Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

serçenin ölümü (2 Kullanıcı)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
128bi19rc9lv.jpg

Bir baba ve çocuğu parkta yürüyorlardı. Çocuk şımarıkça babasını çekiştiriyordu. Ne görse almak istiyor, babası da onu hiç kırmıyordu.

-Ben biricik oğlumu üzer miyim hiç!

Her istediğine kolayca ulaşan bir çocuğun nasıl doyumsuz olacağını ve büyüdükçe ya bencil ya da en ufak bir sorunda mutsuz, asabi olacağını düşünmüyordu bile.

Çikolata, dondurma oyuncak derken, çocuğun gözü yemyeşil dallara konan-kalkan güzel kuşlara takıldı. Babasının çocukluğunda yaptıklarıyla ilgili anlattıkları aklına geldi;

-Baba sen çocukluğunda sapanla kuş avladığını söylemiştin ya!
-Evet, köydeyken sapanla çok kuş avlamıştım.
Çocuk ağaçtaki kuşları gösterdi;

-Ben de senin gibi avlamak istiyorum.
Adam güldü;

-Yok be oğlum, burda görürlerse kızarlar.

-Bana ne, ben de sapanla kuş avlayacağım.
Adam bir iki vazgeçirmek istedi ama şımarık yetiştirdiği çocuğunun vazgeçmeyeceğini hemen anladı.

-Tamam, ben çevredeki oyuncakçılarda sapan var mı bir arayım. Bu arada sen dedenin yanına git otur ama kesinlikle dedene anlatma. Deden çocukluğumda bir gün kuş avladığımı duyunca çok kızmıştı bana, iyi bir de dayak atmıştı.

Çocuk istediğine kavuşacak olmanın sevinciyle dedesinin yanına koştu, oturdu. Babasının nereye gittiğini soran dedesine sadece "Bana oyuncak almaya gitti." dedi. Parktaki güzel havayı içine çeken, kuş seslerini dinleyip huzur bulmaya çalışan dedesi de başka bir şey sormadı, sustu.
Az sonra babası gelmişti. Dede görmeden çocuğa göz kırpıp cebindeki şişkinliği işaret ettikten sonra;

-İstediğin oyuncaktan kalmamış oğlum. Gel seninle biraz da ağaçların arasında yürüyelim.

Çocuk sevinçle babasına koştu. Dedesi "istediği oyuncak alınmayınca ortalığı birbirine katardı bu çocuk. Büyümeye mi başladı nedir!" diye düşündü, fazla üzerinde durmadı.
Çocukla uzaklaşan baba fısıldadı;

-Ortalık yerde sapan kullanırsan herkes kızar. Hem ağaçların arasında daha çok kuş vardır.
Dede oğluyla, torununun arkasından baktı; "Uslanıyor kerata uslanıyor." diye mırıldandı. Sonra yine çevreyi seyre daldı. Birden gözleri bir renkli kuşa takıldı; "-Alaca serçe." Yüzünde bir sevinç dalgası dolaştı." -Nadir kuş, çocukluğumdan beri görmemiştim böyle rengarenk serçelerden." Yüreğinde bir heyacan duydu, ayağa kalktı.

Çocukluğundaki gibi kuşların peşisıra koşmak istiyordu sanki. Hatıraları da o kuşla gökyüzünde kanat çırpıyordu. "-Alaca serçe. Hey Allahım, şu işe bak hele, dağda bayırda zor rastladığım serçe, bu parkta ha!". Kuşu takip ederken, kuşun dallar arasında bir yuvaya yaklaştığını gördü. Yüreği pırpır etti. Yuvada da bir dişi kuş vardı. Sanki, ağzında yemle gelen erkek kuşu karşılamak ister gibi sevinçle havalandı.

İhtiyar adam rahatsız etmemeye çalışarak, biraz daha yaklaştı. Onların bu sevincine ortak olmak ister gibiydi.

Yuvanın olduğu ağaca epey yaklaşmıştı, sevinçle kuşlara başını çevirmişti ki, dişi kuş göğsüne isabet eden bir taşla, acı çığlıklar atarak havada çırpınmaya başladı.

İhtiyar adam, kalbinin sıkıştığını, gözlerini yaşardığını hissetti. Kuşun çırpınarak gittiği yöne koştu. Kuş, parkın ortasına düşmüştü. İhtiyar adam yaşaran gözlerini silmeye çalışırken, erkek kuş çırpınarak ölen
dişi kuşun yanına kondu.

Her zaman insanlardan kaçan erkek kuş, o anda yakındaki insanları görmüyor gibiydi. Eşinin yanına inmiş, bağırarak onu uyarmaya çalışıyor. Öldüğüne inanmıyormuş gibi sanki "Kalk insanlar geliyor" diye bağırıyordu.

Kuşun bağırışlarına toplananlar, saygı ve acı dolu bir şekilde uzakta durdular. Ortalıkta kuşun feryadından başka ses duyulmuyordu. Kuş gagasıyla eşini kaldırmak istiyor, itekliyor, çekiştiriyor, bağırıyordu.

Yaşlı adam torunuyla, oğlunun koşarak ağaçların arasından çıktıklarını gördü. Yüzlerinde ilk gördüğü gülüş ve torununun elindeki sapan herşeyi anlatıyordu. uzandı sapanı alıp, kırdı. oğluyla torununu ağlayan serçeyi görmeleri için, öne doğru itekledi. Torununa hiç bir şey söylemedi ama gözü yaşararak oğluna söylediklerini, torununun da duyacağı yükseklikte söyledi;

-Eşini kaybeden şu kuşun feryadını dinle önce, sonra da yuvada açlıktan ölecek yavruları düşün ve azcık vicdanın varsa utan. Çünkü ben senin bu yaptığından utandım.
Şımarık torun, dedesinin ilk defa ağladığını görüyordu. Erkek kuşun feryadları karşısında kendisi de, belki ilk defa şımarıklıktan değil, kalbinde başka bir canlı için duyduğu üzüntüden ağlıyordu.

AHMET ÜNAL ÇAM

Guo1903

Kayıtlı Kullanıcı
Yine çok güzel bir paylaşım.. teşekkürler..

mavci

* ZİKİR * FİKİR * ŞÜKÜR *
Yönetici
Kerdeşim eline, emeğine sağlık...

Kerdeşim eline, emeğine sağlık...

En dayanamadığım, duygulandığım bir sahne...:A
Allahım!
Bize dayanamayacağımız acılar gösterme...AMİNNN...

Selam ve DUA ile...

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
En dayanamadığım, duygulandığım bir sahne...:A
Allahım!
Bize dayanamayacağımız acılar gösterme...AMİNNN...
Selam ve DUA ile...

_________teşekkür ederim abi
rabbim razı olsun
haklısınız yüreklerin zor dayana bilcegi bir sahne
amin inşallah
cumanız mübarek olsun
selam ve dua ile_________

Nevin_1982

Kayıtlı Kullanıcı
Selamun aleykum Kardeşim benim.Çok duygulu bir hikaye.Ah!!bir kuş kadar olabilen erkek varmıdır şu dünyada...

Emeğine sağlık.Allaha emanet ol

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamun aleykum Kardeşim benim.Çok duygulu bir hikaye.Ah!!bir kuş kadar olabilen erkek varmıdır şu dünyada...

Emeğine sağlık.Allaha emanet ol

________aleyküm selam kardeşcagızım
gerçekten çok duygulu çocuklara iyi örnek olmak ne kadar önemli .. evlat sahibi olmak sorumluluk istiyor...keşke biraz dikkat etsek...
ah!! bu kuş kadar olabilen eşler vardır tabi neden olmasın güzel kardeşim...:)
teşekkür ederim
emanetim rahmana
cuman mübarek olsun muhterem
selam ve dua ileB)B)B)__________

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com
Selamunaleyküm Aminenurum...
yine çook güzel ,anlam yüklü bir paylaşım olmuş...emeklerine sağlık...kuşlar bile...hal dilleriyle herşeyi anlatıyorlar...baba oğlına çirkin bir örnek teşkil etmiş ama sonunda alınan ders çok mühim...aeol..
(buarada nslsn kardeş iyisindir umarım?)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamunaleyküm Aminenurum...
yine çook güzel ,anlam yüklü bir paylaşım olmuş...emeklerine sağlık...kuşlar bile...hal dilleriyle herşeyi anlatıyorlar...baba oğlına çirkin bir örnek teşkil etmiş ama sonunda alınan ders çok mühim...aeol..
(buarada nslsn kardeş iyisindir umarım?)

________aleyküm selam meltemin güzel kardeşim
sizinde bildiginiz gibi
çocuklar çok çabuk etkileniyor iyi veya kötü yönlerimizi hemen kopyalıyor beyninde ... eger kötü bir durumun ruh alemine yerleşmesine sebep teşkil etmişsek sonra onun telafisi çok zor oluyor...bu çok büyük bir vebal ..
dikkat etmek gerek....
teşekkür ederim kardeşim benim çok şükür çok iyiyim hamdolsun
sen nasılsın kardeşim.?
rabbimize emanetimsin inşallah
hayırlı nurlu bereketli cumalar
selam ve dua ileB)B)B)_________

meltem

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
sonsuznurr.blogcu.com
ben de iyiyim çok şükür kardeş...
havalar okadar sıcak ve nemli ki buharlaşıcam galiba:K..neyse bu halimize de çok şükür..rabbim bu günlerimizi artmasın inşallah...hayırlı cumalar:H

nihalim

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
www.hatim-online.com
Selamünaleyküm değerli kardeşim ALLAH c.c. razı olsun İNŞALLAH
emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım
İNŞALLAH bu serçe gibi olabiliriz İNŞALLAH böyle olmak nasip olur cümlemize
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...B)B)B)
(değerli kardeşim nasılsınız)

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Selamünaleyküm değerli kardeşim ALLAH c.c. razı olsun İNŞALLAH

emeğinize sağlık çok güzel bir paylaşım
İNŞALLAH bu serçe gibi olabiliriz İNŞALLAH böyle olmak nasip olur cümlemize
ALLAH c.c. emanet olun...selam ve dua ile...

(değerli kardeşim nasılsınız)

________aleyküm selam degerli kardeşim
rabbim sizdende razı olsun inşallah
inşallah bu serçe gibİ olurken inşallah bu baba gibi olmayız..
çocuklarımıza iyi örnek oluruz
çok tekekkür ederim kardeşim benim hamdolsun iyiyim şükür..
rabbimize emanetimsin inşallah
selam ve dua ile
hayırla kalınız kardeşim B)B)B)_______

Delete

Kayıtlı Kullanıcı

Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü.
Allah razı olsun kardeşim,
Paylaşım için teşekkürler kardeşim.
Selam ve baki dua ile kalın.

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
Esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü.
Allah razı olsun kardeşim,
Paylaşım için teşekkürler kardeşim.
Selam ve baki dua ile kalın.

________aleyküm selam delete kardeşim
rabbim sizdende razı olsun inşallah
ben teşekkür ederim
selam ve dua ile
hayırla kalınız kardeşim________-

emmi

Kayıtlı Kullanıcı
selamün aleyküm çok güzel bir hikaye çocuklarımızada güzel bir örnek.emeğinize sağlık

ferahhfeza

Kayıtlı Kullanıcı
Web Sitesi
ferahhfeza.blogcu.com
selamün aleyküm çok güzel bir hikaye çocuklarımızada güzel bir örnek.emeğinize sağlık

_________aleyküm selam
teşekkür ederim haklısınız..
hayvan sevgisi çocuklara verilmeli
hakkız yere bir cana kıyılmayacagı ögretilmeli .. bırak ögretmeyi burda baba bizzat teşfik ediyor...çok büyük bir vebal rabbim gaflete düşmekten bizleri korusun inşallah
selam ve dua ile
hayırla kalınız inşallah_______-

nuresma

Kayıtlı Kullanıcı
selamun aleykum ve rahmetullah
çok güzel bir hikayeydi, Allah razı olsun paylaştınız bizimle.
Rabbim herşeyde vefayı hayatımıza yaymayı nasip etsin. cana, canana, canlıya, ahde vefa...
selam ve dua ile, hayırlı gecelerB)

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt