürler.Nitekim dızıdekı kadının oğlu için zina yapmasını doğru kılan cevremde ve çevremızde okadar çok ınsan varki bu taraf için yaşıyorlar ve hep sınavda olduğumuzu unutuyorlar kalıcı olan ötekı ttaraf halbukı ama umurlarında bile değil insanlarımızın RABBİM bizlere hidayet versin ve bıldığımz yoldan ayırmasın inş selametle ablacım B)B)Krdeşim bu konuyu okadar tartıştıkki çevremizde dini bilgileri de iyi durumda olan hanım kardeşler bile öyle bir durumda bende olsam yapardım diyorlar,demekki bazı durumlar kalbimize inmemiş,bunun tartışmasını bile yapıyorsak ne diyelim acınacak haldeyiz demektir.Rabbim hiç bir kadını öyle bir karar vermek durumunda bırakmasın ohalede düşürmesin.SELAM VE DUA İLE

nurrumeysa

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜNALEYKÜM

CENABİ MEVLA HİÇ KİMSEYE TAŞIYAMIYACAĞI YÜKÜ YÜKLEMEZ. DİYELİMKİ BÖYLE BİR OLAY OLDU. CENABİ MEVLA KULLARIMDANDAN İSTEMEYİN BENDEN İSTEYİN BUYURUYOR. EYER RABBİMİZDEN İSTERSEK DUA EDERSEK ZATEN HASTANIN ÖMRÜVARSA RABBİMİN YARDIMIYLA HASTA İYİLEŞİR RABBİM DUA NIN KARŞILIĞINI VERİR ÖMRÜ''DE YOKSA RABİMİZ SABRIN KARŞILIĞI MUTLAKA VERİR ÖBÜR MEKANI GÜZEL OLUR. YETERKİ BİZ MEVLAMIZIN KAPISINA GİDİP İSTEYELİM. RABBİM KENDİNDEN İSTENEN HİÇBİRŞEYİ GERİ ÇEVİRMEZ

zeynep1111

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun ablacım gerçekten cevaplar çok güzel hernekadar cevabı bu kadar açık olmasına karşın müslüman diye geçinen ülkemizde uzun süre bu cevap tartışılsada bende farklı açıdan düşünmek istiyorum ;
ülkemizde nedenbu kolay cevap uzun süre tartışıldı da neden bir kadının bu duruma düştüğü ve hiç kimsenin neden yardım etmediği tartışılmadı buda yardımlaşmanın nekadar uzaklarda kaldığını gösteren bir gerçek rabbim sonumuzu hayır etsin :(

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

paryosa_t yazdı:
ablacım imani zayıf ınsanlar bu şekılde düşünürler.Nitekim dızıdekı kadının oğlu için zina yapmasını doğru kılan cevremde ve çevremızde okadar çok ınsan varki bu taraf için yaşıyorlar ve hep sınavda olduğumuzu unutuyorlar kalıcı olan ötekı ttaraf halbukı ama umurlarında bile değil insanlarımızın RABBİM bizlere hidayet versin ve bıldığımz yoldan ayırmasın inş selametle ablacım B)B)Krdeşim bu konuyu okadar tartıştıkki çevremizde dini bilgileri de iyi durumda olan hanım kardeşler bile öyle bir durumda bende olsam yapardım diyorlar,demekki bazı durumlar kalbimize inmemiş,bunun tartışmasını bile yapıyorsak ne diyelim acınacak haldeyiz demektir.Rabbim hiç bir kadını öyle bir karar vermek durumunda bırakmasın ohalede düşürmesin.SELAM VE DUA İLE

S.A.ALLAH RAZI OLSUN,AYRICA PARYOSA KARDEŞ DE ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ,ELİNE DİLİNE SAĞLIK.SORUN İMANIN KALBE GİRİP GİRMEMESİ TABİKİ.AHİRET VE ALLAH İNANCI OLMAYANLAR ZATEN BU DİZİDEKİ BAYANA HAK VERİR.AMA İSLAMA İNANAN MÜSLÜMAN OLAN BİRİ DE BU KONUMDAYSA,TAKLİDİ İMAN GİRER DEVREYE.BEDİÜZZAMAN BOŞUNA DEMEDİ ZAMAN İMAN KURTARMAK ZAMANIDIR DİYE.İNANDIM DEMEK BAŞKA,İMANLI OLMAK BAŞKA TAHKİKİ İMAN BAŞKA.O YÜZDEN RİSALE OKUYAN BİLEN VE YAŞAYAN BAŞKA,GELENEK GÖRENEK GİBİ İBADET EDEN BAŞKA.RABBİM HEPİMİZİN İMANDAN HİİSESİNİ BOL EYLESİN.A.E.O.

umeyye

Kayıtlı Kullanıcı

BALLAH RAZI OPLSU KARDEŞİM O DİZİ İĞRENÇLİKLERLEN DOLU ZATEN BEN İZLEMİYORUM AYNI ZAMANDADA İZLETMİYORUM

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı

selamunaleyküm ablamm.
Allah (c.c.) razı olsun.. çok güzel açıklanmış zaten..

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zerrin yazdı:
selamunaleyküm ablamm.
Allah (c.c.) razı olsun.. çok güzel açıklanmış zaten..
Aleyküm Selam kardeşim,Rabbim cümlemizden razı olsun.SELAM VE DUA İLE

makinaci06

Kayıtlı Kullanıcı

hayy MAŞALLAH NE GÜZEL AÇIKLAMIŞ ALLAH RAZI OLSUN AÇIKLAMAYI YAPANDAN BİZE TAŞIYANDAN VESİLE OLANDAN.SELAMETLE ABLAM.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

makinaci06 yazdı:
hayy MAŞALLAH NE GÜZEL AÇIKLAMIŞ ALLAH RAZI OLSUN AÇIKLAMAYI YAPANDAN BİZE TAŞIYANDAN VESİLE OLANDAN.SELAMETLE ABLAM.
Rabbim cümlemizden razı olsun.dua ile

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
paryosa_t yazdı:

S.A.ALLAH RAZI OLSUN,AYRICA PARYOSA KARDEŞ DE ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ,ELİNE DİLİNE SAĞLIK.SORUN İMANIN KALBE GİRİP GİRMEMESİ TABİKİ.AHİRET VE ALLAH İNANCI OLMAYANLAR ZATEN BU DİZİDEKİ BAYANA HAK VERİR.AMA İSLAMA İNANAN MÜSLÜMAN OLAN BİRİ DE BU KONUMDAYSA,TAKLİDİ İMAN GİRER
DEVREYE.BEDİÜZZAMAN BOŞUNA DEMEDİ ZAMAN İMAN KURTARMAK ZAMANIDIR DİYE.İNANDIM DEMEK BAŞKA,İMANLI OLMAK BAŞKA TAHKİKİ İMAN BAŞKA.O YÜZDEN RİSALE OKUYAN BİLEN VE YAŞAYAN BAŞKA,GELENEK GÖRENEK GİBİ İBADET EDEN BAŞKA.RABBİM HEPİMİZİN İMANDAN HİİSESİNİ BOL EYLESİN.A.E.O.

ablacım sende haklısın ve şunu söylıyım; çevremdeki bu tarz ınsanlara tahamulum yok artık dayanılcak gibi değiller ve ben şuan çok zor durumdayım çevremdekı o gerı kafalı ınsanlarla karşı karşıyayım ve benı gercekten desteklıyen tek aılem sızlersınız zayıf insanlarla uğrasması çok zor sende yasamıssın ablam ve emınımkı yasayan kardeslerımde var bızler onların gözunde bır hiçiz ama rabbımın katında degerlıyız önemlı olanda bu zaten eger rabbımın katında bu davranısımdan dolayı yuceliceksem burdakı yasamda sürünmeye hazır ve nazırım neyse konu döncek olur isek; şunu çok iyi biliyoruz ki hayırda mevlamdan şerde rabbim eğer bu çocuğun kaderine bunu yazmışsa ve kadınada 2 şeçenek sunmuşsa kötu olanını seçmemesi gerkiyordu rabbime sığınsaydı eğer ona tüm kalbiyle dua edip yalvarsaydı hem zina yapmamış oluckatı hemde vicdanı rahat etmiş olucaktı gerçi uzaktan davulun sesi hoş gelir ama düşünüyorumda benım basıma bölee birşey gelseydi yaparmıydım diye yapamazdım yani heleki gunah olduğunu bile bile asla ama gende büyük konusmamakta yarar var selametle ablacım ALLAH'A EMANET OLUN....

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

paryosa_t yazdı:
Avukat yazdı:
paryosa_t yazdı:

S.A.ALLAH RAZI OLSUN,AYRICA PARYOSA KARDEŞ DE ÇOK GÜZEL ANLATMIŞ,ELİNE DİLİNE SAĞLIK.SORUN İMANIN KALBE GİRİP GİRMEMESİ TABİKİ.AHİRET VE ALLAH İNANCI OLMAYANLAR ZATEN BU DİZİDEKİ BAYANA HAK VERİR.AMA İSLAMA İNANAN MÜSLÜMAN OLAN BİRİ DE BU KONUMDAYSA,TAKLİDİ İMAN GİRER
DEVREYE.BEDİÜZZAMAN BOŞUNA DEMEDİ ZAMAN İMAN KURTARMAK ZAMANIDIR DİYE.İNANDIM DEMEK BAŞKA,İMANLI OLMAK BAŞKA TAHKİKİ İMAN BAŞKA.O YÜZDEN RİSALE OKUYAN BİLEN VE YAŞAYAN BAŞKA,GELENEK GÖRENEK GİBİ İBADET EDEN BAŞKA.RABBİM HEPİMİZİN İMANDAN HİİSESİNİ BOL EYLESİN.A.E.O.

ablacım sende haklısın ve şunu söylıyım; çevremdeki bu tarz ınsanlara tahamulum yok artık dayanılcak gibi değiller ve ben şuan çok zor durumdayım çevremdekı o gerı kafalı ınsanlarla karşı karşıyayım ve benı gercekten desteklıyen tek aılem sızlersınız zayıf insanlarla uğrasması çok zor sende yasamıssın ablam ve emınımkı yasayan kardeslerımde var bızler onların gözunde bır hiçiz ama rabbımın katında degerlıyız önemlı olanda bu zaten eger rabbımın katında bu davranısımdan dolayı yuceliceksem burdakı yasamda sürünmeye hazır ve nazırım neyse konu döncek olur isek; şunu çok iyi biliyoruz ki hayırda mevlamdan şerde rabbim eğer bu çocuğun kaderine bunu yazmışsa ve kadınada 2 şeçenek sunmuşsa kötu olanını seçmemesi gerkiyordu rabbime sığınsaydı eğer ona tüm kalbiyle dua edip yalvarsaydı hem zina yapmamış oluckatı hemde vicdanı rahat etmiş olucaktı gerçi uzaktan davulun sesi hoş gelir ama düşünüyorumda benım basıma bölee birşey gelseydi yaparmıydım diye yapamazdım yani heleki gunah olduğunu bile bile asla ama gende büyük konusmamakta yarar var selametle ablacım ALLAH'A EMANET OLUN....
S.A.Kardeşim,Yüce Mevlam yar ve yardımcınız olsun.Önemli olan kardeşim Rabbimin bizi bilmezi ve biz ona kulmuyuz budur.Yoksa çevremizdeki insanların bizi nasıl bildiği okadarda mühim değildir.Biz kul olmaya bakalım.SELAM VE DUA İLE

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
paryosa_t yazdı:
Avukat yazdı:
paryosa_t yazdı:

S.A.Kardeşim,Yüce Mevlam yar ve yardımcınız olsun.Önemli olan kardeşim Rabbimin bizi bilmezi ve biz ona kulmuyuz budur.Yoksa çevremizdeki insanların bizi nasıl bildiği okadarda mühim değildir.Biz kul olmaya bakalım.SELAM VE DUA İLE

a.s haklısın ablam ama insan genede üzülüyor sevdiğim insanları en önemlisi ailemi bu kadar dınıne uzak görunce doğal olarak yıpratıyor benı rabbim cümlemizin yar ve yardımcısı olsun ablam mevlam cümlemize hidayet versın dualrımız onlar için selametle ablacımB)B)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Değerli kardeşim,dua etmek ve hoşgörülü davranmaktan başka elimizden birşey gelmez,kalpleri çeviren Rabbimden dileyelimki en kısa zamanda doğruyu görüp kendi kararkarıyla doğru yola gelsinler.Rabbim yar ve yardımcınız olsun dua ile

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı

Ravza_Nur yazdı:
Değerli kardeşim,dua etmek ve hoşgörülü davranmaktan başka elimizden birşey gelmez,kalpleri çeviren Rabbimden dileyelimki en kısa zamanda doğruyu görüp kendi kararkarıyla doğru yola gelsinler.Rabbim yar ve yardımcınız olsun dua ile

Allah razı olsun ablam inş onlar için dua etmekten başka elımden birşey gelmıyor :(:( rabbim dualrımızı kabul eder inşşş selametle ablacım B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt