Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

ŞEYTANIN HİLELERİ (1 Kullanıcı)

yesil_03

Kayıtlı Kullanıcı
Muâz b. Cebel'in(r.a) İbn Abbas'tan(r.a) naklen rivayet ettiği bir hadis-i şerif şöyledir;

Birgün Resulullah(s.a.v) ile birlikte ensardan bir adamın evindeydik. Epeyce kalabalıktık. o sırada dışardan bir ses,
''Ey ev halkı! içeri girmeme izin verirmisiniz? İhtiyacınız olduğunu bildiğim bir mesele var, size ondan haber vereceğim'' dedi.
Resulullah(s.a.v.) ashabına dönerek, ''bu seslenenin kim olduğunu biliyormusunuz'' diye sordu. ''allah ve resulu daha iyi bilir dediler."
resulullah(s.a.v), ''O Allahın kendisine lanet ettiği İblis'tir'' buyurdu.
Bunu duyan Ömer. b. Hattap(r.a) hemen ileri atılarak,
''ey Allahın rasulü bana izin verde onu öldüreyim dedi. Resulullah buna izin vermeyerek,
''dur ya ömer! Bilmezmisinki ona kıyamet gününe kadar izin verilmiştir. Ona kapıyı açın içeri girsin çünkü ona buraya gelmesi için izin verilmiştir. Onun dediklerini iyi anlayın ve size söylenenleri iyi dinleyin'' buyrdu.
İbn Abbas(r.a.) der ki:
-Sonra kapı açıldı.Karşımıza oldukça yaşlı,bir gözü kör ve yüzünde hiç tüyü olmayan garip biri çıktı.Çenesinde at kılına benzer yedi tane kıl vardı.Gözleri fal taşı gibi fırlamış, kafası ise büyük bir filin kafası gibiydi. Dişleri domuz dişileri gibi dışarıdaydı, dudakları da öküz dudağı gibi büyüktü.
İçeri girdi ve,
''Es-Selamü alaeyke Ey Muhammed, Es-selamü aleyküm ey müslümanlar''diye selam verdi.

Resulullah (s.a.v)
"Ey mel'un şeytan, selam Allah'ındır"dedi. Ardından
"Bir iş sebebiyle geldiğini duyudum; nedir o?" diye sordu

İblis
"Ey Muhammed! Ben buraya kendi arzumla gelmedim; mecburiyetten geldim" karşılıgını verdi.

Hz. peygamber (s.a.v)
"Seni buraya gelmeye mecbur eden şey nedir ey mel un şeytan?" diye sordu. İbvlis şöyle cevap verdi:
-İzzet ve yücelik sahibi Allah'ın katından bir melek yanıma geldi ve bana dedi ki:
"Allah teala senin, alçak ve zelil bir halde boyun eğerek Muhammed'in yanına gidip ona, insanları nasıl kandırdığını; onları aldatıp nasıl saptırdığını anlatmanı ve o sana ne sorarsa hepsine dogru cevaplar vermeni emretti. Ayrıca Allah teala şöyle buyurdu:

İzzetime ve celalime yemin olsun ki eğer ona tek bir kelime dahi yalan söylersen ve sorduğu soruların birine bile dogru cevap vermezsen, seni kül ederim; rüzgarın önünde savrulur gidersin. Düşmanlarının önünde rezil rüsva eder, alay konusu yaparım."

Ey Muhammed, işte durum böyle... Emeredildiği üzere geldim. Bana dilediğini sor.Şayet sorduklarını birine dahi doğru cevap vermezsem düşmanlarım benimle eğlenecek, alay konusu olcağım. Benim için bundan daha zor ve kötü bir şey olamaz .

Resûlullah (s.a.v) iblis'in bu dediklerini dinledikten sonra ona,
mademki doğruları konuşacaksın, o halde söyle bana,
"insanlar arasında en çok kızıp öfkelendiğin kimdir?" diye sordu.
iblis,
"sensin ey Muhammed! Allah'ın yarattıkları arasında en çok kızdığım kişi sensin. Senden daha fazla beni kim kızıdırıp, kim öfkelendirebilir ki?
resûlullah (s.a.v),
"seni başka kimler öfkelendirir?"
İblis,
"Takvâ sahibi, Allah'tan korkan, malını canını Allah için ortaya koymuş bir genç"dedi.
Resûlullah
"Bundan başka seni öfekelenediren birileri varmıdır?"
İblis,
"Evet, sabırlı olduğunu bildiğim, takvâ sahibi, şüpheli şeylerden sakınan âlimler"
Resûlullah,
-Sonra?
-Temizliğine özen gösteren kimse.
-Sonra?
-Fakirliğinden kimseye söz açmayan ,halinden kimseye şikayetçi olmayan sabırlı fakirdir.
-Peki, onun sabırlı olduğunu nasıl bilirsin?
-Ya Muhammed! bir kimse, birine üç günden fazla darlık ve yoksulluk içinde bulundğunu anlatırsa Allah o kimseyi sabredenlerden yazmaz. Resûlullah sormaya devam ederek,
-Sonra kime kızarsın?
-Şükreden zengine.
-Peki, bir zengini şükredenlerden olduğunu nasıl bilirsin?
-Onu her gördüğümde, alacağı şeyi helalinden alır ve onu kullanması gereken yerde kullanır.
Resûlullah,
-Peki, Ümmetim namaza kalktığı zaman durumun nasıl olur?
-Ey Muhammed, işte o zaman beni bir sıtma tutar,titremeye başlarım.
-Ey Mel'un, neden böyle olursun?
-Çünkü bir kul ,Allah için secde ettiği zaman Allah (c.c)onun her secdesi ile onu bir derece yükseltir de ondan.
-Peki, ümmetim oruç tuttuğunda...?
-Z zaman (ZİNCİRLERLE)bağlanırım; tâki onlar iftarlarını edinceye kadar...?
-Ya haccediklerinde...?
-O takdirde DELİYE dönerim
-Kur'an okudukları zaman nasıl olursun?
-Tıpkı ATEŞE ATILMIŞ BİR KURŞUN GİBİ ERİRİM.
-Peki ya sadaka verdiklerinde ?
-İşte ovakit varya...O vakit sanki sadaka veren kişi eline bir testere alırda beni LİME LİME eder...
Bu cevap üzerine nebi(s.a.v),
-Bunun sebebi nedir yâ Ebû mürre?(şeytanın lakaplarından biridir)
İblis bunun sebebini şöyle anlatır:
-Çünkü sadakada dört güzellik vardır:
#Allah o sadaka veren kişinin malında bereket ihsan eder.
#Onu insanlara karşı sevimli yapar, insanlar ondan hoşnut ve razı olurlar.
#Verdiği sadaka, cehnnemle onun arasında bir perde olur.
#Verdiği sadaka sebebiyle allah teâlâ ondan bela ve musibettleri savar.
Resûlullah konuyu değiştirerek bu safer ashabından bazıları hakkında sorular sormaya başaldı.
-Ebû Bekir hakkında ne düşünüyorsun?
İblis,
-Ya Muhammed, o bana cahiliye devrinde bile itaat etmedi; islamla müşerref olduktan sonra nasıl itaat etsinki!
-Ömer b. Hattâb hakkında ne dersin?
-Yeminle söylüyorum, ne zaman ki onu görsem hemen oradan kaçarım.
-Peki, Osman b. Affân hakkında ne dersin?
-O öyle hayâ sahibi biridirki, melekler dahi ondan hayâ ederken ben nasıl hayâ etmeyeyimki?
-peki ya, Ali b.Ebû Tâlib hakkında ne dersin ?
-Keşke...Keşke ondan şöylece bir kurtula bilsem, o beni bıraksa bende onu bıraksam... Ne yazsıkki böyle bir günüm hiç olmadı
Resûlullah iblis'in ağzından bu sözleri duyduktan sonra,
"ümmetime saadetler ihsan eden senide cehennemliklerden kılan allah'a hamdolsun"dedi
bunun üzerine iblis,
"Heyhatki heyhat! Ümmetinin saadete ulaşması pek mümkün değil. Ben kıyamet gününe kadar hayattayım. ölmeyeceğim. Nasıl olurda sen ümmetin hakkında gönlünü ferah tutarsın"
Ben onların damarlarına ve içlerine girerim onlar benim farkıma bile varmazlar.
Beni yaratan ve bütün mahlukatın tekrar diriltileceği güne kadar bana zaman tanıyan Allah adına yeminle söylüyorumki, onlardan Allahın ihlaslı kulları müstesna alimini, cahilini, abidini ve günahkarını, kısaca tümünü saptıracağım" dedi

MUHYİDDİN B. ARABİ

TERCÜME: HÜSEYİN OKUR

ARAP-BEN

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ŞEYTANIN HİLELERİ

S.A..DOST UMUZUDA DÜŞMANIMIZIDA İYİ BİLELİM ESAS İSMİ AZAZİL OLAN ŞEYTAN ZAMANINDA MELEKLERİN EN BÜYÜĞÜYDÜ 70 BİN SENE İBADET ETMİŞ SECDE ETMEDİĞİ YER KALMAMIŞ ..ODA ALLAHA İNANIYOR GAREZİ BİZE BİZLEN NE ALIP VEREME DİĞİ VAR GERİZEKALININN

yesil_03

Kayıtlı Kullanıcı

MALK-MÜLK VE MEVKİ-MAKAM SEVDASI

RESULULLAH (s.a.v),

"SANA GÖRE İHLASLI OLAN KULLAR KİMDİR?"DİYE SORDU.

İBLİS:

-EY MUHAMMED,BİLMEZ MİSİN Kİ,ŞAYET BİR ADAM PARAYI PULU ÇOK SEVİYORSA, O İHLAS SAHİBİ BİR KUL DEGİLDİR.

PARAYA PULA KARŞI BAĞLI OLMAYAN,ÖVÜLMEYİ,METHEDİLMEYİ SEVMEYEN BİR ADAM GÖRDÜĞÜMDE ANLARIM Kİ O, İHLASLI BİR KULDUR.HEMEN ONU BIRAKIP GİDERİM.

MALI-MÜLKÜ,YÜZÜNE KARŞI ÖVÜLMEYİ SEVEN,KALBİ DÜNYEVİ ARZULARA BAĞLI OLAN KUL,
SİZE ANLATTIĞIM KİŞİLER İÇİNDE BANA EN ÇOK İTAAT EDENDİR.

ŞÜPHESİZ ALLAH'I UNUTTURACAK DERECEDE OLAN DÜNYA SEVGİSİ, MEVKİ-MAKAM SEVDASI VE KİBİR BÜYÜK GÜNAHLARDANDIR.

yesil_03

Kayıtlı Kullanıcı
RE: ŞEYTANIN ASKERLERİ

RE: ŞEYTANIN ASKERLERİ

İBLİS ANLATMAYA DEVAM EDEREK:

-EY MUHAMMED! BENİM YETMİŞ BİN TANE EVLADIM (ASKERİM) VARDIR. ONLARDAN HERBİRİNİNDE BERABERİNDE YETMİŞ BİN TANE YARDIMCISI VARDIR.

ONLARDAN KİMİNİ ALİMLERE, KİMİNİ GENÇLERE, KİMİNİ YAŞLI ADAMLARA GÖNDERMİŞİMDİR. KİMİNİ İSE YAŞLI KADINLARA MUSALLAT ETMİŞİMDİR

GENÇLERE GELİNCE, ONLARLA ARMIZDA HİÇBİR PROBLEM YOKTUR.

ÇOCUKLAR İSE, BİZİMKİLER ONLARLA DİLEDİKLERİ GİBİ OYNARLAR.

İBLİS SÖZLERİNE DEVAM EDEREK:

-ASKERLERİMDEN BAZILARINI ABİDLERE (ÇOKÇA İBADET EDENLERE), KİMİLERİNİDE ZAHİDLERE (TAKVA HAYATI YAŞAMAYA ÇALIŞANLARA) GÖNDERMİŞİMDİR.

İŞTE BU ASKERLERİN, ARALARINA GİREREK ONLARI HALDEN HALE SOKARLAR, KAPIDAN SOKUP ÖBÜRÜNDEN ÇIKARIRLAR. HATTA ONLAR ÖYLE BİR HAL ALIRLARKİ, BİR TAKIM ŞEYLERE SÖVMEYE BAŞLARLAR. SONUNDA ONLARDAKİ İHLAS ALINIR. ONLAR, BU ŞUURSUZLUK İÇİNDE ALLAH'A İHLAS İÇİNDE İBADET ETTİKLERİNİ ZANNEDER DURURLAR.

BİLİR MİSİN, RAHİP BARSİSA TAM YETMİŞ SENE İHLAS İÇİNDE ALLAHA İBADET ETMİŞTİ. ÖYLEKİ HANGİ HASTAYA DUA ETSE O KİMSE ŞİFA BULUYORDU.

FAKAT BEN ONUN PEŞİNİ HİÇ BIRAKMADIM:SONUNDA ZİNA ETTİ, ARDINDAN BİR CİNAYET İŞLEDİ VE NİHAYET KAFİRLERDEN OLDU.

ONUN BU HALİNİ ALLAH KİTABINDA ŞÖYLE ANLATMAKTADIR

"(O MÜNAFIKLARIN )DURUMU TIPKI ŞEYTANIN DURUMU GİBİDİR. ÇÜNKÜ ŞEYTAN İNSAN, 'İNKAR ET' DER İNSAN İNKAR EDİNCEDE, 'BEN SENDEN UZAGIM ÇÜNKÜ ALEMLERİN RABBİ OLAN ALLAH'TAN KORKARIM' DER

<HAŞR 59/16>

berdar

Kayıtlı Kullanıcı

Rabbim cümlemizi şeytanın tuzaklarından korusun..B)B)B)

derya_derya

Kayıtlı Kullanıcı

nedense şeytan hep bizden bir adım önde oluyor,nedense biz hiç ona karşı koyamıyoruz.karşı koyabilenlere ne mutlu..keşke bizde karşı koyabilenler kadar şanslı olabilsek.:(:(

yesil_03

Kayıtlı Kullanıcı

derya_derya yazdı:
nedense şeytan hep bizden bir adım önde oluyor,nedense biz hiç ona karşı koyamıyoruz.karşı koyabilenlere ne mutlu..keşke bizde karşı koyabilenler kadar şanslı olabilsek.:(:(

RABBİM BİZİ KARŞI KOYABİLENLERDEN EYLESİN İNŞALLAH.

ZEHRA MELEK

Kayıtlı Kullanıcı

[big]
"Takvâ sahibi, Allah'tan korkan, malını canını Allah için ortaya koymuş bir genç"
[/big]
s.a.
arkadaşlar burda Allahın izniyle bi şeyler için uğraşan site kardeşlerimi görüyorum
Rabbim herkezi o yolda uğraşanlardan eğlesin...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt