Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Şu üç kapıyı kapatmayı unutmayın!! (2 Kullanıcı)

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
1.gözünüzü harama kapatin

görmesini tefekkür etmesini diş dünya ile olan alakasini sağlayan şey insanin gözüdür.kafaya ve kalbe giden şeyler gözlerden süzülerek giderler adeta onlarin ilk kapisidir göz insan hususiyle de oruçlu olduğu zaman gözünü zehirli ok hükmünde olan haramlardan kalbi meşgul edebilecek malayani şeylerden muhafaza etmelidir.Allah resulu"harama bakmak lanetlenmiş şeytanin zehirli oklarindan bir oktur.kim Allah'tan korktuğu için onu terk ederse Allah(celle celaluhu)o kuluna kalbinde tatliliğini hissettirebileceği bir iman ihsan eder."buyurarak gözle girilecek günahlara dikkatler çekmiştir

2.dilinizi kötü sözden koruyun

dili;yalandan giybetten haram şeyleri konuşmatan başkalarinin eksikliklerini söylemekten kavga ve gürültüden koruyup zapt-u rapt altina almaktir bunun yaninda kur'an'la evrad u ezkarla meşgul olma uhravi alemi hatirlatacak tefekküre sebep olacak eserleri okumaktir.oruçlu kavga-gürültü çikarmayacak sövene mukabelede bulunmayacak
smiliv.gif
cahilane tutum ve davranişlar içine girmeyecektir kendisine bu mevzuda herhangi bir sataşma olursa oruçlu olduğunu mukabele etmeyeceğini bu mevzuda ona karişmayacağini söylemelidir.zira Resulü Ekrem(aleyhisselatu vesselam)efendimiz"oruç mü'min için bir kalkandir.binaenaleyh sizden biriniz oruçlu iken kötü şeyler konuşmasin cahilane hareket etmesin.eğer bir kimse kendisine sövecek olur veya çatacak olursa'ben oruçluyum'desin"buyurmaktadir.

3.giybet ve dedikoduyu duymayin

Allah'in insanlara değerli bir emanet olarak verdiği kulağin da yalan giybet dedikodu gibi çirkin şeylere karşi kapali tutulmasi onlarin konuşulduğu yerlerden uzaklaşilmasi mü'min için yapilmasi gerekli olan bir davraniştir.çünkü konuşulmasi çirkin olan bir şeyin dinlenilmesi de o kadar çirkindir.Kur'an şu kudsi beyaniyla yalan dinlemeyi ona kulak kesilmeyi çok çirkin görmüştür:"onlar devamli yalan dinler ve haram yerler"

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
ŞU Üç Kapıyı Kapatmayı Unututmayın

mir_erhan

Moderator
Selamün aleyküm Hafize hocamız Annemiz.
çok güzel bir konu ellerinize sağlık.

Allah celle celalüh sizden razı olsun ve en kısa zamanda
sizi Jandarma olan evladınıza kavuşturup sevindirsin. amin.
bu arada Hafize anne bende jandarmaydım. hemde çavuştum :) yaa
Allah celle celalüh kavuştursun. sağ selamet gelecektir inşallah...

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Birbirinizi gıybet etmeyiniz.) [Hucurat 12]

(Birbirinizin kusurunu araştırmayın, arkasından çekiştirmeyin, gıybet etmeyin. Kim ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır? Bu tiksindiricidir. O halde Allah'tan korkun.) [Hucurat 12]

Gıybetten sakının; çünkü gıybet zinadan daha şiddetlidir. Kişi zina edip tevbe eder de, [bir daha yapmazsa], Allahü teâlâ onun tevbesini kabul eder. Gıybet edilen, gıybet edeni affetmedikçe, affolmaz.) [İbni Ebid-Dünya, Deylemi, Taberani, Beyheki, Tergib ve Terhib, İ. Şarani, İ. Gazali]​

selam ve dua ile

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün aleyküm Hafize hocamız Annemiz.
çok güzel bir konu ellerinize sağlık.

Allah celle celalüh sizden razı olsun ve en kısa zamanda
sizi Jandarma olan evladınıza kavuşturup sevindirsin. amin.
bu arada Hafize anne bende jandarmaydım. hemde çavuştum :) yaa
Allah celle celalüh kavuştursun. sağ selamet gelecektir inşallah...

Kur'an-ı kerimde mealen buyuruldu ki:
(Birbirinizi gıybet etmeyiniz.) [Hucurat 12]

(Birbirinizin kusurunu araştırmayın, arkasından çekiştirmeyin, gıybet etmeyin. Kim ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır? Bu tiksindiricidir. O halde Allah'tan korkun.) [Hucurat 12]

Gıybetten sakının; çünkü gıybet zinadan daha şiddetlidir. Kişi zina edip tevbe eder de, [bir daha yapmazsa], Allahü teâlâ onun tevbesini kabul eder. Gıybet edilen, gıybet edeni affetmedikçe, affolmaz.) [İbni Ebid-Dünya, Deylemi, Taberani, Beyheki, Tergib ve Terhib, İ. Şarani, İ. Gazali]

selam ve dua ile

Aleykümselam Mir erhan sendemi jandarma olarak yaptın jandarmanın işi dahamı zor acaba şoför olarak ayırmışlar hiç istemedim şoför olmasını halbuki bilgisayarı çok güzel ben korkuyorum ama o çok sevindi hep dua edin şoför olayım diyordu Allah biliyor ya hiç dua etmedim hakkında hayırlısı ne ise o olsun

selam ve dua ile

Kaim

Yasaklı Kullanıcı
Denedim

Deneyimlerimi aktarayım öyleyse...

Görmeyeyim dedim. gözümü nereye cevirsem birsey geldi gözümün önüne.

Gözüm bitap düstü tabi.

Dilimi basladım artık kötüyü konuşmuyor. eskisine nazaran cok iyi oldu.

Gıybeti duymayayım dedim.

Heryer gıybetten gecilmiyo.

milletin günlük konuşmaları gıybet.

ilkin insanlardan kactım. gıybet ettikleri icin.

sonra anladım ki hatalıyım.

Hz yunus peygamber gibi kacmak olmaz dedim.

geri döndüm. gıybet konusu oldummu hemen lafı değistiriyorum caktırmadan

böylesi daha iyi oldu.

__henza__

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun Hafize Hanım tekrardan hatırladık bu önemli konuyu sayenizde 3 kapıyı da hiç açmamak üzere kapatıyoruz

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Denedim

Deneyimlerimi aktarayım öyleyse...

Görmeyeyim dedim. gözümü nereye cevirsem birsey geldi gözümün önüne.

Gözüm bitap düstü tabi.

Dilimi basladım artık kötüyü konuşmuyor. eskisine nazaran cok iyi oldu.

Gıybeti duymayayım dedim.

Heryer gıybetten gecilmiyo.

milletin günlük konuşmaları gıybet.

ilkin insanlardan kactım. gıybet ettikleri icin.

sonra anladım ki hatalıyım.

Hz yunus peygamber gibi kacmak olmaz dedim.

geri döndüm. gıybet konusu oldummu hemen lafı değistiriyorum caktırmadan

böylesi daha iyi oldu.

Çok doğru bende bir şey anlatayım bir gün adamın biri ama adamda olmayan yok yokmuş Peygamber Efendimize Sallallahu Aleyhi VE Sellem gider ben kötü huylarımı bırakmakmak istiyorum demiş Peygamber Efendimiz ilk önce Yalanı bırak arkadan hepsi gelir adam hırsız arkadaşlarının yanına gider yaparsanız sizin yaptığınızı söylerim demiş oradan kovulmuş içtiğinizi söylerim demiş oradanda kovulmuş her ne kötü arkadaşları varsa Peygamberimize söyler diye yanlarından kovmuşlar ve adam önce yalanı bırakarak doğru yolu bulmuş hemen deriz ya aman küçük bir yalandan bişey olmaz ama küçük yalanlar damlaya damlaya büyük yalanları doğurur yalan söylemekten dedikodu yapmaktan Allah hepimizi muhafaza eylesin AMİN

hafize

Kayıtlı Kullanıcı
Allah razı olsun Hafize Hanım tekrardan hatırladık bu önemli konuyu sayenizde 3 kapıyı da hiç açmamak üzere kapatıyoruz

Amin Allah Zülcelali hepimizden razı olsun Aslında hiç zor değil her zaman hatırlamamız duasıyla Dua ile kalın :a35:

hafize

Kayıtlı Kullanıcı

hafize hanim bu sitemizin nur yuzlu annesidir hafize anne daha bizlere cok şeyler oğretecek ve hatirlatacak allahin izniyle

Birazda o sizin güzelliğinizden kaynaklanıyor inşallah hep beraber iyiyi güzeli öğrenmek için çalışacağız sevgiyle kalın :a35:

şevval k

Kayıtlı Kullanıcı
hafize kardeşim ne guzel bir konu secmişsiniz kanayan yaralarımıza parmak basmışsınız allah razı olsun selametle kalın

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
teşşekkürler fakat arkamdan kötü konuşulduğunu anlarasam o kişiyi linç edesim geliyorki son anda sabır kudreti geliyor.

mir_erhan

Moderator
Aleykümselam Mir erhan sendemi jandarma olarak yaptın jandarmanın işi dahamı zor acaba şoför olarak ayırmışlar hiç istemedim şoför olmasını halbuki bilgisayarı çok güzel ben korkuyorum ama o çok sevindi hep dua edin şoför olayım diyordu Allah biliyor ya hiç dua etmedim hakkında hayırlısı ne ise o olsun

selam ve dua ile

Hafize anne bende Jandarma olarak yaptım da şöförlerin biraz daha fazla sorumlukları var. ama zor değil sadece biraz daha fazla gün sayma yani şafak karalama ile uğraşırlar.
Hafize annem ben sorumlu çavuştum niye ki görevi hakkıyla yerine getiriyorum diye. takımların bölüğün nöbetlerin çarşı izinlerin herşeyin genel çavuşu diye bir şey. inananın ben cebimden şafak kağığını çıkarıp bir gün daha bitti diyecek fırsatı bulamamamıştım o kafar sorumlulk yığmışlardı ki akşama kadar tabiri caizse iki metre dil atıyordum. demek istediğim ne kadar yoğunluk zorluk varsa o kadar çabuk geçere aksi halde saatleri saymakla insan verem oluyor.
Yeterki RAbbim sağ ve selametlik versin ES SELAM ismi hürmetine.
uzattım hakkınızı helal edin.
Allah celle celalüh kavuştursun
selam vedua ile

acizanegünahkar

Kayıtlı Kullanıcı
1.gözünüzü harama kapatin

görmesini tefekkür etmesini diş dünya ile olan alakasini sağlayan şey insanin gözüdür.kafaya ve kalbe giden şeyler gözlerden süzülerek giderler adeta onlarin ilk kapisidir göz insan hususiyle de oruçlu olduğu zaman gözünü zehirli ok hükmünde olan haramlardan kalbi meşgul edebilecek malayani şeylerden muhafaza etmelidir.Allah resulu"harama bakmak lanetlenmiş şeytanin zehirli oklarindan bir oktur.kim Allah'tan korktuğu için onu terk ederse Allah(celle celaluhu)o kuluna kalbinde tatliliğini hissettirebileceği bir iman ihsan eder."buyurarak gözle girilecek günahlara dikkatler çekmiştir

2.dilinizi kötü sözden koruyun

dili;yalandan giybetten haram şeyleri konuşmatan başkalarinin eksikliklerini söylemekten kavga ve gürültüden koruyup zapt-u rapt altina almaktir bunun yaninda kur'an'la evrad u ezkarla meşgul olma uhravi alemi hatirlatacak tefekküre sebep olacak eserleri okumaktir.oruçlu kavga-gürültü çikarmayacak sövene mukabelede bulunmayacak
smiliv.gif
cahilane tutum ve davranişlar içine girmeyecektir kendisine bu mevzuda herhangi bir sataşma olursa oruçlu olduğunu mukabele etmeyeceğini bu mevzuda ona karişmayacağini söylemelidir.zira Resulü Ekrem(aleyhisselatu vesselam)efendimiz"oruç mü'min için bir kalkandir.binaenaleyh sizden biriniz oruçlu iken kötü şeyler konuşmasin cahilane hareket etmesin.eğer bir kimse kendisine sövecek olur veya çatacak olursa'ben oruçluyum'desin"buyurmaktadir.

3.giybet ve dedikoduyu duymayin

Allah'in insanlara değerli bir emanet olarak verdiği kulağin da yalan giybet dedikodu gibi çirkin şeylere karşi kapali tutulmasi onlarin konuşulduğu yerlerden uzaklaşilmasi mü'min için yapilmasi gerekli olan bir davraniştir.çünkü konuşulmasi çirkin olan bir şeyin dinlenilmesi de o kadar çirkindir.Kur'an şu kudsi beyaniyla yalan dinlemeyi ona kulak kesilmeyi çok çirkin görmüştür:"onlar devamli yalan dinler ve haram yerler"

KARDEŞİM

Çok güzel çok hemde,
çok beğendim ALLAHA muhabbet vede nuruna emanet ol.

ayşe.a

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm hafize annem emeğine sağlık :a15:

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt