Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ஐ Takva (İmam-ı Azam'ın babası) ஐ (2 Kullanıcı)

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı

İMAM-I AZAMIN BABASI
Mezheb imamı İmam-ı Azam Hazretlerinin babası Sabit Hazretleri gençliğinde bir gün dere kenarında abdest alıyormuş. Tam abdest almaya başlayacağı zaman dere sularına kapılıp gelen bir elma görmüş, Elmayı nereden geldiğini ve haram veya helal olup olmadığını düşünmeden bir defa ısırmış. Hikmeti ilahi, o ana kadar elmanın ne olduğunu düşünmeyen Sabit hemen hata ettiğini ve mutlaka elmanın sahibini bulup helal ettirmesi lazım geldiğini düşünmüş. Abdestini tamamlayıp namazını da eda ettikleri sonra suyun geldiği tarafa doğru gitmeye başlamış. Elma elinde olduğu halde araya araya, elmanın düştüğü bahçeyi ve sahibini bulmuş.
Bahçenin sahibine meseleyi anlatıp, elmayı yanlışlıkla ısırdığını ve hakkını helal etmesini istemiş. İmam-ı Azam Hazretlerinin babasının bu hareketi elma sahibinin dikkatini çekmiş. Hakkını helal edemeyeceğini, hakkını helal etmesi için bazı şartlan olduğunu söylemiş. Sabit hazretleri ne isterse yapacağını, yeterki hakkını helal etmesini isteyip şartının ne olduğunu sormuş. Elma sahibi de, hakkını helal etmesi için iki sene (7 senede olabilir) bahçesinde çalışması lazım geldiğini ve kendisine iki yıl hizmet etmesinin şan olduğunu söyleyince Sabit Hazretleri çaresiz kalmış, Âhirette ceza çekmektense, bu dünyada bir şahsa iki sene hizmet etmek daha iyidir diye düşünmüş. Ve şartlarını kabul ettiğini söylemiş.
Sabit hazretleri, bir elmayı yanlışlıkla ısırdığı için elmanın sahibine iki sene hizmet etmiş ve adamın işinde canla başla çalışmış. İki sene dolduktan sonra ada*ma, zamanının dolduğunu ve artık hakkını helal etmesini söyleyince, adanı:
" Yine helal etmiyorum. Benim bir kızım var. Onunla evlenirsen ancak o zaman helal ederim " demiş. Hazreti Sabit:
" Olur "demiş. Adam yalnız kızının kusurlu olduğunu; elinin çolak, gözünün kör. ayağının topal, dilsiz ve kulağının sağır olduğunu söyleyip, iyi düşünmesini ve sonra pişman olmamasını söylemiş. Hazreti Sabit yine düşünmüş taşınmış. "Âhirette ceza çekmekten iyidir" deyip bu kızla evlenmeyi kabul etmiş...
Meğer Adam, Hazreti Sabit'e kızını vermek için büyümesini beklemiş. Düğün yapılmış. Nikah kıyılmış. Zifaf gecesi Hazreti Sabit'e gelinin olduğu odayı göstermişler. Sabit Hazretleri içeriye girip, içerde kendisine söylenen evsafla bir kızının bulunmadığını görünce bir yanlışlık olduğunu zannederek hemen dışarı fırlamış. Ve durumu oradakilere anlatmış. Çünkü içerde kayınpederinin söylediğinin aksine her azası yerinde genç ve güzel bir kız bulunuyormuş.
Kayınpederi bir yanlışlık olmadığını söyleyerek, meseleyi şöyle anlatmış: "Benim kızım kördür, çünkü bu güne kadar hiçbir erkeğe (Televizyon karşısında binbir türlüsünü seyreden hanımlar örnek alsınlar...) bakmamıştır. Sağırdır; çünkü haram şeylere kulak vermemiştir. Topaldır, çünkü gayri meşru yolda yürümemiştir." diye sayıp, "Senin hanımın o içerde bekleyendir. Allah mesul etsin evladım " demiş.
Daha sonra seneler geçip bu evlilikten Numan ibni Sabit İmamı Azam Hazret*leri dünyaya gelmiş. Annesi, İmamı Azam'ı hocaya okuması için teslim etmiş. O zaman henüz 3 yaşında bulunan Numan üç günde Kur'an-ı Kerimi hatmettiği zaman annesi :
"Ah oğlum! Baban o elmayı ısırmasa idi. sen daha az zamanda hatmederdin" buyurmuş.

Allah celle celaluhu bizleri de takva kullarından eylesin...Amin!
ismailaga.web

siyah peçe

Kayıtlı Kullanıcı
yarabbim şimdi bir onların yaşayışına bakıyorum bide kendime.valla bilmiyorum nedir ahirim.ne kadar inca bir yaşayış.allah katında üstünlük takvadadır.rabbim inş bizleride takva yaşayan kullarından eylesin.allah razı olsun....

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
yarabbim şimdi bir onların yaşayışına bakıyorum bide kendime.valla bilmiyorum nedir ahirim.ne kadar inca bir yaşayış.allah katında üstünlük takvadadır.rabbim inş bizleride takva yaşayan kullarından eylesin.allah razı olsun....

saol kardesım Allah senden de razı olsun
bir bize baak birde onlara ....

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com
Selamün Aleyküm Ayşegül kardeşim..
Emeğinize sağlık.. Rahman razı olsun, okurken çok etkilendiğim kıssalardan biri.. Takvanın, Rahman korkusunun en güzel örneklerinden.. Rabbimiz bizleri şefaatlerine nail eylesin, ahirette komşuluklarıyla şereflendirsin inşallah..
Rabbimize emanet olunuz kardeşim..
Selam ve Dua ile.

gurakarcem

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun paylaşım için teşekürler

Çeşm-i Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun
rabbim cümlemize böyle iman nasip eylesin aminnn...

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Ayşegül kardeşim..
Emeğinize sağlık.. Rahman razı olsun, okurken çok etkilendiğim kıssalardan biri.. Takvanın, Rahman korkusunun en güzel örneklerinden.. Rabbimiz bizleri şefaatlerine nail eylesin, ahirette komşuluklarıyla şereflendirsin inşallah..
Rabbimize emanet olunuz kardeşim..
Selam ve Dua ile.

Aleykum selam aliye ablacım
amin ablacım amin
yorumunuz her zamankı gııbı cok güsel
Allaha emanet olunuz
:)
selam ve duayla ...:a27:​

beyaz glayör

Kayıtlı Kullanıcı
allah razı olsun kardeşim
çok güzel bir paylaşım

Nur_u Secde

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm ablacım.
duygulanarak okudum.vay bizim halimize...
Allah razı olsun.selametle...

ufuktuncay

Kayıtlı Kullanıcı
Allah'ın Selamı ,Rahmeti ,Bereketi ,üzerinize olsun arkadaşlar!
Hatırlatma ve uyandırma adına o mubarek zatların hayatlarından kesitler sunarak her okuyanı kendine getirdiğiniz için Rabbim siz ve sizin gibi kardeşlerimizden razı olsun!
Allah'a emanet olun!

ping_pong

Kayıtlı Kullanıcı
Allah'ın Selamı ,Rahmeti ,Bereketi ,üzerinize olsun arkadaşlar!
Hatırlatma ve uyandırma adına o mubarek zatların hayatlarından kesitler sunarak her okuyanı kendine getirdiğiniz için Rabbim siz ve sizin gibi kardeşlerimizden razı olsun!
Allah'a emanet olun!

aleykum selam
yorumunuz cok güsell
Allah c.c sizdende razı olsun
Selam ve duayla =)

Im_muslim

Kayıtlı Kullanıcı
Selamünaleyküm kardeşim
ALLAH razı olsun...
Selametle kalınız...

ufuktuncay

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm!

Konuyu bildiğim için kusura bakma okumadım!

Ama bilmeyenler için kesinlikle ama kesinlikle okunması ve ibret alınması gereken,kulağa küpe hatta hayatımızın doğruluk ve dürüstlük , helal ve haram kavramı en önemlisi Allah korkusu adına düsturu olabilecek bir olay!

Rabbim onlardan ve bizlere ulaştıran sizlerden razı olsun!

Allah'a emanet olunuz!

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt