Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

soru acillll (1 Kullanıcı)

xxxxtren

Kayıtlı Kullanıcı
ben yeni bir üyeyim acil yardımşarınıza ihtiyacım var bilen allah rızası için yardım etsin
oğlumun ödevinini hazırlıyorumda
1. soru Şey gelmeden şeyin kıymetini biliniz ........ hadisini bilen varsa tamamlasın
2.soru Hıl ful FUDUL nedir niçin kurulmuştur

xxxxtren

Kayıtlı Kullanıcı
RE: acilllllllllll

RE: acilllllllllll

xxxxtren yazdı:
ben yeni bir üyeyim acil yardımşarınıza ihtiyacım var bilen allah rızası için yardım etsin
oğlumun ödevinini hazırlıyorumda
1. soru Şey gelmeden şeyin kıymetini biliniz ........ hadisini bilen varsa tamamlasın
2.soru Hıl ful FUDUL nedir niçin kurulmuştur

zarife_76

Kayıtlı Kullanıcı
RE: soru acillll

HEPSINI BILMIYORUM BILDIGIM KADARINI YAZAYIM
HASTALIK GELMEDEN SAGLIGIN KIYMETI
YASLILIK GELMEDEN GENCLIGIN KIYMETI
FAKIRLIK GELMEDEN ZENGINLIGIN KIYMETI
OLUM GELMEDEN HAYATIN KIYMETI
MESGULIYET GELEMDEN BOS ZAMANIN KIYMETI

INSALLAH ISINE YARAR EKSIKSE......:(

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
RE: soru acillll

İslamiyetten önce Mekke’de can ve mal emniyeti kalmamıştı. Şehre gelen yabancıların
mallarına, canlarına, ırz ve namuslarına saldırılar düzenleniyordu. Bu zulümlere karşı koymak
gayesiyle kurulan teşkilata, “Hılful- Fudul" adı verildi.
--------------------------------------------------------------------------------

İslamiyetten önce Arabistan’da Araplar arasında sık sık meydana gelen cinayetler, ardı arkası kesilmeyen kan davaları sebebi ile insanlar ölüyor, hatta bu olaylar nesillerin kesilmesine sebep olabilecek sonuçlara varıyordu. Ficar adı verilen bu çatışmaların ardından, 20. Fil yılında Mekke’de can ve mal emniyeti kalmamıştı. Şehre gelen yabancı ve koruyucusuz kimselerin mallarına, canlarına, ırz ve namuslarına saldırılar düzenleniyordu. Malları satın alındığı halde, onlara karşılıkları ödenmiyor hacıların eş ve kızları ellerinden alınıyordu. Ve bu
zülme kimse karşı koyamaz, feryat ve figanlarına kimse aldırış etmezdi.
Yemen Zebid kabilesinden bir tüccar Mekke’ye satmak için getirdiği malın karşılığını, şehrin ileri gelenlerinden Âs b. Vâ’il’den alamayınca, Ebu Kubes dağına çıkarak uğradığı zulmü bir şiir halinde dile getirdi. Bu hadise karşısında ilk tepkiyi gösteren, Hz. Peygamber (s.a.s)’in amcası Zübeyr oldu. Orada toplananlarla temas kurarak yapılan bu haksızlıklara karşı ilk
hareketi başlattı. Daha sonra Mekke’nin itibarlı, zengin, yaşlı insanlarından Abdullah b. Cud’an’ın evinde; Haşim, Muttalib, Zühre, Haris, Teym, Esedoğullarının ileri gelenleri bir araya geldiler. Yapılan toplantıda: "Mekke’de yerli, yabancı hiç bir kimsenin zulme uğramasına fırsat verilmemesi,
mazlumların zalimlerden haklarını alıncaya kadar onlarla birlikte hareket edilmesi" kararıalındı.
"Vallahi bundan böyle Mekke’de yerli olsun, yabancı olsun zulme uğramış hiç bir kimse bırakmayacağız. Zulme meydan vermeyeceğiz. Mazlumlar zalimlerden haklarını alıncaya
kadar, mazlumlarla birlikte hareket edeceğiz. Denizlerin bir kıl parçasını ıslatacak suları kalmayıncaya, Hira ve Sebir dağları yerlerinden silinip gidinceye, Kabe’ye istilam ibadeti ortadan
kalkıncaya kadar bu ahdimizde sebat edeceğiz." diye and içtiler.
Mazlumun yanında yer alma, zalimden hesap sorma amacıyla oluşturulan bu topluluğun isminin Hılfu’l -Fudul oluşu; daha önceki zamanlarda, Mekke’de zalim bırakmamaya, haksızlığa
uğrayanların haklarını zalimlerden almaya yemin etmiş Fadl ve Fudayl adlarındaki kişilerin isimleri ile direkt olarak bağlantılıdır. Yeni kurulmuş olmasına rağmen şekil ve mahiyet itibari ile
diğerine benzerlikler arz eden bu teşebbüse "Fadl adlı kişilerin andı" manasına gelen Hılfu’l-Fudul ismi verildi. Yaptıkları ilk müdahale ise Yemenli Zebidi’nin maruz kaldığı haksızlığı
gidermek oldu.
Hılfu’l- Fudul merasiminde, o zaman henüz 20 yaşında olan Hz. Muhammed (s.a.v) de amcaları ile birlikte bulunmuştu.
Ahmed b. Hanbel’in rivayetine göre Peygamber (s.a.v.) Efendimiz şöyle buyurmuşlardır: "Abdullah b. Cud’an’ın evinde yapılan andda ben de bulundum. Bence o and, kırmızı tüylü
develere sahip olmaktan daha sevgilidir. O zaman Haşim, Zühre... oğulları, denizler bir kıl parçasını ıslatacak kadar suya malik oldukça, mazlumlarla birlikte bulunacaklarına and
içmişlerdi. Ben ona İslamiyet devrinde bile çağrılsam icabet ederim" buyurmuşlardır.

inş.yardmcı olablmşmdir.selam ile...

xxxxtren

Kayıtlı Kullanıcı
RE: tşk

RE: tşk

arkadaşlar allah razı olsun iyiki buraya üye oldum sağolun

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt