Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Standart iyi eş yoktur, en iyi eş size göre olandır (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
Bazı bireylerin eşlerini kabullenememelerinden kaynaklanan problemler yaşadıklarına ve eşlerini başka eşlerle kıyasladıkları için memnuniyetsizliklerin arttığına şahit oluruz.
“Keşke benim eşim de... gibi olsaydı” diye düşünüldüğünü görürüz. Oysa standart iyi eş modeli yoktur. Her birey kendine en uygun eşi aramalıdır. Toplum standartlarına uygun olduğunu düşündüğü bir bireyle hayatını birleştiren bir diğer birey çoğu zaman mutlu olmayabilir. Mesela iyi eşin gayet ağırbaşlı, fazla konuşmayan biri olduğuna inanan, oldukça hareketli, espritüel bir birey böyle biri ile evlendiği takdirde bir süre sonra sorun yaşayacaktır. Yeterli paylaşım yaşayamadığını düşünecek ve evliliğinden tatmin olmayacaktır. Bu tarz bir evlilikte olduğu gibi toplumun beğenilerini baz alarak evlenen ve kendi tercihlerini 2. plana iten bütün bireyler için aynı risk söz konusudur. Aynen bunun gibi evli olup da birtakım kıyaslamalardan dolayı eşinin yetersiz olduğunu düşünen bireylerin sayısı da oldukça fazladır.
KAYNAK:Yasemin Yalçın Aktosun/AİLEM/ZAMAN
Kıyaslama yapmaktan kesinlikle vazgeçin

Gerek fiziksel özellikleri gerekse ruhsal ve davranışsal özellikleri bakımından eşleri ile problem yaşayanlar hem kadınlar ve hem de erkekler olabilmektedir. Bireylerin unutmamaları gereken nokta, eşleri ile bütünleşebildikleri noktaları belirlemeleri gerektiğidir. Yani eşlerinin “ben”lerine takılmaktan ziyade evliliklerindeki “biz”i güçlendirmeye çalışmaları gerekmektedir. Evet hanımlar, beyler! Eşinizin size göre nasıl biri olduğuna dikkat edin ve kıyaslamalara kesinlikle girmeyin. Eşinizle benzeştiğiniz veya eşinizin size uyan yönlerini gördükten sona bunları dile getirip artırmaya çalışın.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Standart iyi eş yoktur, en iyi eş size göre olandır

karşılıklı sevgi ve saygıyla aşamayacağımız sorun yoktur değerli kardeşler

gurbetten

Kayıtlı Kullanıcı

kiyaslama cok yanlistir bir evlilikte bunu yapanlar az degil.önemli olan esini her haliyle kabullenmek niye espri yapmiyorsun niye somurtuyorsun diye bir söze baslandimi onun gerisi ya hakarettir yada büyük bir kavga dir. hic kimse her hareketinin ikazindan her söylediginin ardindan düzeltilmesinden
hoslanmaz:evlenirken esi iyi secmek secincede sonuclarina katlanmak gerek hele arada cocuk varsaB)

fidan

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
Kıyaslama yapmaktan kesinlikle vazgeçin

Eşinizin size göre nasıl biri olduğuna dikkat edin ve kıyaslamalara kesinlikle girmeyin. Eşinizle benzeştiğiniz veya eşinizin size uyan yönlerini gördükten sona bunları dile getirip artırmaya çalışın.

ALLAH RAZI OLSUN ABLACIM BEN NİŞANLIYIM BİLİYORSUN VE ARADA BİR BÖYLE ÇELİŞKİLERE DÜŞÜYORUM AMA BURDAKİ SÖZ ARTIK SON NOKTAYI KOYDU ALLAH SENDEN RAZI OLSUN ABLACIM ALLAHA EMANET OL B)

imamhatipliebrar

Kayıtlı Kullanıcı

selamün aleyküm zerda
evet seninde dediğin gibi insanlar eşlerini çoğu zaman başkalarının iyi ve güzel ahlaklarıyla kıyaslayarakbeğenmezler ama islamın dediği gibi ilim ve takvada kendimizden üstün ve diğer konularda kendimizden daha alçak seviyede olanlara insan ve yaşamlara baksak elimizdekinin kıymetini daha iyi biliriz ama çoğu zaman insanların işine gelmediği için böyle davranmazlar
hatta bazı eşler kendilerini mutsuz etmek için araştırır dururlar acaba benim eşimin nasıl bir kusuru var diye ama bence mantıklı düşünülse hatasız kul olmaz elimizdekinin değerini bilelim
ve ayrıca bazen sorun olmasada uyuşamadığımız konular olabilir insanın değiştiremediğimi karakterleri gibi o zaman da biz onlara ayak uyduralım olmaz mı?
:)

ve bencekarşımızdakinin yalnış bir davranışı bile varsa onu doğru davranışların ona olan pozitif düşünceleri arttıracağını anlata bilsek veya uyarsak güzel ve etkili bir dille örneklendirerek ama kıyaslayarak değil. bence daha güzel olur
senin düşüncelerini de çok beğendim değerli zerda selametle kal...

konak

Kayıtlı Kullanıcı

S.A. Zerda Hanım;
Yaşamın her aşamasında kıyaslama vardır ve kıyaslamalar genelikle olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Düşünün kendi çocuğunuzun okul başarısını komşunuzun çocuğuyla kıyaslarsınız ve çocuğunuz sizin çocuğunuz olmaktan çıkar. Hep başkasına özenme hastalığına ya yakalanır ya da insanlardan nefret etmeye başlar, sosyal ilişkileri sorunlu olmaya başlar.
Genel anlamıyla baktığımızda da genelde islami ölçülerin belirlediği kıstasları dikkate almadan topluma göre eş seçmeeye özendirilmişiz. Bu da beraberinde aşılamayacak problemler yaşanmasına neden olmaktadır. Ama yine de çocuklar varsa yaşamda onların hiçbir günahı olmadığından anne ve babaların sonuna kadar katlanması gerekir.
Rabbim her insanı kendine değer bir eşle bütünleşmeyi nasip etsin. Selam ve dua ile...

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

a s sondan başlamak gerekirse amin diyorum rabbim herkese kendine uygun bir eş nasib etsin özelliklede çocuklard varsa sabr gösterilmeli insanoğlu nelere katlanmıyorki karşılıklı anlayış ve hoşgörüyle aşılamayacak sorun yoktur birde sabır rabbim sıkıntı yaşayanlara sabır versin selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Kocalarınıza yardım ederseniz size iki ecir vardır. Hısımlık ecri ve sadaka ecri.
(Müslim, Zekat, 45)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

hayatımıza giren insan bizim kaderimiz ve rabbimizin takdiridir bize düşen rabbimin rızasına boyun eğmek sabırla beklemektir şu şöyle bu böyle diyerek kimse düzelmez kıyaslama yapmak çok yanlıştır bence evlilikte en büyük yardımcı sabır hoşgörü anlayıştır o anlamuyorsa sen anlayacaksın anlamaya çalışacaksın yoksa o ayrı bir yere sen ayrı bir yere çekersen hayat zindan olur bunu güzel hale getirmek bizim elimizde

sahra

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun paylaşımınızdan dolayı ben evlilikte herşeyin saygıyla başladığına inanıyorum saygı olursa sevgide olur sevgi olduktan sonra kusur aramazsın allah herkesin kalbine göre versin allaha emanetolun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zaten karşımızdaki insanı herhaliyle kabullenmek ona saygı duymak demektir öyle insanlar tanıyorumki gerçekte eşini sevmediği halde ona saygı duyp sırf allah rızası için evliliklerini sürdürüyorlar rabbim yardım etsin

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı

Allah razı olsunB)

Kardeşlerim hepimiz insanız yeri gelir hatada yapabilir kusurda işleyebiliriz. Kimse dört dörtlük değildir. Bu yüzden karşımızdaki insan hep bizim istediğimiz doğrultuda hareket etmeyebilir.Kusursuz birini herkes sever herkes sayar ama bence marifet karşındakini olduğu gibi kabullenmektir. Hem hayatta her istediğimiz olacak diye bir şe yok. Bu yüzden Canab-ı Hakk'ın yazdığı kısmete razı olmalıyız.
Bir de şu var ki huzuru, mutluluğu yaratmak insanın kendi elindedir değil mi?

Selametle kalınızB)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

RABBİM CÜMLEMİZDEN RAZI OLSUN KARDEŞİM SANA KATILIYORUM ÇOK SEVDİĞİM BİR CÜMLEYİDE EKLEMEK İSTİYORUM SİZ HATİCE OLUNKİ KARŞINIZDAKİDE MUHAMMET OLSUN DUA İLE

husna

Kayıtlı Kullanıcı

Çok güzel bir konu.Emeği geçen herkesten Allah razı olsun.

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

rabbim cümlemizden razı olsun inş faydalı olmuştur dua ile

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

Zerda ablam cok tesekkur ediyorum gercekten cok gundemde olan konudur bu,maalesef bende kiyasliyorum bazen esimi,ama artik yeter diyorum buna (ve de sayenizde) anliyorum ki,bu cok yalnis bi fikir,Allah ne ederse guzel eder,vardir bi keramet bundada,yani bu halimize de sukretmeliyiz,bundan kotusu de cika bilirdi karsimiza deyip elde olana sukr edelim.......selam ve dua ile.......

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

kardeşim ben tşk ederim aslında butür faydalarımız oluyorsa nemutlu bize tşk etmene bile gerek yok bu bir görevdir dua ile rabbim mutlu kılsın inş

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü kardeşim.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt