Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sevgi Sınavı (1 Kullanıcı)

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
BİR GÜN, ermişlerden birine sormuşlar:

“Sevginin sözünü edenler ile sevgiyi gerçekten yaşayanlar arasında ne fark vardır?”

“Bakın, göstereyim” demiş ermiş.

Bir sofra hazırlamış. Sevgiyi dilinden düşürmeyen, ama dilden gönüle de indirmeyen kişileri çağırmış bu sofraya.

Hepsi yerlerine oturmuşlar.

Derken, tabaklar içinde sıcak çorbalar gelmiş ve arkasından da ‘derviş kaşığı’ denilen bir metre boyunda kaşıklar.

Ermiş:

“Bu kaşıkların sapının ucundan tutup öyle yiyeceksiniz” diye bir şart da koşmuş. “Öyle kaşığın çukur kısmına yakın yerden tutmak yok.”

“Peki” demişler ve çorbayı içmeye girişmişler.

Fakat o da ne?

Kaşıklar uzun geldiğinden, sofradaki hiç kimse bir türlü döküp saçmadan götüremiyormuş çorbayı ağzına. En sonunda, bakmışlar bu iş olmuyor, vazgeçmişler çorbadan. Öylece, aç aç kalkmışlar sofradan.

Onlar sofradan kalktıktan sonra, ermiş:

“Şimdi de sevgiyi gerçekten bilip yaşayanları çağıralım yemeğe” demiş.

Yüzleri aydınlık, gözleri sevgiyle gülümseyen ışıklı insanlar gelmiş oturmuş sofraya. Ermiş:

“Buyrun bakalım” deyince de, her biri uzun boylu kaşığını çorbaya daldırıp karşısındaki ihvanına uzatıp içmişler çorbalarını.

Böylece her biri diğerini doyurmuş ve kendisi de doymuş olarak şükür içinde kalkmış sofradan.

“İşte” demiş ermiş. “Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır. Ve kim ki, kardeşini düşünür de doyurursa, o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz. Şunu da unutmayın ki, hayat pazarında alan değil, veren kazançlıdır her zaman.”

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam; ilkinde de şu anda olduğu gibi gülümsetmişti beni, tam çıkarken hoş oldu benim için, Allah razı olsun, Allah rahatlık versin. B) emeğinize sağlık.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Aleyküm selam; ilkinde de şu anda olduğu gibi gülümsetmişti beni, tam çıkarken hoş oldu benim için, Allah razı olsun, Allah rahatlık versin. B) emeğinize sağlık.

Ne mutlu ki tebessüm edebilene..Rabbim C.C. tüm ümmet-i Muhammed den tüm mümin kardeşlerimizden razı olsun.Rabb'im sizleri nurlandırsın.Dualarınıza Amin.Allah C.C. razı olsun.Duayla kalınız.

cennet_agaci

Kayıtlı Kullanıcı
“İşte” demiş ermiş. “Kim ki hayat sofrasında yalnız kendini görür ve doymayı düşünürse, o aç kalacaktır. Ve kim ki, kardeşini düşünür de doyurursa, o da kardeşi tarafından doyurulacaktır şüphesiz. Şunu da unutmayın ki, hayat pazarında alan değil, veren kazançlıdır her zaman.”

NE KADAR GÜZEL BİR SÖZ İNŞ bizlerde sevgiyi gerçekten yaşayanlardan oluruz....

islam_güneşi

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzeldi hakikaten.çok ince bir çizgi var sevgi konusunda okumaya başladığımda nasıl sonuçlanacağını kestiremedim ama bitirince beni de hafif bir hayret ve sonrası tebessüm aldı.çok ince bir detay gerçekten sevgi üzerine.ben merkezcilik zararlı.mutsuz eder insanı.paylaşımcı olalım.bu güzel konuyu paylaşarak bir kaşık çorba da bize sunduğunuz için teşekkür ederim.allah a emanet ol kardeşim

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
KİŞİ MÜMİN OLMADAN CENNETE GİREMEZ

Hocam hayırlı akşamlar.Bir tek rica.Hiçbir zaman kesin konuşmayalım.Bize düşen lafız;Allah hu Alem bilir.Kimin mümin olduğunu kimin cennete gireceğini O bilir..Biz hüküm veremeyiz.Eğer hadis'ten bahsediyorsakta; kimden olduğunu belirtelim.Allah'ın Rahmeti ve Bereketi üzerinize olsun.Bazı sözler vardır insanı dinden çıkarır.Bunlara gizli şirk diyebiliriz.Duayla kalınız.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
çok güzeldi hakikaten.çok ince bir çizgi var sevgi konusunda okumaya başladığımda nasıl sonuçlanacağını kestiremedim ama bitirince beni de hafif bir hayret ve sonrası tebessüm aldı.çok ince bir detay gerçekten sevgi üzerine.ben merkezcilik zararlı.mutsuz eder insanı.paylaşımcı olalım.bu güzel konuyu paylaşarak bir kaşık çorba da bize sunduğunuz için teşekkür ederim.allah a emanet ol kardeşim

Allah razı olsun..Güzel olanı emretmek kötülükten men etmek.Dinimizin gereğidir.Duayla kalınız.

smmmtuba

Kayıtlı Kullanıcı
Ne mutlu ki tebessüm edebilene..Rabbim C.C. tüm ümmet-i Muhammed den tüm mümin kardeşlerimizden razı olsun.Rabb'im sizleri nurlandırsın.Dualarınıza Amin.Allah C.C. razı olsun.Duayla kalınız.

:) B) Allah razı olsun, ecmain olsun inşaallah. Yeni gördüm bu güzel dilek ve dualarınızı, gecikmiş bir katılım oldu kusura kalmayın. Allah'a emanet olun. B)

erhunakarsu

Kayıtlı Kullanıcı
ALLAH(C.C) razı olsun.
hayat pazarında alan değil, veren kazançlıdır her zaman.
selametle..

tuana_39

Kayıtlı Kullanıcı
:G Çok güzel bir paylaşımdı Allah razı olsun. Sevgiyi gerçekten bilip yaşayanlardan olmak dileğiyle selametle kalın.

seldaa

Kayıtlı Kullanıcı
daha önce okumuştum hatırlattığın için sağol ellerine sağlık

CEVDET-71

Kayıtlı Kullanıcı
Selamün Aleyküm Kardeşim Eline Emeğine Sağlik A.e.o.

nakşibendi

Kayıtlı Kullanıcı
Ve aleyna aleyküm Selam ve Rahmetullahi ve Berekatuhu ebeden daimen inşaAllah.Rabb'im Selam verenden razı olsun.Dualarınıza binbir bereket.Duayla kalınız.

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt