Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sonunda müslüman oldu (1 Kullanıcı)

garipkalp

Kayıtlı Kullanıcı
“Sizin âliminiz yok mu?”

Ebû Hanîfe’nin çocukluk yıllarında bir dehrî türemişti. -Hâşâ- Allah yoktur diyor, bu kâinatın kendi kendine var olduğunu iddiâ ediyordu. Diyar diyar geziyor, zehirli fikirleriyle halkı ifsat ediyordu. Bir gün de Kûfe’ye geldi ve;
- Bir âliminiz varsa, çağırın da, onunla konuşalım, dedi.
Hemen Nûman bin Sâbit’e haber saldılar. Nûman, on yaşındaydı o zaman. Münazaranın günü, yeri ve saati tesbit edildi. O gün dehrî gelip beklemeye başladı. Küçük Nûman, gecikerek geldi biraz. Dehrî bekletildiğine sinirlenmişti. Bir de on yaşlarında bir çocukla karşılaşınca iyice şaşırdı. Dudak bükerek sordu:
- Sen misin âlim dedikleri?
- Evet, benim.
- Peki, neden geciktin?
- Elimde olmayan bir sebeple.
- Nasıl?
- Bir köprüden geçecektim. Geldiğimde köprü yoktu. Sel götürmüş. O anda acayip bir şey oldu. Bâzı ağaçlar sebepsiz devrildi. Sonra kendi kendilerine biçilip yontulup, birbirlerine eklendiler. Bir de baktım, sandal oluvermiş. O sandala binip geldim.
Dehrî alaycı bir tavırla güldü:
- Kendi kendine mi oldu sandal?
- Evet.
- Sen neler saçmalıyorsun çocuk? Hiç ağaçlar kendi kendine sandal olabilir mi? Bu söylediğine, deliler bile güler.
Nûman, bu ânı bekliyordu:
- Peki, bir ufacık sandal kendi kendine olamazsa, şu koskoca kâinat kendi kendine nasıl oluyor, söylesene?
Dehrî şaşırmıştı. Kıvırdı hemen.
- Peki, diyelim ki Allah var.
- Elbette var.
- Peki nerede?
Nûman, bir bardak süt isteyip sordu:
- Bu sütün içinde yağ var mı?
- Var tabii.
- Peki göster bakalım. Nerede?
Dehrî mahcup vaziyette başını öne eğdi. Verecek cevabı yoktu. “Şehâdet”i getirip Müslüman oldu.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt