Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

tam ilmihal saadet-i ebediye kitabı buyrun indirin (1 Kullanıcı)

hayırlı

Kayıtlı Kullanıcı
Evet Gerçekten Mükemmel Bir Eser .teşekkürler.

Remzi Ece

Kayıtlı Kullanıcı
Katılmıyorum Çünkü:

Katılmıyorum Çünkü:

Kitabın genelinde naklin esas alındığı belirtilmekte ve bu konuda özen gösterildiği anlaşılmaktadır. Ancak naklin usül ve esaslarına riayet edildiği konusunda ciddi şüphelerimiz bulunmaktadır.Birçok meselede ''konu islam ailimlerinin kitaplarında böyle bildirilmiştir'' ibaresi ile bağlanırken;adıgeçen alimlerin konuyu hangi delillerle öyle bildirdikleri pas geçilmektedir. Nakilde amaç derdin devasını yada hastalığın şifasını getirmektir. Boş ilaç şişesi, yada ilacın terkibinin yazılı olduğu pusulanın getirilmesi nakil olarak görülemez. Özeliikle zekat ibadetinin ifası meselesinde, ''ayn,deyn,senet,fülüs'' kelimeleri açıklanıyor akabinde kağıt para ile zekat ödemesi yapılamayacağı karara bağlanıyor. Bu kelimelerle ilgili olarak kitabın içeriği ile kifayet edilse dahî,bunlardan yola çıkarak sonuçta verilen hükme ulaşma olanağı bulunmamaktadır. Mana itibari ile ayn, değerin kendisi ;deyn ise ifade edildiği birimdir. Altın hayatın aslı değildir,ihtiyaçların temininde sadece bir araçtır;yani burada altın,deyn konumundadır.Ayn ise, ihtiyaçlardır(yeme içme,barınma v.s.).Altının deyn olması ile o altını dahî satın alabilen paranın deyn olması müsavîdir.İnsanların kafası bu ve benzeri noktalarda yeterince karıştırıldıktan sonra sözde onların işi kolaylaştırılmak adına,hiçbir fıkhî temele dayanmayan sadece anonim kültürde yerini bulmuş olan devir ve iskat meselesine kapı aralanmaktadır.Bu mesele insanın Allah C.C.'ı kandırmak istermişcesine yine O'nun bahşettiği iz'an ve zekâya ihanet etmek anlamına gelmektedir.Sırf Allah C.C. rızazı için sadaka olarak verilmiş bir çeyrek, O'nun lütfuna mazhar olarak elli kilo altın sadakası gibi mükafat kazandırabilirken;danışıklı dövüş misali,''aldım kabulettim iade(yada hediye)ettim'' diyerek elli gram altının bir gram artacağına hiçbir fıkhî delil getirilememektedir.Halkadakilerden birinin, aldım kabulettim deyip kalma iradesi yoktur yani fotokopiyle altın çoğaltılarak Allah C.C. aldadılmaya çalışılmaktadır. Böyle bir nakil vurgusuna sadece şaşılır. Ayrıca devlet iradesi ile görevlendirilmiş âmillere yapılan ödeme şekli günümüzde bazı kılıflara uydurulmaya çalışılmaktadır ki;imanın tehlikeye girmesinden korkulur.

Remzi Ece

Kayıtlı Kullanıcı
Katılmıyorum Çünkü:

Katılmıyorum Çünkü:

Aynı mesaj sehven iki kere yayınlanmış iptal edemediğim için boşalttım özür diliyorum.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt