Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Tasavvufta 4 kapı vardır.... (1 Kullanıcı)

nur nisa

Kayıtlı Kullanıcı
öğrancilerinden biri Mevlana'ya sormuş:
-efendimbu 4 kapı meselesini ben pek anlamıyorum,bana anlayabileceğim bir lisanla anlatır mısınız?
-şimdi bak,karşı medresede dersini çalışan 4 kişi var.hepsi rahlelerine eğilmiş,sen git bunların hepsinin ensesine bir şamar at,sonra gel sana anlatayım demiş.
adam gitmiş birincinin ensesine vurmuş,tokadı yiyen derhal ayağa kalkmış dönmüş ve daha kuvvetli bir tokatla Mevlana'nın öğrencisini yere yıkmış.öğrenci dayağı yemiş,geri dönecek ama hocasına itaat var.yaradana güvenip ikinci kişiyede bir tokat aksettirmiş,oda derhal ayağa kalkmış fakat tam vuracakken vazgeçip yerine oturmuş.öğrenci devam etmiş sıra üçüncü kişiye gelmiş onada bir tokat atmış,üçüncü kişi şöle bir kafasını çevirip baktıktan sonra çalışmasına devam etmiş.dördüncü,tokatı yemesine rağmen hiç oralı olmamış bile aynen çalışmasına devam etmiş.öğrenci,Mevlana'ya dönmüş ve olanları bir bir anlatmış.
Mevlana:
-işte sana istediğin örnekler....birinci kişi,şeriat kapısını geçememiştir,şeriatda kısasa kısas olduğu için tokatı yiyince fırladı ve aynısını sana iade etti.ikincisi,tarikat kapısındadır tokatı yedi fakat tam iade edecekken aklına tarikat öğretisinde verdiği söz geldi''sana kötülük yapana bile,sen iyilik yap'' onun için döndü ve durdu.üçüncü kişi ise marifet kapısına kadar gelmiştir,yinin ve kötünün sadece Yaratandan olduğunu bilir,inanır ve yaradan bu kötülüğe hangi iblisi alet etti diye merakından şöle bir dönüp baktı.dördüncüye gelince,işte o hakikat kapısınıda geçmiştir,iyinin ve kötünün tek sahibi olduğunu ve aynı olduğunu bilir.onun için dönüp bakmadı bile.....

isra nur

Kayıtlı Kullanıcı
canım kardeşim çok anlamı içinde çok güzel anlam taşıyan bir hikaye ALLAH(C.C.) RAZI OLSUN..EMEĞİNE SAĞLIK YAZILARINI DEVAM ETTİRİRSİN İNŞ.

Su-Eda

Kayıtlı Kullanıcı
S.A. Kardeşim...
Allah c.c. razı olsun...
emeğine ve yüreğine sağlık...
çok anlamlı ve güzel bir paylaşım..
selametle kal..
selam ve duayla...
Allah'a emanet ol..

erzsalih

Kayıtlı Kullanıcı
degerli kardeşim bizlere çok ibretlık bir kıssa anlatmıssın..
Rabbim senden razı olsun
emegine saglık
selam ve dua ile

bir_umut

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun kardeşim..ben de konuyu açacaktım ki konu açılmış :a15:

biraz zor ama;hani islamda ümitsizlik diye bi kavram olmadığı için, ona dayanaraktan; Rabbim bizleri o 4. kapıyı geçenlerden eylesin;)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt