Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

SEVGİLİNİN KELAMINI/KUR'AN-I KERİM'İ SEVMEK (1 Kullanıcı)

handan06

Kayıtlı Kullanıcı
Muhabbetin alametlerinden birisi sevgilinin sözünü sevmek, onu kulağı ve kalbinde devamlı tekrar etmektir.
Bize bir müridin şöyle dediğini nakledildi: “İçimdeki kötü bir durum karşısında Allahu Teala’ya münacatın/yalvarmanın tatlılığını buldum. O andan itibaren gece gündüz Kur’an-ı Kerim okumaya başladım. Bir müddet sonra bana bir gevşeklik geldi, Kur’an okumayı bıraktım. Rüyamda bana birisi: “Madem beni seviyorsun, niçin benim kitabımı terk ettin? Kitabımdaki kınamamı görmedin mi?” diyordu. Birden uyandım; kalbime, Kur’an muhabbetinin yerleştirildiğini gördüm ve ilk hâlime dönüp devam ettim.
Ariflerden biri demiştir ki: “Her aradığını Kur’an’da bulamayan kul, geçek mürid/hak adamı olamaz.”

İbn-i Mes’ud (r.a) şöyle demiştir: “Sizden her biriniz, nefsinin ne hâlde olduğunu ancak Kur’an’a sorsun. Eğer Kur’anı seviyorsa, Allah’ı da seviyor, Kur’an-ı sevmiyorsa, Allah’ı da sevmiyor demektir.” Kur’an’ı sevmenin alametlerinden birisi Kur’an ehlini sevmek ve Kur’an’ı gece gündüz okumaktır.”

Sehl b. Abdullah demiştir ki: “Allah’ı sevmenin alameti, Kur’an’ı sevmektir. Kur’an ve Allah sevgisinin alameti, Peygamber’i (s.a.v) sevmektir, Peygamber’i (s.a.v) sevmenin alameti onun sünnetini sevmektir. Sünneti sevmenin alameti, kişinin ahireti sevmesidir. Ahireti sevmenin alameti, dünyaya buğz etmektir; dünyaya buğz etmenin alameti ise kişinin dünyadan ancak kendisine yetecek ve onu ahirete ulaştıracak kadar azık almasıdır.”

En güzel söz sahibi Yüce Allah buyurmuş ki:

“Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse bilsin ki, Allah onların yerine bir toplum getirir; Allah onları sever, onlar da Allah’ı sever.” (Maide 5/54) Yani onlar dinden dönmezler. Çünkü onlar dinden dönenlerin yerine gelmişlerdir, dolayısıyla onlar gibi olmazlar.

Başka bir ayet-i kerimede şöyle buyrulmuştur:

Sizi başka bir toplumla değiştirir de, onlar sizin gibi olmazlar.” (Muhammed, 47/38)

ALINTIDIR...

RECEB-I KAMER

Kayıtlı Kullanıcı
RE: SEVGİLİNİN KELAMINI/KUR'AN-I KERİM'İ SEVMEK

SELAMUN ALEYKÜM ELİNİZE SAĞLIK..ÇOK MÜHİM BİR MESELE HAKİKATEN ALLAH'IN KELAMINI OKUMAK,ONU HAYATIMIZA TATBİK ETMEK..
''ALLAHA MUHABBETİNİZ VARSA HABİBULLAHA İTTİBA EDİLECEK..İTTİBA EDİLMEZSE NETİCE VERİYOR Kİ ALLAHA MUHABBETİNİZ YOK..''
EĞER ALLAHI SEVDİĞİMİZİ SÖYLÜYORSAK ONUN NEBİSİNİN DAVRANIŞLARINI TAKLİD ETMELİ,KUR'AN-I KERİMİ DE OKUMALIYIZ İNŞAALLAH..RABBİM RAZI OLSUN SİZLERDEN..

handan06

Kayıtlı Kullanıcı

RECEB BOZKUS yazdı:
SELAMUN ALEYKÜM ELİNİZE SAĞLIK..ÇOK MÜHİM BİR MESELE HAKİKATEN ALLAH'IN KELAMINI OKUMAK,ONU HAYATIMIZA TATBİK ETMEK..
''ALLAHA MUHABBETİNİZ VARSA HABİBULLAHA İTTİBA EDİLECEK..İTTİBA EDİLMEZSE NETİCE VERİYOR Kİ ALLAHA MUHABBETİNİZ YOK..''
EĞER ALLAHI SEVDİĞİMİZİ SÖYLÜYORSAK ONUN NEBİSİNİN DAVRANIŞLARINI TAKLİD ETMELİ,KUR'AN-I KERİMİ DE OKUMALIYIZ İNŞAALLAH..RABBİM RAZI OLSUN SİZLERDEN..

a.s evet amin ecmain

Canan38

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMUN ALEYKUM: ELINIZE EMEGINIZE SAGLIK B)

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı

SELAMÜN ALEYKÜM KARDEŞİM ELLERİNE SAĞLIK ALLAHA EMANET OL B)B)B)B)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt