Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

TAKVA** (1 Kullanıcı)

sametbaver

Kayıtlı Kullanıcı
RE: TAKVA**

Rabbim cümlemizi takva elbisesi ile giydirsin. Amin

betl_betl

Kayıtlı Kullanıcı
-- amellerin allah_u tealaya en sevimlisi vaktinde kılınan namaz , sonra ana - babaya iyilik , sonrada hak yolunda cihadtır.

-- ibadetlerin Allah _u teala katında en sevimlisi onların en ziyade devamlı olanıdır. velev ki az olsun.

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Takva Sahiplerinin Özellikleri

Muttakiler;
- Allah’a, meleklerine, kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe inanırlar (Bakara 4 ve 177),
- gaybe iman ederler (Bakara 3, Fatır 18, Yasin 11),
- namazı kılarlar (Bakara 3 ve 177, Enfal 3),
- Zekatlarını verirler (Bakara 177),
- Allah yolunda infak ederler (Bakara 3, Âl-i İmran 134, Teğabün 16),
- yakın akrabaya, fakirlere, yetimlere, yolda kalmışlara yardım yaparlar (Bakara 177),
- insanlara iyilik yaparlar (Âl-i İmran 134, Maide 93, Yusuf 90),
- mallarından isteyenlere ve yoksullara verirler (Zariyat 19),
- Allah için mallarıyla ve canlarıyla cihad ederler (Tevbe 44),
- Geceleri az uyuyup, seher vakitlerinde Allah’tan bağışlanma dilerler (Zariyat 17 ve 18),
- öfkelerine hakim olurlar (Âl-i İmran 134),
- affedicidirler (Âl-i İmran 134, Nisa 149, Şura 37, 40 ve 43),
- Verdikleri sözü yerine getirirler (Bakara 177),
- Yapacakları işleri aralarında istişare ederler (Şura 38),
- Sabır sahibidirler (Bakara 45 ve 177, Âl-i İmran 17-20-186, Hud 115, Kehf 28),
- Kötülük yaptıkları veya nefislerine zulmettikleri zaman Allah’ı hatırlayarak tevbe ederler ve günahlarının bağışlanmasını dilerler, kötülükte ısrar etmezler (Âl-i İmran 134),
- doğru söz söylerler (Ahzab 70),
- dosdoğru olurlar (Tevbe 7),
- Rablerinin davetine icabet ederler (Şura 38),
- hesap gününden korkarlar (Ra’d 21, Mearic 26-27, İnsan 7). Irzlarını korurlar (Mü’minun 5-7),
- boş şeylerden yüz çevirirler (Furkan 72, Lokman 5, Mü’minun 3),
- İyilikte yardımlaşırlar (Maide 2),
- Kötülüğü iyilikle savarlar (Ra’d 22),
- İyilik etmeleri nedeniyle Allah’ın sevgisini kazanırlar (Al-i İmran 134),
- zulme uğradıklarında -haddi aşmadan- yardımlaşarak haklarını alırlar (Şura 39). Muhsin kimselerdir (Hud 90, Zümer 33-34). Salih amel sahibi kimselerdir (Meryem 60-63),
- Hidayet üzeredirler (Bakara 5).

eminkms

Kayıtlı Kullanıcı
''Muaz bin Cebel (ra) anlatıyor:
Rasulullah (sas) beni Yemen'e vali olarak gönderdiği zaman Medine'nin dışına kadar uğurladı. Ben binek üzerindeydim. O (sas) ise yürüyordu. Bana bazı tavsiyelerde bulunduktan sonra:
-Ey Muaz! Belki bu senemden sonra beni bir daha göremezsin! İhtimal ki, şu mescidime ve kabrime uğrarsın! dedi.
Bu sözleri duyunca Allah Rasulü'nden ayrılmanın verdiği hüzünle ağlamaya başladım.
Rasulullah (sas) :
-Ağlama ey Muaz! buyurdu ve yüzünü Medine'ye doğru çevirerek:
-İnsanlardan bana en yakın olanlar, kim ve nerede olursa olsun Allah'a karşı takva sahibi olan müttakilerdir. buyurdu..'' ( İbn-i Hanbel, V, 235 )

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt