Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sizce Tevbe Etmek Gereklimidir? Neden? (1 Kullanıcı)

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı
1)Evet gereklidir, Günahların affına sebeptir.

2) Hayır, Tevbe etmeye gerek yoktur.

3)Geriklidir, Birdaha günaha düşmemeye yardımcı olur.

4)Çok tevbe etmek, günahların kanıksanmasına neden olur.

5)Gereklidir, Çünkü Vicdanımızı rahatlatır.

6)Geriksizdir, çünkü pişman olacağın şeyleri yapmamalısın.

zerrin

Kayıtlı Kullanıcı
RE: Sizce Tevbe Etmek Gereklimidir? Neden?

S.A. ABLAM.
GEREKLİDİR. SONUÇTA İNSANIZ. TABİKİ HATALARIMIZ, GÜNAHLARIMIZ VARDIR. BU GÜNAHLARIN AFFINA SEBEPTİR. BAZENDE BİRDAHA AYNI GÜNAHLARA DÜŞMEMEYEDE YARDIMCIDIR. VE VİCDAN RAHATLIĞIDA SAĞLAR.
ALLAH ' A EMANET OL ABLAM..B)B)

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

şöyle desek
EVET GEREKLİDİR HEM GÜNAHLARIN AFFINA HEMDE BİRDAHA O GÜNAHI İŞLEMEMEYE VESİLE OLURB)
SELAM VE DUA İLE

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

zerrin yazdı:
S.A. ABLAM.
GEREKLİDİR. SONUÇTA İNSANIZ. TABİKİ HATALARIMIZ, GÜNAHLARIMIZ VARDIR. BU GÜNAHLARIN AFFINA SEBEPTİR. BAZENDE BİRDAHA AYNI GÜNAHLARA DÜŞMEMEYEDE YARDIMCIDIR. VE VİCDAN RAHATLIĞIDA SAĞLAR.
ALLAH ' A EMANET OL ABLAM..B)B)
a s değerli kardeşim rabbim senden razı olsun rabbim günahlarımıza hakkıyla tövbe edip bir daha aynı hataya düşmemeyi nasip eylesin inş sende allaha emanet o güzel kardeşim duada unutma

ADALETIMAHZA

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.islamiportal.net

GEREKLİDİR HEM DE ÇOK GEREKLİDİR AMA BUNU BİR AĞIZ ALIŞKANLIĞI GİBİ DEĞİL,ADABIYLA VE CİDDİYETLE YAPMALIYIZ,HERGÜN TEVBE İSTİĞFAR ETMELİYİZ.A.E.O.

gurcu_05

Kayıtlı Kullanıcı

tövbe etmek gereklidir zaten bununla ilgili bir çok hadis var,daha da önemlisi hz.muhammamet(s.a.v) bile tövbe ettiğine göre demekki tövbe etmek gerklidir..

aliye_aliye

Altın Üye
Web Sitesi
www.fizikist.com

s.a zerda abla. Allah razı olsun, güzel bir konuya değinmişsiniz.. tevbe elbette ki gereklidir. Rabbimiz bu imtihan dünyasında, günahımızda bize kapılarını kapasaydı, Kur'an-ı Kerim'de tevbe etmekle günahlarımızın affolunacağını müjdelemeseydi, biz kullar çok zor durumlara düşerdik. merhameti ve bağışlayıcılığı bol rabbimiz, bir daha aynı günahları işlememek üzere samimi olarak edilmiş tevbeyi kabul ediyor. insan fıtratı olarak, günahlara ve hatalara meyilliyiz, aksi olsaydı zaten melek ya da peygamber olarak yaratılırdık. rabbimizin, dünyadayken kullarına bu şansı vermesi gerçekten çok değerli ve gerekli bir nimettir bizim için.. tabii bunu istismar etmeden gereği gibi, samimice ve de bir daha aynı şeyi yapmamaya azmederek yaparsak bir günah daha işlememiş oluruz. selam ve dua ile

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

"Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ, innehû, hüve't-tevvâbü'r-rahîm."
"Yâ Settere'l uyûb, Yâ gaffare'z-zünûb! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine nadim oldum, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında sayılarını bilemeyeceğim kadar çok Peygamber gelmiş, İlâhi kitapları tebliğ etmişlerdir. Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur'ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm'dır."
selam ve dua ile

Zinnire

Kayıtlı Kullanıcı

zerda kardesim bence de geceklidir tevbe etmek,hem gecmis gunahlardan kurtulmus olur hem de bir daha o gunaha girmiyorsun

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

Avukat yazdı:
GEREKLİDİR HEM DE ÇOK GEREKLİDİR AMA BUNU BİR AĞIZ ALIŞKANLIĞI GİBİ DEĞİL,ADABIYLA VE CİDDİYETLE YAPMALIYIZ,HERGÜN TEVBE İSTİĞFAR ETMELİYİZ.A.E.O.
Rabbim razı olsun değerli kardeşim inş gerçek anlamda tövbe edenlerden oluruz selam ve dua ile

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

sabir yazdı:
"Estağfirullah. Estağfirullah. Estağfirullahe'l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve'l-hayyü'l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü't-tevbete ve'l-mağfirete ve'l-hidâyete lenâ, innehû, hüve't-tevvâbü'r-rahîm."
"Yâ Settere'l uyûb, Yâ gaffare'z-zünûb! Bu ana gelinceye kadar benim elimden, dilimden, gözümden, kulağımdan, ayağımdan ve elimden bilerek veya bilmeyerek meydana gelen bütün günah ve hatalarıma tevbe ettim, pişman oldum. Küfür, şirk, isyan, günah ve kusur her ne türlü hâl vaki oldu ise, cümlesine nadim oldum, pişmanlık duydum. Bir daha yapmamaya azm ü cezm ü kast ettim. Sen bu tevbemi kabul eyle. Nefsime uyup, şeytana tabi olup da aynı günah ve kusurları bir daha tekrar etmeme imkan verme, yâ Rabbi. Bir daha iman ve ikrar ediyorum ki, Peygamberlerin evveli Âdem Aleyhisselâm, ahiri ise Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm, bu ikisi arasında sayılarını bilemeyeceğim kadar çok Peygamber gelmiş, İlâhi kitapları tebliğ etmişlerdir. Bunların cümlesine inandım, iman ettim, hepsi de haktır ve gerçektir. Bütün peygamberlere, onlara gönderilmiş olan İlâhi kitaplara ve içindeki emirlere şeksiz ve şüphesiz iman ettim, dilimle ikrar, kalbimle tasdik ediyorum ve yine iman ve ikrar ediyorum ki en son kitap Kur'ân-ı Azimüşşân ve en son Peygamber de Hazret-i Muhammed Aleyhisselâm'dır."
selam ve dua ile
rabbim razı olsun rabbim razı olsun kardeşim dua edin inş

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

Yüce Allah biz aciz kullarına hem doğru yolu göstermiş hem akıl fikir vermiş buna rağmen günah işlersekte tövbe kapılarını sonuna kadar açmış.
''Haber ver kullarıma; şüphesiz Ben, bağışlayanım, esirgeyenim." (Hicr Suresi, 49)

Ancak kim işlediği zulümden sonra tevbe eder ve düzeltirse, şüphesiz Allah onun tevbesini kabul eder. Muhakkak Allah, bağışlayandır, esirgeyendir. (Maide Suresi, 39)

De ki: "Ey kendi aleyhlerinde olmak üzere ölçüyü taşıran kullarım. Allah'ın rahmetinden umut kesmeyin. Şüphesiz Allah, bütün günahları bağışlar. Çünkü O, bağışlayandır, esirgeyendir. Azap size gelip çatmadan evvel, Rabbiniz'e yönelip-dönün ve O'na teslim olun. Sonra size yardım edilmez. Rabbiniz'den, size indirilenin en güzeline uyun; siz hiç şuurunda değilken, azap apansız size gelip çatmadan evvel." (Zümer Suresi, 53-55)
bu Ayeti kerimeler ilede bizlere tevbe edersek bağışlanma müjdesi vermiştir.Rabbil Alemin sonsuz merhamet sahibi .şeytanın hilelerine kanmamalı hepimiz günah işliyoruz günahsız kusursuz kul yok elbette ,mümine düşen hatasını anladığında hemen tevbe kapısına sarılmak Allah ın rahmetinden ümit kesmemek .tevbe o kadar büyük bi nimetki sayfalar dolusu yazsak yinede anlatamayız.kıyamet gününde keşke keşke dememek için bol bol canı yürekten tevbe etmeliyiz .gelmiş geçmiş tüm günahları bağışlandığı halde biricik önderimiz Muhammed (sav) hergün yüzlerce kez tevbe istiğfar edermiş bizlere ne oluyorda tevbe kapısından geri duruyorsak ?artık o kadar çok günah işliyoruzki unutuyoruz çoğunu .Allah (cc) bizleri tevbe eden kullarından eylesin.
“Ey Rabbimiz! Günahlarımızı bağışla. Kötülüklerimizi ört, canımızı iyilerle beraber al” (Ali İmran; 193)
Ahir ve akibet hayrola

sabir

Kayıtlı Kullanıcı

ALLAH SİZDENDE RAZI OLSUN ZERDA KARDEŞİM BİZE BU ÇOK AMA ÇOK ÖNEMLİ KONUYU HATIRLATTIĞINIZ İÇİN.BUGÜN KİMBİLİR KAÇ KİŞİ SAYENİZDE TEVBE EDECEK.
SELAM VE DUA İLE

ravzanuru

Kayıtlı Kullanıcı

S.A
Ebu Hureyre'nin (r.a.) rivayetinde Hz. Peygamber (a.s.) şöyle buyurdu:
"Allah Teala'nın yeryüzünde seyahat eden bir takım fazla melekleri vardır. Bunlar zikir meclislerini araştırırlar. İçinde Allah'ın zikredildiği bir meclis bulduklarında onlarla beraber otururlar ve birbirlerini kanatları ile kuşatırlar. Ta ki onlarla sema arasındaki mesafeyi doldururlar. Cemaat dağıldığında, yükselip semaya çıktıkları zaman Aziz ve Celil olan Allah onları pek iyi bildiği halde meleklere: "Sizler nereden geldiniz?" diye sorar. Melekler: Biz yeryüzünde senin bir takım kullarının yanından geldik ki onlar seni tesbih ediyorlar, seni tekbir ediyorlar, tehlilde bulunuyorlar, sana hamd ediyorlar ve senden istiyorlar derler. Allah: Benden ne istiyorlar? buyurur. Melekler: Senden Cennetini istiyorlar derler. Allah: Onlar benim Cennetimi görmüşler mi? buyurur. Melekler: Hayır, Rabbimiz! Eğer onlar Cennetimi görmüş olsalardı nasıl olurdu? buyurur. Melekler: Senden eman dilerler, derler. Benden niçin eman diliyorlar? diye sorar. Senin Cehenneminden Ya Rabbi! diye cevap verirler. Onlar benim Cehennemimi görmüşler mi? der. Hayır, cevabını verirler. Acaba Cehennemimi görmüş olsalar ne yaparlar? der. Senin mağfiretini talep etmektedir derler. Bunun üzerine Allah: Ben onlara mağfiret eyledim. Onlara bütün istediklerini ihsan ettim ve eman istedikleri şeyden de kendilerine eman verdim buyurur. Melekler: Ya Rabbi! O zikredenlerin içinde günahı çok olan filan kimse de vardı. Sadece oradan geçiyordu da onlarla beraber oturuvermiştir derler. Allah: Ben onu da mağfiret ettim. O cemaat öyle kemal sahibi kimselerdir ki onlarla beraber oturan kimseler şaki olamaz! buyurur."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası: 4854

HAYIRLA KALIN İNŞALLAH.

dilema

Kayıtlı Kullanıcı

´´ESTAGFiRULLAH,ESTAGFiRULLAH,ESTAGFiRULLAH.´´
MANASI:´´Allahu Teala´dan magrifet dilerim.Allahu Teala´dan günahlarimi bagislamasini isterim.Allahu Teala´dan günahlarimin affini talabederek,niyaz ederim.´´
Demektir.Gunahlarindan tövbe edecek kimse bol bol bu cümleyi söylemelidir.
Yani her müslüman tövbe etmelidir tabiki.
ALLAH´IM GÜNAHLARIMIZI BAGISLA YARABBI!!!!!!!!!!!!!!!!

elzem

Kayıtlı Kullanıcı

zerda yazdı:
1)Evet gereklidir, Günahların affına sebeptir.

2) Hayır, Tevbe etmeye gerek yoktur.

3)Geriklidir, Birdaha günaha düşmemeye yardımcı olur.

4)Çok tevbe etmek, günahların kanıksanmasına neden olur.

5)Gereklidir, Çünkü Vicdanımızı rahatlatır.

6)Geriksizdir, çünkü pişman olacağın şeyleri yapmamalısın.

günah işleyenlerin en hayırlısı tevbe edendir.
RABBİM bizi daim tevbe edenlerden eylesin.Ablam ALLAH sizden de razı olsun

selocan_463

Kayıtlı Kullanıcı
RE: selo

RE: selo

DUN_SURGUNU_YA

Kayıtlı Kullanıcı

İşlemiş olduğumuz günahlarımızın Cenab-ı Hak tarafından af olunması için tövbe etmemiz gereklidir. Bu konuyla ilgili Peygamber Efendimiz' de(s.a.v) bir Hadisi Şerif'te:

"Günahından tevbe eden, hiç günah işlememiştir."
buyurmaktadır.

Esselamun Aleyküm.

evindar

Kayıtlı Kullanıcı

EY RABBIMIZ, BIZI YALNIZ SENIN IÇIN BOYUN EGEN MÜSLÜMAN KIL! SOYUMUZDAN YALNIZ SENIN IÇIN BOYUN EGEN MÜSLÜMAN BIR ÜMMET VÜCUDA GETIR! BIZLERE YAPACAGIMIZ IBADETLERI GÖSTER VE TEVBE ETTIKÇE ÜZERIMIZE RAHMETINLE BAK! TEVBELERI ÇOK KABUL EDEN, ÇOK MERHAMET EDEN SENSIN ANCAK SEN!

002. Sure - BAKARA SURESİ 128. AYET

Ravza_Nur

Kayıtlı Kullanıcı

evindar yazdı:
EY RABBIMIZ, BIZI YALNIZ SENIN IÇIN BOYUN EGEN MÜSLÜMAN KIL! SOYUMUZDAN YALNIZ SENIN IÇIN BOYUN EGEN MÜSLÜMAN BIR ÜMMET VÜCUDA GETIR! BIZLERE YAPACAGIMIZ IBADETLERI GÖSTER VE TEVBE ETTIKÇE ÜZERIMIZE RAHMETINLE BAK! TEVBELERI ÇOK KABUL EDEN, ÇOK MERHAMET EDEN SENSIN ANCAK SEN!

002. Sure - BAKARA SURESİ 128. AYET
Rabbim razı olsun Evindar kardeşim SELAM VE DUA İLE

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt