Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

''Şükreden bir kul olmayayım mı?'' (1 Kullanıcı)

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
İçinde yaşadığımız hayatın getirdiği birtakım vecibeler vardır. İhtiyaçların ziyadeleşmesi ve hayat pahalılığının günden güne artması insanın şahsiyetinde tehlikeler oluşturabilmektedir

bizler İslam büyüklerinin hayatlarına bakmak durumundayız. Onlar bu sıkıntıları nasıl karşılamışlar, bunu öğrenmek zorundayız. Efendimiz (a.s.m.) bu konuda bir ikazda bulunmuştur: "Ahirzamanda öyle bir durum olur ki erkeğin (aile reisinin) felaketi kadınının ve çocuklarının eliyle olur."

Sahabeler, "Hanım kocasının felaketini nasıl ister, çocuklar babasının felaketini nasıl ister, bunu nasıl yapar?" diye sorarlar. Efendimiz (a.s.m.) şöyle devam eder:

"Evet, hanım kocasının felaketini ister, çocuklar da babasının felaketini ister. Bu aile reisi mütevazi geliriyle ailesinin geçimini sağlarken, hanımı ve çocukları çevrede lüzumsuz şeyleri görürler, aşırı isteklere kapılırlar. Bundan dolayı kendisini rahatsız ederler. Baskılara dayanamayan aile reisi, istekleri karşılayabilmek için helal kazancını bırakıp, harama meyleder. Rüşvete, suistimalata ve benzeri gayrimeşru yollara başvurmak zorunda kalır. İşte çocukların, hanımın aile reisini felakete atmaları böyle olur."

Demek öyle bir zaman gelecek ki, hanımın ve çocukların istekleri çoğalacak, çevrede görenek belası artacak ve evin reisi helakete gidebilecek. Lüzumsuz diyoruz çünkü, onlarsız da yaşamak mümkün. Ama herkeste mevcut bulunduğundan, herkes ihtiyaç olarak kabul ettiğinden lüzumlu olmuştur. İşte bu aşın istekler beyi sıkıştırır. Öyleyse hanım ve çocuklar babanın helal rızkına göre hareket etmelidirler. Kısacası, ayaklarını yorganına göre uzatmalılar. İsraflı yaşayan laubalilere özenmemeliler, ölçüyü iyi tutmalılar.

Peygamber Efendimiz (a.s.m.) bunun ölçüsünü vermistir. Buyurmuştur ki: "Maddi konularda kendinizden aşağısına bakın, ancak dindarlıkta kendinizden yukarısına bakın. O zaman hayatınızdan zevk alırsınız, huzur bulursunuz."

İslam büyüklerinin hayatlarına baktığımızda, aşırılıklardan, fazla isteklerden ve isteklerinin yerine getirilmesinden korkmuşlardır. Öyle korkmalarına da bir ayet sebep olmuştur: "İnsan dünyada bir eli yağda, bir eli balda yaşarsa, tüm istekleri yerine gelirse, denilir ki, bu adam hiçbir şeyden mahrum kalmamış, herşeye nail olmuştur. Bu sebeble de İlahi huzura çıktığı zaman Rabbimiz ona der: 'Ey kulum, ben seni bir sıkıntı içinde bırakmadım, arzuların yerine getirildi, hiçbir şeyden mahrum bırakılmadın. Söyle bakalım sen bunlara karşılık şükür olarak ne yaptın? "

Efendimiz (a.s.m.) Hazretleri, maddi mahrumiyetler içerisinde de ibadette zirveye çıkıyordu. O kadar çok ibadet ediyordu ki, onun o halini görenler şaşırıyorlardı. Birgün Hz. Aişe validemiz kendisine, "Ya Resulallah, bu ne ibadet hali, namazda ayaklarınız şişiyor. Halbuki Kur'ân-ı Kerimde Rabbimiz sizin geçmiş ve gelecek günahlarınızı da affettiğini buyuruyor" der. Efendimiz (a.s.m.,) şöyle cevap verir:

"Şükreden bir kul olmayayım mı?"

Peki, Efendimiz (â.s.m.) neye şükrediyordu? Bizim gözümüzle bakacak olunsa, üzerinde şükredecek kadar bir zenginliği, serveti, nimeti yok. Çünkü bizim bakış açımıza göre, şükrü gerektiren şeyler, servettir, maldır ve zenginliktir. Para olmayınca sanki şükrü gerektiren birşey yok. Öyle zannediyoruz. Ama Efendimiz (a.s.m.), nice nimetler görüyor ki, şükrü gerektirmektedir. Bu sebeple ayakları şişinceye kadar ibadet etmektedir.

Biz de şükrü gerektiren şeyleri sadece para olarak kabul etmemeliyiz. Üzerimizde öyle nimetleri vardır ki, büyük şükürler gerektirmektedir ve o nimetleri hatırlamak bize lezzet verir, huzur verir ve hayatımıza neşe getirir.

Mesela gözünüzü düşünün. Bir sohbet ortamında birşey dikkatimi çekti. Birisi içeri gelince yanımdaki adam ayağa kalktı. Kendisine bunu niçin yaptığını sordum. Dedi ki: "O göz doktorudur. Benim gözümde bir rahatsızlık vardı. Yanına gittim, muayene etti ve bir ilâç verdi. Hemen iyileşti. Onun için kendisine saygı duyuyorum, ayağa kalkma gereğini hissediyorum."

Peki, var olan gözündeki bir rahatsızlıktan dolayı bir doktora teşekkür eder ve saygı için ayağa kalkarsın da, o yoktan var eden Allah'a nasıl teşekkür etmeli ve ona nasıl ibadet etmelisin? O gözü, o kulağı yoktan var eden Allah'a nasıl ibadet etmeli? O ayağı var eden Allah'a nasıl hamd etmeli? O kalbi yaratıp saat gibi çalıştıran Allah'a karşı nasıl bir minnettarlık içinde bulunmak lazım? O beyni çalıştıran Rabbe karşı nasıl bir ibadet halinde olmak lazım? Kısacası üzerimizde nice nimetler vardır ki, onları düşünmemiz gerekir.

Nimeti paradan ibaret saymak çok yanlıştır. Hastanelere bakın, orada hastalar göreceksiniz. Onlar ne para isterler, ne de mal-mülk. Sadece Cenab-ı Haktan sıhhat isterler. Sıhhatlerinin iadesini isterler. Ve derler ki: "Rabbimiz bize sıhhatimizi versin.

Muhakkak ki, evdeki ekonomik sıkıntıyı en başta hanımlar duyar. Mutfağa girince istediği malzemeleri bulamayınca yemek yapamaz veya iş yapamaz durumda kalırlar ve bu eksikliklerin ezikliğini ilk önce onlar hissederler. Ama şurası muhakkak ki, kendimizi gelirimize göre düzenlemeli, çevreye göre düzenlemek gibi bir yanlışa girmemeliyiz. Herkesin hayat anlayışı kendine göredir. Herkesin geliri de kendine göredir. Biz kendimizi kendimize göre ayarlamalıyız. Çoğu kez sıkıntılar da bundan ileri gelir. Burada yanılmaya maruz kalıyoruz.

Cenab-ı Hak içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıları inşaallah kaldıracaktır üzerimizden. Bu imtihanı da inşaallah vereceğiz. Ne var ki yoklukta isyan edenler imtihanı kaybetmiş, ne kadar sabırlı, anlayışlı olduklarını ortaya koymuşlardır.

Sübhaneke duasında , “Allah’ı hamd, övgü, şükür ve takdir içerisinde tesbih ediyorum’’ dediğinde Rabbi, O’na ‘Ben de seni hamd, övgü, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın içerisine katıyorum
Bana dost ve övülmüş kullarımla beraber senin ey kulum, iki cihanda dereceni yükseltiyorum’ müjdesini verir
SÜBHANEKE DUASI OKUYALIM MI?

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
10 000 sübhaneke duası okuyalım Allah'ın izniyle.1000 tane ben(gönül) alıyorum.Selametle
kardeşlerim.

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler
...selamunaleykum kardeşim.
...şimdilik 500 tane alayım.
...bitirince tekrar inşallah.
...RABBİME EMANETSİNİZ İNŞALLAH.

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleykum kardeşim
1000 tanede ben alıyoruminş.
Selam ve dua ile

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
ruyet(gönül)......................1000
kalbiminurlandır...................500
hanife deniz.......................1000
.............................................
2500

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
hayırlı cuma lar sübhaneke okuyalım,

aişetün.asel

Kayıtlı Kullanıcı
====SUBHANEKE HATMİ LİSTESİ====

----------------------------------
TOPLAM=2500

İŞTİRAKLARINIZI BEKLİYORUZ KARDEŞLERİM. ALLAH-U TEALA HEPİNİZDEN RAZI OLSUN

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
içinde yaşadığımız hayatın getirdiği birtakım vecibeler vardır. Ihtiyaçların ziyadeleşmesi ve hayat pahalılığının günden güne artması insanın şahsiyetinde tehlikeler oluşturabilmektedir

cenab-ı hak içinde bulunduğumuz ekonomik sıkıntıları inşaallah kaldıracaktır üzerimizden. Bu imtihanı da inşaallah vereceğiz. Ne var ki yoklukta isyan edenler imtihanı kaybetmiş, ne kadar sabırlı, anlayışlı olduklarını ortaya koymuşlardır.

Sübhaneke duasında , “allah’ı hamd, övgü, şükür ve takdir içerisinde tesbih ediyorum’’ dediğinde rabbi, o’na ‘ben de seni hamd, övgü, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın içerisine katıyorum
bana dost ve övülmüş kullarımla beraber senin ey kulum, iki cihanda dereceni yükseltiyorum’ müjdesini verir
sübhaneke duası okuyalım mı?

10.000 tane sübhaneke hatmi okuyalım bu cumaya kadar Allah'ın izniyle.(6 şubat saat 22:00 a kadar).İştiraklerinizi bekliyoruz

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı

TOPLAM=2500

İŞTİRAKLARINIZI BEKLİYORUZ KARDEŞLERİM. ALLAH-U TEALA HEPİNİZDEN RAZI OLSUN

iştiraklerinizi bekliyoruz Allah c.c hepinizden razı olsun.

nermin.demir

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun Aleyküm.Kardeşim bende 100 tane okuyayım.İnşallah.Bitirince devam ederiz.İnşallah.Selam ve dua ile...

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum kardeşim
Aldığım 1000 subhaneke duasını okudum Allah kabul etsin inş.
Selam ve dua ile

gizemli

Kayıtlı Kullanıcı
100 tane de ben okurum inşallah yazınızı çok beğendim ,gerçektende yuvayı dişi kuş yapıyor.Bu tartışılmaz ama bide aması var ,hani evde erkeğinin getireceği rızkı beklerken aç uyuyan çocuklar anneler nolucak , tabi bu arada kazandığını başka kadınlara harcayan erkekler, karısına ufak bir hediye,bir gül güzel bir söz söylemekten aciz erkekler, başka birini bulunca çok centilmen oluyor bülbül kesiliyorlar ya ondan bahsediyorum. Allah inşallah kadınında erkeğinde birbirine saygılı sevgili olduğu günlere eriştirmeyi nasip etsin...AMİN

AY-YA

Kayıtlı Kullanıcı
100 tane okudum alah kabul etsin amin..paylaşımınız güzeldi selametle..

kalbiminurlandır

Eposta Onaylanmamış Üyeler

kalbiminurlandır...................500(okundu)+500
hanife deniz.......................1000(okundu)
nermin.demir.......................100
GİZEMLİ............................100
AY-YA...............................100(okundu)
TOPLAM=3300
KALAN=6700

6 ŞUBAT CUMA GÜNÜNE KADAR OKUYALIM İNŞALLAH. İŞTİRAKLARINIZI BEKLİYORUZ KARDEŞLERİM. ALLAH-U TEALA HEPİNİZDEN RAZI OLSUN.

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Selammun Aleykum kardeşim,
700 tane daha okuyayım inş.
Selam ve dua ile

ruyet

Kayıtlı Kullanıcı
100 tane de ben okurum inşallah yazınızı çok beğendim ,gerçektende yuvayı dişi kuş yapıyor.Bu tartışılmaz ama bide aması var ,hani evde erkeğinin getireceği rızkı beklerken aç uyuyan çocuklar anneler nolucak , tabi bu arada kazandığını başka kadınlara harcayan erkekler, karısına ufak bir hediye,bir gül güzel bir söz söylemekten aciz erkekler, başka birini bulunca çok centilmen oluyor bülbül kesiliyorlar ya ondan bahsediyorum. Allah inşallah kadınında erkeğinde birbirine saygılı sevgili olduğu günlere eriştirmeyi nasip etsin...AMİN

AMİN...kardeşim ,Rabbim Allah Aşkııyla bakan, gözlerle, gönüllerlle karşılaştırsın .olmayanıda,Allah aşkıyla bakan gözlerden eylesin.

Göz Böyle Görür

Allah aşkı,bir gönüle akarsa
Alem dile gelir,senle konuşur
Hak'kın nazarıyla,gözün bakarsa
Nefs'in pişer,ruhun Hak'la buluşur

Allah aşkı,birde dile akarsa
Alem sayfa sayfa,sana kavuşur
Hak'kın kelamıyla,elin yazarsa
Küfür yanar,lisan Hak'la konuşur

Allah aşkı; lütfuyla girerse öze
Ayak şerre gitmez,hayıra yürür
Aşk narıyla özleyip,uyuyan göze