Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SOKAKTA YAPILAN DÜĞÜNLER (1 Kullanıcı)

hilal76

Kayıtlı Kullanıcı
s.a. arkadaşlar sizinle bişey paylaşmak istiyorum malum ramazan ayı bitti ve yine şu sokak ortasında yapıkan düğünler, kına geceleri başladı tamam herkes

özgürdür amma bana saçma gelen birşey var sokak ortasında bir sürü erkeğin önünde oynayan tabiricayizse kurtlarını döken kız kardeşlerim ablalarım hele birde

tesettürlü olanları yokmu ya bu doğru bişeymi bir sürü namahrem var insanlar böyle özel günlerde kendilerini kaybetmemeli bence erkeklerle kadınlar aynı yerde eylenmemeli

sedat altun

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SOKAKTA YAPILAN DÜĞÜNLER

a.s arkadaşım sana sonsuz katılıyorum bugün eğlence değil o düğünü "mevlüt"lü yapsan bu bu kişi sayısı yarı yarıya düşüyor biz hangi devirde yaşıyoruz allah sonumuzu hayır etsin

nursema19

Kayıtlı Kullanıcı

walla bizim usullerde böyle maileli düğün olmaz.olan düğünlerede katılmamaya açlışırız.katılırsak bile oynamayız kadınlar olarak.bizde bayanlar ayrı yerde erkekler ayrı yerde oynarlar.banada çok saçma geliyo bu kapalı bayanların erkeklerin arasında oynamaları.valla kimsede çekinceme utanma kalmamış

eminesena

Kayıtlı Kullanıcı

ay ben sinir oluyorum herkes özgürdür dediğiniz gibi ama özgürlük başkalarını n özgürlüğünün kısıtlandığı yerde biter dimi...ama bu da kafa yani bazen oluyo böyle başım kaç gün ağrıyor..:D
ayrıca da dediiğiniz gibi işin bide o boyutu var ya müslüman bi bayanın her yerde hareketlerine dikkat etmesi lazım sonuçta orda oynamanın bi anlamı yok..ve eminim zevk de alınmıyordur..sonuçta kadının fıtratında var tesettür ve dolasıyla buna bağlı olarak hareketlerle de tesettürlü kimliğini yansıtılması lazım.

nihat66

Kayıtlı Kullanıcı
RE: katiliyorum size

RE: katiliyorum size

gercekten cokguzel konusuyosunuz sizi taktir ediyorum keske herkez sizin gibi dusunse be kardes

wwwweminew

Kayıtlı Kullanıcı

dini bütün olan insan mahalle düğünü yapmaz ben salon düğünlerine bile karşıyım zaten allah men ediyor erkek ve kadın karışık olan düğünleri herkesle tokalaşıp öpüşüyor gelin hanımlar ogece dini nikahları bile gidiyor değilki oynamak

hasann

Kayıtlı Kullanıcı

hilal76 yazdı:
s.a. arkadaşlar sizinle bişey paylaşmak istiyorum malum ramazan ayı bitti ve yine şu sokak ortasında yapıkan düğünler, kına geceleri başladı tamam herkes

özgürdür amma bana saçma gelen birşey var sokak ortasında bir sürü erkeğin önünde oynayan tabiricayizse kurtlarını döken kız kardeşlerim ablalarım hele birde

tesettürlü olanları yokmu ya bu doğru bişeymi bir sürü namahrem var insanlar böyle özel günlerde kendilerini kaybetmemeli bence erkeklerle kadınlar aynı yerde eylenmemeli
s.a güsel bir paylaşım sağol
ben nefret ediyorumya gerçekten okadar nefret ediyorum:****hem günaya giriyolar hem milletin kafasını şişiriyolar ya yapilacak yer var yapilmayacak yer var bu şelikde olan düğünlerin yasaklanması lazım;)ya zaten dinine düşkün biri böyle bişeyide asla yapmas selametle

Ecrin Hicran

Kayıtlı Kullanıcı

Düğünlerimiz nasıl olmalı?

Evlenmek Peygamberimizin (a.s.m.) hem kavlî, hem de fiilî sünnetidir. Bunun için evliliğin bütün safhaları; nişandan nikâha, çeyizden düğüne kadar nasıl olacağı, nasıl yapılacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği bütün teferruatıyla hadislerde bildirilmiştir. Düğün merasimi de evliliğin önemli bir safhasıdır.

“Düğünlerinizi mescitlerde yapınız”1 hadis-i şerifi düğünlerde nelere dikkat edilmesi hususunda önemli bir ölçüyü vermektedir. Demek ki, mescidde yapılması yasak olan şeyler düğün merasimlerinde de yasaktır. Diğer bir ifade ile, mescitlerde yapılamayan, düğün salonlarında da yapılmamalı.2

Bugünkü düğün salonlarında ise, çalgılı, danslı, kadınlı-erkekli merasimler yapılmaktadır ki, bunun ne sünnette yeri vardır, ne mescitlerde... Ayrıca kutsal bir müessese olan aile; günah, hata ve yanlış bir temel üzerine kurulursa, doğacak neslin bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Uygun bir zemine ekilemeyen tohumdan nasıl verimli bir ürün alınamazsa, sünnete aykırı olarak yapılan düğün ve nikâhlardan da sünnete göre yetişecek nesiller beklemek hayal olur.

Bundan dolayı kendi inanç ve tercihlerinizde haklı olarak ısrar etmeniz size çok şey kazandıracaktır. Böyle bir ısrarınız Allah ve Resulünü razı edeceği için aynı zamanda bir ibadet, sünnet çerçevesinde hareket ettiğiniz için de sizi vicdanen huzur ve rahata ****ürecektir. Ayrıca hakkın hatırını gözettiğinizden dolayı başkaları için canlı bir örnek oluşturmuş olursunuz. Yoksa, “delidir, ne yaparsa yeridir” sözünde olduğu gibi, “düğündür, ne yapılsa mübahtır” şeklindeki bir yaklaşım ölçüsüz bir harekettir ve kimseye bir faydası yoktur.

Buna benzer meselelerde baştan sıkı tutulmaz, tavizler verilmeye başlanırsa, “taviz tavizi getirir” sözünde olduğu gibi, her yanlış hareket için bir kılıf ve bahane bulunur, aile hayatı önü alınmaz sıkıntılarla çalkalanır durur.

Netice olarak, böyle bir uygulamaya rıza göstermediğinizi, kabul etmediğinizi, mes’uliyet de alamayacağınızı belirtir, açık tavrınızı bildirirsiniz.

1 Feyzü’l-Kadîr, 2: 11; Hadis no: 1198.
2 Mehmet Paksu'nun Kadın, Evlilik ve Aile

www.sorularlaislamiyet.com

m_muaz

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH (C.C.) SURETLERİNİZE HALLERİMİZE BAKMAZ KARDEŞİM KALBİMİZE BAKAR.MÜMİNLER HER YÖNDEN KENDİNİ BELLİŞ EDR.ALLAHA EMANET OL.

hilal76

Kayıtlı Kullanıcı

guler yazdı:
Düğünlerimiz nasıl olmalı?

Evlenmek Peygamberimizin (a.s.m.) hem kavlî, hem de fiilî sünnetidir. Bunun için evliliğin bütün safhaları; nişandan nikâha, çeyizden düğüne kadar nasıl olacağı, nasıl yapılacağı, nelere dikkat edilmesi gerektiği bütün teferruatıyla hadislerde bildirilmiştir. Düğün merasimi de evliliğin önemli bir safhasıdır.

“Düğünlerinizi mescitlerde yapınız”1 hadis-i şerifi düğünlerde nelere dikkat edilmesi hususunda önemli bir ölçüyü vermektedir. Demek ki, mescidde yapılması yasak olan şeyler düğün merasimlerinde de yasaktır. Diğer bir ifade ile, mescitlerde yapılamayan, düğün salonlarında da yapılmamalı.2

Bugünkü düğün salonlarında ise, çalgılı, danslı, kadınlı-erkekli merasimler yapılmaktadır ki, bunun ne sünnette yeri vardır, ne mescitlerde... Ayrıca kutsal bir

müessese olan aile; günah, hata ve yanlış bir temel üzerine kurulursa, doğacak neslin bundan etkilenmemesi mümkün değildir. Uygun bir zemine ekilemeyen tohumdan nasıl verimli bir ürün alınamazsa, sünnete aykırı olarak yapılan düğün ve nikâhlardan da sünnete göre yetişecek nesiller beklemek hayal olur.

Bundan dolayı kendi inanç ve tercihlerinizde haklı olarak ısrar etmeniz size çok şey kazandıracaktır. Böyle bir ısrarınız Allah ve Resulünü razı edeceği için aynı zamanda bir ibadet, sünnet çerçevesinde hareket ettiğiniz için de sizi vicdanen huzur ve rahata ****ürecektir. Ayrıca hakkın hatırını gözettiğinizden dolayı başkaları için canlı bir örnek oluşturmuş olursunuz. Yoksa, “delidir, ne yaparsa yeridir” sözünde olduğu gibi, “düğündür, ne yapılsa mübahtır” şeklindeki bir yaklaşım ölçüsüz bir harekettir ve kimseye bir faydası yoktur.

Buna benzer meselelerde baştan sıkı tutulmaz, tavizler verilmeye başlanırsa, “taviz tavizi getirir” sözünde olduğu gibi, her yanlış hareket için bir kılıf ve bahane bulunur, aile hayatı önü alınmaz sıkıntılarla çalkalanır durur.

Netice olarak, böyle bir uygulamaya rıza göstermediğinizi, kabul etmediğinizi, mes’uliyet de alamayacağınızı belirtir, açık tavrınızı bildirirsiniz.

1 Feyzü’l-Kadîr, 2: 11; Hadis no: 1198.
2 Mehmet Paksu'nun Kadın, Evlilik ve Aile

www.sorularlaislamiyet.com

ALLAHrazı olsun ben düğün salonu yerine nikak salonu veya mevlüt yapılması taraftarıyım

ecmel_55

Kayıtlı Kullanıcı

ya bi bu konuya deginmemiştik bunada degindik ama güzel bir konu bende yanlış buluyorum ve sinir oluyorum
ya şimdi günah dimi dügünlerde falan oynamak bunu anlamadım da:(

hilal76

Kayıtlı Kullanıcı

ecmel_55 yazdı:
ya bi bu konuya deginmemiştik bunada degindik ama güzel bir konu bende yanlış buluyorum ve sinir oluyorum
ya şimdi günah dimi dügünlerde falan oynamak bunu anlamadım da:(

Tabiki günah ben erkeklerin önüne geçip oynamam gerçi insan mecbur kalıp böyle ortamlara giriyor bide ısrar ediyorlarya oyna diye ufff ya sinir oluyorum

baba431

Kayıtlı Kullanıcı

S.a arkadşalar gördüğüm kadaryla çok gaddarca kararlar veriyorsunuz yorum yapmya, birilerini veya birşeyleri eleştirmeye herkesin hakkı var ama o konuda kendisi bi örnek teşkil ediyorsa eleştirmeye hakkı vardır siz düğüne karşı gelenler hanginiz ben hiçbir düğünde oynamadım diyebilir ALLAH aşkına bu devirde olurmu böyle yapmayın ben düğünde yaprım oyunda oynarım hadislede ayetle de yaşarım ve karımada çocuğumada kuran ın yolunda peygamber'in (s.a.s) izinde yürümesini öğretirim neden biliyormusunuz çok şükür aklı başında biriyim herkes akılla hareket ederse olayları amacından saptırmazsa inanın hiçbirşey olmaz hadi kalın sağlıcakla ALLAH'a emanet olun bi kusurum varsada affedin. hakkınızı da helal edin.

Tayfun_Dokgoz

Kayıtlı Kullanıcı

BEN İSTANBULDA YAŞIYORUM ARTIK SOKAKTA DÜĞÜN ,NİŞAN YAPILMASI YASAK HALK RAHATSIZ OLDUĞU İÇİN KİM DÜĞÜN VEYA NİŞAN YAPMAK İSTİYORSA DÜĞÜN SALONLARINA VEYA UYGUN KAPALI MEKANLARA GITMEK ZORUNDA AMA BUNU DINLEYEN YOK SOKAK ORTASINDA OYNUYORLAR KADINLAR LA ERKEKLER BIDE GRUP OLARAK HALAY ÇEKIYORLAR :) ALLAH IM YARABBİM SEN YARDIM ET. ASLINDA HAREMLİK SELAMLIK OLCAK EN İYİSİDE BOYLE OLUR BENCE BIDE DİĞER ARKADAŞLARINDA DEDİĞİDİ GİBİ MEVLÜTLÜ DAHA GÜZEL OLUR KADINLAR AYRI YERDE , ERKEKLER AYRI YERDE. HATAM VARSA AFFEDIN ALLAH A EMANET OLUN.

mtekik

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
islamiportal.net

selamun aelykum arkadaşlar,
konu çok hassas olmasına rağmen, maalesef toplumumuz kendi dinini bilmediğinden, neyi nasıl yapması gerektiğini bilmediğinden islami düğün yapayım diyenler bile bazen bir sürü günaha giriyorlar. Yani helal olan bir evliliği bi sürü haram işleyerek mundar ediyorlar.
Arkdaşlar islam da eğlenmek vardır, şakalaşmak vardır, çeşitli eğlence amaçlı yarışma ve oyunlar düzenlenmelidir. dolayısıyla kadınların kendi aralarında , erkeklerin kendi aralarında bu tür etkinlikler yapmasında bir sakınca yoktur. Ama kadınlar ayrı yerde derken mesela bir bezle çevilmiş bir yer olsa orada bacılarımız, kahkahlrla gülüşse, türküler söylese v.s. sesini dışarılara bu manada duyursa o zaman buyrun halil ibrahim sofrasına. güya kadın ayrı erkek ayrı düğün yapıyoruz.
k.s.e.o.

nursema19

Kayıtlı Kullanıcı

baba431 demişki:siz düğüne karşı gelenler hanginiz ben hiçbir düğünde oynamadım diyebilir ALLAH aşkına bu devirde olurmu böyle yapmayın.Walla ben bir bayan olarak hiç maileli bi düğünde erkeklerin arasında oynamadım.biz düğüne karşı değiliz.sadece maileli olana.zaten kendini bilen bir bayan böyle ortamlarda oynamaz.bu benim düşüncem.oynanılacaksa bile kadınlar ayrı erkeklerin görmediği bulunmadığu bir yerde oynamalıdır.sizcede öyle değilmi arkadaşlar?tam bilmiyorum ama böyle maileli düğünlere katılan kişiler tertemiz gitseler bile o düğüne çıkarken zift çuçuruna düşümüş kadar kararırmış böyle bi hadis var herhalde yanlış hatırlamıyorsam.bi sohbetimizde dinlemiştim.hepiniz hoşçakalın.Allaha emanet olun

esedturkey07

Kayıtlı Kullanıcı

tutturulmuş bir yol gidiliyor işte......nemiş atalarımızdan böyle görmüşmüşüz......aman yesinler senin atalarını öyle di mi?

yanlış arkadaşlar yanlış sokak ortasında kucak kucağa (çok affedersiniz) eğlenmek olmaz.....!!!!!!!!11

sana katılıyorum arkadaşım

hasann

Kayıtlı Kullanıcı

esedturkey07 yazdı:
tutturulmuş bir yol gidiliyor işte......nemiş atalarımızdan böyle görmüşmüşüz......aman yesinler senin atalarını öyle di mi?

yanlış arkadaşlar yanlış sokak ortasında kucak kucağa (çok affedersiniz) eğlenmek olmaz.....!!!!!!!!11

sana katılıyorum arkadaşım

s.a katılıyorum sana kardeşim ben bi okadar nefret ediyorum ya ne kadar rez,l oluyolar farkında değiller hey allahım;)en iyisi yapacaksan kadın,erkek ayrı olacak hem dinimize yakışır hem soyumuza;)selametle

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt