Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizin evliliğiniz gerçekten bir "aşk hikayesi" mi ??? (1 Kullanıcı)

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı

Eşinizle yaptığınız tartışmalar ve yaşadığınız krizler sizi boşanma noktasına mı getiriyor? Krizleri atlatıp bir sonraki krize kadar evlilik heyecanına devam ediyor, ama evliliğinizin kopma noktasına gelmesinden de endişe mi duyuyorsunuz?

Sizin veya yakınlarınızın sık sık krizlerin yaşandığı, aile üyelerinin gerildiği, ilişki koptu kopacak dendiği ve boşanma aşamasına gelinen evliliği mi var? Buna rağmen yeni çözümler üretiliyor, eşler yeni bir heyecanla evliliğe devam ediyor sonra yine yeni bir krizle sorunlar tekrar gündeme mi geliyor?

Her krizle ailelerin, dostların bilhassa çocukların ağzının tadı kaçıyor, evliliğe yeniden devam da sevindirici olmuyor mu? Zira her an yeni bir krizin endişesi yaşanıyor değil mi?.. Doğru bir düzeni olmayan fakat boşanmanın sık sık dile getirildiği, lastik gibi gerilen ve sonuçta kime ne zarar vereceği bilinmeyen, kopma da yaşanmayan bu evlilik türü eşler ve çevrelerindekileri için boşanmış olanlardan daha yıpratıcıdır. Zira stresli aile ortamı içinde bütün bireyler sağlıklarını her yönden kaybeder.

Kimse boşanmak için evlenmez. Peki sorunlu bir evliliğin bu şekilde olmaması için ne yapılmalı?

Her evlilikte az çok sorunlar vardır. Bu evliliklerin boşanma aşamasına gelmesinde uyumla ilgili birçok etken neden olabilir. Boşanmanın gerçekleşmemesindeki en önemli neden yeni çözüm yollarının denenmeye çalışılmasıdır.

Sıkıntılı sürecin devam etmemesi için çözüm mümkünken, uzatmayıp boşanmak mı daha uygundur?

Tabii ki çözüm mümkünken boşanma olmamalıdır. Bu tür evliliklerde sorun daha çok çözüm yollarını etkili bir şekilde denemeden boşanmaktan söz edilmesinden kaynaklanır.

Eşinden ayrılma korkusu, sorunların çözümünü hızlandırmaz mı?

Eşini kaybetme korkusunun davranışları değiştirmekte etkili olan evlilikler de var. Şiddet, alkol, kumar gibi ciddi sorunları bulunan kişilere, eşlerinin "sorunlar devam eder, çaba göstermezse ayrılmak zorunda kalacağını" söylemesi bazen davranışlarını düzeltmesinde etkili oluyor. Bununla beraber istisnalar kaideyi bozmaz. Diğer taraftan bu tür ciddi konuşmaların küçük sorunlar için yapılması, güveni sarsarak çözümü zorlaştırır.

Kişi evliliğinde daha mutlu olmak isteyemez mi? İlla büyük problemlerin olması mı gerekiyor?

Tabii ki standartlar yükseltilmeli, eşler evlilikte saadeti yaşamak için daha güzele doğru gitmeye çalışmalı. Fakat eşi değişime zorlamak başka, ihtiyaçlarını ifade etmek başkadır. İhtiyaçlar ifade edilmeli, sorunlar dile getirilmeli fakat kişi karşısındakini değişime zorlamamalı ve çözüm için acele edilmemelidir.

Kişi eşini yanlış tanımışsa, ihtiyaçlar ancak eşin değişmesiyle karşılanacaksa ne yapılmalı?

Kişi evlenirken başka beklentiler içinde olduğu gibi eşini iyi tanımamış da olabilir. Buna rağmen eğer mümkünse eşiyle mutlu olmanın yollarını araştırmak daha uygundur. Kişi kaderini belki değiştiremez ama onu güzelleştirebilir. Eşlerin mutlu olmanın yollarını birlikte bulduğu, birbirinin diliyle konuşmaya başladığı evlilikler çoktur.

O halde sorunlara katlanılmalı mı?

Sorunlar ifade edilmeli, birlikte çözüm yolları uygulamaya konulmalı; fakat kişi eşinden büyük değişimler beklememelidir. Kişinin önem verdiği özelliklere mümkünse eş seçiminde dikkat edilmeli, sonradan büyük değişikliklerin kolay olmayacağı bilinmelidir.

Evlilikler daha çok duygusal başlamış, denklik ve uyuma dikkat edilmemişse bu nasıl telafi edilir?

Evlilikte duygusal yakınlık kadar denklik ve uyum önemlidir; ama tamamen bütün beklentilerin karşılanması ve kişinin karşısındakini tam olarak tanımasının kolay olmadığı da unutulmamalıdır. Değişimden çok, uyum için çaba gösterilmelidir. Boşanmanın ifade edilmesi eşlerin kendilerine, eşlerine ve evliliğe olan güven duygularını zedeler, evlilik kurumunun yara almasına neden olur. Zira eşler bir bütünün birbirini tamamlayan iki yarısı gibi sevgi saygı ve bağlılık içinde olabilirlerse uyum içinde olabilirler.

(alintıdır)

osmank

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm

selamun aleyküm

Bunlar tabiiki olması gerekenler.. fakat evlilik okadar dengeleri olan bir ortamki.. örnek herşey yolunda.. ailesiyle geçinemezsen al sana sorun eşinde arada kalır vs vs... uzun lafın kısası ..iyi düşünmek birey olarak davranmak.. ayıpları örtmek... örnek bir sorun varsa kız yada çocuk bunu annesine yada babasına anlatmamalı.. çok gerekli değilse..... küçük sorunlar paylaştıkça büyür..olgun sabırlı ve anlayışlı olunursa her sorun düzelir...

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
Bunlar tabiiki olması gerekenler.. fakat evlilik okadar dengeleri olan bir ortamki.. örnek herşey yolunda.. ailesiyle geçinemezsen al sana sorun eşinde arada kalır vs vs... uzun lafın kısası ..iyi düşünmek birey olarak davranmak.. ayıpları örtmek... örnek bir sorun varsa kız yada çocuk bunu annesine yada babasına anlatmamalı.. çok gerekli değilse..... küçük sorunlar paylaştıkça büyür..olgun sabırlı ve anlayışlı olunursa her sorun düzelir...

selamün aleyküm...
söylediklerinizde gerçekten haklısınız abicim, katılıyorum size...
bir konu,bir mevzu olduğunda eşler arasında halledilmeli bu. uzatmanında bir manası yok,sıkıntıdan başka birşey getirmez çünkü.
gece gibi olmalı kusurları örtmede,selametle kalınız.
hayırlı cumalar

abbinaf

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzel bir konuya değinmişsiniz yorumlarımı daha sonra araştırarak yazmak istiyorum

osmank

Kayıtlı Kullanıcı
Ben şuanda arkadaşlar içimden geldi yazıyorum.. çok fazla bilgili değilim.. asıl konu şu bence...yanlışım varsa düzeltin.. benim annem babam rahmetli oldular daha ben küçükken.. buradan şu çıkmasın evlenince annenizi babanızı silin demiyorum.. onların haklarını hiçbirzaman ödeyemeyiz..fakat evlenen erkek yada kadın ... enbaşta ailesinin başında olacak..artık yeni bir ailesi var eşi var...ona göre ayıplarıda örtecek kötüleride iyileştirmeye çalışacak yeni ailesinde..ama olan her sorunu anne eşim bana bunu dedi kızdı diye anlatırsa.. yada çocuk eşinden ayrı ailesine danışıp onu hiç sayarsa hoş değil.. görüyoruz... böyle olunca saygı kalmıyor.. eşler birbirlerine kıymet verdiklerini göstermeliler.. birde yanlış inanışlar..örnek.. çok düzgün Ranbbimin emirlerini yerine getirmeye çalışan birisi.. birgün onun işyerinde konuşuyoruz vakit geçti akşam saat 20.00 gibiydi eşi aradı....bu arkadaşım çok iyi bir insandır..birden eşine bağırmaya başladı sana hesapmı vereceğim gürledi telefonu kapattı.. neden bağırıyorsun ne dedi arkadaşım dedim.. yemek hazırladım neredesin nezaman geleceksin demiş........ neden böyle yaptın sana hiç yakışmadı dedim.... sen bilmezsin arada böyle olacaksın şimdi ben eve gidince gönlünü alacağım dahada iyi olacak dedi... buradaki konu şu.. bir insanın suçlu bile olsa kalbini bile bile kır sonra gönlünü al...neymiş daha iyi olurmuş...dinimiz bize entrika yalan dolan değil ..iyiyi güzeli emrediyor.. aklı olan hiçkimseye ters bir emir yok..iyi innsan olmak onun için tüm arkadaşlara tavsiyem kadın olsun erkek olsun....kulaktan dolma şeylerle eşlerinize zulmetmeyin.. aklı evvel birinin uydurmasıyla değil bize yakışan şekliyle yaşayalım..hatalarımız var..bende hatalar yaptım..ve yuvam dağıldı... dışarıdan aman boşan ne çekiyorsun vs.. tarzı akıl veren çok olur.. boşanırsın tühtüh vah vahhhh sadece bukadar... sen yıkık bir hayat arkanda bıraktığın çocuğunla kalırsın ortalarda..gülerler...gülerler.. .. çağımızda boşanmak moda...uymayın... boşananların çoğu maddi sorun yada aile sorunları içki kumar başka kadın eskisi kadar duymuyorum... maddi sıkıntı varsa hanımlardan ricam biraz hesaplı olsunlar.. eşlerini sıkıştırıp borç altına sokarak daha çok kazanmalarını sağlayamazlar..zaman kötü kazanmak eskisi kadar kolay değil ekonomi bu halde.. şükredip konumumuzu korumaya çalışacağız..erkek arkadaşlarımdanda ricam.. bacanak bilmemne marka araba almış ben daha iyisini alırım deyip gaza gelmesinler...aklı başında insanlar olarak yerlerimizi bilelim.. düşmana zalime kendimizi güldürmeyelim...ben sadece şunu söylüyorum.. ben boşandım...hiç iyi olmadı.. sorun dediğim şeyler çerez kaldı yaşadıklarımın yanında..insanlar çok farklı değiller.. yeni bir hanımlamı evlendin .. sen huzuru kuramıyorsan yenisiylede huzursuz olursun...mevcut eldeki değerle ortamı düzeltmeye çalışın..konuşun..ben bunu gördüm 2. 3. evlenenler yine memnun değiller ama utandıklarından ses çıkartamıyorlar.. soruna yapışın ve çözün...sorunsuz evlilik yok olamazda...olsa tadıda olmaz.. hayat geçmez...... bu tatlı hayatı zehir etmeyelim..aklınızdan asla boşanmayı geçirmeyin..sabredin...evlilik koonusunda böyle düşünüyorum...inşallah ömür boyu sevdiğiniz saygı duyduğunuz insanla yaşlanırsınız..

RABBİMİN RAHMETİ VE BEREKETİ ÜSÜTÜNÜZE OLSUN.....

özyurdum

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim

evliliginde 5 yılı doldurmuş biri olarak mutlulugu şöyle özetliye bilirim..
1: TEMEL=BU çok önemli bu evlilik nasıl bir temel üzerine kuruldu yani nişanlılık dönemi evliligin temelidir bence o temelleri ne kadar saglam atarsak okadar mutlu bir evliligimiz olucaktır.
ben kendimden örnek vericek olursam ALLAH ın rızasını kendi duygularımın önünde tutarak mutlulugu buldum .
benim nişanlım olucak insan
1:önce ALLAH akul olmalıydı
2:sonra ailesine iyi bir evlat olmalıydı
3:benim aileme iyi bir damat olmalıydı
enson zaten bu üçü varsa
4:bana hayırlı bi eş olmalıydı

bunları ilk oturp tanıştıgmız gün konuştum eşimle..
saygı kesinlikle en önemli unsur önce saygı duyduk bir birimize bakyık hayata aynı pencereden bakıyoruz
bismillah deyip yüzükleri taktık
ve 3 ay sonra bi baktım biz aşık olmuşuz ..
çok şükür mutluyuz ama hiç kolay kazanmadık biz bu mutlulugu
nişanlılık dönemimizde (yaklaşık 2yıl)çok sorun yaşadık aileler,adetler çok canımızı sıktı ,evliligin özellikle ilk yılı gerçekten zindandı diye bilirim
ama bi güb bile ciddi anlamda ondan kopmayı düşünmedim çünkü hiç kolay kurmamıştık biz bu yuvayı baktım şöyle ben ondan çok şey bekliyorum..
bekletilerimi azalttıkca mutlu olmaya başladım hep olumlu taraflarını hatırlattım kendime ona kızgın oldugum zaman..
birede ne olursa olsun saygı duvarını yıkmadık ve elhamdülillah yürütüyoruz bu gemiyi..
inşaALLAH Rabbım birlikte yaşlanıp birlikte can vermeyi nasip etsin ..

selametle kalın biraz uzattım galiba ama inan olabildigne kısaltmaya çalıştım
sonkez diyorumki saygı
saygı
gene saygı

özyurdum

Kayıtlı Kullanıcı
Ben şuanda arkadaşlar içimden geldi yazıyorum.. çok fazla bilgili değilim.. asıl konu şu bence...yanlışım varsa düzeltin.. benim annem babam rahmetli oldular daha ben küçükken.. buradan şu çıkmasın evlenince annenizi babanızı silin demiyorum.. onların haklarını hiçbirzaman ödeyemeyiz..fakat evlenen erkek yada kadın ... enbaşta ailesinin başında olacak..artık yeni bir ailesi var eşi var...ona göre ayıplarıda örtecek kötüleride iyileştirmeye çalışacak yeni ailesinde..ama olan her sorunu anne eşim bana bunu dedi kızdı diye anlatırsa.. yada çocuk eşinden ayrı ailesine danışıp onu hiç sayarsa hoş değil.. görüyoruz... böyle olunca saygı kalmıyor.. eşler birbirlerine kıymet verdiklerini göstermeliler.. birde yanlış inanışlar..örnek.. çok düzgün Ranbbimin emirlerini yerine getirmeye çalışan birisi.. birgün onun işyerinde konuşuyoruz vakit geçti akşam saat 20.00 gibiydi eşi aradı....bu arkadaşım çok iyi bir insandır..birden eşine bağırmaya başladı sana hesapmı vereceğim gürledi telefonu kapattı.. neden bağırıyorsun ne dedi arkadaşım dedim.. yemek hazırladım neredesin nezaman geleceksin demiş........ neden böyle yaptın sana hiç yakışmadı dedim.... sen bilmezsin arada böyle olacaksın şimdi ben eve gidince gönlünü alacağım dahada iyi olacak dedi... buradaki konu şu.. bir insanın suçlu bile olsa kalbini bile bile kır sonra gönlünü al...neymiş daha iyi olurmuş...dinimiz bize entrika yalan dolan değil ..iyiyi güzeli emrediyor.. aklı olan hiçkimseye ters bir emir yok..iyi innsan olmak onun için tüm arkadaşlara tavsiyem kadın olsun erkek olsun....kulaktan dolma şeylerle eşlerinize zulmetmeyin.. aklı evvel birinin uydurmasıyla değil bize yakışan şekliyle yaşayalım..hatalarımız var..bende hatalar yaptım..ve yuvam dağıldı... dışarıdan aman boşan ne çekiyorsun vs.. tarzı akıl veren çok olur.. boşanırsın tühtüh vah vahhhh sadece bukadar... sen yıkık bir hayat arkanda bıraktığın çocuğunla kalırsın ortalarda..gülerler...gülerler.. .. çağımızda boşanmak moda...uymayın... boşananların çoğu maddi sorun yada aile sorunları içki kumar başka kadın eskisi kadar duymuyorum... maddi sıkıntı varsa hanımlardan ricam biraz hesaplı olsunlar.. eşlerini sıkıştırıp borç altına sokarak daha çok kazanmalarını sağlayamazlar..zaman kötü kazanmak eskisi kadar kolay değil ekonomi bu halde.. şükredip konumumuzu korumaya çalışacağız..erkek arkadaşlarımdanda ricam.. bacanak bilmemne marka araba almış ben daha iyisini alırım deyip gaza gelmesinler...aklı başında insanlar olarak yerlerimizi bilelim.. düşmana zalime kendimizi güldürmeyelim...ben sadece şunu söylüyorum.. ben boşandım...hiç iyi olmadı.. sorun dediğim şeyler çerez kaldı yaşadıklarımın yanında..insanlar çok farklı değiller.. yeni bir hanımlamı evlendin .. sen huzuru kuramıyorsan yenisiylede huzursuz olursun...mevcut eldeki değerle ortamı düzeltmeye çalışın..konuşun..ben bunu gördüm 2. 3. evlenenler yine memnun değiller ama utandıklarından ses çıkartamıyorlar.. soruna yapışın ve çözün...sorunsuz evlilik yok olamazda...olsa tadıda olmaz.. hayat geçmez...... bu tatlı hayatı zehir etmeyelim..aklınızdan asla boşanmayı geçirmeyin..sabredin...evlilik koonusunda böyle düşünüyorum...inşallah ömür boyu sevdiğiniz saygı duyduğunuz insanla yaşlanırsınız..

kesimlikle çok dogru bir pencereden bakıyorsunuz konuya ama olanlar evlilignize olmadan böyle düşünseydiniz keşke
rabbim inşaALLAH SONGÜLLÜGÜ VERİR bizde öyle derler
sonradan da olsa güldürsün rabbim sizi..
selemetle kalın

asirastr

Kayıtlı Kullanıcı
inşallah ömür boyu sevdiğiniz saygı duyduğunuz insanla yaşlanırsınız..

amin osmank abi. Değerli düşüncelerini bizimle paylaştın. İnşallah çok mutlu olursunuz. Allah yar ve yardımcınız olsun.

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı

allah razı olsun abicim,çok güzel anlatmışsınız...
rabbim yar ve yardımcınız olsun,solmuş duygularınızın tekrar yeşermesini nasip etsin inşallah.
emeğinize sağlık,selametle kalınız

elifffff

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim

1: TEMEL=BU çok önemli bu evlilik nasıl bir temel üzerine kuruldu yani nişanlılık dönemi evliligin temelidir bence o temelleri ne kadar saglam atarsak okadar mutlu bir evliligimiz olucaktır.
ben kendimden örnek vericek olursam ALLAH ın rızasını kendi duygularımın önünde tutarak mutlulugu buldum .
enson zaten bu üçü varsa

saygı kesinlikle en önemli unsur önce saygı duyduk bir birimize bakyık hayata aynı pencereden bakıyoruz
nişanlılık dönemimizde (yaklaşık 2yıl)çok sorun yaşadık aileler,adetler çok canımızı sıktı ,evliligin özellikle ilk yılı gerçekten zindandı diye bilirim
ama bi güb bile ciddi anlamda ondan kopmayı düşünmedim çünkü hiç kolay kurmamıştık biz bu yuvayı baktım şöyle ben ondan çok şey bekliyorum..
bekletilerimi azalttıkca mutlu olmaya başladım hep olumlu taraflarını hatırlattım kendime ona kızgın oldugum zaman..
birede ne olursa olsun saygı duvarını yıkmadık ve elhamdülillah yürütüyoruz bu gemiyi..

sonkez diyorumki saygı
saygı
gene saygı

ve aleyküm selam ablacım,
rahman razı olsun ne kadar güzel anlatmışsınız...
herşeyin başı saygı gerçekten, rabbim evinizdeki huzurun devamını nasip etsin inşallah
selametle kalınız.

_ubeyde_

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm kardeşim

enson zaten bu üçü varsa

sonkez diyorumki saygı
saygı
gene saygı

allah mutlulugunuzu daim etsin.paylaşımın içın teşekkurler.inşaallah rabbim böyle anlayışlı ,ne için yaşadıgının farkında olan ve ne ıstedıgını bılen ,saliha bir eşte bize nasib eder.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt