Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Sesimi duyan var mı? (1 Kullanıcı)

emreaxu

Kayıtlı Kullanıcı
Selam Aleyküm. Ben 30 lu yaşlarda kendi haline bir insanım. Aileden gelen dini bilgim ve inancım iyi idi. İçimden gelen seslere kulak vererek zorlama olmaksızın namaz kılan bir çoçuktum. Büyüdükçe herşey lafta kalmaya dönüştü. Ama aylardır uykudan uyanmak gibi tekrar içimden gelen seslere kulak vermeye başladım. İlk olarak bir kaç kez Kur an ı Kerimi türkçe meallerden takip edip ruhumu beslemeye çalıştım. O kadar çok merak ettiğim şey varki ve o kadar çok arayış içindeyim ki saatlerce internet başında dini meselelerde kafamı kurcalayan herşeye cevap aramaya çalışıyorum. Sizlerden yardım dileyen bu kardeşinize ya da abinize kulak verin derdimi benimle paylaşın isterim. Kafamı kurcalayan en önemli konulardan biri mezhepler hakkında. Allah kitabı mukaddeste bizlere herşeyi apaçık anlattığını söylüyor. Ama biz neden mezheplere ihityaç duyuyoruz? Demem oki ben kendimi Sunni bilmekteyim Hanefi olduğumu sanmaktayım. Bizim mezhepimizde günah sayılan başka mezhepte günah sayılmayabiliyor. Bunun sebebi nedir? Hadisleri incelediğimiz zaman bir hadiste yasaklanan diğer bir hadiste teşvik edilebiliyor. Özet olarak ben bir mezhep imamına göre dinimi idrak etmek zorundamıyım yoksa sadece Kuranı inceleyerek kendime bir yol çizebilirmiyim?
Bana Allah rızası için yardım edin. Kafam çok karışık. Hepinize Allah(CC)den rahmet ve bereket dilerim. Şimdiden Teşekkürler.

_YUSUF_

Yönetici
Ve Aleyküm Selam
Hoşgeldiniz , üyeliğiniz hayırlı olsun inşaAllah
Meshepler konusu genelde sonradan islamı araştırmaya giren herkesin önüne çıkan ve sorgulamak istediği bir konudur.Nedeni ise şeytanın vesveseleridir inanın şeytanın sizi yanlış yollara sürüklemek istediği için bu vesveseleri vermektedir.İnşaAllah zamanla forumumuzu takip ederseniz.Bunun nedenleri daha iyi anlayacaksınız.Ben uzatmadan sadece size örnek temsil etmesi için şunu söylemek istiyorum.Nasılki okula gittiğimze kitaplarımız olmasına rağmen bir öğrentmene bir öğretim sisteminee ihtiyaç duyuluyorsa islamda bir öğreticiye bir sisteme ihtiyaç duymaktadır.Efendimiz sas zamanında tabiri caizse Kainatın öğretmeni hayatta olduğu için her şey ona sorulur ve onun söylediğine göre yaşanırdı.Fakat daha sonra islam toprakları genişledikçe İslama bidatlar hurafeler girmeye başlamıştır.İşte bunları önleyebilmek için nasılki kitaplarımız olmasına rağmen hem öğretmene ve bir öğretim sistemine ihtiyaç varsa, işte Meshepler kitaplar, Meshep imamlarıda bir nevi öğretmen olmuşlardır.Tabi bizlerde öğretmenler olmadan kitaplardan birşeyler anlayabiliriz.Fakat öğretmenin anlayabildiklerini gibi anlayamayız.Ne zaman bunlar gibi anlarız.İşte nasıl ünv. bitirip doktora vs. yapılıyorsa islamdada bu yolları izler ve doktora yaparsanız o zaman size derizki tamam uymayın mesheplere kendiniz Kur'andan anladığınızı uygulayın diye.Ama o zamanda sizin anladıklarınız Meshep imamlarının anladıklarından farklı olmayacaktır.
Selam ve dua ile

Erzurumli

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleyküm Selam
Hoşgeldiniz , üyeliğiniz hayırlı olsun inşaAllah
Meshepler konusu genelde sonradan islamı araştırmaya giren herkesin önüne çıkan ve sorgulamak istediği bir konudur.Nedeni ise şeytanın vesveseleridir inanın şeytanın sizi yanlış yollara sürüklemek istediği için bu vesveseleri vermektedir.İnşaAllah zamanla forumumuzu takip ederseniz.Bunun nedenleri daha iyi anlayacaksınız.Ben uzatmadan sadece size örnek temsil etmesi için şunu söylemek istiyorum.Nasılki okula gittiğimze kitaplarımız olmasına rağmen bir öğrentmene bir öğretim sisteminee ihtiyaç duyuluyorsa islamda bir öğreticiye bir sisteme ihtiyaç duymaktadır.Efendimiz sas zamanında tabiri caizse Kainatın öğretmeni hayatta olduğu için her şey ona sorulur ve onun söylediğine göre yaşanırdı.Fakat daha sonra islam toprakları genişledikçe İslama bidatlar hurafeler girmeye başlamıştır.İşte bunları önleyebilmek için nasılki kitaplarımız olmasına rağmen hem öğretmene ve bir öğretim sistemine ihtiyaç varsa, işte Meshepler kitaplar, Meshep imamlarıda bir nevi öğretmen olmuşlardır.Tabi bizlerde öğretmenler olmadan kitaplardan birşeyler anlayabiliriz.Fakat öğretmenin anlayabildiklerini gibi anlayamayız.Ne zaman bunlar gibi anlarız.İşte nasıl ünv. bitirip doktora vs. yapılıyorsa islamdada bu yolları izler ve doktora yaparsanız o zaman size derizki tamam uymayın mesheplere kendiniz Kur'andan anladığınızı uygulayın diye.Ama o zamanda sizin anladıklarınız Meshep imamlarının anladıklarından farklı olmayacaktır.
Selam ve dua ile

Esselamu aleykum,

Mükemmel bir açıklama,ekleyecek birşey,söyleyecek bir söz kalmamış Yusuf'um,ALLAH TEALA sizden razı olsun...

hanife deniz

Kayıtlı Kullanıcı
Ve Aleykum Selam Kardeşim,Üyeliğiniz hayırlı olsun,hayırlara vesile olsun inş.
Yusuf Kardeşim,allah razı olsun,çok güzel bir izahat olmuş.Kardeşimizde sesinin duyulduğunu duyar,inş. Rabbim tez zamanda vesveseden kurtarıp,istikametten ayırmaz.
Selam ve Dua ile

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt