Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

şeytan namaz kılarmı? (1 Kullanıcı)

öner

Kayıtlı Kullanıcı
bismillahirrahmanirrahim

selamın aleyküm arkadaşlar

arkadaşlar ilk konumu böyle tuaf bir soru ile açtığım için özür dilerim sizden.

şeytan namaz kılarmı hz.ademe secde etmeyen şeytan nereden kovuldu yani nereden kastım cenneti ve cehennemi gerçekten görseydi allaha isyan edermiydi.

Bayram Afyonlu

Kayıtlı Kullanıcı
Sealmün aleyküm Kardesim!!
benim bildigime göre Seytanilane Hz.Ademe secde etmedigi icin kovuldu.
Icimizde Hoca arkadas lar varsa düzelsin.Allaha amenet olun

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
bismillahirrahmanirrahim

selamın aleyküm arkadaşlar

arkadaşlar ilk konumu böyle tuaf bir soru ile açtığım için özür dilerim sizden.

şeytan namaz kılarmı hz.ademe secde etmeyen şeytan nereden kovuldu yani nereden kastım cenneti ve cehennemi gerçekten görseydi allaha isyan edermiydi.

Ve aleykum selam,

Bizler hocalarımızdan şöyle duyduk;

Şeytanın asıl adı İblis dir,kendisi bir CİN tahifesinden olup melek değildir,cinler İnsan oğlundan çok daha önce yaratılmış varlıklardı,yaratıldıkları günden itibarende ALLAH TEALA ya kulluk görevi ile yükümlü oldular ancak kendilerine kulluk vazifeleri emrolunduktan sonra (insan oğlunun yaptığı gibi) taşkınlıklar yaptılar,anlatılana göre ALLAH TEALA cinler içinden İblisi seçip kendisini meleklerle takviye edip taşkınlık çıkaran cinlere karşı savaştırmıştır,bu savaşı kazanan iblis,yaratılanlar arasında büyük bir saygı toplamıştır,bu saygı sebebi ve kazandığı savaş mükafatı olarak cennete girmesine ve orada İbadet etmesine izin verilmiştir,meleklere Hocalık yaptığını yazan rivayetlerde vardır.
Bütün bu yazdıklarımı Envarul aşıkın isimli kitapdan okuduklarımı hatırlayarak yazdım...

Kitabı yazan kişi zamanının velisi olarak bilinen Ankaralı Hacı Bektaşi Velinin Çanakkele asıllı müridlerinden Ahmed Bican Yazıcıoğlu dur.

Kur'anı kerimde de İblisin Adem a.s kandırmak için cennete girdiği ve adem a.s ve havva annemizin yemesi yasak olan şeyi yemeleri için onları kandırdığı bizlere buyrulur,buradan anlıyoruz ki şeytan cennete girdi,bir çok kişiye göre cennette ibadet etti (ibadetin mahiyetini bilmiyorum) hatta meleklere dersler ve vaazlar verdi,ama kovulmuşluğunun sebebi ALLAH TEALA ya asi olmasından yani emir dinlememesinden kaynaklandı...

H

hado77

selamun aleykum ve rahmetullahi ve berakatuhu

şeytanın isyanı denen halin mahiyeti bilinmiyor derken bu mahiyetin özü isyan değildir. ALLAH tealanın kudreti gereği bir kul ona isyan edemez, kendini kandırır. bu yüzden bu mevzuunun temelinde yatan düşünce emir bazlı her emrin çiğnenişindeki isyanın derecesi ile ilgilidir. ALLAH tealayı bilip isyan eden kul yoktur ancak ALLAH teala bir hususu açıklamış
Kim Allaha, meleklerine, peygamberlerine, Cebraile ve Mikâile düşman olursa bilsin ki Allah da inkârcı kâfirlerin düşmanıdır.(Bakara: 98) demiştir. burdan murat şeytanın aslı denen inkar eğer RAHMAN teala karşısında olmuşsa bu isyanın esas muhattabları sıradan insanlar değildir.
şeytanın namz kılması hususnda cennetin anahtarları hususunda ve ALLAH tealanın meleklerine ders verme hususndaki bütün anlayışlar tek kelime ile safsatadır. zira ALLAH tealanın işi ehline vermedikten sonra kudretinin anlamı yoktur. yani bu işleri ancak oyun oynayan kula vermiş gibi gösteren süslü nefis amelleri vardır. ALLAH tealanın hakkı anlatacak cennetine nezaret edecek emin kulları mı yok?
bu husus başından beri yani kuran-ı hakimin yani ALLAH tealanın varlığının başından beri haktır. kuran-ı yani emanet şeytanlar indirmedi buna onların gücü de yetmez derken her bvir ayet namus-u ekber olur ve içindeki hiç bir hüküm cennete ve eğitime dair olan şeyler de dahil olmak üzere şaşırmayan katipler tarafından kontrol edilir.

şeytanın ibadeti denen hal tevbe etmiş ins ve cinnini amelidir ki düne kadar kılmayan bugün başlasa düne kadar şeytani amel sahibi olan kul bugün namaz kılıyordu denir.

ALLAH tealanın HAY TEALA olan sıfatı gereği cennete eğitime veyahut herhangibir kuran-ı hakim ameliyesine bakara suresinde belirtilen asli şeytan karıştırılmamıştır. böyle saçmalıklarla büyütülmüş bir nesil olarak da esasen üzüldüğümü de belirtmek isterim.

BU zihniyete sahip insanlar sonra dini haşa ALLAH tealaya öğretmeye çalışacaktı ki bunun açık şahitlerindenim. bu yüzden edepsiz kulaun evveli ve ahiri ALLAH telaya gizli değildir ve diğer kulların itirazı da yoktur biraz şeytan gibi yaşasak ne olur diyemezsiniz esasen yukarıdaki safsata gereği rahmet dokunuşu ile dememelisniz demek daha uygun. bir nesle hikayelerle edilen en büyük zulüm ALLAH tealanın haşa şaşırmış şeytanın önderliğini kabul ettirmesine inanmak olduğunu gerçekten çok sonra öğrendik. eğer namaza başlarsa ALLAH teala kabul edecektir senden benden bir farkı yoktur hocalıkmış anahtarcılıkmış şuymuş buymuş değil sapacak insanın sonradan satacak dostudur bu kadar basit bir varlığa da o kadar değeri ben insanken vermem ALLAH teala nasıl versin o da ayrı konu.

ALLAH teala bizlerden razı olsun.

-SEVBAN-

Kayıtlı Kullanıcı
Şeytan yani iblis Daha önce diğer melekler gibi yaratılmış ve hatta Mearic yani o zaman Allahın c.c. o zamanki cinlere gönderdiği Peygambere iman etmiş itaatkar olmuş ve mukerrebun makamına çıkmıştır.Yani gerçekten çok bilgili ve itaatkardir o zamnlarda lakin Allah c.c. bütün meleklere Ademe secde edin dediği zaman o insanoğluna verilen bu özellikten dolayı kibiri sayesinde bunu yapmadı ve olaylar gelişti....

Şeytanın tek bir görevi vardır kıyamete kadar müslümanları Allaha itaat etmekten alıkoymaktır...Namazını çalmak isteyen bir varlık namaz kılarmı....?

Kısa bir bilgi vermek isterim acizane

Efendimiz s.a.v Cebrail a.s. otururken içeriye Hz Ali r.a girer ,sonra sırasıyla Hz Ömer ve Hz Osman ama Hz Ebubekir girdiğinde Cebrail ayağı kalkar Efendimizde s.a.v. daha sonra Cebraile a.s sorar neden Ebubekir gelince kalktın die,, cevap olarak " biz ademe secde ederken iblis etmeyince tereddütte kaldım bende secde edip etmemekte derken Hz Ebubekirin ruhu beni itti ve secdeye kapandım ,bu olaydan dolayı ona bir saygım vardır" dediği rivayet edilmiştir.

Herşeyi hakkı ile bilen Allahtır...vesselam veddua

azizislam

Kayıtlı Kullanıcı
Sanırım kılmaz
Ama dua ettiğini biliyorum

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt