Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ŞÜKÜR (1 Kullanıcı)

keltepe

Kayıtlı Kullanıcı
ŞÜKÜR
Yazar: Emine IŞINSU

"Ve sizin şükretmeniz umulur" diye buyuran'ın ismi ile.
Sevincin, neşenin içimi doldurduğu anlar hangisidir. Bilir misiniz? "Doğru yoldan" bahseden Ayetleri ve sözleri okuduğum ve şükrettiğim anlar, vakitler, zamanlar...
Şöyle hoş bir durum var; sevinç hissettiğim zaman şükrediyorum, şükrettiğim zaman sevinç ve neşe hissediyorum. Günde hiç olmazsa bir kaç defa; "Rab'bim, Seni her nefesimde anıyor, her nefesimde şükrediyor ve bağışlanmak diliyor muyum?" diye... Bazen, "Evet, derim, evet her nefesimde şuurumla veya şuur altımda O'nu anıyor ve şükrediyorum." Bazen gönlüm ezilir büzülür, sıkılırım ve, "Hayır, derim, her nefesimde anamıyorum maalesef..."
O vakit renkler solar, kolum kanadım kırılır, ben kırılırım. Ve ne yaparım bilir misiniz, Yara-tan'm bana, biz insanlara lütfettiği nimetleri geçiririm aklımdan bir bir, kuvvetle tekrar tekrar şükreder; tek bir nefesin dahi ne yüce bir nimet olduğunu düşünürüm. Bozulan dengem yerine gelir; çevrem sanki türlü parlak renkli balonlar, gelin telleri, inci mercanla dolar ve onlara bakıp, tekrar sevinirim.
Bu hal tabii, son derece kişisel ve herhalde benim imanımın derecesi ile ilgili. Herkeste, o şahsın mizacı ve onun imanı ile alakalı değişik tezahürleri olmalı. Şimdi belki dudak büker; "Ne kadar acaip şeyler tahayyül ediyor, şükürden, balondan başlayıp, sözü imana getirdi" diye düşünebilirsiniz. Oysa çok içten gelen bir istekle kendi bir halimi, olduğu gibi arzetmeye çalıştım sizlere. Gayri herkesin düşüncesi, hayali kendine, doğrusunu Allah, bilir.
Şimdi, "Doğru yolu" ve "bağışlanmayı" bir başka sefere konuşmak üzere, bir köşeye ayıralım ve "şükür" üzerinde düşünelim.
Ne buyrulmuş?
16/14 "(..) O'nun kereminden nasip arayası-nız ve şükredebilesiniz."
34/13 "(..) Kullarım içinde şükredenler o kadar az ki.."
39/7 "(..) Eğer şükrederseniz, bunu sizin için rızasına uygun bulur."
39/66 "Başkasına değil, sadece Allah'a kulluk/ibadet et; şükredenlerden ol."
2/158 "(..) Kim içinden gelerek bir hayır işlerse, Allah Şakirdir, teşekkür eder. Alimdir, en iyi biçimde bilir."
Bizlerin de bilebildiğimiz; "şükür" kavramının, Kitap'ımızın bir çok Suresinde geçtiğidir, ben, hangisini buraya alacağımı şaşırdım. Bütün Ayetleri, topluca şöyle özetleyebilir miyiz? 1. Allah, şükretmemizi ister. 2. Nimetlerinden bahseder, ne kadar az şükrettiğimiz vurgular; 3. Nihayet bir müjde verir: "Allah Şakirdir, teşekkür eder." Ne için?.. "Kim ki içinden gelerek bir hayır işlerse.."
Demek nimetlerinden başka, biz insanların birbirlerine iyi yaptıkları, iyi verdikleri de, O'na teşekkür sayılıyor. Bu ne muhteşem ince bir mana; "insana hizmet, Allah'a hizmettir." derler ya.
Eğer bizler de O'nun ifadesinin inceliğinden örnek alarak, ince düşünmeye çalışırsak; sanırım kişinin kişilere karşı davranışlarının, tutumlarının, birbirlerine verdikleri hizmetlerin, kısaca insanlar arasındaki ilişkilerin, Yaratan'ımız katında ne kadar önemli olduğunu hissederiz.
Sevgili Peygamberimiz, bir hadisi şeriflerinde; "Şükür, imanın yarısıdır." buyurmuşlardır.
Sevgili Hocamız da, şükrün ehemmiyeti üzerinde çok dururlar ve şöyle derler: "Malınızı hesaplarken; "Allah'ın, toprağın ve kendi emeğinizin size verdiği ile, ne nisbetde muhtaçların imdadına koştuğunuzu da hesaplayın. Hem sadece maldan değil, şükrün hakikatini yerine getirmek için candan da vermeğe koşunuz."
Yunus Emre ise; "
Sen sana ne sanarsan ayruğ (başkasına) da onu san
Dört kitabın manası budur eğer var ise." der.
Ne söylersek az, Cenab-ı Hak, cümlemizin şükrünü artırsın.

AMİN AMİN AMİN.....

ALLAHA EMANET OLUN MÜMİN KARDEŞLERİM...

YARABBİM SANA ŞÜKÜRLER OLSUN,ŞÜKÜRLER OLSUN,ŞÜKÜRLER OLSUN....

ÇINAR DERGİSİ
...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt