Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tasavvufta 4 Kapi (1 Kullanıcı)

nagihan

Kayıtlı Kullanıcı
selam
çok hoşuma gitti bu ayet paylaşmak istedim
saygılarımla
nagihan

[FONT=Times New Roman, Times, Serif]İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, Times, Serif]Fussilet suresı,41/34 [/FONT]

[FONT=times new roman, new york, times, serif]TASAVVUF'TA 4 KAPI VARDIR[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]1- Şeriat Kapısı>[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]2- Tarikat Kapısı[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]3- Marifet Kapısı[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]4- Hakikat Kapısı[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Öğreti olarak bu kapılar birer birer geçilerek Hakikate ulaşılır.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Öğrencilerinden biri Mevlana'ya sormuş; [/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]"Efendim, bu 4 kapı meselesini ben pek anlayamıyorum. [/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Bana anlayabileceğ im bir lisanla anlatır mısınız?" [/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]"Şimdi bak, karşı medresede dersini çalışan dört kişi var ve hepsi[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]rahlelerine eğilmiş. [/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]-Sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at, sonra gel sana anlatayım." [/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Öğrenci gitmiş, birinc inin ensesine bir tokat akşetmiş. [/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Tokadı yiyen derhal ayağa kalkıp arkasını dönmüş ve daha kuvvetli bir[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]tokatla Mevlana'nın öğrencisini yere yıkmış. [/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Öğrenci dayağı yemiş, geri dönecek ama hocasına itaat var.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Yaradana güvenip ikinci ye de bir tokat akşetmiş. O da derhal ayağa[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]kalkıp elini kaldırmış.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Tam tokadı vuracakken vazgeçip yerine oturmuş.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Öğrenci devam etmiş, üçüncüye de bir tokat atmış.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Üçüncü şöyle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Dördüncü, tokadı yemesine rağmen hiç oralı bile olmadan çalışmasına[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]devam etmiş.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Öğrenci Mevlana'ya dönmüş, olanları anlatmış.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Mevlana; "İşte sana istediğin örnekler....[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]- Birinci, şeriat kapısını geçememiş biri idi.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Şeriatta kısasa kısas olduğu için, tokadı yiyince kalktı, aynısını[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]sana iade etti.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]- İkinci, tarikat kapısındadır . Tokadı yiyince o da kalktı, tam[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]tokadı iade edecekti ki,[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]tarikat öğretisinde verdiği söz aklına geldi.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]"Sana kötülük yapana bile iyilik yap". Onun için döndü, oturdu.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]- Üçüncü, marifet kapısına kadar gelmiştir.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]İyinin ve kötünün tek Yaradandan geldiğini bilir, inanır.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöyle bir[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]dönüp baktı.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]- Dördüncü, hakikat kapısını da geçmiştir.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]İyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir.[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Onun için dönüp bakmadı bile...[/FONT]​

[FONT=times new roman, new york, times, serif]Mevlana[/FONT]

Kaan Erdem

Yönetici
selam ve dua ile kalın..selametle...

İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir.
Fussilet suresı,41/34

nagihan

Kayıtlı Kullanıcı
VE ALEYKÜM SELAM
bu ayet çok hoşuma gitti fakat çok düşündüm kötülük güzel bir şekilde nasıl savılır ben zarar gördüğüm kişiden uzak duruyorum hiçbir karşılık vermiyorum o kişinin haberi bile olmuyor ama güzel değil yani güzel bir savma değil acaba güzel savmak nasıl olur çok merak ediyorum öğrenmek isterdim zaten ayette de sonra sonucunun güzel olacağı belirtiliyor
herkesten allah razı olsun rabbim her iki cihanda af ve afiyet versin amin

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt