Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Siz hangisisiniz ?? (1 Kullanıcı)

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
Bir baba ile kızı dertleşiyorlarmış.Kız, hayatında çok sıkıntı yaşadığından söz etmişve bunlarla nasıl başedeceğini bilemediğini söylemiş babasına.Sorunlar ardı arkasına devam ediyormuş hayatında.

Babası kızını dinlemiş, dinlemişve "gel, sana bir sey göstereceğim!" diyekızını mutfağa götürmüş.

Baba ünlü bir aşçi imiş.Ocağa üç tane eşit büyüklükte kap koymuş,üçüne de eşit miktarda su koymuş ve üçünün de altını aynı miktarda yakmış.Ve birinci kaba bir havuç,ikincisine bir adet yumurta,üçüncüsüne ise bir avuç çekilmemiş kahve çekirdeği koymuş.Ve her üçünü de tam yirmi dakika pişirmiş.Daha sonra ateşi kesmiş.

Masaya iki tane tabak ve bir tane boş bardak koymuş. İlk önce haşlanmış havucu alıp bir tabağa koymuş.
Daha sonra kaskatı pişmiş olan yumurtayı alıp ikinci tabağa koymuş. En sonunda da artık suya iyice sinmiş ve tam kıvamında kahve görüntüsü olan kahveyi de alıp bir bardağa boşaltmış.

"Kızım ne görüyorsun?" sormuş. Kızı "havuç, yumurta ve kahve." diye cevaplamış.
Kızını elinden tutmuş, masaya yaklaştırıp daha yakından bakmasını ve hissetmesini istemiş.

Kız önce çatalı havuca batırmışve yumuşaklığını hissetmişve "haşlanmış yumuşak bir havuç" demiş.Sonra yumurtayı eline almış, masaya vurup çatlatmışve açıp içine bakmış"artık pişmekten içi katılaşmış bir yumurta" demiş.En son bardaktaki kahveden biraz içip"ve bir bardak kahve" demiş."Hatta tadı oldukça iyi.İyi de baba, niçin gösteriyorsun bunları bana?" diyesormuş ardından.

"Bak," demiş babası,"hepsi aynı şekil kapta, ayni sıcaklıkta, aynı sürede pişti.Fakat hepsi bu etkiye farklı tepki verdiler.Havuç ilk başta sertti, güçlü idi.Ama kaynatılınca yumuşadı, hatta güçsüzleşti.Yumurta çok kırılgandı, hafifçe dokunsan çatlayabilirdi,ama kaynatılınca içi sertleşti, hatta katılaştı.Bir avuç çekilmemiş kahve ise yine sertti,hepsi birbirine benziyordu, ama ısıtılınca ne oldu,bu kahve çekirdekleri, ısındılar, gevşedilerve içinde oldukları suya yayıldılar.Koku yaydılar, tad yaydılarve suyu eşsiz tadda bir kahveye çevirdiler."

"Sen hangisisin kızım?" diye sormuş adam."Zorluklarla karşılaştığın zaman nasıl tepki gosteriyorsun?
Sen havuç musun, yumurta mısın, yoksa kahve misin?"

Siz hangisisiniz?Havuç gibi sert bir kişi misiniz,ama sorunlar yaşayınca, yumuşuyor ve güçsüzleşiyor musunuz?
Yumurta gibi, içi yumuşak, her an kırılabilir bir kişi misiniz?Sorunlar karşısında (ölüm, ayrılık, krizler, vs.vs, ) güçleniyorve sertleşiyor musunuz?Yoksa bir kahve çekirdeği gibi misiniz?Kahve sıcak suyu değiştirir,hatta suyun sıcaklığı en üst dereceye çıktığında,lezzet maksimuma ulaşır.Eğer bu kahve çekirdeği gibi iseniz,çevrede ne kadar sorun olursa olsun,bunları olumluya çevirebilirsiniz.Çevreye güzel tadlar, duygular katarsınız.Kendinizi ve çevrenizi daha iyi yapmak için çalışırsınız.
Siz hangisisiniz?

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
arkadaşlar bu yazı daha önce yayınlanmış ben yayınladıktan snra gördüm.. BİLGİNİZE..

Ayşegül00

Kayıtlı Kullanıcı
ben okumaştım şimdi okudum emeğinw sağlık çok güzeldii.:a12:

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
ben okumamıştım ALLAH razı olsun güzel bi yazı ::)

melek4545

Kayıtlı Kullanıcı
bende okumamıştım cok güzelmiş allah razı olsun

deniz14

Kayıtlı Kullanıcı
Ben teşekkür ettim.. Allah razı olsun.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt