Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Seven Kişinin, Sevdiğine Sevgisini Söylemesi ........ (1 Kullanıcı)

Peçeli-Bülbül

Kayıtlı Kullanıcı
İbn Ömer anlatıyor: Allah Resûlünün yanında oturuyordum. Bir adam çıkageldi ve selam verdi; sonra ayrıldı ve gitti. Dedim ki:

"Bu giden adamı ben seviyorum."
Allah Resûlü:
"Ona sevdiğini bildirdin mi?" diye sordu.
Ben,
"Hayır, bildirmedim." dedim.
Resûlullah,
"O hâlde, ona sevdiğini bildir." buyurdu.
Ben de, adamın arkasından koştum ve ona yetiştim. Selam verdim; elimi omzuna koydum. Ona:
"Vallahi, seni Allah için seviyorum." dedim.
"Ben de, seni Allah için seviyorum." dedi bana.
Ona dedim ki:
"Vallahi, bunu Allah Resûlü yapmamı emretti; yoksa yanına kadar gelip seni
alıkoymazdım." (1)

Mücâhid der ki : İbn Ömer bana şöyle demişti:

"Allah için sev. Allah için nefret et. Allah için dost ol. Allah için düşman
ol. Allah dostu olmanın yegâne yolu budur. Bir kimse, namazı ve orucu ne kadar
çok olursa olsun, böyle olmadıkça imanın gerçek tadını alamaz. Bu kişinin
insanlarla olan kardeşliği, dünyevî münasebetlerden öteye geçmez." (2)

1: Heysemî, Mecmau'z Zevâid, 10/501 (18035)
2: Heysemî, Mecmau'z Zevâid, 10/486 (17986)
Kaynak : Hayatu's Sahabe - Muhtasar-, M. Yusuf Kandehlevi, Işık Yayınları 2006, 2. Cilt sayfa 156

nagihan

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleyküm
efendimiz dediyse bunu söylemek sünettir yani ne kadar güzel allah rızası için seni seviyorum demek söyleyince hem sünnet işlemiş oluyoruz hem de kişinin gönlünü alıp sevindiriyoruz ne kadar kolay ve de güzel ne ağırlığı var ne maliyeti var ne de zararı var zaten efendimiz de güzel dinimiz de güzel maşallah hamdolsun allah rızası için sizleri çoook seviyorum selametle kalın

sultan fatih

Kayıtlı Kullanıcı
merhaba ebru hanım satırlara döktüğünüz hikayeye diyecek hiç birşey bulamıyorum yalnızca kelimelerle anlatılamayacak kadar nefis bir anekdot ama sizinde yazdıgınız gibi anlattıklarınız sade ve sadece asrı saadet görmüşlere özel bir yaşanmışlıktır pek tabiki böyle bir yaratılmış olanı en azından yaratanından ötürü sorgusuzca sevebilmek bizlere asrı saadetten sonrakilerede keşke kısmet olabilse,sanırım bu dünya hayatında n azından çok yakın bir sürede böyle bir dünya atmosferinin bizimle çok yakından alakadar olacagını düşünmüyorum çünkü içimizdeki o bulunmaz eşsiz güzellik olan sevgiye açlıımız içimizdeki sevgisizligi okadar çok körüklüyorki bırakın başkalarına sevgimizi anlatmayı kendimizi sevdiğimizden eminmiyiz acaba yinede bizler yaratılış fıtratımızdaki o sevgi nimetinin kıymetini bilelim belki bilenlerin hatırına hak teala bilmeyenlerede bilme güzelliğini müesser eyler allah cc yar ve yardımcınız olsun.

duadilencisi

Kayıtlı Kullanıcı
s.a kardeşim çok güzel bir konuya değinmişsin allh razıolsun emeğine sağlık şuzamanda acaba sevdiğimizi allah için sevebiliyomuyuz, kimbilir sevgimiz nelere bağlı yada gerçek sevgimizi söyleyebiliyomuyuz korkmadan cesurca ve allah için acaba.............. allaha emanet olun

salih cingöz

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum kardeşim emeğine sağlık ALLAH RAZI OLSUN

GueLBeYaZ

Kayıtlı Kullanıcı
kalbimize insan sevgisini veren Allah, biz Allahin verdigi sevgiyi sevdigimizle paylasmaya neden cesaret edemiyoruz..
SEVGI degilmi bizi yasatan yasattiran :)

cok cok güzel bir hikaye.. Allah razi olsun

gülnisa

Kayıtlı Kullanıcı
selamunaleykum
allah razı olsun
cok guzel bır paylaşım
ınsan sevdığını soylemelı karşısındakıne
bu ısterse eşı ısterse kardeşı atası ve evladı olsun
onemlı değıl
sevgı paylaşıldıkca guzeldır
allaha emanet ol

Bu konuyu görüntüleyen kişiler