Neler Yeni

Hoşgeldiniz İslami Forum Sayfası

Tüm özelliklerimize erişmek için şimdi bize katılın. Kaydolduktan ve oturum açtıktan sonra, konular oluşturabilir, mevcut konulara yanıtlar gönderebilir, diğer üyelerinize itibar kazandırabilir, kendi özel mesajınızı edinebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Ayrıca hızlı ve tamamen ücretsizdir, peki ne bekliyorsunuz?
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

şems'in cevabi (1 Kullanıcı)

mümine_171

Kayıtlı Kullanıcı
İŞTE CEVAP BÖYLE VERİLİR

bir gün üç filozof Hz Mevlana'nın yanına gelir ve Hz Mevlana'ya birkaç soru sormak istediklerini söylerler. Hz Mevlana soruları duymadan sizin sorularınızın cevabı Şems'tedir der ve filozofları Şems'e yollar filozoflar gider Şems'i öğrencilerine ders verirken bulur. Şems'e "sana üç sorumuz var bize bunları cevaplar mısın?" der. Şems "tabi" der. filozlar soruyu soracak olanı önceden belirlemiş olmalılarki hep birlikte aynı kişiye bakarlar soruları sorması için. seçilmiş olan filozof bir an duraksadıktan sonra ilk sorusunu sorar
"siz Allah'ın var olduğunu idda ediyorsunuz öyleyse bize Allah'ı göster bizde inanalım" der
Şems "sen bütün sorularını sor hepsine birden cevap vereceğim" der
ve diğer soru "
madem öte taraf var ve burda herkes yaptığının karşılığını görecek cezasını çekecek öyleyse bu dünyada insanlara niye karışıyorsunuz bırakın herkes istediği gibi davransın.birde siz Şeytan yaptıklarından dolayı Cehennem ateşinde yanacak diyorsunuz iyide şeytan zaten ateşten yaratılmış ateş ateşi nasıl yaksın" der.
Şems bittimi diye sorunca filozof evet anlamında başını sallar. Şems yerden aldığı bir tuğla parçasını soruları soran filozofun başına vurur filozoflar ne olduğunu şaşırır hiçbirşey demeden oradan ayrılırlar hemen zamanın kadısının yanında soluğu alırlar ve Şems'i şikayet ederler bunun üzerine kadı hemen Şems'i yanına çağırır.Şems kadının huzuruna gelir kadı "Şems sen bu adamın kafasına niye tuğlayla vurdun" fiozof orda inler "ayy kafam çok ağırıyor" Şems "ben onun sorduğu sorulara cevap verdim" der kadı şaşırır. Şems devam eder filozofa döner "sen başım ağırıyor diyorsun o halde ağrısını göster bizde ağrıdığına inanalım" filozof şaşkın şaşkın bakar Şems "işte sen başım ağırıyor diyorsun bunun varolduğunu biliyorsun ama gösteremiyorsun Allah'ta böyledir var ama biz aciz kullar O'nu göremeyiz sen madem ötede hesap var herkes istediği gibi davransın burda kural koymayın bazı şeyleri yasaklamayın diyorsun ben içimden geldi kafana vurdum diye hemen kadıya koşuyorsun madem öyle sen şikayet etmeseydin o zaman. şeytan zaten ateşten ateş ateşi nasıl yaksın diyorsun bizde topraktanız bende topraktan yapılmış bir tuğlayla kafana vurdum neredeyse kafan kırılıyordu toprak toprağa zarar verebiliyorsa areşte ateşe zarar verebilir şimdi sorularının cevabını aldın mı?" der filozof ve orda bulunanlar biraz mahçup birazda şaşkın bir edayla evet derler

Gök Kubbe

Kayıtlı Kullanıcı
harika daha öncede bi kaç kez okumuştum çok güzel :)

ibra

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkürler kardeşim ... bizde bunları öğrenelimki bize biri sorarsa cevap verelim :D

mümine_171

Kayıtlı Kullanıcı
Teşekkürler kardeşim ... bizde bunları öğrenelimki bize biri sorarsa cevap verelim :D
önemli değil inşallah. okuduğun için ve iyi niyetin için ben teşekkür edrim Rabbim bizi islamiyette çevremize örnek kılsın inşallah

Bu konuyu görüntüleyen kişiler

Üst Alt