Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

“Sevmek bir çok şeyi göze almaktır” (1 Kullanıcı)

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
İnsan önce annesini sever, bebek anneye muhtaçtır, anne bebeğe. Yeni doğan dilsiz, savunmasız, bazı zamanlarda çaresizdir. Annesi onun dilsizliğini, savunmasızlığını, çaresizliğini sever ve ona ölesiye acır, korur ve sever. Onu kollarına almak, yanağına bir öpücük kondurmak hepsini olmasa da dertlerinin çoğunu unutturur. Bebeğin her geçen gün büyüdüğünü, daha çok uyarana cevap verdiğini, hele hele kendisini tanıdığını, sesini ayırt ettiğini fark etmek annenin mutluluğuna mutluluk katar.
Bebek en çok sevgiyle büyür. Sevgi insanın sorunlarından çıkış kapısıdır. İnsan ömrü boyunca sevgiyi arar, daha çok sevilmek ve sevmek ister. Yalnızca canlıları değil, kendisine hizmet eden ve yakınlarda bir yerlerde olan her şeyi, gözlüğünü, saatini, kalemini, defterini, yastığını, diş fırçasını, aynasını sever.
Bazı insanlar geceyi sever, gecenin bütün renkleri örtüşünde bir sır saklıdır. Her şey kendi dilince konuşurken gece sessizliğin sesi ile konuşur. Yalnızların diline en yakın dil gecenin kelimeleridir. Ben de bir gece Kuran açtım ve İslamla tanıştım. Yalnız ve gece bir araya gelince ne durgun denizlere benzer, ne coşkun ırmaklara, tarifsiz hecelere benzer.
İnsanları sevebilmek için de insan çilelerden geçer. İnsanları sevapları ve günahları ile sevmek, sevabın ve günahın ne olduğunu yaşamaktan, idrak etmekten geçer.
Gönül bilir neyin hata neyin doğru olduğunu, çünkü gönül nazargah–ı İlahi’dir. Yeterince arınmış bir gönül bu konuda çok az hata yapar. Gönlü arındıran Mevla’nın zikridir. Gönülü mutlak manada gönül yapansa aşk’tır.
”Aşk imiş her ne varsa alemdeİlim bir kiyl–ü kal imiş“.
Dünya aşkla döner, dönen her ne varsa aşktan alır ivmesini. İnsan dönerek tekamül eder. Geçtiği yerlerden kemali artmış olarak yeniden geçer. Ve kendi kendine der ki: ”Ben buradan daha önce geçmiştim.” Çınar yapraklarına bakar, dolunaya, nergislere, söğütlere… Söğütlerin dibinden sular akar. Maneviyatında çölleri aşar, Mecnun misali. Mecnun bir çok şeyi göze almıştır. İnsan sevmek için bir çok şeyi göze alır. Çünkü sevmek cesaret ister, sabır ister ve hatta ince bir zeka gerektirir.
Seven zorlukları yaşarken, sevgisi artıyorsa hiçbir zahmet onu yıldırmaz. Sadakat budur.
Insanı olgunlaştıran, kendini ve insanları tanımasını sağlayan güçtür sevgi. Sevgiden güç almak isteyen Allah’ın (cc) sevdiği her şeyi sever. Sevgi kapıları açar, köprüleri geçer, zorlukları aşar.

Y.e.K.M

Kayıtlı Kullanıcı
Selamın Aleyküm
Allah c.c razı olsun çok güzel ve yararlı bir yazı emeğine sağlık...
selametle...

ikraa

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;553841' Alıntı:
İnsan önce annesini sever, bebek anneye muhtaçtır, anne bebeğe. Yeni doğan dilsiz, savunmasız, bazı zamanlarda çaresizdir. Annesi onun dilsizliğini, savunmasızlığını, çaresizliğini sever ve ona ölesiye acır, korur ve sever. Onu kollarına almak, yanağına bir öpücük kondurmak hepsini olmasa da dertlerinin çoğunu unutturur. Bebeğin her geçen gün büyüdüğünü, daha çok uyarana cevap verdiğini, hele hele kendisini tanıdığını, sesini ayırt ettiğini fark etmek annenin mutluluğuna mutluluk katar.
Bebek en çok sevgiyle büyür. Sevgi insanın sorunlarından çıkış kapısıdır. İnsan ömrü boyunca sevgiyi arar, daha çok sevilmek ve sevmek ister. Yalnızca canlıları değil, kendisine hizmet eden ve yakınlarda bir yerlerde olan her şeyi, gözlüğünü, saatini, kalemini, defterini, yastığını, diş fırçasını, aynasını sever.
Bazı insanlar geceyi sever, gecenin bütün renkleri örtüşünde bir sır saklıdır. Her şey kendi dilince konuşurken gece sessizliğin sesi ile konuşur. Yalnızların diline en yakın dil gecenin kelimeleridir. Ben de bir gece Kuran açtım ve İslamla tanıştım. Yalnız ve gece bir araya gelince ne durgun denizlere benzer, ne coşkun ırmaklara, tarifsiz hecelere benzer.
İnsanları sevebilmek için de insan çilelerden geçer. İnsanları sevapları ve günahları ile sevmek, sevabın ve günahın ne olduğunu yaşamaktan, idrak etmekten geçer.
Gönül bilir neyin hata neyin doğru olduğunu, çünkü gönül nazargah–ı İlahi’dir. Yeterince arınmış bir gönül bu konuda çok az hata yapar. Gönlü arındıran Mevla’nın zikridir. Gönülü mutlak manada gönül yapansa aşk’tır.
”Aşk imiş her ne varsa alemdeİlim bir kiyl–ü kal imiş“.
Dünya aşkla döner, dönen her ne varsa aşktan alır ivmesini. İnsan dönerek tekamül eder. Geçtiği yerlerden kemali artmış olarak yeniden geçer. Ve kendi kendine der ki: ”Ben buradan daha önce geçmiştim.” Çınar yapraklarına bakar, dolunaya, nergislere, söğütlere… Söğütlerin dibinden sular akar. Maneviyatında çölleri aşar, Mecnun misali. Mecnun bir çok şeyi göze almıştır. İnsan sevmek için bir çok şeyi göze alır. Çünkü sevmek cesaret ister, sabır ister ve hatta ince bir zeka gerektirir.
Seven zorlukları yaşarken, sevgisi artıyorsa hiçbir zahmet onu yıldırmaz. Sadakat budur.
Insanı olgunlaştıran, kendini ve insanları tanımasını sağlayan güçtür sevgi. Sevgiden güç almak isteyen Allah’ın (cc) sevdiği her şeyi sever. Sevgi kapıları açar, köprüleri geçer, zorlukları aşar.

EVET" BEKLENEN GÜN GELECEKSE ÇEKİLEN ÇİLE KUTSALDIR.."

ELINIZE SAĞLIK...HAYIRLI CUMALAR..

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
S.a Cok Guzel Bir Paylaşim Ellerinize Sağlik çile Cekenler Bir Gun Sevdiklerine Kavuşmalarini Dilerim Rabbimden Dua Ile Kalin

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
Sevmek Aci Verir Coğu Zaman......kirar Kalpleri Sessizce....seven üzülür Ağlar Durur.......duymaz Onu Hiç Kimse.....sevmek Guzel Derler De Hani....dedim Ki Sev Yavrum Sen Rabbini..........(alinti) Allaha Emanet Olun Dua Ile Kalin

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Sevmek Aci Verir Coğu Zaman......kirar Kalpleri Sessizce....seven üzülür Ağlar Durur.......duymaz Onu Hiç Kimse.....sevmek Guzel Derler De Hani....dedim Ki Sev Yavrum Sen Rabbini..........(alinti) Allaha Emanet Olun Dua Ile Kalin

sevmek aynı zamanda sevdiğin için onun düşmanlarına bu'z etmektir.
sevmek benlikten soyunup sevgilinin boyasıyla boyanmaktır

''N'oldu bu gönlüm n'oldu bu gönlüm
Derd u gamınla doldu bu gönlüm
Yandı bu gönlüm yandı bu gönlüm
Yanmada derman buldu bu gönlüm

Gerçi ki yandı gerçeğe yandı
Rengine aşkın cümle beyandı
Pervane gibi pervane gibi
Mahv u fenada kaldı bu gönlüm''

Hacı Bayramı Veli

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
صبغة الله و من احسن من الله صبغة

''Biz Allah boyasıyla boyanmışız. Allahtan daha güzel boyası olan kim?''

(Bakara 138) işte gerçek aşk budur.

ALLAHım aşkını tatmadan ,rizanı kazanmadan bizi bu dünyadan çıkarma.

yasminq1

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.teknikoto.forumup.com
Yüreğim bitmez bir sevgi seli
Od'unla, aşkınla yandı bu gönlüm.

Seni tanıyıp, sevdim seveli
Aşk ile doldu bu gönlüm.

Ne günü, ne gecesi,
Ne dünü, ne yarını,

Ezeli ve ebedi sevgin ile
Doldu taştı bu gönlüm

Saygılarımla Yasemin

Bu güzel ve anlamlı yazıya kayıtsız kalamadım. Şiirimi çok acele yazdım kusura bakmayın...Sonsuz sevgilerle! Allaha emanet olun.....

نعىمة

Yasaklı Kullanıcı
Yüreğim bitmez bir sevgi seli
Od'unla, aşkınla yandı bu gönlüm.

Seni tanıyıp, sevdim seveli
Aşk ile doldu bu gönlüm.

Ne günü, ne gecesi,
Ne dünü, ne yarını,

Ezeli ve ebedi sevgin ile
Doldu taştı bu gönlüm

Saygılarımla Yasemin

Bu güzel ve anlamlı yazıya kayıtsız kalamadım. Şiirimi çok acele yazdım kusura bakmayın...Sonsuz sevgilerle! Allaha emanet olun.....

Allah razı olsun! çok güzel bir şiir yazmıştınız!!

Allah Yar ve Yardımcınız olsun!B)B)B)B)

sevgi dolu

Kayıtlı Kullanıcı
Sevmek Aci Verir Coğu Zaman......kirar Kalpleri Sessizce....seven üzülür Ağlar Durur.......duymaz Onu Hiç Kimse.....sevmek Guzel Derler De Hani....dedim Ki Sev Yavrum Sen Rabbini.......... Allaha Emanet Olun

allah razı olsun güzel bi paylaşımdı:G

Leyla_Ebedi

Kayıtlı Kullanıcı
نعىمة;553841' Alıntı:
Mecnun misali. Mecnun bir çok şeyi göze almıştır. İnsan sevmek için bir çok şeyi göze alır. Çünkü sevmek cesaret ister, sabır ister ve hatta ince bir zeka gerektirir.

çok güzel bir yazı Allah (c.c) razı olsun kardeşim elinize saglık...

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt