Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sübhaneke duası bize ne anlatır? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Namazdaki sure ve dualar Allah ile kul arasında sonsuz ve sınırsız muhabbettir huzurla dolu sohbettir. Sure ve duaları okurken namaz kılan kişi, Allaha kavuşma ve Onunla bütünleşme duygusunu yaşar.
Sübhaneke duasında namaz kılan kişi, Allahı hamd, övgü, şükür ve takdir içerisinde tesbih ediyorum. dediğinde Rabbi, Ona Ben de seni hamd, övgü, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın içerisine katıyorum. Bana dost ve övülmüş kullarımla beraber senin ey kulum, iki cihanda dereceni yükseltiyorum.müjdesini verir.

Senin adın ne yücedir, Senin şanın ne büyüktür.(Ve Tebarekesmüke ve Teala ceddüke) dediğinde Rabbi Ona Senin adını ve şanını iki cihanda maddi ve manevi alanda yücelteceğim. müjdesini sunar. Bu niyaz bize Kevser Suresini hatırlatır. Müşrikler Peygamber Efendimize Sen öleceksin Senin adın, şanın şöhretin Seninle beraber yok olacak, soyu kesik Muhammed! diye sataşırken Rabbi, Resulüne Adı şanı yok olacak Sana kin tutandır, Ey Muhammed.(Kevser 108/3) diyerek Ona destek oluyordu. İşte biz de Rabbimizi Senin adın ne yücedir, Senin şanın ne büyüktür. diye yücelttiğimizde Kevser Suresinde Rabbimizin Rasulüne verdiği müjde bizim için de geçerli olabilecektir. Rabbimizin adını ve şanını yüceltirken bizler de iki cihanda adımızın şanımızın hiç unutulmayıp dostlar ve övülmüşler kervanında ölümsüz bir kul olma şerefine nail oluyoruz. Bir insanın namazı iki cihanda amel defterini kapatmayacak en büyük mucizedir.

Namaz kılan insan, Senden başka ibadet edecek yoktur. (Vela ilahe ğayruk) dediğinde kul Rabbine Rabbim ibadet ve itaat edeceğim, sonsuz sevgi, şefkat ve huzurun hazzını yaşayacağım tek dostum ve sevgilim Sensin. diye niyazda bulunmaktadır. Rabbi kulunun bu niyazına karşılık Seni razı olmuş ve razı olunmuş hayırlı kulların arasında dostluk ve rıza makamına erdireceğim. Ey huzura ermiş nefis Rabbinden razı olmuş ve razı olunmuş olarak Rabbine dön iyi kullarımın arasında gir cennetime. (Fecr 27 30) ayetindeki müjdeyi kuluma sunacağım. der.YAZAR:Esma Sayın Ekerim/AİLEM/ZAMAN

sevvalmina

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Sübhaneke duası bize ne anlatır?

abla ALLAH(CC) razı olsun bizlere hakkını helal et.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

sevvalmina yazdı:
abla ALLAH(CC) razı olsun bizlere hakkını helal et.
rabbim cümlemizden razı olsun kardeşim hak ne demek olurmu öyle şey canım kardeşim benim dua edin inş

tugba_m

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun ablacım.Emeğine sağlık

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsunB) Elinize sağlık.

İnşAllah o müjdelere bizlerde nail oluruz.

Selametle kalınız.

mustafa_xtar

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsun ablam

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

Sübhaneke, diyordum. Dedim ki, Sübhaneke'nin anlamı şudur:
Eğer kalbin güzelliğe meylediyorsa, O, “Kusursuz güzellik burada!” diyor.
Eğer mala mülke gidiyorsa, O, “Mükemmel zenginlik burada!” diyor.
Eğer makama meylediyorsa, O, “En yüksek makam burada!” diyor.
Eğer sema'a ve diğer insanların konuşmasına eğilimin varsa; “Kusursuz konuşma burada!” “Kusursuz rahmet ve lütuf burada!.. ”
Ve bütün sıfatlar böyledir ki, O, “Ben koruyup gözetenim!” (Haşr, 23) diyor.
Yani “bir tavuk civcivlerini, benim dostlarımı kanatlarımın altına aldığım gibi alıp koruyup gözetemez!”
Bütün bunlar, umudu kesip, “Allah beni sevmiyor. O, kendi güzelliğinin tadına beni mahrem etmez.” demeyesiniz diyedir. Allah'tan gelecek tatlılığı başka herhangi bir müşfik kanattan bulamazsınız.
Sübhaneke , “Sevdiğiniz ve aradığınız hiçbir şey kusursuz değildir.” diyor Allah; “Saf ve kusursuz olan ben olduğuma göre, buraya boşaltın sevgiyi!”
Maarif, Sultan Veled k.s.

ALLAH RAZI OLSUN...

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbi, Ona Ben de seni hamd, övgü, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın içerisine katıyorum. Bana dost ve övülmüş kullarımla beraber senin iki cihanda dereceni yükseltiyorum.müjdesini verir.

Rabbim sizden razı olsun. Rabbim bu dereceye hepimizi nail etsin İnşallah.
Selam ve dua ile.

konak

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim o güzel müjdeleri bizlere de nasip etsin. Aslında dün gece okumuştum ama bu gece de tekrar okuma gereği duydum çünkü çok güzel müjdeler.
Selam ve dua ile.

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH RAZI OLSUN PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER ELLERİNİZE SAĞLIK .

seher vakit

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH HEPINIZDEN RAZI OLSUN EMEGINIZE SAGLIK

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Sübhaneke, diyordum. Dedim ki, Sübhaneke'nin anlamı şudur:
Eğer kalbin güzelliğe meylediyorsa, O, “Kusursuz güzellik burada!” diyor.
Eğer mala mülke gidiyorsa, O, “Mükemmel zenginlik burada!” diyor.
Eğer makama meylediyorsa, O, “En yüksek makam burada!” diyor.
Eğer sema'a ve diğer insanların konuşmasına eğilimin varsa; “Kusursuz konuşma burada!” “Kusursuz rahmet ve lütuf burada!.. ”
Ve bütün sıfatlar böyledir ki, O, “Ben koruyup gözetenim!” (Haşr, 23) diyor.
Yani “bir tavuk civcivlerini, benim dostlarımı kanatlarımın altına aldığım gibi alıp koruyup gözetemez!”
Bütün bunlar, umudu kesip, “Allah beni sevmiyor. O, kendi güzelliğinin tadına beni mahrem etmez.” demeyesiniz diyedir. Allah'tan gelecek tatlılığı başka herhangi bir müşfik kanattan bulamazsınız.
Sübhaneke , “Sevdiğiniz ve aradığınız hiçbir şey kusursuz değildir.” diyor Allah; “Saf ve kusursuz olan ben olduğuma göre, buraya boşaltın sevgiyi!”
Maarif, Sultan Veled k.s.

josehp

Kayıtlı Kullanıcı
slm ben yeniyimm ama anlamı bilmiyomm:a36:

josehp

Kayıtlı Kullanıcı
melek:allahın nurdan yrattığı ruhani varlıktırr

josehp

Kayıtlı Kullanıcı
herkes ölümü tadacak ve ölümün sonunda ya acı yada tatlı bi kitap görcez bi bakacağız
ki bu kitapda herşey yazılmış...acaba bize sol dan mı sağ dan mı kitap
verilecek sol cehennem sağ cennet

_ZÜMRA_

Kayıtlı Kullanıcı
Namazdaki sure ve dualar Allah ile kul arasında sonsuz ve sınırsız muhabbettir huzurla dolu sohbettir. Sure ve duaları okurken namaz kılan kişi, Allaha kavuşma ve Onunla bütünleşme duygusunu yaşar.
Sübhaneke duasında namaz kılan kişi, Allahı hamd, övgü, şükür ve takdir içerisinde tesbih ediyorum. dediğinde Rabbi, Ona Ben de seni hamd, övgü, takdir ve şükür içerisinde anıyorum, seni övülmüş kullarımın içerisine katıyorum. Bana dost ve övülmüş kullarımla beraber senin ey kulum, iki cihanda dereceni yükseltiyorum.müjdesini verir.

Senin adın ne yücedir, Senin şanın ne büyüktür.(Ve Tebarekesmüke ve Teala ceddüke) dediğinde Rabbi Ona Senin adını ve şanını iki cihanda maddi ve manevi alanda yücelteceğim. müjdesini sunar. Bu niyaz bize Kevser Suresini hatırlatır. Müşrikler Peygamber Efendimize Sen öleceksin Senin adın, şanın şöhretin Seninle beraber yok olacak, soyu kesik Muhammed! diye sataşırken Rabbi, Resulüne Adı şanı yok olacak Sana kin tutandır, Ey Muhammed.(Kevser 108/3) diyerek Ona destek oluyordu. İşte biz de Rabbimizi Senin adın ne yücedir, Senin şanın ne büyüktür. diye yücelttiğimizde Kevser Suresinde Rabbimizin Rasulüne verdiği müjde bizim için de geçerli olabilecektir. Rabbimizin adını ve şanını yüceltirken bizler de iki cihanda adımızın şanımızın hiç unutulmayıp dostlar ve övülmüşler kervanında ölümsüz bir kul olma şerefine nail oluyoruz. Bir insanın namazı iki cihanda amel defterini kapatmayacak en büyük mucizedir.

Namaz kılan insan, Senden başka ibadet edecek yoktur. (Vela ilahe ğayruk) dediğinde kul Rabbine Rabbim ibadet ve itaat edeceğim, sonsuz sevgi, şefkat ve huzurun hazzını yaşayacağım tek dostum ve sevgilim Sensin. diye niyazda bulunmaktadır. Rabbi kulunun bu niyazına karşılık Seni razı olmuş ve razı olunmuş hayırlı kulların arasında dostluk ve rıza makamına erdireceğim. Ey huzura ermiş nefis Rabbinden razı olmuş ve razı olunmuş olarak Rabbine dön iyi kullarımın arasında gir cennetime. (Fecr 27 30) ayetindeki müjdeyi kuluma sunacağım. der.YAZAR:Esma Sayın Ekerim/AİLEM/ZAMAN
Allah razı olsun kardeşim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt