Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

şeytanin vesvesesi (1 Kullanıcı)

ssselcennn

Kayıtlı Kullanıcı
Şeytanın üç türlü vesvese vasıtası vardır: a)Sürme b)Dudak Boyası c)Enfiye (Şeytanın sürmesi, insanların gözlerini bürüyen gaflet uykusu; şeytanın boyası demek, yalan söylemektir. Yalan söyleyen kimse şeytanın tuzağına düşmüştür; şeytanın enfyesi demek burada mecazi olarak burun dikliği ve burun büyüklüğü anlamında kullanılmış, benlik havasına kapılma manasına kullanılmıştır.);ŞeytanınVesvesesi ... Şeytanın yular ve kemendi vardır. Kement ve yular: Allah'ın nimetini günah ve isyanda kullanmak, Allah'ın nimeti ile gurura kapılmak, kullarına karşı üstünlük taslamak. Allah'ın kullarını hakir gördüğü gibi, Allah Teala'nın zatından gayrısınınhevasınakapılmak.;ŞeytanınVesvesesi... Şeytan, karargahını su üzerine kurar, sonra askerlerini her tarafa yayar. Bu askerlerin şeytana mevkii en yakın olanı fitne ve fesadı büyük olanlarıdır. Bundan sonra etrafa gönderdiği askerlerinden bazıları gelerek, ey resi, ben şu kötülüklerin yapılmasını sağladım, der. Şeytan ona: Sen bir şey yapmış değilsin, der. Bir başkası gelir ve, ben aralıksız olarak yaptığım fitne ve fesat sonucu kişi ile ehlini yani karı ile kocasının arasını bozdum. Tabii ki çocuklar da dağıtılmış oldular, der. Bu yapılanlardan şeytan çok memnun kalır ve sen çok önemli işler başardın, der. Ve ona bir rütbe vererek kendisine yaklaştırır.;ŞeytanınVesvesesi... Şeytan namaz kılanların kendisine ibadet etmesinden ümidini kesmiştir. Fakat, elinde kalan en müessir silahı, namaz ehlini birbirine düşürerek fitnevefesatçıkarmaktır.;ŞeytanınVesvesesi... Yeni dünyaya gelen çocuğun feryat etmesi, onu şeytanın sıkmasındandır.;ŞeytanınVesvesesi... Şeytanın göze sürülen sürmesi ve ağzı boyayan boyası vardır. İnsan onun sürmesi ile sürmelendiği zaman, gözleri Allah'ı görmeyecek derecede uykuya dalar. Harama bakarken Allah'ı hatırlamaz. Şeytanın boyası ile boyanan kimselerin harama karşı dili açılır.Hakka karşı lisanı tutulur.;Şeytanın Vesvesesi

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt